Lwówek Śl.: Dożynki z elementami rocznicy wojen napoleońskich

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-09-01 17:49:06
Nieco dziwacznym okazało się wplecenie w tradycyjne Polskie dożynki, święto rolników, dziękczynienie za plony elementów obchodów rocznicy bitew nad Bobrem z 1813 roku. Wprawdzie nie jak niektórzy żartowali, że francuską bagietkę, a tradycyjny dożynkowy bochen chleba starostowie przekazali gospodarzom, jednak widok inscenizacji walk napoleońskich, widok rekonstruktorów w historycznych strojach z epoki napoleońskiej oraz muzyka „W Klimacie Paryża” nijak się miały do staropolskich dożynkowych tradycji. Tym bardziej w kontekście trwających protestów rolniczych, wczorajszej rocznicy sierpnia `80, czy dzisiejszej rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.


Tegoroczne święto plonów odbywa się w trudnej atmosferze rolniczych protestów związanych z suszą, ale i jak mówią rolnicy z niskimi cenami skupu płodów rolnych i nieuczciwą konkurencją z Zachodu. Szef ZZRR "Solidarni" mówi o krachu w rolnictwie. – Polski rolnik powinien być chroniony, powinny być rezerwy, rząd powinien wspierać swoje rolnictwo tak jak robią to inne kraje unijne a nasz rząd tego nie czyni – tłumaczy Marcin Bustkowski, który wspomina o braku pomocy ze strony państwa, krótkowzroczności w polityce rolnej, nie gromadzeniu wystarczających rezerw … – Poszkodowanymi są nie tylko rolnicy, ale wszyscy konsumenci, całe Polskie społeczeństwo – dodaje szef związkowców, który wyjaśnia, iż ceny produktów rolnych, ceny żywności w sklepach już szybują w górę, a zdaniem Bustkowskiego w najbliższych miesiącach czekać może nas hiperinflacja.


Dożynki to prastare święto ludowe mające swój rodowód ponoć jeszcze w czasach pogańskich. Jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolników, podziękowaniem za urodzaj, za plony. Uroczystości dożynkowe mają charakter ludowy i religijny. Święto Plonów stało się wyrazem kultu maryjnego, szczególnie żywego w środowisku wiejskim. – możemy przeczytać na stronach Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dziś w Lwówku Śląskim w to głęboko zakorzenione w tradycji ludowej święto lokalni włodarze z PSL-u wprowadzili elementy muzyki francuskiej i wojen napoleońskich.

Przypomnijmy: w roku 1813, w czasie wojen napoleońskich, wojska francuskie stoczyły nad Bobrem w okolicy Lwówka Śląskiego (Płakowice) dwie bitwy. Pierwsza bitwa nad Bobrem 21 sierpnia zakończyła się zwycięstwem Napoleona nad wojskami pruskimi. Jednak już siedem dni później 29 sierpnia miała miejsce druga bitwa nad Bobrem, która przyniosła Francuzom klęskę.
Wczoraj (31.08) obchodziliśmy rocznicę podpisania porozumień sierpniowych 1980 roku. Ten dzień to dla Polaków święto państwowe „Dzień Solidarności i Wolności”. Dziś (1.09) obchodzimy 79. rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Włodarze Lwówka Śląskiego, burmistrz Mariola Szczęsna i gospodarze dożynek w Dworku do programu woleli jednak wprowadzić elementy francuskie, francuską nutę, pokaz musztry wojsk napoleońskich i inscenizację bitew napoleońskich.


W sobotę, 1 września we wsi Dworek koło Lwówka Śląskiego odbyły się dożynki gminne, które rozpoczęły się od przejścia barwnego korowodu złożonego z przedstawicieli wszystkich sołectw gminy Lwówek Śląski wraz z wieńcami i darami „ziemi”. Trudno wyjść z podziwu obserwując inwencję twórczą, talent i wkład pracy jaki mieszkańcy wsi włożyli w zrobienie wieńców. Oczywiście bez większego problemy możemy wskazać, który wieniec był największy, a który zawierał najwięcej elementów tegorocznych płodów rolnych, jednak wskazanie tego najpiękniejszego, tego który najbardziej odzwierciedla trud rolniczej pracy, który nawiązuje do obecnej sytuacji w rolnictwie, który najlepiej się prezentuje jest niezwykle trudne, bo wszystkie wieńca były wspaniałe. Wyborem tych najlepszych zajęła się specjalna komisja, której pracy nie zazdrościmy. Ostatecznie wygrał wieniec z Włodzic Małych, na drugim miejscu z Dworka i na trzecim z Ustronia.


Dworek

UstronieMszę Świętą w intencji rolników celebrował o. Piotr Reizner, gwardian klasztoru franciszkanów w Lwówku Śląskim i proboszcz parafii oraz ksiądz dziekan Krzysztof Kiełbowicz z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim. W tle księżom towarzyszyli rekonstruktorzy, żołnierzy z okresu napoleońskiego.

Podczas liturgii wierni modlili się za rolników, ogrodników i sadowników. W kazaniu mogliśmy usłyszeć o darach, o prezentach, o tym jak bardzo lubimy coś dostawać i jak bardzo chcemy dostawać coraz więcej, zapominając przy tym o ręce, która ten dar nam przekazała. Stojąc w otoczeniu wieńców powinniśmy sobie przypomnieć kto jest tym darczyńcom, dzięki komu możemy cieszyć się z tych plonów, bo za każdym z tych wieńców stoi trud pracy rolnika ale i dzieło boże.


Po mszy przyszedł czas na zabawę, na integrację, spotkanie z sąsiadami, ze znajomymi, na długie godziny rozmów przy suto zastawionym stole. Nie obyło się bez występów zespołów folklorystycznych Jarzębina i Dunawiec, po których przyszedł czas na promowane francuskie klimaty, muzykę „W klimacie Paryża” oraz pokazy musztry i rekonstrukcje historyczne z okresu napoleońskiego. Wieczorem dla wszystkich gości zagra DJ.
Zobacz galerie:
Komentarze:
AparatDożynki
Sobota, 2018-09-01 18:20
Szacunek i Bóg Zapłać Rolnikom z Mojeszowsko-Dworkową żenadą w tle ...
AparatNapoleon
Sobota, 2018-09-01 19:00
No faktycznie połączenie Dożynek z jarmarkiem napoleońskim to niezbyt fortuny pomysł. Ale wolnoć Tomku w swoim domku. Taki mamy klimat...W tym dniu najważniejsi są Rolnicy
Aparatdo Napoleon
Sobota, 2018-09-01 19:35
... nie zapomnij dodać, że w tym dniu najważniejsi są Rolnicy I PANI BURMISTSZ (i jej pomysły - jak zwykle) - naszczęście niedługo wybory ... czas rozliczenia już nadchodzi ...
AparatKandydat
Sobota, 2018-09-01 19:52
Nowy kandydat na Burmistrza też tam był
i mam nadzieję, ze zagości na dłużej . Panie Ireneuszu - Powodzenia !!!
Aparatdlw1
Sobota, 2018-09-01 21:13
Wszystko wspaniale przygotowane. Mała wioska, więc chyba cała społeczność Dworka była mocno zaangażowana.
AparatPSychoLe
Sobota, 2018-09-01 22:43
Trza było jeszcze przyszłoroczne LLA przyłączyć do dożynek, taniej by wyszło i od razu jeszcze dary lasu - 5 w jednym i kasiora w kieszeni!!!
AparatOmnibus
Sobota, 2018-09-01 22:50
Jest jak jest,mamy co chcieliśmy. Trzeba mieć nadzieję,że przez te 4lata nasza społeczność coś się nauczyła i nie popełni tych samych błędów .Pójdzie na wybory i odda głos na człowieka ,,normalnego,, Panie Irku , myślę że nawet sam Mojesz za panem pójdzie.
AparatKogel-mogel
Sobota, 2018-09-01 23:25
Jesteśmy Polakami, wojny Napoleońskie o Śląsk w 1813 roku nie mają nic wspólnego z polska tradycją dożynkową znaną od XVI wieku. Uroczystości te urządzali dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa i poczęstunek, które stanowiły nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach. Jedno jednak pozostało niezmienne – istotą tych obrzędów było dziękczynienie za pomyślne zbiory.
Gdzie tu ku..a militarny klimat i Napoleon!!!??? Gdzie jego kontrybucje, przelana krew za Francję, grabieże? Nie wolno pewnych rzeczy mieszać! Za chwilę dodamy do Dożynek rekonstrukcje z Hitlerem, Stalinem, Leninem i innych dyktatorów którzy pragnęli panować nad całą Europą ujarzmić sobie Polaków!!!
AparatObs
Niedziela, 2018-09-02 00:58
Napoléon Bonaparte cesarz Francuzów, dyktator itp. A z drugiej strony KK Art 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa (...)podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Pytanie brzmi gdzie jest prokuratura?
AparatStas
Niedziela, 2018-09-02 10:17
Dlaczego macie w sobie tyle nienawisci dlaczego nie staracie sie pomoc tylko wylewacie na nasza, wybrana przez nas wladze same zło. Dlaczego nie staracie sie dostrzec pozytywnych stron.Dozynki to jedna z imprez organizowanych przez rolnikow danej wsi z pomoca p. Burmistrz. Mieszkancy Dworka bardzo dobrze i profesjonalnie przygotowli dozynki. Włożyli dużo pracy. Nalezy im sie za to wielkie podziekowanie a nie tylko negacja. Ci ktorzy krytykuja mogli zglasic swoje kandydatury do komitetu organizacyjnego dozynek i wniesc swoje uwagi a nie teraz krytykowac. WSTYD ze mamy takich ludzi w naszej gminie.
AparatStaszek
Niedziela, 2018-09-02 10:26
Brawa dla organizatorów, mnie się podobało, taka mała wioska a jak pieknie wszystko przygotowane, a malkontenci znajdą się zawsze!
AparatBoryna
Niedziela, 2018-09-02 11:37
Czy tzw. "włodarzom" gminy nie pomyliło się kilka pojęć ? Dożynki mają być świętem rolników i podziękowaniem za cały ich trud, wysiłek i starania !
Napoleon ( a znam historię powszechną) nie był zainteresowany niepodległością Polski, nie cenił specjalnie polskiego żołnierza, a interesowała go tylko imperialna polityka wobec Rosji (rok 1813). Poniósł tam zresztą sromotną klęskę. CO TU WOBEC TEGO JEST DO ŚWIĘTOWANIA, W KONTEKŚCIE TRUDÓW POLSKIEGO ROLNIKA I JEGO NIEROZWIĄZNYCH PRZEZ PAŃSTWO PROBLEMÓW !!!
Aparatdo Omnibus
Niedziela, 2018-09-02 11:47
Z kim do ludzi? Marzyć każdy może.
AparatJolka
Niedziela, 2018-09-02 12:06
Bardzo duzo negatywnych komentarzy a nie bylo jeszcze takiego na swiecie co by wszystkim dogodzil. Porownywanie Napoleona o ktorym wspominamy w hymnie do hitlera(celowo pisze z malej) jest nie na miejscu i wykazuje brak znajomosci historii. Pojawil sie pan Ireneusz, widzialam,to bardzo ciekawe..Do:Kandydat i do:Omnibus czy wy wiecie a moze nie pamietacie ,ze pan Ireneusz rzadzil przez 7 lat i nic ale to kompletnie nic nie zrobil. Dodatkowo jest "lwoweckim patriota" bo po tym wszystkim odszedl i wyjechal do Swierzawy:) Takze glosowac bede, ale na kogos z poza systemu.
Aparatdo: Staś i Staszek
Niedziela, 2018-09-02 12:10
Malkontenci? Chyba Polacy dumni z narodowych tradycji. Róbcie rekonstrukcje ale w klimacie związanym z Dożynkami. Już lepszy koncert disco polo bo to z muzyki ludowej a nie wojenne epizody. Z dwóch imprez zrobiono jedną. 21 sierpnia była bitwa nad Bobrem to róbcie wtedy imprezę. Przecież jest stowarzyszenie przyjaźni polsko-francuskiej. Dlaczego ono nie robi takich imprez?

Siedziba - dane publiczne z Internetu:
TOWARZYSTWO PRZYJAŹNI POLSKO-FRANCUSKIEJ ODDZIAŁ W LWÓWKU ŚLĄSKIM z siedzibą ul. PLAC WOLNOŚCI, nr 22, LWÓWEK ŚLĄSKI, kod 59-600.

A tu macie prezesa, członków, plany. Było na lwówecki.info Frankofonia 2015 http://lwowecki.info/pl/a/1825/frankofonia-2015-.html
Aparatdo jolka
Niedziela, 2018-09-02 20:43
Pan Irek nie rządził przez 7 lat tylko pracował, pomyśl moźe teraz nie rozliczać Mariolki tylko Pana Leszka. P.Irek ma duże doświadczenie w pracy samorządowej i to jest+++++++++++(plus)
AparatW.K.
Niedziela, 2018-09-02 22:44
Ad: 'do: Staś i Staszek"
Towarzystwo przyjaźni polsko-francuskiej to nieudane dziecko spod ręki jednego nieudanego lwóweckigo prezesa i kto wie, może to on "doradził" burmistrz fuzję kilku imprez jednocześnie spychając polskie tradycje w cień i tnąc koszta. Przemyślenia proszę wysnuć samodzielnie.
AparatPolak
Poniedziałek, 2018-09-03 16:35
29 sierpnia 1813 r. do Dworka wkracza 17 dywizja generała Puthod z 3. pułkiem irlandzkim cudzoziemskim. W tym pułku są Polacy jest ich ok. 1000. W dniu tym wypierają z Dworka kilka szwadronów pruskiej kawalerii i kilka batalionów rosyjskiej piechoty. Ci oto Polacy bili się wtedy aby tu jeden z drugim mogli głupoty wypisywać, mając wolność wypowiedzi. Wstyd i żenada.
Aparatdo: Polak
Poniedziałek, 2018-09-03 23:55
No i byli Polacy w Dworku, mega. Teraz dopasuj to do Dożynek. Przypominam Śląska był wtedy pruski czyli niemiecki, Polacy byli najeźdźcami. Sumujemy: polski żołnierz będący przeciw niemieckim mieszkańcom Dworka walczy z ruskimi. Gdzie tu polskie chłopskie dożynki?
Chyba prezes polsko-francuski próbuje się rehabilitować wiedzą ale wyszło jak zawsze ;D
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Kwiecień 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca