Burzliwa dyskusja ws. niechcianej inwestycji w Mirsku

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-12-14 08:44:27
Mieszkańcy Mirska głośno wyrazili swój sprzeciw, który najprawdopodobniej powstrzyma burmistrza Jasińskiego od podpisania umowy z nowym inwestorem, który w mirskiej strefie chciał prowadzić działalność związaną z konfekcjonowaniem środków chemicznych. 


Debata w sprawie tej kontrowersyjnej inwestycji odbyła się podczas posiedzenia komisji rady miejskiej w dniu 11 grudnia 2018 roku w sali mirskiego urzędu.

Już na samym początku o zabranie głosu został poproszony inwestor, który tłumaczył – Sześć miesięcy przed uzyskaniem pozwolenia, które wydała nam Specjalna Strefa Ekonomiczna za błogosławieństwem większości nowych radnych i pana burmistrza, przeszliśmy bardzo skomplikowany proces przetargowy i od samego początku mówiliśmy głośno, co chcemy tutaj robić. Nie wiem, po co Gmina, tak naprawdę sama sobie zrobiła problem i naraża się na różne perturbacje z niewywiązaniem się z udzielonego nam pozwolenia, ponieważ jeśli ktoś włącza grunty do strefy, to musi się liczyć z tym, że w strefie jest działalność zazwyczaj uciążliwa. Mało tego. Prezes Strefy i cała Strefa jak i samo ogłoszenie i treść, co tam będzie robione ustaliła z Gminą. Mało tego, rada - stara - dała zgodę burmistrzowi na zawarcie umowy dzierżawy. Pojawił się problem, nie wiem skąd i jaki nagle, ze Gmina czegoś nie chce. 26 listopada minął ostateczny termin zawarcia umowy przez Gminę i … ja tylko po krótce powiem, że nasza firma jest przez Gminę notorycznie oszukiwana – mówił właściciel firmy, który wspomniał, iż 20 listopada z Gminy do Strefy została przesłana informacja, że w dniu 27 listopada zostanie zawarta umowa zgodnie z udzielonym pozwoleniem, po czym 23 listopada burmistrz wysłał kolejne pismo, że nie przystąpi do umowy i że rada chce poznać działalność firmy.

Przybyli na debatę mieszkańcy nie kryli oburzenia. Właściciel chciał wprawdzie pokazać im, produkty, które jego firma robi, ale ci nie chcieli tego oglądać. Od początku byli na „NIE”.

Do dyskusji włączył się burmistrz Jasiński, który starał się zapanować nad złymi emocjami, które już się pojawiły na sali. – Ponieważ jest zaniepokojenie mieszkańców, co do państwa działalności, które zostało wyartykułowane przez radnych na pierwszym posiedzeniu sesji, no to zobowiązałem się do tego, że chcemy się z państwem spotkać, żebyście państwo być może uspokoili tutaj państwa i powiedzieli, co chcemy zrobić, dlaczego chcemy zrobić i tak dalej. – mówił do przedsiębiorcy burmistrz Mirska.

Inwestor wyjaśniał, iż jego firma zajmuje się produkcją różnego rodzaju środków chemicznych, środków do samochodów, do łazienek, do kuchenek, różnych rozpuszczalników... Właściciel podkreślał, iż nie zajmuje się odpadami stałymi, tylko środkami płynnymi. Zapewniał, iż proces technologiczny jest zgodny z nową ustawą o odpadach i jest na najwyższym poziomie. Pierwszy etap pozwoleń dotyczył jedynie konfekcjonowania, czyli przetwarzania odpadów dostarczonych z zewnątrz – Drugi etap jest taki, że występujemy do marszałka o zgodę na przetwarzanie odpadów – mówił inwestor.

Mieszkańcy
nie dawali wiary. Posiadający bardzo złe doświadczenie stanowczo protestowali. – My tutaj nie mamy żadnych wątpliwości, że pan spełnił wszystkie warunki, żeby uzyskać niezbędne certyfikaty, łącznie z tymi certyfikatami na transport niebezpiecznych odpadów. My po prostu chcemy zakomunikować, że jako mieszkańcy, … bo ta rozmowa, że tak powiem idzie w złym kierunku. My zadajemy jakieś pytania, pan nam pokazuje jakieś płyny do naczyń, czy do mycia szyb opowiada o dziwnych technologiach itd. Pana działalność jest bardzo jasno i skrupulatnie opisana w internecie a wiadomo my nie jesteśmy tutaj jakąś dziczą, mimo, że mieszkamy na peryferiach, my też mamy dostęp do internetu jak pan zauważył – mówiła jedna z mieszkanek, która podkreślała, że z informacji zaczerpniętych właśnie z internetu wynika, iż firma zajmuje się odpadami. Mieszkanka głośno mówiła, że nauczona doświadczeniem boi się kolejnej firmy, która chce zajmować się tutaj odpadami i że wspólnie z innymi mieszkańcami będzie broniła się przed powstaniem w Mirsku takiej działalności.

Mieszkańcy głośno krzyczeli, że będą się sprzeciwiali powstaniu tego typu działalności zaledwie kilka metrów od domów. Właściciel firmy odpowiadał im, że to nie on umiejscowił tam strefę!

fot.: Fb Karol Wilk

Po trzech kwadransach bardzo burzliwej dyskusji właściciel firmy, która chce zainwestować w Mirsku stwierdził, iż sprawę powinien rozstrzygnąć sąd. – Nie będziemy tutaj się wykłócać. Skoro Gmina wydała zgodę na ogłoszenie przetargu, myśmy go w sposób legalny i transparentny wygrali i każda ze stron była w tym przetargu do czegoś zobligowana. Myśmy spełnili wszystko, więc jeśli Gmina nie spełniła wszystkiego … ja mam najlepszą propozycję na świecie - rozstrzygnie sąd. Jeśli sąd powie: tak Gmina ma nie podpisywać - nie ma problemu. Jeśli sąd nam przyzna rację ta fabryka tu powstanie, albo Gmina nam zapłaci odszkodowanie. – mówił zdeterminowały inwestor, który dodawał, iż jego zaprosił tu burmistrz, żeby on, jako pierwszy inwestor rozpoczął działalność w mirskiej strefie i żeby wiedział, że tak to będzie wyglądało, to już dawno rozpocząłby działalność w innym miejscu.

Mieszkańcy zwrócili się do burmistrza i do rady z prośbą o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego wyłączając z niego pewne rodzaje działalności, która narażałaby ich na utratę zdrowia, czy skażenie środowiska.

Burmistrz Jasiński zadeklarował, iż skieruje do strefy prośbę, w której wskaże, że teraz niektóre rodzaje działalności są w Mirsku niechciane.

Właściciel firmy głośno mówił, iż przecież do tej pory burmistrz Jasiński bardzo dobrze wiedział, co i jak firma chce robić. Mówił, że wszystkie umowy są podpisywane również przez burmistrza Jasińskiego, który do dziś dnia nie wnosił żadnych zastrzeżeń. Chwilę później szefostwo firmy nie widząc platformy do dyskusji opuściło obrady.

Jako, że mamy złe doświadczenia, wszyscy mamy złe doświadczenia z firmami, które nam się tutaj próbują lokować w różnych miejscach, które niestety w swojej działalności mają też podtruwanie musimy być wszyscy ostrożni, czujni i na to się zgadzać, jako rada nie będziemy. – mówił przewodniczący rady.


Można by odnieść wrażenie, że wszystko zostało załagodzone, że burmistrz zadziałał tak jak chcieli mieszkańcy, no może ewentualnie jakieś tam odszkodowanie dla „złego” inwestora się zapłaci i będzie po bólu. Trudno jednak nie dostrzec, iż nie byłoby tego problemu, nikt nie musiałby się martwić być może wyrzuconymi w błoto publicznymi pieniędzmi, które można by było zainwestować w wiele niezbędnych rzeczy, których w Mirsku brakuje, gdyby burmistrz Jasiński wcześniej myślał o mieszkańcach, rozmawiał z nimi, informował ich o tym, kogo i dlaczego zaprosił do inwestowania w Mirsku. Przecież firma nigdy nie ukrywała, czym się zajmuje, właściciele nie podszywali się pod świętego Mikołaja, tylko jasno i wyraźnie na swoich stronach internetowych, a zapewne i w wszelkich dokumentach, umowach pisali z dumą o tym, co robią. Wystarczy spojrzeć na strony SSEMP (tutaj) możemy tam zobaczyć, jak burmistrz Jasiński z uśmiechem uczestniczy w podpisaniu dokumentów. Pytanie, czy mieszkańcy byli świadomi, tego, co burmistrz podpisuje? Wprawdzie w wyborczym numerze Wieści Mirska mogliśmy przeczytać jak to burmistrz A. Jasiński pozyskał inwestorów do strefy: „Jedna z firm już złożyła list intencyjny do zarządu strefy i ogłoszony został przetarg na dzierżawę terenu. W przyszłym roku powinny rozpocząć się prace nad zagospodarowaniem wybranej działki. Kolejna z firm oczekuje na zakończenie okresu wyborczego i już z nowymi władzami chce podjąć rozmowy”, próżno jednak szukać tu informacji, czym ta / te firmy się zajmują. Kurtyna opadła.

Mirsk najprawdopodobniej stracił inwestora i lokalnego dobroczyńcę, sponsora tutejszego klubu, a w świat poszła fama, o niedobrych mieszkańcach, którzy blokują inwestycje. Kto zawinił, co tu nie zagrało?


Zachęcamy do obejrzenia całego bardzo burzliwego materiału wideo i wysłuchania argumentów wszystkich stron.

Komentarze:
AparatMirsk1
Piątek, 2018-12-14 09:09
Opina o tym, że mieszkańcy Mirska są tacy źli jest mocno przesadzona. Raczej czujni i zapobiegliwi.
Natomiast mnie martwi inna sprawa. Otóż postawa radnych, która była żenująca. Żaden radny, ten nowowybrany i ten ze starego podania, nie miał nic do powiedzenia; żadnych konkretnych pytań do inwestora. Jednym słowem to co powinni zrobić radni zrobili za nich mieszkańcy. Szkoda, że tak szybko po wyborach szanowni radni zapomnieli co obiecywali, że to oni są dla mieszkańców i mają pracować na ich korzyść oraz pilnować dobrze pojętych interesów Gminy. Jak łatwo było dotrzeć do mieszkańców przed wyborami, a jak trudno było tego dokonać już po. Powiecie mieliśmy mało czasu....mieszkańcom tyle wystarczyło, żeby dotrzeć do potencjalnie zainteresowanych, a i tak myślę że sporo ludzi nie wie jeszcze o sprawie
Brawo mieszkańcy!!!!
Czerwona kartka dla radnych.
AparatMirszczak
Piątek, 2018-12-14 09:24
Co za zaślepiony i oglupiony naród. Każdy z was narzeka że w Mirsku nie ma miejsc pracy, że narkotyki, że kradzieze itd. a jak już praca sama przyjdzie, to bronicie się nogami i rękami przed nią! Mamy XXI wiek! Technologia jest na tyle rozwinięta, standardy unijne są na tyle rygorystyczne że nie ma mowy o jakiś katastrofach ekologicznych. Większość z was, paląc w piecu Bóg wie czym bardziej szkodzi środowisku niż zaszkodziłaby ta jedna firma...
AparatMirsk1
Piątek, 2018-12-14 09:50
Proponuję nie generalizować. Brak miejsc pracy- śmiechu warte. Nie pracują Ci , którym się nie chce lub nie opłaca.
A swoją drogą firma obiecała utworzenie 5 miejsc pracy - rzeczywiście ogrom. A co do technologii i standardów unijnych to właśnie widać je po tym jak segreguje się odpady i czym, co poniektórzy, palą w piecach.Znalazłoby się jeszcze kilka przykładów "przestrzegania" unijnych standardów w Polsce.
AparatXxx
Piątek, 2018-12-14 11:08
To pan jest zaślepiony i ogłupiony jeżeli wierzy w super technologie, które nie mają żadnego wpływu na środowisko, firma miała zatrudnić tylko 5 pracowników a koszty dzierżawy działki wraz z podstawieniem hal miały wynosić 6 tys rocznie. Na prawdę byłby to ogromny zastrzyk gotówki do budżetu gminy i mnóstwo nowych miejsc pracy ...
AparatRadny
Piątek, 2018-12-14 11:24
Do Mirsk 1
Proszę obejrzeć nagranie z 1 sesji Rady Miasta i Gminy Mirsk .
To dzięki NOWYM RADNYM doszło do skutku spotkanie z przedstawicielami firmy Sauber ( gdyby nie Nowi Radni - umowa by była podpisana bez wiedzy mieszkańców i bez konsultacji z mieszkańcami ) .
To NOWI RADNI poświęcili swój czas na szukanie informacji o firmie Sauber , apotykali się z mieszkańcami zainteresowanymi tą sprawą , a także wykonali setki telefonów , by zebrać jak najwięcej informacji .
To Nowi Radni złożyli wniosek o spożądzenie raportu w sprawie firmy Sauber i jej inwestycji w Mirsku .
Jeśli się kogoś osądza - warto zapoznać się z faktami .
Pozdrawiam .
AparatMirsk
Piątek, 2018-12-14 11:31
Radni chyba pomylili strefę ekonomiczną ze ekologiczną farmą. Od dawna wiadomo, że w strefie jest miejsce dla przemysłu ciężkiego. Nikt nie zainwestuje przy takim podejściu radnych. Żenada i tyle. Oglądając debatę miałam wrażenie, że radni nie mają żadnych argumentów poza atakiem na inwestora. Nikomu nie przeszkadza syf wydobywający się z kominów i ścieki płynące Kwisą. Facet który chciał zainwestować miał anielska cierpliwość że tak długo brał udział w tej szopce. Wstyd ... Rozumiem że można mieć wątpliwości ale między merytoryczną dyskusja a zaściankową butą jest ogromna różnica...
AparatGryfowianin
Piątek, 2018-12-14 12:18
Przychodzi czowiek i zgodnie ze wszystkimi wymaganiami chce zainwestowac w strefe a tym samym w miejsce pracy i zamiast mu ulatwic tylko mu przeszkadzany.
W dzisiejszych czasach tak czy tak bedzie musial trzymac sie przepisow o ochronie srodowiska plus miec certifikaty ktore sa pod stala kontrola innaczej nickt nie kupi od niego produktow.
Ludzie dajcie ludziom dzialac bo inaczej dalej bedziemy w tych grajdziolkach 50 lat za..
AparatMirsk1
Piątek, 2018-12-14 13:21
"Do Radny"

Nagranie obejrzane kilkakrotnie. Chwała za to, że zajmowaliście się Państwo tą sprawą w środowisku. Szkoda, że nie znalazło to odzwierciedlenia w Waszych wypowiedziach, a właściwie ich braku, podczas tejże dyskusji.
Z tą setką telefonów to też bez przesady ;) żeby dowiedzieć się czegokolwiek o firmie wystarczyło odpalić komputer i trochę poszukać.
A jeżeli chodzi o poświęcenie czasu no to cóż taka rola radnego.
Aparatedek
Piątek, 2018-12-14 13:47
No jednak to dzicz jest ten Mirsk , a zwlaszcza jego inteligentni mieszkancy , ktorzy na szczescie wiedza wszystko bo wyczytali w internecie . Proponuje Mirsk na stolice antyszczepinkowcow .
AparatRębiszów
Piątek, 2018-12-14 14:11
Widzę że to nie była sesja rady gminy tylko mieszkańców brawo dla tej garstki obywateli poza kwestią zdrowia wiecie ile stracą na tym ceny gruntów bo ja już bym nie chciał być waszym sąsiadem jak powstanie ta fabryka a nasi radni cała sesję pili kawę drapaki się po głowie i na kogo były te głosy a tak pięknie było podczas kampanii wstyd
AparatProyer
Piątek, 2018-12-14 17:10
Do Rębiszów podkreśle tylko, że to właśnie do Rębiszowa zwożone są odpady, czyli wnioskuje, że na odpadach możesz żyć ale jakby powstała firma zajmująca się przerobem i utylizacją odpadów w sąsiedniej miejscowości to już miałbyś z tym problem.
AparatProyer
Piątek, 2018-12-14 17:30
Sprawa się rypła, mina burmistrza i słowa o niewiedzy żałosne, zagrał ofiare losu za co otrzymał gromkie oklaski. To ja się pytam burmistrz podpisywał dokumenty czy może ktoś z ulicy. Główny argument przeciwko działalności inwestora to to, że tuż za płotem są domki jednorodzinne to do jasnej cholery gdzie byli owi mieszkańcy jak twożono tą strefe. Strefy powstają dla przemysłu ciężkiego, uciążliwego pracują 24/7 zdala od miast to, że ktoś ten twór zlokalizował akurat tu to wina inwestora ?? Z całości utkwił mi w głowie padający wielokrotnie tekst " I WSZYSTKO" ktoś się chyba zaciął, bo czytanie PKD inwestora nie oznacza pełnego pokrycia na konkretnej lokalizacji inwestorskiej. To, że taki rodzaj działalności ma tu powstać też mi się nie podoba, ale niestety argumentów przeciw nie było oprócz jednego JESTEŚMY NA NIE !!!
Aparatxxx
Piątek, 2018-12-14 19:26
Nie tylko w Mirsku strefa jest blisko zabudowań. W Gryfowie też tak jest. Problemem jest tutaj dobór inwestorów, takie rzeczy można sobie zastrzec i tutaj jest rola Gminy.

"Do edek"
Otóż z internetu można sporo się dowiedzieć pod warunkiem, że potrafi się z niego korzystać.
AparatRębiszów
Piątek, 2018-12-14 20:02
Do proyrer może nie wiesz ale jak mieszkańcy Rębiszowa dowiedzieli się co jest zwożone do kopalni zaraz zrobili larum i dodam że kopalnia z nazwy jest w Rębiszowie ale jak nie wiesz znajdziecie pomiędzy Rebiszowem a Proszową do najbliższych zabudowań jest kilkaset metrów jak nie ok 2 km a wy w Mirsku mielibyście fabrykę za oknem a filtry smrodu nie zatrzymają a pewnie co jakiś czas był a by awaria i coś do rzeki by popłynęło mało miał Giebułtów problemów z jakimiś farbami czy innymi chemikaliami w byłych zakładach przy blokach niech mieszkańcy Ci napiszą jak było
AparatProyer
Piątek, 2018-12-14 22:47
Do Rębiszów brawa dla Was dowiedzieliście się i dostaniecie jedyne 50 tys. ton odpadu. Fakt kopalnia nie znajduje się stricte w Rębiszowie jednak nad Rębiszowem góruje. Jeśli chodzi o odległość to troche przesadziłeś Państwo Smaronie mieszkają ok 200 metrów do złoża cygańskiego, które jest zasypywane odpadami. Jeśli chodzi o awarie w przemyśle chemicznym nie jest to takie proste jakby się wydawało spuszczanie do rzeki hmmm wszystkie madia wychodzące są monitorowane, smród ?? tu akurat widze, że pomyliłeś pojęcia odpadu chemicznego z odpadem stałym w postaci komunalki. Wszelkie opary powstałe w wyniku procesu chemicznego są neutralizowane inną chemią podczas pracy skrubera (bez niego nie ruszy żaden zakład chemiczny). Sprawa Giebułtowa, pozostała chemia po womarex-ie fakt została po prostu wylana (przy dziwnym zbiegu okoliczności) przy pożarze. Z drugiej strony została zatrzymana budowa malarni zanurzeniowej i składowiska materiałów niebezpiecznych. I żeby nikt nie pomyślał, że wspieram inwestora, ale ktoś mu te warunki do budowy przygotował.
AparatMirsk
Sobota, 2018-12-15 10:40
Oj Proyer z wypowiedzi myślę że albo jesteś udziałowcem tej firmy albo członkiem klubu sportowego z Mirska a ta firma jest jak widziałem w Internecie jednym że sponsorów klubu co też jest dziwne jeszcze tu nie ma ich dzialalnisci a juz jest sponsoring a jeżeli chodzi o zapach niedawno mieszkałam w okolicy co prawda dużych zakładów chemicznych i nie mówię że stałe ale bardzo często nie dało się wytrzymać że smrodu a o szkodliwości takich zakładów proponuje w Internecie obejrzeć program TVN uwaga o zakładzie chemicznym w Bydgoszczy produkcja co prawda wyrobów wybuchowych ale też sama chemia
AparatProyer
Sobota, 2018-12-15 20:25
Do Mirsk po prostu staram się obiektywnie spojrzeć na sprawę. Jeśli chodzi o klub sportowy Mirska - kto jest prezesem ?? odpowiedź powinna wiele wyjaśnić. Branża chemiczna jest mi bardzo dobrze znana jednak akurat z tą firmą mam niewiele wspólnego. Jedno tylko podkreśle stare zakłady rzadko które spełniają jakie kolejek normy, obecnie budowane to już inna bajka. Normy, kontrole, a i każdą krople chemii da się sprzedać więc teksty typu chemia do kwisy jest nie na miejscu.
Aparatmieszkaniec
Niedziela, 2018-12-16 01:07
No i znowu burmistrz zrobił w … mieszkańców Mirska. Czemu przed wyborami nie ujął w swojej kampanii informacji o konkretnych planach tego inwestora, dobrodzieja klubu sportowego? Brawo! Szczyt rozwoju gospodarczego - 6tys rocznie do gminnej kasy i docelowo 5 pracowników Toż to rozpusta-co mieszkańcy zrobią z taką nadwyżką budżetową? No i tych pięciu pracujących, żeby reszta opływała w dostatkach, jeździła na wycieczki do Stanów, na Karaiby i … większość wie. Tylko czy ta reszta to wszyscy mieszkańcy, czy zarząd wiadomego miejsca kultu? Brawo - odpady chemiczne przy domach, kilkaset metrów od przedszkola i szkoły! Weź Ty sobie człowieku sam tą taczkę i się wywieź!
Aparatmirskowy
Niedziela, 2018-12-16 01:11
Hola, hola! Jakie odszkodowanie z kasy gminy? Niech zapłacą ci, którzy do tego dopuścili. Mamy nowych Radnych, niech przejrzą odpowiednie dokumenty i niech nie odpuszczą. Liczymy na Was.
AparatMichał
Niedziela, 2018-12-16 09:29
Wiecie co a ja problemu nie rozumiem w tenże sposób. Wg mnie problemem nie jest to że znalazł się inwestor, w tym wypadku akurat chemia, lecz samo umiejscowienie strefy. Przecież jak ustala sie takie strefy to trzeba brać pod uwagę, że prawo jest jakie jest i niestety musimy je respektować. nieważne jaki zakład tam powstanie, mówiono tu o dżemie, był ktoś w pobliżu fabryki dżemu ?? Współczuję wam jakiejkolwiek działalności w strefie. wyobraźcie sobie tylko pracę agregatów chłodzących 24/7 taki niskotonowy jednostajny brzęk... strefę należy ZLIKWIDOWAĆ z tej lokalizacji bo to absurd sam w sobie!
Aparatmirszczanka
Niedziela, 2018-12-16 17:52
5 pracowników w tym 4 ochroniarzy :)
Aparatmieszkaniec
Niedziela, 2018-12-16 21:08
Niech więcej buduja domów w poblizu strefy jakoś istniał ZPL i nikomu nie przeszkadzało co płyneło do Kwisy to można się domyślać.Niedługo będzie przeszkadzać oczyszczalnia.Jak Giebułtów chciał Pan burmistrz uszczęsliwić z wiatrakami to nikomu nie przeszkadzało i mówili wszyscy,że to straty dla gminy.Ludziom nie dogodzi zaraz pogotowie energetyczne znajdujące się na terenie strefy też będzie przeszkadzało.Puknijcie się w głowe.A odnośnie odszkodowania to powinni zapłacić Ci radni i mieszkańcy,którzy są przeciwni inwestycji.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Listopad 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca