W Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych zdobędziesz prawo jazdy

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-03-11 09:41:33


Dziś w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich uczniowie zdobywają prawo jazdy na samochody osobowe. Niektórzy również na ciągniki. A wkrótce być może także i na ciężarówki.


Dyrekcja i nauczyciele ZSE-T w Rakowicach Wielkich dbają o jak najwyższy poziom kształcenia młodzieży na wszystkich kierunkach. Szczególną wagę przywiązują jednak do kształcenia przyszłych mechaników i kierowców, bo po uzyskaniu prawa jazdy staną się oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Muszą, zatem nie tylko dobrze znać przepisy, ale także bezpiecznie i odpowiedzialnie poruszać się po drogach.

Jest to głównie nauka jazdy dla uczniów, którzy w programie nauczania mają przepisy ruchu drogowego – tłumaczy Bogusław Kuźlik, nauczyciel w rakowickiej szkole, który od blisko dekady uczy młodzież przepisów ruchu drogowego oraz praktycznej nauki jazdy. Wśród młodzieży, która corocznie ubiega się o dokument uprawniających ich do jazdy samochodem są uczniowie klas o profilu: technik mechanik, technik mechanizacji rolnictwa i agroturystyki oraz mechanik samochodowy. – W ramach lekcji uczniowie mają 30 godzin teorii i jak skończą teorię przeprowadzany jest egzamin teoretyczny wewnętrzny i przystępują do nauki jazdy samochodem. – dodaje nauczyciel.


Szkoła w Rakowicach Wielkich ma własny samochód, na którym prowadzone są jazdy. Jest to Toyota Yaris, czyli auto takiej samej marki jak to, na którym później uczniowie zdają egzaminy. Nauka przepisów i jazdy jest w szkole, ale egzaminy są już państwowe, czyli nie ma tu żadnej taryfy ulgowej. Uczniowie zdają w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w oddziale w Bolesławcu. Instruktorzy niezmiernie dużą wagę przykładają do praktycznej nauki jazdy. – To nie jest tak, że uczymy typowo pod egzamin jazdy po samym Bolesławcu. Nie. My jeździmy wszędzie. Nowa Sól, Jelenia Góra, Wałbrzych, Żary, Zgorzelec, Legnica … – wyjaśnia instruktor, który tłumaczy, że zależy mu na tym, żeby uczniowie nauczyli się jeździć w różnych warunkach, tak w miastach, których nie znają jak i w trasie, bo tylko wówczas będą mogli bezpiecznie poruszać się samochodem w każdych warunkach.

W ZSE-T w Rakowicach Wielkich jest czterech instruktorów. Wszyscy oni są zawodowymi instruktorami i po lekcjach prowadzą szkoły nauki jazdy. Ponadto Dyrekcja ZSE-T współpracuje z policją i wspólnie organizuje specjalne szkolenia dla młodzieży. – Prowadzimy działania wraz z Komendą Powiatową Policji w Lwówku Śląskim, które mają uświadomić młodzieży zagrożenia występujące w ruchu drogowym. Przedstawiając takie prawdziwe sytuacje z życia wzięte uświadamiamy tym młodym ludziom zagrożenia – tłumaczy Pan Jacek Żojdzik, instruktor i nauczyciel w ZSE- T, który za pomoc w organizacji takich przedsięwzięć opatrzonych wymownymi zdjęciami i filmami składa podziękowania mundurowym – Składamy tu podziękowania dla Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, a w szczególności dla Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego asp. Grzegorza Maniakowskiego – dodaje.


Wieloletnie doświadczenie instruktorów nauki jazdy uczących młodzież w Rakowicach Wielkich przekłada się, na jakość szkolenia i na wyniki uczniów podczas egzaminów. Zdecydowana większość uczniów zdaje kurs przy pierwszym podejściu. Jak wynika z doświadczenia instruktorów największą przeszkodą w zdaniu egzaminu za pierwszym razem nie jest brak wiedzy, czy umiejętności a stres. – Tutaj w szkole te działania są prowadzone w sposób taki systemowy. Uczniowie najpierw realizują zajęcia teoretyczne, poznają przepisy i instruktor uczy stosowania tych przepisów w rzeczywistości drogowej uwzględniając czynniki ryzyka na drodze. Efekt finalny tego, czyli zdanie egzaminu to podkreślenie tego wysiłku, który wkładają instruktorzy w tę pracę, bo do każdego ucznia podchodzi się tutaj indywidualnie. – wyjaśnia Pan Jacek Żojdzik – Te wyniki wskazują na to, że te działania są prowadzone bardzo skutecznie – podkreśla instruktor nauki jazdy.

Zdobycie prawa jazdy to spory wydatek. Na wolnym rynku jest to w zależności od miejscowości i szkoły od 1.200 do nawet 2.000 złotych. W ZSE-T za kurs - teorię i praktykę - młodzież płaci zaledwie 300 złotych. Jest to pokrycie kosztów samego paliwa. Reszta wchodzi w zakres zajęć lekcyjnych. Niestety, dyrekcja szkoły w Rakowicach Wielkich, tak jak w żadnej innej szkole nie ma wpływu na opłaty „urzędowe” począwszy od badań lekarskich, poprzez koszt egzaminów a skończywszy na wydaniu dokumentu. Tu opłaty są stałe i z urzędu dla wszystkich takie same.


Szkoła w Rakowicach Wielkich znana jest z realizacji wielu projektów i pozyskiwania środków zewnętrznych. Dzięki właśnie jednemu z takich działań udało się zdobyć środki zewnętrzne na organizację już całkowicie bezpłatnych kursów nauki jazdy dla uczniów rakowickiej placówki. W tym roku skorzysta z nich piątka szczęśliwców. – Jako szkoła próbujemy wzbogacać naszą ofertę. Realizujemy teraz projekt we współpracy z firmą Syntea, w którym niewykorzystane oszczędności projektowe będą przekierowane do naszej szkoły i zagospodarowane na pięć kursów prawa jazdy kategorii B. Projekt pokrywa wszelkie inne dodatkowe koszty, które są związane z realizacją tego kursu, a wiec również badania lekarskie, czy opłatę za egzaminy państwowe. – tłumaczy Pan Jacek Żojdzik, który dodaje, iż kolejna piątka uczniów w ramach tego projektu będzie mogła całkowicie bezpłatnie zrobić kurs operatora wózków widłowych.

Oprócz prawa jazdy na samochód osobowy w ZSE-T młodzi ludzie zdobywają także uprawnienia na ciągniki (prawo jazdy kategorii „T”). Ubiegają się o nie głównie uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa, ale nie tylko – Ciągnik jest też obowiązkowy dla uczniów w technikum architektury krajobrazu. – tłumaczy Pan Marek Łukasik wicedyrektor szkoły w Rakowicach Wielkich.

Dziś w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych uczniowie zdobywają prawo jazdy na samochody osobowe, niektórzy również na ciągniki, a wkrótce być może także na ciężarówki. Jest ku temu duża szansa.


Dyrekcja szkoły patrząc w przyszłość dostrzegła potrzeby rynku pracy i w ramach złożonego w UMWD projektu planuje organizować takie szkolenia dla swoich uczniów. – Mamy złożony w tej chwili projekt na ponad dwa miliony złotych do Urzędu Marszałkowskiego. Przeszedł on już trzy weryfikacje i w tej chwili jest na ostatnim etapie. – tłumaczy Pan Marek Łukasik – W ramach tego projektu zaplanowane są również szkolenia na ciągniki siodłowe – dodaje wicedyrektor ZSE-T, który podkreśla, że to jeszcze jest w ramach planów i wszystko jest tu uzależnione od urzędu marszałkowskiego niemniej, jeżeli projekt ten przejdzie, to uczniowie w Rakowicach Wielkich będą mieli możliwość ze środków zewnętrznych zrobienia kursu C+E, czyli na ciągniki siodłowe z naczepami.

Tu warto wspomnieć, iż dziś taki kurs na wolnym rynku to koszt ok. 10.000 złotych. Trzymamy, więc kciuki za pozytywną ocenę tego wniosku, bo uprawnienia na ciężarówki są przez wielu niezwykle pożądane.


Myśląc o przyszłości, o wyborze szkoły warto poważnie rozważyć ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Z jej szczegółami można zapoznać się na stronie szkoły, lub bezpośrednio w placówce.

Zobacz galerie:
Komentarze:
Aparatkursant
Poniedziałek, 2019-03-11 18:20
Brawo Pan Kuźlik!
AparatObserwator
Środa, 2019-03-13 08:03
Brawo Wy wszystko pięknie ale zauważyłem tu jedną nieścisłość mianowicie: By uzyskać dokument kategorii C, trzeba ukończyć 21 rok życia oraz dysponować uprawnieniami kategorii B. Więc młodzież przychodząca do ZSE-T w wieku 15 lat musiała by tam uczęszczać 6 lat :P a i tak osoby kończące 21 powyżej miesiąca czerwca nie uzyskały by w szkole prawa jazdy kat.C. Składanie obietnic, których sie nie da dotrzymać to taka kiełbaska wyborcza przed końcem roku szkolnego i składaniem podań do szkół. Już nawet nie ma rzetelnej informacji od szkoły, tylko chwyty marketingowe. Skąd my to znamy?
Aparatinstruktor do obserwator
Środa, 2019-03-13 10:08
Co za bzdury. Proszę zapoznać się z przepisami i kodeksem. Po kursie kwalifikacji wstępnej pełnej do kat. C uprawnienia możesz zdobyć nawet w wieku 18 lat.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Lipiec 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca