Kościół ewangelicki w Chmielnie

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-07-02 07:03:27
Miejscowość Chmielno w gminie Lwówek Śląski może poszczycić się wielowiekową, niezwykle bogatą historią sięgającą pierwszej połowy XIII wieku. Jej malownicze położenie w Rowie Zbylutowa, mnogość ciekawych obiektów, jakie się tu znajdują, czy ślady dawnych wieków, na które można natrafić tu niemal na każdym kroku sprawiają, że każdy miłośnik Dolnego Śląska znajdzie tu coś dla siebie. Niewątpliwie najciekawszym zabytkiem dawnego Ludwigsdorfu, bo tak brzmiała niemiecka nazwa tej niewielkiej wioski, jest gotycki, czternastowieczny kościół Narodzenia NMP, którego wysoka wieża góruje nad całą okolicą.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że jeszcze do drugiej połowy dwudziestego wieku we wsi znajdowała się inna, choć nie tak okazała świątynia. Mowa o znajdującym się na terenie obecnego cmentarza parafialnego kościele ewangelickim, którego jedynie niewielkie fragmenty przetrwały do czasów nam obecnych, stanowiąc smutne memento burzliwych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym regionie w pierwszej połowie ostatniego stulecia.

Trudno ustalić dokładną datę budowy kościoła. W żadnym ze źródeł, do których udało mi się dotrzeć nie sposób znaleźć dokładniejszych informacji o przeszłości samej świątyni, jednak pewną podpowiedzią są pocztówki z okresu tuż przed wybuchem I. wojny światowej. Na jednej z nich, przedstawiającej Chmielno widnieje fotografia kościoła, co pozwala nam sądzić, że istniał tu już najprawdopodobniej w XIX stuleciu i był jednym z wielu rozsianych po okolicy kościołów luterańskich, należących do parafii ewangelicko-augsburskiej w dawnym Löwenbergu (Lwówku Śląskim). Na ponad stuletniej fotografii dostrzec możemy prostą bryłę jednonawowej świątyni, posiadającej zwieńczone ostrymi łukami wysokie okna, na których widoczne są zarysy dawnych witraży. Wejście do jedynej nawy stanowił prosty portal, pozbawiony wszelkich zdobień, do którego prowadziło kilka piaskowcowych stopni. Niewielki, dwuspadowy dach pokryty był zapewne dachówką, która do dziś zalega jeszcze w jego ruinach. Co ciekawe, na prawo od głównego wejścia wprawne oko dostrzeże nieczytelną już inskrypcję wyrytą w kamieniu, będącą zapewne cytatem z Pisma Świętego.


Niestety, nie zachowały się żadne opisy ani fotografie przedstawiające dawne wnętrze, jednak dobrze przetrwało ono w pamięci okolicznych mieszkańców. Wspominają oni o zachwycających schodach wykutych w piaskowcu, prowadzących na zapewne niewielkie empory, potężnych organach, bogato zdobionej ambonie, czy ołtarzu, przypominającym ten z obecnego kościoła parafialnego w pobliskim Zbylutowie. Jak wynika z opowieści świadków, jeszcze do lat siedemdziesiątych w budynku znajdowało się jego wyposażenie, w tym również ozdobne obrusy i szaty liturgiczne. Niestety, najprawdopodobniej zostało ono rozkradzione przez okoliczną ludność i przepadło na zawsze.

W roku 1945, po przegranej Niemiec, w granicach, których dotychczas znajdowało się Chmielno rozpoczęły się masowe wysiedlenia ludności niemieckiej, której sporą część stanowili protestanci, w tym luteranie. Na ich miejsce przybyła polska ludność wysiedlana najczęściej z dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, wyznająca niemal jedynie katolicyzm. Te nagłe zmiany miały bardzo tragiczne skutki dla wielu okoliczny zabytków. Odczuł je także opisywany kościółek, bowiem został on porzucony na pastwę czasu i szabrowników. 


Stan techniczny pozostawionego samemu sobie kościoła pogarszał się z każdym rokiem. Gdy konstrukcja budynku zaczęła grozić zawaleniem, podjęto decyzję o zamurowaniu okien. Niestety, nie podjęto na czas żadnych prac konserwatorskich, które mogły jeszcze uratować świątynię, bowiem przetrwała niemal nieuszkodzona okres II wojny światowej. Z czasem konstrukcja zaczęła stwarzać poważne zagrożenie dla osób odwiedzających groby swych bliskich, toteż zdecydowano się na jej częściową rozbiórkę. Tej dokonano najprawdopodobniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Obecnie po kościele zachowały się jedynie fundamenty z widocznym kamieniem węgielnym, oraz niewielkie fragmenty ścian. Dosyć dobrze zachowała się ściana frontowa, gdzie jeszcze dziś można zobaczyć fragmenty drewnianego portalu. W miejscu dawnej posadzki rosną dziś gęste krzaki, które tylko przyczyniają się do dalszej destrukcji pozostałych tu jeszcze śladów dawnego kościółka. Niewielkie drzewka widoczne na ponad stuletniej fotografii tego miejsca są dziś wysokimi i rozłożystymi lipami, tworzącymi niewielką cmentarną aleję.

Przykrym jest fakt, że obecnie służy on, jako śmietnik i składowisko starych i zniszczonych nagrobków.  Lata zaniedbań sprawiły, że tak wspaniały obiekt, który przetrwał zaciekłe walki II wojny światowej, padł ofiarą szabrowników i obojętności mieszkańców.     
Autor (tekst/zdjęcia): Mateusz Stanekmiłośnik historii regionalnej, turystyki, poszukiwacz śladów jakże burzliwej przeszłości tych terenów. Twórca bloga: „Zapomniany Dolny Śląsk”.

Właśnie ukazał się nowy nakład książki "Gehnsdorf, Nieznana historia Gaszowa" autorstwa Mateusza Stanka.
Książka ta opisuje ponad sześćsetletnią historię tej niewielkiej miejscowości w powiecie lwóweckim oraz przedstawia zmiany, jakie zachodziły w niej przez ostatnie wieki. W tej niewielkiej publikacji szczegółowo zostały opisane walki jakie miały miejsce na terenie Gehnsdorfu w trakcie wojen husyckich i napoleońskich, a także ich tragiczne następstwa. Zbierając materiały historyczne autor dotarł do ostatnich żyjących ludzi urodzonych w Gehnsdorfie przed II wojną światową, a także dokładnie opisał nieistniejące już dziś obiekty służące jego dawnym mieszkańcom.


Osoby zainteresowane jej nabyciem zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: mateuszstanek@onet.pl
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Maj 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca