Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych: Witajcie w naszej bajce

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-11-24 16:48:17
W piątek, 23 listopada w gościnnych progach Pałacu Brunów koło Lwówka Śląskiego już po raz ósmy odbył się Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych.

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami Przeglądu jest Zespół Placówek Edukacyjno–Wychowawczych w Lwówku Śląskim oraz Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”. Od początku istnienia niezmiennie celem Przeglądu jest: przełamanie stereotypów w stosunku do osób niepełnosprawnych panujących wśród osób zdrowych, uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych. Pokazanie ich mocnych stron. Niwelowanie barier w uczestniczeniu w życiu społecznym oraz dobra zabawa.

Wszak teatr to takie wyjątkowe miejsce, w którym każdy może być, kim chce - księciem, rycerzem, tancerką, czy miss. Przyjmując rolę aktor wtapia się w zupełnie inną postać. Wkracza w świat wyobraźni, ruchu, muzyki… W ten sposób przełamuje bariery i pokonuje strach. To bardzo ważne doznania, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, które nierzadko spotykają się z odtrąceniem. Dzięki teatrowi przełamywane są stereotypy. W przedstawieniach widzimy prawdziwych bohaterów a nie osoby niepełnosprawne, na scenie dostrzegamy aktorów i śledzimy to, co chcą nam przekazać. Tu nikt nie dzieli nikogo na mniej lub bardziej sprawnego. Tu każdy ma możliwość zaprezentowania się, przeżycia wspaniałych chwil, dowartościowania i bycia kimś wyjątkowym.
Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych to kolejna (po Balu Charytatywnym) z akcji, w które cyklicznie angażują się członkowie Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”. Radości z takiego zaangażowania nie ukrywa Pan Marek Sokołowski Dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Lwówku Śląskim, który przyznaje, iż jest bardzo dumy ze swoich pracowników. – Większość członków Fundacji, to są pracownicy ZPEW, którzy łączą te obowiązki, angażują się społecznie, poświęcają swój wolny czas. Dzięki temu możliwe jest zorganizowanie tego Przeglądu – tłumaczy dyrektor.

Tegoroczny Przegląd tradycyjnie już otworzył zespół wokalno- taneczny „Debiut” z ZPEW w Lwówku Śląskim (Płakowicach) prowadzony przez Panie: Beatę Drozdowicz i Teresą Bielak. Wprawdzie zespół występuje po nazwą Debiut, ale jak się dowiedzieliśmy, jest on już pełnoletni. Działa nieprzerwanie od osiemnastu lat!
Po raz pierwszy przed szerszą publicznością występował w roku 2001 na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych we Wrocławiu. Przez te lata wielokrotnie gościł na dużych scenach w kraju i za granicą i z powodzeniem brał udział w różnego rodzaju festiwalach i przeglądach przywożąc z nich zaszczytne tytuły i nagrody. Przez te osiemnaście lat panie instruktorki wypuściły spod swoich skrzydeł ogromną rzeszę entuzjastów i miłośników muzyki.


Przybyłych do Brunowa artystów i gości w imieniu organizatorów powitali dyrektor ZPEW Pan Marek Sokołowski i Prezes Fundacji Pan Zbigniew Malczewski.

To wcale nie jest takie łatwe stanąć w świetle reflektorów – mówił tuż po wejściu na scenę Pan Marek Sokołowski – Są reflektory, jest scena, jest nagłośnienie, jest teatr. Przypominają mi się zawsze w tym miejscu słowa piosenki nieodżałowanego Zbigniewa Wodeckiego „Patrz. Oto teatr, przyszedłeś, boś chciał…” – wspominał dyrektor, który podziękował wszystkim uczestnikom i gościom za przyjęcia zaproszenie i tak liczne przybycie. – Pomimo tego, że dzień jest pochmurny nie mam żadnych najmniejszych nawet wątpliwości, że dzisiaj będzie tutaj słonecznie. Pomimo, że jest zimno na dworze to tutaj będzie gorąco. I to dzięki Wam. Tak jak dobrze rozpoczął ten dzień zespół Debiut, to jestem przekonany, że teraz będzie równie pięknie i równie emocjonująco. – zapewniał dyrektor Marek Sokołowski.

Pan Zbigniew Malczewski Prezes Fundacji wyraził radość z tak licznego przybycia gości i młodych aktorów i życzył wszystkim udanej zabawy.

 
Na widowni oprócz dzieci, małych artystów z 11 ośrodków zasiedli także uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lwówku Śląskim, którzy co roku biorą udział w tych przeglądach. Nie zabrakło także oficjeli: radnych, dyrektorów i kierowników naszych gminnych i powiatowych jednostek z Burmistrz Lwówka Śląskiego Mariolą Szczęsną i Starostą Danielem Koko na czele.
Gośćmi specjalnymi tegorocznego Przeglądu byli: Pani Natalia Grzybek i ksiądz Marcin Ogórek - przedstawiciele Polonii z Drezna. Ksiądz Marcin jest proboszczem parafii polskiej w Dreźnie oraz polskiej misji katolickiej. Pani Natalia jest pracownikiem tej misji.
ZPEW już od piętnastu lat współpracuje z polską misją katolicką w Dreźnie. Każdego roku w styczniu zespół Debiut bierze udział w uroczystej mszy świętej w katedrze drezdeńskiej. – To jest ogromne wydarzenie. Przepiękne wnętrza katedry, przepiękna starówka drezdeńska, a później jest wspólne kolędowanie, jasełka z Polonią. Miałem okazję uczestniczyć w tych spotkaniach i jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co tam nasza młodzież może przeżyć i dzięki właśnie Polakom w Dreźnie mamy m.in. takie piękne stroje, instrumenty – tłumaczył dyrektor Marek Sokołowski, który na ręce Pani Natalii i księdza Marcina złożył ogromne podziękowania dla wszystkich Polaków z Drezna i całej Saksonii wręczając im drobne upominki wykonane przez podopiecznych ZPEW.

Ta przyjaźń między Państwa ośrodkiem a naszą misją, dla nas z panem dyrektorem - można powiedzieć - sięga czasów prehistorycznych. – mówił ksiądz Marcin Ogórek. – Cieszę się, że możemy tu razem to, co poprzednicy wypracowali podtrzymywać. – dodawał ksiądz, który złożył także podziękowania dla wychowawców, nauczycieli – Widać, że nie jest to tylko praca, ale jest to realizacja Waszego powołania. To, w jaki sposób podchodzicie do dzieci, w jaki sposób w czasie występów je traktujecie, nawet to, w jaki sposób na nich patrzycie, to widać w Waszych oczach tę miłość i zaufanie ze strony wychowanków w stosunku do Was. 

Tegoroczny Przegląd w Brunowie rozpoczął występ podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Lwówka Śląskiego.
Warsztaty teatralne dla jego uczestników stanowią rodzaj terapii. Dzięki wspólnej pracy i odgrywaniu ról młodzi adepci sztuki teatralnej rozwijają wyobraźnię, uświadamiają sobie własne przekonania i uczucia, uwalniają się od przykrych wspomnień i uczą się lepiej zrozumieć siebie. (…) Teatr jest dla nich miejscem magicznym, gdzie każda spotkana żabka może stać się księciem. – mówili zapowiadając występ Pani Małgorzata Wojciechowska. Chwilę później na scenie pojawiły się już postacie z bajek.
Tegoroczny przegląd swoją obecnością zaszczyciło aż jedenaście ośrodków, m.in. z Lubania, Bolesławca, Wałbrzycha, czy. Zgorzelca.
 


Przyjechaliśmy ze Świebodzic. Jest to placówka prowadzona przez siostry zakonne. Po raz kolejny zapuściliśmy się tak daleko, bo jest to od Świebodzic spora odległość. – mówi Pani Marta Białek, która do Brunowa przyjechała z dziećmi z Domu Pomocy Społecznej. Grupa, która przybyła na Przegląd nazywa się „Kolorowa Tęcza” i składa się z bardzo radosnych, żywiołowych dzieci. Młodzi aktorzy bardzo chętnie włączają się w wydarzania i imprezy z zakresu kultury, sztuki, rehabilitacji i integracji społecznej. Do Brunowa przyjechali z przedstawieniem pt. „Trzy świnki”. – W tej placówce mamy tylko chłopców, więc dlatego mama świnka była chłopcem – wyjaśnia Pani Marta, która dodaje, iż w placówce pod ich opieką jest aż 60 chłopców. – Dzieci poprzez takie występy uczą się. To jest taka rehabilitacja społeczna. Odkrywają nowe miejsca, poznają nowych ludzi. Jest to dla nich też ogromne wyzwanie. – tłumaczy opiekunka i jednocześnie scenarzystka, która nie ukrywa także, iż jest pod dużym wrażeniem Brunowa i organizacji przez ZPEW i FPN Płakowice tego przeglądu. – Poprzez to, że byliśmy w ubiegłym roku pierwszy raz uznaliśmy, że warto tutaj przyjechać - na przegląd, ale także zwiedzać te okolice. Ten pałac jest naprawdę wspaniały, Lwówek Śląski … odkrywamy nowe miejsca, przy okazji robimy dla dzieci wycieczkę.


 

Na przeglądzie nie ma jury, nie ma przegranych. Tu wszyscy są zwycięzcami i każdy z artystów po występie otrzymuje słodki podarunek.

Dyrektor ZPEW w Lwówku Śląskim przyznaje nam w rozmowie, iż chce rozszerzyć formułę tego Przeglądu. Chce, żeby tak jak w latach ubiegłych był on międzynarodowy. Nie ukrywa, iż prowadzi w tej materii już pierwsze rozmowy. Przyznaje także, iż marzą mu się występy na scenie młodzieży niepełnosprawnej połączone z występami dzieci i młodzieży z lwóweckich szkół. Takie połączenie z pewnością przyniosłoby wiele korzyści dla obu stron. Trzymamy, zatem kciuki i już dziś wszystkich czytelników zapraszamy na przyszłoroczny Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych do Brunowa.

W oczekiwaniu na dziewiąty Przegląd zapraszamy także na kolejny Bal Charytatywny, który już na początku lutego 2019 roku odbędzie się w Pałacu Brunów. Jego organizatorem jest Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice” a cały dochód przeznaczany jest na wsparcie dzieci, podopiecznych ZPEW. W tym roku Fundacja będzie zbierać pieniądze na specjalistyczne doposażenie sali dla przedszkolaków.

Zobacz galerie:
Komentarze:
AparatUczestnik
Poniedziałek, 2018-11-26 22:19
Inny świat. Szczerych emocji, niezapomnianych wrażeń :) Gratulacje dla zespołu DEBIUT, za te 18 lat !!! Pałac Brunów pięknie dopełnia bajkowego klimatu.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Kwiecień 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca