Barierki na Szwajcarii Lwóweckiej. Podsumowanie nieszczęsnej inwestycji

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-02-18 10:04:22


Ubiegły tydzień minął pod znakiem rozgłosu, jaki Lwówkowi Śląskiemu przyniosła kontrowersyjna inwestycja na Szwajcarii Lwóweckiej. Po tym jak władze gminy pochwaliły się swoimi dokonaniami w internecie zawrzało. Ludzie komentują, iż tego typu elementy nie powinny się pojawiać w tak urokliwym miejscu, bo szpecą krajobraz i stwarzają jedynie pozory bezpieczeństwa. Burmistrz Szczęsna twierdzi, że podczas projektowania nie brano pod uwagę walorów estetycznych a jedynie kwestie bezpieczeństwa a kolor barierek jest nieprzypadkowy i ma na celu odstraszanie.


Zabezpieczanie punktów widokowych na Szwajcarii Lwóweckiej poprzez montaż barierek ochronnych wykonane zostało ze środków pozyskanych w ramach projektu unijnego, realizowanego wraz z partnerską, czeską Gminą Chrastava, który to projekt miał wykorzystać potencjał turystyczny miast partnerskich na obszarze pogranicza. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
One właśnie tym kolorem swoim mają odstraszyć, żeby tam nie wchodzić, żeby uważać – mówi w wywiadzie dla TVP Wrocław burmistrz Mariola Szczęsna. – Kolor jest ostrzegawczy. Tego czy się komuś podobają nie brano pod uwagę. Nie kierowaliśmy się względami estetycznymi, tylko względami bezpieczeństwa i koniecznością pokazania, że w tym miejscu należy szczególnie uważać – tłumaczy burmistrz Lwówka Śląskiego dla TVN24.pl I przyznaje, że - dla niej samej - barierki są estetyczne. Natomiast w wywiadzie dla Radia Wrocław dziennikarz Piotr Słowiński zwraca się do burmistrz Szczęsnej słowami: „Na skałach Szwajcarii Lwóweckiej stanęły bariery, bariery, które wywołały burzę w internecie, biało- czerwone, mówią mieszkańcy, że po prostu dramatycznie wyglądają”. Na co pani burmistrz odpowiada: „Panie redaktorze. Jeszcze jest kwestia tego, jacy mieszkańcy i ilu tych mieszkańców mówi”.
„Barierowa” fala newsów, komentarzy i memów w ostatnim tygodniu przelała się przez Polskę. O Lwówku Śląskim mówiły i pisały najbardziej znaczące w kraju media, a tytuły materiałów mówią same za siebie:
  • TVP Wrocław: "Awantura o czerwono-białe barierki na szczycie Szwajcarii Lwóweckiej"
  • Turystyka Wp.pl: "Gmina wyremontowała Szwajcarię Lwówecką. Internauci zarzucają oszpecenie parku krajobrazowego"
  • Istotne.pl: "Odnowili Szwajcarię Lwówecką. Ludzie skrytykowali… barierki"
  • Focus.pl: "Te barierki stanęły w parku krajobrazowym. Kosztowały 120 tys. zł. Internauci oburzeni"
  • National-Geographic.pl" "Co tu się stało? Urząd stawia barierki w parku, a turyści: „barbarzyńcy”, „wandale”"
  • Wyborcza.pl Wrocław: "Panorama zza barierek? Po remoncie Szwajcarii Lwóweckiej turyści komentują: "Estetyczna masakra""
  • Gazeta.pl: "Spór o barierki na Szwajcarii Lwóweckiej. "Projektanci przeminą, dziury w skałach zostaną"
  • Wykop: "Cały klimat poszedł się rąbać przez to badziewie"

Nieszczęsna inwestycja odbiła się szerokim echem w portalach społecznościowych. Posty na Facebooku mają setki udostępnień, setki komentarzy i tysiące „lajków”.

"Masakra", "kpina", „dramat”, „koszmar”, "żenada", "ale wiocha", "ustawiała je chyba GDDKiA", "to ścieżka rowerowa?", "mają chyba odstraszać od pojawiania się tam w ogóle", "jak nikt nie przyjdzie, to nikt nie spadnie i nikogo nie pozwie”, „jak można było zniszczyć takie piękne miejsce!”, „przykro na to patrzeć”
. – to tylko niektóre z komentarzy, jakie możemy przeczytać pod postami na Facebooku. Niestety, wśród pojawiających się w internecie wpisów, są też i takie, których przytoczyć się nie da.
Internauci oburzeni inwestycją tworzą memy, w których np. na szczycie Szwajcarii Lwóweckiej w otoczeniu barierek pojawia się market Biedronki, albo biało-czerwone barierki z Lwówka Śląskiego pojawiają się w znanych miejscach na świecie - od kanionu Colorado, przez Niagarę, szczyty Tatr, drapacze chmur, po plażę nad morzem.


Wiele osób bardzo poważnie podchodzi do tematu. Zarzucają oni inwestycji, iż nie dość, że szpeci krajobraz, to stwarza jedynie pozory bezpieczeństwa, bo tak „porozrzucane” bariery w żaden sposób nie gwarantują, iż turysta nie poślizgnie się i nie spadnie pod barierką, albo tuż obok niej. Ponadto skoro jest to miejsce niebezpieczne, to na jego szczycie powinny znaleźć się tablice ostrzegawcze: „A gdzie znaki zakazu, tablice informujące o niebezpieczeństwie i karach administracyjnych? Gdzie tablice ? Gdzie znaki, przecież tam ktoś może sobie coś zrobić!” – pisze pod Facebookowym postem Pan Marcin.

Lwóweccy urzędnicy starają się przekonać, iż barierki są bezpieczne – Pragnę jednocześnie zapewnić, że barierki zostały wykonane zgodnie z projektem i spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa – mówił dla portalu Jelonka.com Robert Szawłowski Sekretarz Gminy Lwówek Śląski.

Być może barierka sama w sobie spełnia wymogi, ale ich rozmieszczenie oraz jakość montażu w naszej ocenie pozostawiają wiele do życzenia. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, albo obejrzeć krótki filmik, na którym widać jak barierka się rusza.

Wprawdzie burmistrz Szczęsna w wywiadach mówiła, że barierki jej się podobają, to w rozmowie z dziennikarzami TVN24 nadmieniła: „Choć mogłyby mieć inny kolor, na przykład żółto-czarny”.

Czy zatem barierki zostaną przemalowane, albo zastąpione bardziej stylowymi elementami? Raczej nie, o czym w odpowiedzi na interpelacje radnego Dawida Kobiałki zapewniała burmistrz Lwówka Śląskiego.
Proszę o wyjaśnienie, w jakim celu zostały postawione barierki na Szwajcarii Lwóweckiej. Czyja to koncepcja oraz kiedy zostaną rozebrane?” – pytał Przewodniczący Rady Miejskiej.

W pisemnej odpowiedzi burmistrz Szczęsna wyjaśniła m.in., iż „Roboty budowlane polegające na odtworzeniu i zabezpieczeniu punktów widokowych wraz z zagospodarowaniem miejsc wypoczynku i rekreacji na szlaku „Szwajcarii Lwóweckiej” wykonano zgodnie z dokumentacją projektową opracowaną przez uprawnionego projektanta w grudniu 2017 r.
W związku z powyższym nie przewiduje się demontażu wykonanych zabezpieczeń służących poprawie bezpieczeństwa dla ruchu turystycznego, tym bardziej, że zadanie objęte jest trwałością projektu przez okres 5 lat.
”.
Nieco inaczej kontrowersyjną inwestycję widzi Robert Szawłowski sekretarz Gminy Lwówek Śląski, o czym możemy przeczytać na stronach portalu Jelonka.com: „Kontrowersyjne barierki nie zostały w Szwajcarii Lwóweckiej zamontowane raz na zawsze i nie jest wykluczone, że zostaną przemalowane lub też zostaną wymienione na inną formę zabezpieczenia”.

A całą inwestycję na Szwajcarii Lwóweckiej tak podsumowują dziennikarze serwisu internetowego National-Geographic.pl: „Na koniec wisienka na deserze. Całość kosztowała 126 444,000 zł. Naprawdę nie lepiej było już tego po prostu przepić?

Zobacz galerie:
Komentarze:
AparatSłoma!!!!!
Poniedziałek, 2019-02-18 10:29
Nasza burmistrz zawsze idzie w zaparte i nigdy nie przyzna się do błędu, no ale skopro to nieopmylna wyrocznia to po co sie przejmować zdaniem mieszkańców - takie coś w stylu Jak mi plują w twarz, to mówię, że deszcz pada, a pozostałych nazywam od "mało ynteligentnych".
AparatMariusz
Poniedziałek, 2019-02-18 11:02
Z drugiej strony, jakiś czas temu internet śmiał się z odrestaurowanego w Hiszpanii wizerunku Jezusa. W efekcie w mieście przybyło turystów. Jest rozgłos, jest to jakaś droga promocyjna :)
Aparatxxx
Poniedziałek, 2019-02-18 11:04
Już lepiej gdyby dano łańcuchy jak niżej i czarne słupki, ja ktoś będzie chciał na złom to po prostu śruby odkręci i tyle ...
AparatTurystka
Poniedziałek, 2019-02-18 11:27
Nie jestem mieszkanką Lwówka ale latem jeżdżę tam po to,zeby pospacerować, posiedzieć na skałkach, nacieszyć oczy widokiem. Teraz barierki kłują w oczy. Nie zapewniają bezpieczeństwa-nie mają poprzeczki. Przy takim zabezpieczeniu łatwiej o wypadek,bo przy barierkach niektórzy mogą być mniej ostrożni...I ten kolor..zeby chociaż były zielono-białe.
AparatGoha
Poniedziałek, 2019-02-18 11:47
Co za nieszczęsna lipa ale cóż sami sobie wybraliście na kolejną kadencję więc 5 lat absurdów macie pewne ;-)
Aparatadam
Poniedziałek, 2019-02-18 12:18
Cena powala
AparatMoni
Poniedziałek, 2019-02-18 12:59
Eklektyzm, chaos, brak estetyki, brak klasy.
Powiem tak: jaki pan, taki kram. A raczej - jaka pani...
AparatMieszkanka
Poniedziałek, 2019-02-18 14:25
Co ta kobieta jeszcze zniszczy zanim odejdzie ze stołka? W planach jest przebudowa rynku. Aż strach pomyśleć jakie tam będą atrakcje. Kwadratowe ronda? Sztuczne palmy? A może ogrodzi rynek tymi szpecącymi barierkami i łańcuchami w barwach narodowych by zamknąć ruch dla pojazdów i pieszych. Pięć lat nieszczęścia przed Lwówkiem.
AparatMieszkanka
Poniedziałek, 2019-02-18 14:53
Nie wiem, jak ludzie mogli zagłosować na nią ponownie. Przez te kolejne 4 lata Lwówek jeszcze nie raz zostanie wyśmiany.. nieudane ronda, niebezpieczne barierki na skałkach, co jeszcze?
AparatMaryśka
Poniedziałek, 2019-02-18 15:31
heloł - to nie wiecie że to reklama ;) w telewizji gadajo to i w niedziel tyle turystów był że ho, aż z radości jakieś barany ławkę zdążyli z zrzucić by pewnie za długo nie siedzieli
ps. do Mieszkanki 5 lat - teraz 5 nie 4 lata ojej
AparatJan
Poniedziałek, 2019-02-18 19:00
Wstyd i żenada.Zwykły wandalizm (bezkarny?). Kolejna nieSzczęsna porażka. Gratuluję Pani Burmistrz podwyżki uposażenia..... A to Polska właśnie...(w żałosnym wydaniu).
Aparatobywatel
Poniedziałek, 2019-02-18 19:16
Za sam sposób montażu tych barierek powinni wszystkich wsadzić do pierdla,łącznie z Panią Burmistrz i tym co to odebrał.To jest jakaś żenada.Ktoś wie we Lwówku co to jest estetyka wykonania?Te kotwy kosztowały może ze 300 zł(bo widać tam miejscami kotwę chemiczną) bo za same śruby to może ze 100 dali.A gdzie reszta kasy?Bo chyba nie kolor jest tu najważniejszy a bezpieczeństwo.Bo przy tym mocowaniu to jest bezpiecznie...jak się do tego nikt nie będzie zbliżał.Skandal i śmierdzi przekrętem.
Aparatobywatel
Poniedziałek, 2019-02-18 19:22
Na poprzeczki i ładne nakrętki nie starczyło kasy.I nawet aku nie mieli żeby ładnie obciąć.Ale jaja wykonanie ekstra,gorzej jak u ruskich.Nigdzie na świecie nie ma takich standardów wykonania.Żenada
Aparatmieszkaniec Lwówka Śląskiego
Poniedziałek, 2019-02-18 20:07
Kontrowersyjne barierki może pani burmistrz wykorzystać na drodze rowerowej do Mojesza a pan sekretarz może zamontować przy drodze na działki przez mostek rowerowo - pieszy na Bobrze albo na działce.!Ludzie z tzw władzy zobaczcie jak to robią inni w górach a nie za biurka! To co jest to kpina,żenada, proszę nie obrażać Mieszkańców Lwówka Śląskiego swymi wypowiedziami.
Aparatok
Poniedziałek, 2019-02-18 22:08
AparatObywatel
Wtorek, 2019-02-19 18:49
pierdu-pierdu, ale tym powinien zająć się prokurator. jeśli nie ma barierek, to każdy wie, ze ich nie ma i należy uważać. jeśli są, to zdecydowana większość ludzi, założy ze sa one wykonane właściwie i będzie je traktować jako godne zaufania - czyli np. opierać się o nie. te barierki sa po prostu niebezpieczne, bo wprowadzają złudne poczucie bezpieczeństwa - tak jak zgnieciona gazeta zamiast air bag. i nie chodzi o marnotrawstwo pieniędzy - tak byłoby gdyby to były barierki w środku pola - ale o stworzenia zagrożenia dla życia i zdrowia.
AparatLwówecka Krwawica
Wtorek, 2019-02-19 19:46
O barierkach nagranych został filmik 26 grudnia 2018 roku ale prawie nikogo nie zainteresował. Dlatego jego autor M.K. sprawę w styczniu przekazał jako interpelację przewodniczącemu rady. Jak sprawa była lokalnie nagłośniona i pojawiła się krytyka to pewien pan podchwycił temat i przekazał info mediom które jeden po drugim zrobiły największą antypromocję Lwówka od lat. Gdyby nie akcja kilku osób które srają do własnego gniazda to by w Polsce nikt nie wiedział i kilku barierkach. Dziennikarze z Warszawy nawet nie słyszeli o Lwówku. Komu tak bardzo zależy na złej opinii gminy i co chciał na tym zyskać ten pan. Niech się przyzna. Liczył na głosy w przyszłych wyborach? Moich nie dostanie.
Aparatlwowek008
Wtorek, 2019-02-19 22:27
Suma wydanych pieniędzy na tak żenującą inwestycję woła o pomstę do nieba. Brak słów.
Bezpieczeństwo zawsze ma cenę, ale rodzaj tak 'designerskich' barierek i koszt ich instalacji w żaden sposób nie usprawiedliwią wydanych 126 444,000 zł.
Pani burmistrz powinna stawić czoła temu faktu i naprawić błąd jeśli chce uchodzić za godnego zaufania i gotowego do poświęceń lidera (także) tego miasta. Kapitan odpowiada przecież za okręt. Krótkowzroczność można naprawić. Ślepota i Głuchota - z tymi już raczej nie.
Aparatdo Lwówecka Krwawica
Środa, 2019-02-20 09:59
Przepraszam czy to znaczy, że mamy stawiać na wszechobecną bylejakość? Owszem zabezpieczenie na pewno jest potrzebne ale czy w takiej formie? Mury też niby zrobione ale w jaki sposób i dlaczego nie wszystkie fragmenty są dokończone. Bezsensowne minironda i kompletnie nieprzemyślane parkingi, oraz droga w stronę szpitala, którą zamiast wyprostować elegancko pokręcono. Na to mamy pozwalać? Na robienie za wszelką cenę? Skoro już czegoś się gmina podejmuje niech robi to porządnie bo za kilka lat te byle jakie inwestycje odbiją się nam wszystkim czkawką. Fajnie, że coś ruszyło tylko odnoszę wrażenie, że robi się wszystko na hura za wszelką cenę tylko po to aby było zrobione. Parę lat wytrzyma . Ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.
AparatGdzie są te chłopaki z Marczowa od rozkradania torów??
Sobota, 2019-02-23 13:14
Choć raz by się do czegoś przydali...
Aparatobiektyw
Sobota, 2019-02-23 13:18
Parafrazując cytat z "Misia" Stanisława Barei: "Wiesz co robią te barierki? One odpowiadają żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To są barierki na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tymi barierkami? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo” 
Już nie mogę się doczekać co będzie następne. Ktoś już pewnie coś myśli, coś planuje.. :D
AparatMartyna
Poniedziałek, 2019-02-25 10:33
Może i dobrze, że ktoś lubi sobie nakręcić film pochodzić po okolicy. Czasem niektórzy fizycznie nie mogą chodzić po górach i jedynie co oglądać zdjęcia czy filmy. Dlaczego miasto które ma drona nie mogło samo sfilmować okolic skoro teraz jest zima i więcej widać skał itd. za chwilę wszystko się zazieleni. To że rozdmuchane to zostało to inny temat bo tak na prawdę to wszędzie te barierki są przy trasach w lesie też itd. koło Wrocławia takie same ciągną się przez 9 km i to kosztowało 1,1 mln zł.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Lipiec 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca