Slider_lwowek-biblioteka-osir-stadion-debata-konsultacje-2018 Slider_spalarnai-odpadow-niebezpieczncy-gryfow Slider_ogloszenie-masters-academy-praca-2018 Slider_zapisy-do-sp-1---baner Slider_monika-junkiewicz-skorzynice-lwowek

Moja Pasja: Sylwia Bøilerehauge - Torty z Mojesza

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-12-11 09:37:22
W ramach krótkiego cyklu pn.: „Moja Pasja”, w każdy kolejny poniedziałek prezentujemy historie wyjątkowych osób, mieszkańców naszego regionu, naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, którzy mają swoją małą pasję.
Joanna Troszczyńska - Giera
: Dzisiaj poznamy wyjątkową kobietę, która opowie nam o swojej słodkiej pasji - Panią Sylwię Bøilerehauge. Dzień dobry.
Pani Sylwio, w życiu zajmowała się Pani wieloma rzeczami, teraz poświęciła się Pani „słodkiej pasji”, proszę powiedzieć jakiej?


Sylwia Bøilerehauge: Tak, było ich dość dużo i nie sposób wymienić wszystkich. Uwielbiałam tworzyć świąteczne dekoracje. Bawić się w florystkę, dekoratora. Wyszukiwać i reanimować stare meble, przerabiać je i ulepszać. Dalej jednak to nie było do końca to. W 2016 r natknęłam się w internecie na trzypiętrowy tort niczym z bajki. Dla mnie było to dzieło sztuki. Pamiętam, gdy w 5 sekund oczami wyobraźni widziałam już swój, zaplanowany z każdym szczegółem. Pomyślałam, czemu by nie? Dziś jest to moja największa pasja. Torty, skradły moje serce, pod każdą postacią.


JT-G: Czy kończyła Pani jakieś szkoły w tym kierunku – cukiernictwo, szkoły artystyczne?

S.B.: Dobre pytanie. Jeszcze cztery lata temu nie potrafiłam upiec sernika. Dla mnie tort początkowo kojarzył się tylko z bitą śmietaną i mocno nasączonym biszkoptem. Pestka, każdy to potrafi. Niestety, nic bardziej mylnego. Początkowo jak chemik, spędziłam setki godzin w kuchni wydobywając smaki i aromaty mas, pracując nad manufakturą i składem. Od samego początku moim głównym założeniem było robić torty artystyczne, bez masła, margaryn czy ekstraktów smakowych. Stworzyć niepowtarzalną recepturę i wyrobić rozpoznawalny styl. Kolejnym etapem był dopracowanie technik. Postanowiłam zainwestować w siebie. Trafiłam na szkolenie Teresy Łabzy, blogerki oraz właścicielki Candy Compani. Pod jej okiem szkoliłam się z tworzenia kwiatów z mas maślanych. Po Teresce, idąc za kolejnym ciosem, postanowiłam odbyć szkolenie u Beaty Tomasiewicz z techniki obróbki papieru jadalnego.

 
JT-G: Skąd pomysł na takie zajęcie?

S.B.: Na to pytanie częściowo już odpowiedziałam, ale myślę, że wszystko zaczęło się od mojego męża. Jak mawia stare przysłowie, chciałam trafić przez żołądek do serca i upiec fantastyczny tort urodzinowy właśnie dla niego. Szukając inspiracji w internecie natrafiłam na bajkowy tort Beaty Tomasiewicz, (u której później się szkoliłam) i tak się zaczęło


JT-G:
Czy nie brakuje Pani inspiracji i czy zdarza się podglądać blogi, z których czerpie Pani wzory?

S.B.: Na brak inspiracji nie narzekam. Cały świat mnie inspiruje. Skłamałabym mówiąc, że nie podglądam innych. To naturalne a nawet potrzebne. Uważam, że od lepszych trzeba się uczyć, z nowościami być na bieżąco i nie oglądać się za siebie. Korzystam z każdej okazji i staram się być obecna na większości targów i wydarzeń cukierniczych. Jednym z nich był w tym roku Cake Festiwal w Katowicach. Niesamowita dawka inspiracji i emocji. Już wiem, że w przyszłym roku zagoszczę tam, ale nie jako gość, tylko jako uczestnik.


JT-G:
Jaki był najtrudniejszy tort, który Pani zrobiła? Co w nim było takiego wyjątkowego?

S.B.: Oczywiście, ten pierwszy, wyjątkowy, bo dla wyjątkowej osoby. W pamięci utkwił mi również olbrzym, który był robiony na wesele na 170 osób. Cudowny naced z czerwoną porzeczką, jeżyną i mini figami sprowadzanymi prosto z Chorwacji, specjalnie na tę okazję ... Sam tort ważył jakieś 15 kg i miał dodatkowo 2 boczne torty. Tort musieliśmy dostarczyć do Pałacu w Brunowie. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie droga w przebudowie i zerwana nawierzchnia. Droga z Mojżesza do Brunowa trwała 45 minut.
Jestem z niego bardzo dumna, ponieważ został dostrzeżony przez samą Magdę Trojanowska i wykorzystany w jej książce kulinarnej Slow Life z widokiem na Śnieżkę, czyli Polna Zdrój, czym zwieńczony został cały mój trud nad jego tworzeniem.


 
JT-G: Skąd Pani wie, że robiony przez Panią tort jest dobry? Czy każdorazowo próbuje Pani tortów podczas robienia? Co w torcie jest ważniejsze wygląd, czy smak?

S.B.: To nie jest tak, ze każdy tort ma inny smak. Mam dopracowane trzy receptury smaków, które są przetestowane przez moją rodzinę, przyjaciół i znajomych i na nich głównie bazuję. Dla bardziej wymagających zawsze mam asa w rękawie - tort z mango, na syropie z markują, z prażonymi orzechami i karmelem. Zawsze trafi się ktoś, kto nie lubi np. śmietany lub czekolady. Kwestia gustu a o nich się nie rozmawia.


JT-G: Czy zdarzało się, że ktoś zamówił tort i go nie odebrał, co wówczas robi Pani z takim smakołykiem?

S.B.: Niestety tak. Przykre jest to, ponieważ praca nad takim tortem zajmuje mi sporo czasu. Przeważnie robię je w wolnym czasie, a często w nocy, gdy mój synek i mąż już śpią. Takich sytuacji na szczęście miałam tylko dwie i w obu pomogła magia facebooka. Torty trafiły w przeciągu 5 min do nowych właścicieli.


JT-G:  Obecnie „Torty z Mojesza” to pasja, ale czy nie wiąże Pani z tą pasją przyszłości?

S.B.: Pasja, która tak naprawdę zajmuje 50 % mojego wolnego czasu. Odnalazłam w końcu coś, co łączy w sobie wszystko, co do tej pory robiłam. Artyzm w czystej, słodkiej postaci.
Myślę, że tak. Moja przyszłość już jest w pewnym sensie związana z tortami i pasją ich tworzenia.


JT-G: 
Co Pani planuje?

S.B.: Nie mogę jeszcze tak do końca zdradzić moich planów na przyszłość, ale mogę uchylić rąbka tajemnicy. Jestem na końcowym etapie tworzenia własnej pracowni artystycznej w Mojeszu. Takiego małego atelier, w którym będę mogła organizować małe szkolenia dla najmłodszych, może nawet kreatywne urodziny ... Planów i pomysłów jest milion, ale ten najważniejszy pozostanie na razie tylko w moim sercu.

JT-G: Trzymam kciuki i życzę spełniania tych planów. Mam też głęboką nadzieję, że o ich realizacji dowiemy się jako pierwsi.

Zobacz galerie:

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2018
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_ploczki-dolne-skradziono-trzy-rower
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_gopr
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_rynek-miejski-lla-2002
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_monika-junkiewicz-skorzynice-lwowek
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_laur-zych-2018
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_zapisy-do-sp-1---baner
Niedziela, 2018-03-18
List_mini_gdzie-sie-bawic-gdzie-na-sanki
Niedziela, 2018-03-18
List_mini_zawiane-nieodsniezone-drogi-2018
Niedziela, 2018-03-18
List_mini_piaskarka
Sobota, 2018-03-17
List_mini_ewa-wlodzice
Piątek, 2018-03-16
List_mini_policja-logo
Piątek, 2018-03-16
List_mini_lwowek-slaski-targowisko-miejskie-2018
Piątek, 2018-03-16
List_mini_zima-ostrzezenie
Piątek, 2018-03-16
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca