Czy koło Gryfowa Śląskiego powstanie przetwórnia odpadów niebezpiecznych?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-03-13 09:32:17


W na terenie dawnej Fabryki Nawozów Fosforowych w Uboczu koło Gryfowa Śląskiego miałaby wkrótce powstać przetwórnia odpadów niebezpiecznych. Firma, która chce się zająć taką działalnością jest już w posiadaniu stosownej działki.


O sprawie zrobiło się głośno dopiero wczoraj po publikacji na fanpagu Obywatelskiego Patrolu informacji o planach powstania w Uboczu spalarni śmieci a później o spalarni odpadów niebezpiecznych. Nie tylko w internecie zawrzało. Wiele osób ta informacja bardzo mocno przestraszyła i poirytowała.

Pan Olgierd Poniźnik burmistrz Gryfowa Śląskiego przyznaje, że faktycznie pojawił się inwestor, który zamierza rozpocząć tu działalność polegającą na przetwarzaniu odpadów, jednak sam burmistrz nie widzi takiej możliwości i prywatnie jest temu przeciwny.

Burmistrz Olgierd Poniźnik wyjaśnia, iż już w lutym 2017 roku Gmina podjęła kroki w celu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla Gryfowa Śląskiego i Ubocza. W trakcie konsultacji społecznych pojawił się wniosek o ujęcie w planie zapisu o zakazie tworzenia w Uboczu zakładów, które będą miały negatywny wpływ na środowisko. Plan nie został jeszcze zmieniony.
W listopadzie ubiegłego roku Szczecińska firma zajmująca się odpadami zakupiła od KGHM-u kilkudziesięcioarową działkę na terenie „Fosforów”, na której to działce znajdują się zbiorniki po kwasie siarkowym i tu chciałaby rozpocząć działalność polegającą na przetwarzaniu odpadów.

W dniu wczorajszym, tj. poniedziałek 12 marca 2018 roku odbyło się w Gryfowie Śląskim dodatkowe spotkanie konsultacyjne, w którym oprócz gryfowskich władz i grupy ok. 30 mieszkańców uczestniczyła także przedstawicielka inwestora. Mieszkańcy, którzy byli na spotkaniu mówią, iż podczas dyskusji z ust przedstawicielki padły słowa o chęci przetwarzania w Uboczu odpadów niebezpiecznych. Zapewniła także, iż niebezpieczne dymy nie będą wychodziły poza teren zakładu, co u wielu obecnych wywołało wściekłość.

Jeszcze wczoraj wieczorem na terenie, na którym ma powstać przetwórnia widniała tablica informacyjna, mówiąca, iż ma tu być farma solarna.


Obecni na spotkaniu radni gminni i powiatowi a także mieszkańcy są oburzeni. Wszyscy oni są przeciwni takiej inwestycji i są zdeterminowani do walki o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń. Rozpoczął się wyścig z czasem. Burmistrz dał czas do 15 marca 2018 roku na zgłaszanie uwag do planu. Pisane są pisma.

Burmistrz Olgierd Poniźnik mówi nam, że ludzie mają dość skażonego terenu dawnej Fabryki Nawozów Fosforowych a on jest po stronie mieszkańców i tak jak oni nie chce tu tego typu działalności. – Absolutnie nie jestem za, czy to spalarnią, czy przetwórnią odpadów – mówi Burmistrz Poniźnik, który dodaje, iż formalnie ma czas 21 dni na wydanie decyzji. Jak odrzuci wniosek inwestora to będzie to oznaczało, iż taka działalność tu nie powstanie. W chwili obecnej czeka na wnioski od radnych i mieszkańców. Burmistrz wspomina także, iż w przypadku odrzucenia wniosku inwestora istnieje realne niebezpieczeństwo, że inwestor może domagać się odszkodowania.

Nikogo nie trzeba przekonywać, czym dla regionu byłaby taka przetwórnia Problem dotyczy nie tylko mieszkańców samego Ubocza, czy przylegającego doń Gryfowa Śląskiego, ale także położonych w pobliżu miejscowości i gmin. Teraz wszyscy z niepokojem czekają, co zrobi Burmistrz i co zrobią gryfowscy radni.

Wkrótce ciąg dalszy. Mamy nadzieję, iż bardziej optymistyczny.
Komentarze:
Aparatanna
Wtorek, 2018-03-13 10:23
Powtórka z historii ? Nie pozwolimy na to.
Aparatartur
Wtorek, 2018-03-13 10:28
W tym miejscu należy wybudować fabrykę dającą zatrudnienie ludziom z Gryfowa i ościennych miejscowości. Ale nie jakieś krematorium !. Nie może być mowy o powtórce z rozrywki.
AparatKtoś
Wtorek, 2018-03-13 10:53
Dziwna sprawa ,to burmistrz i radni nie wiedieli aż do wczoraj co się szykuje ? Nawet jeżeli kupili działke to muszą mieć jakąś gwarancję że taką działalność będą mogli prowadzić,ktoś musiał im jej udzielić .Samo kupno działki do niczego nie zobowiązuje na wszystko trzeba mieć pozwolenia nawet wtedy kiedy stawiasz grila murowanego na swojej posesji a co dopiero spalarnie !Wiec gdzie tu jakies straszenie odszkodowaniem ,no chyba że udowodnią że burmistrz i rada obiecali zgody a to już się wyjaśni w trakcie .No i ta informacja o farmie ekologicznej ktoś grał na czas ,2dni na konsultacje społeczne .Śmierdzi,śmierdzi i to jak !
AparatMieszkaniec
Wtorek, 2018-03-13 11:45
Do byłej kopalni w Rebiszowie tez jest przywóz jakiegoś G.......na przez duże G kolo Gryfina będzie następne gówn...... nr przedsiębiorstwo kolo Lubomirskich powinni zrobić magazyn zużytych prętów radioaktywnych i będziemy mieli darmowe SPA. Mieszkańcy Gryfina i okolic jeżeli razem się nie postawimy zbudują tę fabrykę niby w Rebiszowie była afera a i tak coś transportuja tak będzie u Was NIE DAJCIE SIĘ.
AparatZyga
Wtorek, 2018-03-13 12:16
Odszkodowanie to niech sobie KGHM płaci!!
AparatAga
Wtorek, 2018-03-13 12:19
Jak tak można, wszyscy walczą o czyste powietrze i ekologię. A my w Gryfowie chcemy pozwolić na wybudowanie spalarni śmieci niebezpiecznych mało nam zanieczyszczeń i chorób po Azbeście i Fosforach ludzie opamiętajcie się. I dlaczego dopiero teraz ta sprawa ujrzała światło dzienne gdzie zostały 3 dni na odwołanie się.
AparatTeresa
Wtorek, 2018-03-13 14:41
Ciekawe co z tym odszkodowaniem kto bedzie płacił?Wystarczyły by 2 dni naszej niewiedzy i temat zaklepany .W sprawie tej spalarni musieli być poinformowani radni i sam Burmistrz ma posiedzeniu rady , komu na rękę było żeby zataić ten fakt .Burmist mowi że osobiscie prywatnie jest na nie .
A służbowo z racji Burmistrza nie okreslił się-dlaczego ?
AparatJola
Wtorek, 2018-03-13 15:08
Tłumaczenie się burmistrza kuriozalne.
AparatJola
Wtorek, 2018-03-13 15:08
Tłumaczenie się burmistrza kuriozalne.
AparatMlodzi gryfowianie
Wtorek, 2018-03-13 15:37
Opol, wariat jestes, ale jestes nasz wariacie ! Gdyby nie Ty mielibyśmy takie goffno, ze az strach pomyśleć! Olej hejterow, delimusa, który kreuje sie na pedzia i innych tez! Jesteśmy z tobą ! Opolski na burmistrza i nastanie porządek w tym mieście!
AparatRafi
Wtorek, 2018-03-13 15:40
Wszystko chcieli zataic, taka jest prawda. Dobrze, ze zostało naglosnione a Olgierd teraz sie tłumaczy,bo sie wystraszył nagonki medialnej !
AparatMieszkaniec
Wtorek, 2018-03-13 16:48
Chciałem poprawić swój poprzedni wpis bo był robiony na telefonie i nie wszystko widziałem nie chodziło mi o Gryfino tylko o Gryfów a następny błąd chcialem napisać "że koło Lubomierza piwinni jeszcze wybudowac zaklad utylizacji prętów radioaktywnych i hysmy mieli prawdziwe darmowe SPA" Ludzie monitorujcie sytuację aby Wam nic nie wybudowali, dzis na Rebiszow znowu jechaly tiry ciekawe po co?.
Aparatwer
Wtorek, 2018-03-13 19:38
Rębiszów to pikuś... Odpady niebezpieczne to w Giebułtowie zostały a tu chcą takowe spalać... Arsen też jest odpadem niebezpiecznym, odpadem który w KGHM powstaje podczas produkcji miedzi... A jak pewnie wszyscy wiedzą, wystarczy go dobrze podgrzać i mamy arszenik... A to nie jest wcale najniebezpieczniejszy z odpadów niebezpiecznych...
AparatZ Gryfowa
Wtorek, 2018-03-13 20:18
ta sprawa to test dla burmistrza - albo okaże się człowiekiem stojącym po stronie ludzi, mieszkańców, własnego otoczenia i pokaże, że piastuje swój urząd dla dobra naszej społeczności albo takim człowiekiem nie jest
Aparatdo Z Gryfowa
Wtorek, 2018-03-13 22:00
I tak go wybiorą na burmistrza.
Aparatśmiech
Wtorek, 2018-03-13 22:05
nic nie zrobiono i władze Gryfowa niczego nie potwierdzają a tu już panika jakby Czarnobyl stał pod Gryfowem. panika i niewiedza nie są najlepszymi doradcami.
AparatGryfowianin
Środa, 2018-03-14 05:07
nawet jeśli przyszło by zapłacić niesłusznie karę za brak pozwolenia na taką spalarnię to:
- była by to najlepsza inwestycja pieniędzy budżetu miasta w ochronę środowiska naszego miasta,
- była by to inwestycja w ochronę utraty wartości mieszkań i domów mieszkańców oraz inwestycja w brak utraty chętnych do osiedlania się w naszym mieście - bo kto chciałby kupić mieszkanie i się osiedlać, wychowywać dzieci w mieście zachęcającym do mieszkania spalarnią odpadów niebezpiecznych,
- czy inni inwestorzy rozważający otwieranie działalności w naszym mieście chcieliby być kojarzeni, że prowadzą swoją działalność niedaleko spalarni odpadów niebezpiecznych ? czy więc ten jeden inwestor nie odstraszy kilku innych ? czy może jednak chodzi o to, żeby taka spalarnia przyciągnęła do naszego miasta firmy wytwarzające odpady niebezpieczne aby miały niedaleko do spalarni ? czy to jest dobre dla naszego miasta ? bo jeśli taki jest kierunek rozwoju naszego miasta to muszę się zastanowić czy warto tu mieszkać czy jednak dla dobra swoich dzieci nie będzie lepiej się stąd wyprowadzić..
Aparatwer
Środa, 2018-03-14 07:35
Do "Z Gryfowa"... Burmistrz pokaże a spalarnia zostanie...
AparatGIL
Środa, 2018-03-14 10:35
WYBRALISCIE BURMISTRZA TO DO KOGO PRETENSJE
Aparatdo GIL
Środa, 2018-03-14 12:08
ORAZ WYSOKĄ RADĘ
AparatChudy
Środa, 2018-03-14 15:52
Nie powinno się w ogóle pozwalać na budowanie tego typu obiektów w obszarze zamieszkania. Nie ważne co mówi plan. Władze miasta dobrze wiedziały co się dzieje na długo przed upublicznieniem sprawy. Gruby otrzymał pewnie niezłą łapówkę za pozwolenie wybudowania takiego czegoś i za jakiś czas zniknie z Gryfowa z równie grubym portfelem... a syf pozostanie. Burmistrz i radni do wywalenia. Wszyscy. Bez wyjątków. Koniec brania pieniędzy za pierdzenie w stołek.
AparatWW
Środa, 2018-03-14 16:55
Panie Burmistrzu chce pan zostawić nas z tym g..nem,a samemu uciec pod Warszawkę
AparatNN
Czwartek, 2018-03-15 07:29
To są jakieś żarty? Pan burmistrz jest po stronie mieszkańców? To nie zna pan zapisów przestrzennego zagospodarowania tamtego obszaru. Może pan wciskać kit tylko nie mieszkańcom. Odszkodowanie należy zapłacić z własnej kieszeni skoro w planie danym do przegłosowania radnym nie dokonano stosownych wyłączeń na uciążliwość. Mieszkańcy w najbliższych wyborach powinni się odpłacić. Rada jeżeli była zainteresowana powinna sama poprosić o zmiany, Ale jak pokazuje głosowanie nad absolutorium nikt w niej nie ma krzty krytycyzmu.
Aparatgg
Czwartek, 2018-03-15 08:03
Miała być elektrownia solarna a okazuje się, że ma powstać zakład przynoszący śmierć. Nic dziwnego, że mieszkańcy nie brali udziału w konsultacjach bo zatajono przed nimi prawdę o prawdziwym charakterze inwestycji. Kto to zrobił i dlaczego?
AparatKasia
Czwartek, 2018-03-15 19:11
Tak zakręcą, że wybudują.
Aparatgryfow
Czwartek, 2018-03-15 20:53
A czego po wodzireju Poniźniku i mu podobnych można się spodziewać, mierność, niekompetencja, fałsz to dla nich norma.
AparatDo gryfow
Piątek, 2018-03-16 00:06
Mocne słowa!
AparatJanek
Piątek, 2018-03-16 05:11
Wodzirej wodzirejem ale radni to śpiący królewicze. Koniec kadencji i teraz się żalą że nie dostawali informacji. Mam nadzieję że niektórych leni nie zobaczymy w nowej kadencji.
AparatUboczanka
Piątek, 2018-03-16 20:10
Myślałam,że jest demokracja a Władza jest odpowiedzialna i pracuje w służbie dla ludzi tak przecież ślubowali !Proszę Państwa w Uboczu i innych okolicznych wsiach nie ma kanalizacji to co szkodzi aby jeszcze dodać spalarnię będzie przygotowana infrastruktura do wykańczania ludzi tych co jeszcze tutaj mieszkają!Po prostu słów brak. Panie Burmistrzu apeluję do pana o podjęcie działań dla dobra ludzi i ochronę środowiska .
Aparatdo Uboczanka
Piątek, 2018-03-16 22:06
On nie słucha, robi swoje.
AparatGRYFOW-LUBOMIERZ
Poniedziałek, 2018-03-19 16:40
ciekawe, gdzie uwili sobie gniazdka włodarze miast i miasteczek, do których sprowadzają takie atrakcyjne firmy? Raczej wątpię, że będą mieszkać w okolicach tych syfiarni.
AparatAndrzej
Poniedziałek, 2018-03-19 21:15
Wszystko teraz w rękach mieszkańców. Nie można na to pozwolić. W ostateczności jest jeszcze blokada i rozwiązania siłowe.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca