Technikum informatyczne w ZSE-T w Rakowicach Wielkich to strzał w dziesiątkę

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-12-03 10:11:31


Zespół Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich stwarza młodzieży znakomite warunki do zdobywania wiedzy i rozwijania swoich zainteresowań z zakresu informatyki. Swoim uczniom oferuje dobrze wyposażone pracownie, doświadczonych, pełnych pasji i zaangażowania nauczycieli a dla chcących „czegoś więcej” pozalekcyjne zajęcia dodatkowe.


INFORMATYKA jest jednym z popularniejszych kierunków wybieranych przez młodych ludzi. Jest to kierunek, po którym każdy znajdzie dobrze płatną pracę. Od web developerów, specjalistów od zarządzania sieciami, poprzez fachowców potrafiących naprawić sprzęt komputerowy i urządzenia peryferyjne, skończywszy na programistach. Zapotrzebowanie na profesjonalistów w tej branży jest niesłabnące, a wynagrodzenia są wyższe od przeciętnych i w niektórych przypadkach sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie.


W ZSE-T w Rakowicach Wielkich młodzi ludzie, którzy wybrali TECHNIKUM INFORMATYCZNE
mogą nauczyć się m.in.: montażu komputerów, ich diagnozowania, budowy i obsługi sieci komputerowych (serwerowych), instalacji oprogramowania, tworzenia stron internetowych, czy baz danych.  – Jak się nauczą budować komputery, naprawiać, tworzyć sieci, to generalnie jak mamy zbudowaną sieć, możemy sobie postawić serwer, na którym możemy zrobić np. stronę internetową, fajną, nowoczesną, responsywną stronę, którą później wrzucamy do sieci – tłumaczy Piotr Haftarczyk nauczyciel przedmiotów zawodowych, który dodaje, iż na zajęciach lekcyjnych uczniowie poznają także podstawy programowania a ambitniejsi, którzy chcą zdobywać wiedzę poza programową mogą brać udział w kółkach pozalekcyjnych. Tu, jako przykład takich ciekawych zajęć dodatkowych nauczyciel wskazuje budowę od podstaw drukarki 3D, którą uczniowie złożyli z elementów jednostkowych, dzięki czemu osiągnęli gotowe narzędzie do produkcji wydruków. Oprócz tego nauczyli się projektować modele 3D. – Dało to młodzieży nowe doświadczenie. Później jak pójdą do takiego życia zawodowego to mogą to wykorzystać, błysnąć gdzieś, powiedzieć: My potrafimy. W projektowaniu teraz tak naprawdę ogranicza nas tylko wiedza w posługiwaniu się programem i fantazja. Możemy wymyślić przeróżne projekty i później je wydrukować i użyć w życiu codziennym. – dodaje nauczyciel, który wyjaśnia, iż bez problemu można zaprojektować, a potem wydrukować np. zębatkę z zabawki, czy urządzenia domowego i zastąpić zużytą, zepsutą oryginalną część i tego typu działania również tu się odbywały.


 

Informatyki nie da się nauczyć tylko z książki. Dobrze o tym wiedzą w rakowickiej szkole, gdzie uczniowie mają do dyspozycji najnowszy sprzęt, na którym codziennie pracują.Mamy wysokiej klasy serwery – mówi Gracjan Heba, nauczyciel przedmiotów zawodowych, który tłumaczy, iż taki serwer daje możliwość pracy na systemach wirtualnych. Pozwala podłączyć 20, 30 maszyn wirtualnych na serwerze i na nich pracować. Młodzież uczy się także jak magazynować i robić kopie zapasowe plików i jak zabezpieczyć dane. – Nasze klasy są wyposażone w nowe komputery, które są na procesorach I-5 i przy okazji mamy też bazę do tego, żeby robić testy, porównania pomiędzy np. procesorami firm Intel, a procesorami AMD – wyjaśnia nauczyciel informatyki, który dodaje, iż szkoła posiada także komputery do składania, na których uczniowie w praktyce uczą się ich budowy, samodzielnie rozkładają je, diagnozują problemy i składają.

Mamy bardzo fajny poligon tutaj, na którym możemy ćwiczyć i tak trochę bezkarnie ćwiczyć, bo tak jak kolega wspomniał mamy maszyny wirtualne, na których możemy pracować możemy na nich robić przeróżne rzeczy i jak popsujemy stawiamy od nowa w ciągu kilku minut taką maszynę wirtualną i jesteśmy w stanie od nowa dalej pracować. Uczymy się, popełniamy błędy, analizujemy je i wyciągamy wnioski. Młodzież ma do dyspozycji sprzęt, ma oprogramowanie i ma naszą wiedzę, którą im dajemy – tłumaczy Piotr Haftarczyk, który dodaje, iż każdy z nauczycieli jest praktykiem, prowadzi własną działalność dzięki czemu przekazywana wiedza nie jest tylko wiedzą teoretyczną a jest to także wiedza oparta na wieloletnim ich doświadczeniu.

Nauczyciele rakowickiej szkoły cały czas podnoszą swoje kwalifikacjeMy też uczestniczymy w szkoleniach, które prowadzi certyfikowany trener, który tutaj do nas przyjeżdża w ramach tego projektu, który jest tutaj realizowany w szkole i też mamy po kilkadziesiąt godzin zajęć w ramach danego tematu.  – przyznaje Piotr Haftarczyk.


Wysokie kwalifikacje nauczycieli ZSE-T w Rakowicach Wielkich potwierdzają zdobywane przez nich certyfikaty. Co ciekawe i niezwykle przydatne dla młodzieży, nauczyciele informatyki, są instruktorami CISCO – Możemy przeprowadzać tutaj u nas egzaminy z akademii CISCO i nadawać uprawnienia, certyfikaty, które mają rangę ogólnoświatową. – wyjaśnia Gracjan Heba.

Tego typu certyfikaty są niezwykle przydatne na rynku pracy. Pomysł na nie wziął się z prostego problemu. Pracodawca chcący przyjąć do pracy specjalistę IT miał często problem z weryfikacją umiejętności kandydata. Trudno było mu stwierdzić, czy ten ktoś jest faktycznie specjalistą i posiada odpowiednią fachową wiedzę, bo ocenić to może tylko dobry fachowiec. Rynek pracy wskazał, więc potrzebę utworzenia czegoś, co pozwoliłoby na rozwiązanie powyższego problemu zmierzenia poziomu wiedzy osoby aplikującej o pracę, i tym stały się właśnie certyfikaty IT. Ich posiadanie jest gwarancją wiedzy i umiejętności. Teraz certyfikaty CISCO można zdobyć także w ZSET w Rakowicach Wielkich.


Technikum informatyczne funkcjonuje zaledwie od czterech lat, ale szkoła już może pochwalić się dobrymi wynikami swoich uczniów. W egzaminach zdawanych przez młodzież w czerwcu i lipcu tego roku uczniowie ZSE-T wypadli naprawdę bardzo dobrze uzyskując wyniki na poziomie średniej dolnośląskiej, lub ją w znacznie przekraczając.

Nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych mają apetyt na stworzenie w Rakowicach Wielkich „Centrum Kształcenia” w zakresie informatyki.
Wkrótce ruszą prace remontowe trzeciego budynku szkoły, w którym m.in zostaną zlokalizowane w pełni wyposażone, klimatyzowane sale lekcyjne, w tym sale do nauki informatyki z najnowszym sprzętem. Nauka w takich salach, z takim sprzętem i takimi nauczycielami to z pewnością będzie sama przyjemność, szczególnie dla tych, którzy swoją zawodową przyszłość wiążą z tym kierunkiem.


Najlepszą ocenę ZSE-T i jakości kształcenia na kierunku wystawiają szkole sami uczniowie, którzy przyznają, iż wybór technikum informatycznego w Rakowicach Wielkich był bardzo dobrym wyborem.
Zaczęło się już w gimnazjum od zainteresowania projektowaniem stron internetowych i grafiką komputerową i pomyślałam, że pójdę tu do technikum i rozwinę swoje umiejętności – mówi Angelika, uczennica trzeciej klasy rakowickiej szkoły, która nie ukrywa, iż jest bardzo zadowolona z tego wyboru i wiedzy jaką zdobywa.
Ja planuję iść na studia informatyczne – mówi Jakub z czwartej klasy technikum informatycznego, który chce zostać programistą. Uczeń przyznaje, że w ZSE-T nauczył się bardzo dużo. – Jeżeli chodzi o programistykę, to naprawdę byłem zielony w tym temacie, ale jak przyszedłem tu do szkoły i zaczęliśmy się uczyć programowania, PHP, JavaScript, SQL to naprawdę bardzo dużo mi to dało – dodaje.

Nauczyciele w szkole w Rakowicach Wielkich angażują się także w działania niestandardowe. Z ich inicjatywy, dzięki wsparciu dyrekcji placówki i sponsorów w tym roku po raz pierwszy w szkole odbył się Dolnośląski turniej e-Sportu. Zainteresowanie nim było tak duże, że projekt będzie kontynuowany. Jest to znakomita propozycja zabawy dla miłośników gier komputerowych, ale samo przygotowanie turnieju jest poligonem doświadczalnym dla uczniów. – Miałem bardzo dużą pomoc ze strony uczniów, którzy wykazali się chęciami i wiedzą w tym żeby to zrobić – przyznaje inicjator akcji Gracjan Heba.Rozmawiając z nauczycielami uczącymi informatyki w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych trudno nie dostrzec ich wielkiej pasji do tego przedmiotu, pasji, którą starają się zaszczepić w młodzieży. Dzięki temu nauka nie jest tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością a zdobyta wiedza w tej dziedzinie z pewnością przełoży się na dalszy rozwój młodego człowieka
Zobacz galerie:
Komentarze:
Aparatrodzic
Poniedziałek, 2018-12-03 11:53
Mój syn skończył tą szkołe i był bardzo zadowolony teraz studiuje.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Luty 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca