Ścieżka rowerowa czy torowisko?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-08-30 08:39:15
Dwa lata temu na wleninfo.pl w kontekście stopniowo zamierającego ruchu na linii kolejowej łączącej Jelenią Górę ze Lwówkiem Śląskim pisałem o wykorzystaniu starych torowisk do budowy ścieżek rowerowych dających im nowe życie.

Przykładem takiego wykorzystania infrastruktury kolejowej może być część linii nr 284 łączącej Lwówek Śląski z Gryfowem. Przewozy pasażerskie na tym odcinku ustały w 1983 roku. Odcinek Lwówek Śląski - Lubomierz został rozebrany w 1996 roku, a teren przekazany tutejszym samorządom, które w 2000 roku zainicjowały budowę asfaltowej ścieżki rowerowej. Obecnie opracowywane są projekty przedłożenia tej drogi w kierunku Gryfowa.

W gminie Wleń, mimo że władze od lat z uporem walczą o remont linii kolejowej ruch na niej zupełnie ustał, w torowisko ulega powolnej degradacji.

Zupełnie inaczej i moim zdaniem z ogromną korzyścią dla mieszkańców do nieczynnej linii kolejowej podszedł włodarz gminy Warta Bolesławiecka. Zamiast tracić czas na wojenki na starym torowisku wybudował 4 kilometry ścieżki rowerowej.

Tak swoją decyzję wyjaśniał wójt Mirosław Haniszewski  w wywiadzie dla Muzycznego Radia. -  Był kiedyś taki pomysł żeby bezwzględnie utrzymać linię kolejową łączącą Bolesławiec z Raciborowicami, ponieważ tam mogłaby powstać cementownia. Ze względu na to, że budowa cementowni odsunęła się w bliżej nieokreśloną przyszłość postanowiliśmy, że teraz wykorzystamy dla naszych mieszkańców torowisko, jako element podbudowy ścieżki rowerowej. Ścieżka rowerowa wybudowana na byłym torowisku gwarantuje ogromne bezpieczeństwo dla korzystających  z rowerów i pieszych. - mówił wójt Warty Bolesławieckiej.

Pierwszy etap inwestycji to cztery kilometry drogi, która docelowo ma połączyć Zamek Grodziec z Zamkiem Kliczków.

Tymczasem we Wleniu od czterech lat trwa walka burmistrza, najpierw o utrzymanie, a teraz przywrócenie ruchu pociągów na trasie Jelenia Góra - Lwówek Śląski. Wlenianie walczą o kolej żelazną, która niczym w XIX wieku ma stać się dla Wlenia oknem na świat i motorem postępu wprowadzając gminę w XXI wiek i jak na razie mogą jedynie pozazdrościć mieszkańcom Warty korzystających z pięknych tras rowerowych.Ścieżka rowerowa Pławna – Lwówek Śląski

Torowisko w okolicy Nielestna
Komentarze:
Aparatxxx
Czwartek, 2018-08-30 09:09
kolej wąskotorowa+ścieżka rowerowa
AparatG...
Czwartek, 2018-08-30 11:04
Powinni przywrócić kolej naprawde brakuje jej tutaj...
AparatKamil
Czwartek, 2018-08-30 11:39
Gdzie kasa z rozbiórki torowisk?ktoś to rozłożył?
Aparatrowerzysta
Czwartek, 2018-08-30 11:59
Można sobie pisać co się chce ale gdzie jest wykonanie obiecanej ścieżki rowerowej, czyli przedłużenie istniejącej już ścieżki z Pławnej do Lubomierza?, każda władza jak chce żeby ją wybrać obiecuje i co? i NIC!!!!!!!, byłe torowisko pozarastało drzewami i krzewami i co dalej?, myślę , że społeczeństwo rozliczy te obiecanki podczas głosowania w wyborach.
Aparatrowerzysta
Czwartek, 2018-08-30 12:27
Chcę zwrócić uwagę na zdewastowanie tej istniejącej już ścieżki,brakoróbstwo i nie rzetelność wykonania teraz wychodzi, wychodzą właśnie z pod asfaltu korzenie tworząc straszne nie równości i bardzo się źle jeździ szczególnie na rolkach i wrotkach /można się POŁAMAĆ LUB NAWET ZABIĆ/, nawet jak ktoś próbuje to jakoś naprawić to robi to nie dbale i nie dobrze ponieważ nigdy nie uzupełni asfaltu równiutko zawsze albo narobi górek albo dołków nigdy równo czy ktoś to kontroluje ? z naszych urzędasów? , przecież wszyscy za to płacimy , niedbalstwo i brak jakiejkolwiek odpowiedzialności.
AparatMaciej Miłosz
Niedziela, 2018-09-02 01:49
Ścieżka rowerowa na miejscu linii kolejowej gdzie wciąż toczy się walka o utrzymanie kontynuacji w ruchu pociągów? Kogoś tu do reszty porąbało. Na ścieżki rowerowe należy poprzerabiać linie kolejowe gdzie nigdy już nie pojadą pociągi, np. z Wrocławia do Sobótki, z Wrocławia do Piławy Górnej, ze Świdnicy do Jedliny czy ze Zgorzelca do Bogatyni, a nie linię lwówecką, na którą pociągi wrócą już po najbliższych wyborach, gdy wywalimy ze stołków obecne antykolejowe władze województwa, co nastąpi już za nieco ponad miesiąc.
Aparatznawca
Niedziela, 2018-09-02 13:36
Ścieżka rowerowa to najlepsze możliwe rozwiązanie w tym miejscu.
Aparatznawca
Niedziela, 2018-09-02 18:12
Chodziło mi o linię do Sobótki. Na linię do Lwówka powinny wrócić pociągi.
AparatMieszkaniec
Niedziela, 2018-09-02 20:50
Sorry, ale ten rynsztok urządzany na dużych portalach na temat linii do Lwówka, akcje w stylu "wysyłamy pocztówki" czy "mieszkańcy kupią podkłady" więcej szkodzi sprawie. Burmistrz Zych jest zafiksowany na punkcie pociągów. Idąc tym tokiem myślenia powinien wycofać z urzędu komputery i wprowadzić na nowo gęsie pióra i kałamarze. Zamiast jeździć do Warszawy i lobbować, jak tak mu zależy na kolei wystawia nasz region na pośmiewisko. Ocenimy przy urnach.
AparatWrocławianin
Niedziela, 2018-09-02 21:17
Przede wszystkim trzeba dać sobie spokój z linią do Sobótki! Przecież tam pies z kulawą nogą nie zagląda. Trochę turystów w wakacje i to wszystko. Pociągi istniejącą trasą wożą powietrze a oni chcą odbudowywać drugą linię przez totalne zadupia. To podpada pod defraudowanie publicznych pieniędzy. Cała Polska się śmieje z Dolnego Śląska, gdzie nie ma pociągów do Karpacza, Świeradowa, Lądka i innych kurortów, zawiesza się pociągi do Lwówka z powodu złego stanu torów, a cała kasa idzie na odbudowę linii po jakichś zadupiach dla nikogo.
AparatGrzegorz Jóźwicki
Niedziela, 2018-09-02 21:19
Unia dała kasę to wywalają na głupoty. Bo tak trzeba nazwać pompowanie pół miliarda złotych w linię kolejową do Sobótki przez same zadupia. Podczas gdy na drugim końcu Dolnego Śląska dogorywa o wiele piękniejsza linia do Lwówka Śląskiego na którą UMWD nie chce dać nawet kilkudziesięciu milionów. A kto potem sfinansuje pociągi po tych wiochach? Mam nadzieję, że nie Urząd Marszałkowski. Świdnica wspólnie z Sobótką wyłoży z własnego budżetu, a jak nie będzie miała kasy to linia zostanie dla drezyniarzy.
Było już kilka lat temu ujadanie Świdnicy o bezpośrednie pociągi do Wrocławia. Pociągi uruchomiono przez Jaworzynę to zaczęło się ujadanie o niższe ceny biletów bo okazało się, że busy są trzy razy tańsze i nikt nie chce jeździć pociągami. Mieszkańcy Świdnicy do tej pory mają bilety za 1/3 normalnej ceny. Bo inaczej pociągi woziłyby powietrze. To samo a nawet jeszcze gorzej będzie na linii przez Sobótkę. Cały Dolny Śląsk musi się składać na nierentowne pociągi dla Świdnicy mimo, że za tą kasę można by uruchomić więcej pociągów tam gdzie ludzie chcą jeździć.
AparatMaciej Musiał
Niedziela, 2018-09-02 21:22
Te wszystkie trolle piszące tutaj za ścieżką rowerową i hejtujące reaktywację linii lwóweckiej to jest jeden troll z Kolei Dolnośląskich, który w ten sam sposób spamuje wszystkie portale. Nie należy brać poważnie wypocin tego frustrata. Linia do Lwówka jest bardzo niewygodna dla Kolei Dolnośląskich i władz Dolnego Śląska, bo:
1. Obnaża brak zainteresowania u władz województwa lokalnymi liniami kolejowymi (wbrew propagandzie, jaką głoszą, że chciałyby już-teraz wyremontować wszystkie linie kolejowe w województwie, podczas gdy faktycznie obecna ekipa nie reaktywowała ANI JEDNEJ linii kolejowej na Dolnym Śląsku),
2. Nieudolność w dbaniu o lokalną infrastrukturę i transport publiczny (w tym brak umiejętności w zdobyciu funduszy unijnych, które właśnie służą takim celom),
3. Arogancję Kolei Dolnośląskich wobec mieszkańców dalszych części Dolnego Śląska, których zwyczajnie mają gdzieś rozsiewając tylko kłamliwą propagandę jak świetnie funkcjonuje kolej na Dolnym Śląsku na podstawie jedynie wrocławskiej kolejki aglomeracyjnej.

Dlatego trolle z Kolei Dolnośląskich i magistratu obszczekują, a nawet wulgarnie obrażają wszystkich, którzy krytycznie piszą o kolei na Dolnym Śląsku podając konkretne przykłady i robią szambo pod artykułami na tematy kolejowe, próbując sprowadzić niewygodną dla władz dyskusję do poziomu rynsztoka. Taki poziom kultury dyskusji jest w UMWD i KD. Zresztą gdy nie mają argumentów, a pijar dla władz jest bardzo ważny, to co innego mogą zrobić?
AparatKrzysztof Czarnecki
Niedziela, 2018-09-02 21:24
Otóż to. Trzeba być idiotą, żeby sądzić, że pociągi po Sobótkach i innych Jedlinach będą jeździć pełne w sytuacji, gdy nawet busów jest tam jak na lekarstwo. Mieszkańców tam tyle co kot napłakał, turyści jacyś nieliczni pojawiają się tylko w wakacje. Nie wiem co za banda cymbałów broni wszędzie takiej poronionej inwestycji, ale pewnie odbywa się to na zasadzie że wszystko co wybudują na moim podwórku jest dobre, a gdzie indziej to be. A można było wydać te pieniądze z sensem ratując to co jeszcze do niedawna funkcjonowało (linia do Lwówka) albo linie do kurortów z dużo większym potencjałem. Zadecydowała polityka i chora ambicja a nie realizm.
AparatMieszkaniec
Niedziela, 2018-09-02 23:13
Stop. Kto tutaj pisze o Wrocławiu, Sobótce, Jedlinie? Skupmy się na swoim podwórku. Artykuł na wleninfo też pisał "troll z Kolei"? Ochłonąć! Adwersarz jeżeli nie potrafi uzasadnić istnienia przewozów na tej linii w inny sposób, niż sącząc jad na portalach w sposób, jakiego próbkę daje powyżej, niechaj przestanie przynosić mieszkańcom naszej okolicy wstyd. Wystarczy, że według relacji jednego z naszych radnych w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu na samą wspomnienie kolei lwóweckiej śmieją się szyderczo i wspominają o komentarzach w internecie.
Aparatbystrzak2000
Poniedziałek, 2018-09-03 14:47
Ten "Mieszkaniec" to troll z Kolei Dolnośląskich. Pisze też pod innymi nickami. Zaśmieca tym samym hejtem wszystkie artykuły o kolei na Dolnym Śląsku. Nienawidzi Lwówka i hejtuje wszystkie działania zmierzające do reaktywacji pociągów na tej linii. Ot, taką patologię zatrudniają w Kolejach Dolnośląskich. Radzę nie brać na poważnie wypocin tego idioty. Co do linii kolejowej to walczmy o powrót pociągów, bo to jedyna możliwość dojazdu dla wielu mieszkańców gminy a linia mogłaby być też wielką atrakcją turystyczną. Niestety tu potrzebna jest zmiana władz Dolnego Śląska, bo obecne nie potrafią pewnych rzeczy dostrzec.
AparatZorientowany
Poniedziałek, 2018-09-03 14:48
Prawda jest taka, że Urząd Marszałkowski NIE CHCE wyremontować tej linii. Napisałem nie chce bo osobiście zbadałem grunt wysyłając pisma do przeróżnych instytucji w tym także do Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Marszałkowskiego. Drugi z Urzędów wielokrotnie utrzymywał że dąży do wyremontowania linii, jednak Ministerstwo Infrastruktury w piśmie z przed dwóch miesięcy kategorycznie zaprzeczyło jakoby takie plany były intencją UMWD we Wrocławiu.

W piśmie jakie otrzymałem z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z dnia 07.10.2016 czytamy:

Ze względu na fakt, że linia kolejowa nr 283 ma charakter regionalny, prace inwestycyjne mogą być finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, np. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020 (dalej: „RPO WD”). Jednocześnie należy zaznaczyć, że przedmiotowa linia nie została zarekomendowana przez Urząd Marszałkowski do wsparcia ze środków dostępnych w ramach RPO WD, a także nie została uwzględniona w liście intencyjnym zawartym 26.06.2015r. pomiędzy Województwem Dolnośląskim a PKP PLK SA w sprawie przygotowania i zrealizowania priorytetowych liniowych projektów inwestycyjnych.

Chwilę wcześniej (05.08.2016) Urząd Marszałkowski w odpowiedzi na zapytanie dot. Przedmiotowej linii odpisał.

Równolegle nadal trwa analiza projektów kolejowych, możliwych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Dolnego Śląska. Jednym z rozważanych projektów jest rewitalizacja linii z Jeleniej Góry do Lԝóԝka Śl. Należy jednak podkreślić, że rewitalizacja taka była by możliwa w ramach RPO pod warunkiem efektywnego wykorzystania przez Polskie Linie Kolejowe SA dostępnych w alokacji środków dla realizacji innych projektów.

Jak widać wrocławski magistrat postanowił sprytnie umyć ręce od sprawy stanu technicznego linii 283 uzależniając przyznanie dotacji od alkokacji środków PKP PLK i jednocześnie nie rekomendując remontu tej linii w MIiB w Warszawie.
AparatTurbokibel
Poniedziałek, 2018-09-03 14:53
Linia kolejowa do Jedliny, Jugowic, Sobótki czy innego Zagórza wcale nie jest taka potrzebna, skoro nawet busiarze nie chcą jeździć tą trasą. Skąd wezmą się ci pasażerowie do tych wyludnionych wioch? Sami turyści nie zapełnią pociągów. Są atrakcyjniejsze linie kolejowe w Sudetach, np. z Wałbrzycha do Kłodzka gdzie też pasażerów jest jak na lekarstwo. Kompletnie poroniony pomysł. Nawet bogaci Niemcy nie odbudowują linii kolejowych do takich wioch. Na wszystkich kolejowych forach zwyczajnie drą łacha z tego pomysłu. Należy najpierw odbudować to co zniszczono w ostatnich latach (a więc właśnie linię lwówecką), a dopiero potem brać się za kolejne linie.
Aparatmiłośnik kolei
Poniedziałek, 2018-09-03 14:58
@"Mieszkaniec" i inne twoje nicki: Jest jakieś miejsce w internecie gdzie nie trollujesz ?
Wszędzie wszystkie strony znasz...
Tak latasz po tych forach i jedynie wstyd robisz Kolejom Dolnośląskim...Nic więcej. robisz afery wszędzie tutaj i jeszcze gdzieś na PkP...
Jeszcze założyłeś tą na facebooku stronę wyśmiewającą pociągi w Lwówku.
Chciałeś wmówić kolejną aferę i zgonić że to ktoś z innych miast. Teraz też podszywasz się pod mieszkańca - zwykła bezczelność.
Od dawna wiadomo kto robi afery w internecie...
Wszystkie miasta próbujesz skłócić od Wrocławia i Wałbrzycha przez Lwówek i Jelenią...
Pociągi do Lwówka powrócą, ku żałobie tobie i innych wrocławskich trolli.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Kwiecień 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca