Mury obronne: Ekspozycja zaprawy, czy wszystko zgodnie ze sztuką?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-08-21 12:44:16
Mury wyglądają jakby dzieci błotem je obrzuciły. Te fugi to porażka. Ekspozycja zaprawy. Dlaczego zaprawą zachlapano piaskowiec? Wyglądają jak otynkowane …


Od kilku miesięcy trwa rewaloryzacja murów obronnych w Lwówku Śląskim, a w ostatnich tygodniach niemal z każdej strony słyszymy głosy krytyki, co do wizualnego rezultatu remontu. Już nawet osoby z bliskiego otoczenie burmistrz Szczęsnej mówią o kiepskim efekcie nazywając to co zostało wykonane ekspozycją zaprawy. Mury wyglądają jakby dzieci błotem je obrzuciły. Te fugi to porażka. Dlaczego zaprawą zachlapano piaskowiec? Wyglądają jak otynkowane … - to tylko niektóre z krytycznych określeń prowadzonych prac rewaloryzacyjnych jakie do nas docierały.

Nie wszyscy prowadzone prace oceniają krytycznie. Wśród tych usatysfakcjonowanych jest burmistrz Mariola Szczęsna, która zapytana czy jest zadowolona z prac prowadzonych przy rewaloryzacji murów obronnych? Odpowiada: – Tak jestem zadowolona, że prowadzone są prace przy rewaloryzacji murów. Wieloletnie zaniechania w tym zakresie ze strony moich poprzedników doprowadziły do zawalenia kilku ich fragmentów i znacznej ich dewastacji. Rozpoczęcie prac przy murach zapobiegło dalszemu ich niszczeniu i wielce prawdopodobnym kolejnym zawaleniom – wyjaśnia burmistrz Szczęsna, która potwierdza także, że prace są prowadzone terminowo i zgodnie ze wszystkimi wytycznymi i założeniami, ponadto Gmina posiada wszystkie zgody, a nad inwestycją „czuwa” konserwator zabytków.


Faktycznie, Konserwator czuwa, ale z tymi decyzjami to od początku było różnie, co potwierdza nam Pan Zbigniew Kudyba z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze, który pisze:

Na wniosek Gminy Lwówek Śląski została wydana w roku 2015 decyzja nr 1248/15 pozwolenie na remont murów obronnych na podstawie przedłożonego projektu budowlanego. Gmina Lwówek Śląski w dniu 04.07.2017 wystąpiła o zmianę w/w decyzji w związku z wprowadzeniem korekty granic planowanej inwestycji. W związku z tym wydano nową decyzję nr 1287/17. Z uwagi na to, że Gmina mylnie ujęła również działki prywatne a ich właściciele nie byli o tym poinformowani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po interwencji tych osób orzekł ponownie rozpatrzyć sprawę niwelującą zaistniałe niedopatrzenie. Na wniosek Gminy decyzją nr 501/18 umorzono postępowanie w sprawie zmiany decyzji nr 1248/15 o czym powiadomiono wszystkie strony. Postanowieniem nr 229/18 wznowiono postępowanie w sprawie zakończoną ostateczną decyzją nr 1248/15, która zostanie w najbliższych dniach uchylona i zostanie wydana nowa decyzja obejmująca tylko działki Gminy.
Dnia 09.04.2018 r. wydano decyzję nr 687/18 na remont murów na innych dodatkowych działkach Gminnych nie ujętych w pierwszej decyzji.
W dniu 18.06.2018r. wydano decyzję na przebudowę linii napowietrznej nn na linię kablową związaną z rewitalizacją murów obronnych.

Konserwator zabytków nadzoruje prowadzone prace związane z rewitalizacją murów obronnych położonych na działkach Gminy poprzez uczestniczenie w radach budowy i bieżące przeglądy robót.

Prace przy murach prowadzone są na podstawie projektu budowlanego pod nadzorem kierownika budowy, inspektora nadzoru, kierownika prac konserwatorskich i inspektora nadzoru prac konserwatorskich i prowadzone są zgodnie ze sztuką konserwatorską.


zdjęcia wykonywane na przełomie lipca i sierpnia 2018 r

Z informacji opublikowanych prze władze Lwówka Śl. na stronach urzędu wynika, iż mury pierwotnie były tynkowane, co wielu wprawiło w osłupienie.

Mury, podobnie jak elewacje baszt, były pierwotnie, w oryginale tynkowane, zachowane są liczne ślady, pozostałości, tynków na licach bloków piaskowca, z których zbudowane są mury i baszty. Przed rozpoczęciem prac, w spoinach murów i baszt, zachowane były zaprawy o mocno wypłukanej powierzchni i na znacznej części murów były one pokryte wtórnymi i szkodliwymi dla murów zaprawami cementowymi. Pozostałości historycznych tynków nadal widoczne są na znacznej powierzchni elewacji Baszty Lubańskiej.

Wypełniane są przestrzenie między blokami piaskowca, a te mają bardzo nieregularne kształty i niekiedy wymagają znacznego zakrycia. Zaprawa w spoinach, spełnia głównie funkcję zabezpieczenia muru przed destrukcją, w tym przed wnikaniem wody, która jest podstawowym czynnikiem niszczącym. Przy podejmowaniu decyzji o zakresie uzupełnień zapraw w spoinach kluczowe było zapewnienie trwałości wykonanych prac.

Każda z decyzji - czy to o całkowitym tynkowaniu murów, co byłoby zgodne z ich pierwotną formą ekspozycji, czy uzupełnianiu tylko częściowym zapraw w spoinach, czyli uzupełnianiu naśladującym wypłukane spoiny - byłaby kontrowersyjna dla jednej lub drugiej grupy mieszkańców. Zarówno Wykonawca prac jak i nadzór konserwatorski dokłada starań, aby prace konserwatorskie i restauratorskie na murach miejskich w Lwówku Śląskim były wykonane zgodnie ze sztuką, w sposób zapewniający ich trwałość, jak również, aby estetyka obiektu była jak najlepsza
. – czytamy na stronie magistratu.


zdjęcia wykonywane na przełomie lipca i sierpnia 2018 r

Niektórym osobom z pewnością uzyskany efekt przypada do gustu, inni nie zgadzają się z takim podejściem do sprawy i z taka formą remontu murów, Ci dla porównania zwracają uwagę np. na mury kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śl., które niedawno zostały odnowione i na których nie ma tak wyeksponowanej zaprawy, za to pięknie prezentuje się każdy, nawet najmniejszy kamień.


Ma marginesie warto dodać, iż prace rewaloryzacyjne nadal trwają.
Zobacz galerie:
Komentarze:
AparatCzytelnik
Wtorek, 2018-08-21 13:02
Po '45 konserwator wraz z władzą także "czuwał" nad zabytkami we Lwówku, co z resztą widać po przepięknych renesansowych kamienicach na starym rynku które tłumnie zwiedzają turyści miasta turystycznego haha, a te mury to wyglądają jakby zaraz miały zostać ocieplone styropianem, całkiem zaszpachlowane i pomalowane na żółto... Jakoś np. w takim Bolesławcu udało się odnowić mury PROFESJONALNIE, ale gdy tnie się koszta i zawierza takie inwestycje znajomym "prezesa" to mamy lwówecką tandetę niestety...
Z resztą nie wszystkie kamienie są wyczyszczone co widać na zdjęciach, a przy ul. Zamkowej już niby skończone a mury dalej jak były tak są ubabrane napisami sprajem!
AparatGola198
Wtorek, 2018-08-21 13:03
A mieliśmy piękne mury obronne, ta firma powinna jeszcze raz odnowa na własny koszt odnowić nasze mury
Aparatkkr
Wtorek, 2018-08-21 13:12
Robili szybko i tanio,aby jak najwięcej kasy zarobić
AparatKoś
Wtorek, 2018-08-21 13:34
Brawo mariolka, kolejny sukces!
AparatZiom
Wtorek, 2018-08-21 13:38
Nie licząc murów przy Baszcie Lubańskiej to przed remontem wyglądały o niebo lepiej!!!
AparatTanio
Wtorek, 2018-08-21 13:46
Tanio byle jak, jednym słowem lipa. Tania siła robocza z Ukrainy, która nie ma pojęcia jak to porządnie zrobić. Ludzie którzy to kontrolują powinni sie wstydzić
AparatJagoda
Wtorek, 2018-08-21 14:09
Tragiczny wygląd murów obronnych, zróbmy to teraz dobrze,bo za chwilę będzie za późno. 2134
AparatLwowiak
Wtorek, 2018-08-21 14:26
Straszne te efekty, ale mnie bardziej niepokoi stanowisko KZ! Jak zobaczyłem wykończenie górnej płaszczyzny to mnie po prostu nie zamurowało tylko zatynkowało. Oszpecone i zaniedbane miasto po tych 5 latach zarządzania. A najgorsze to samouwielbienie władzy... Taczki czekają..
AparatJacek
Wtorek, 2018-08-21 14:41
To jest zwykły wandalizm , ktoś powinien ponieść konsekwencje tego .A jeżeli konserwator uważa że wszystko jest ok. to i on powinien zostać ukarany .
AparatDorota
Wtorek, 2018-08-21 15:09
Jaka firma wykonuje ten remont? Proszę podać nazwę.
Aparatbarbara
Wtorek, 2018-08-21 16:30
"brawo mariolka" XD
Aparatkocur
Wtorek, 2018-08-21 16:59
Mury wyglądają tak jak wyglądają. Niby to polecenie konserwatora zabytków, aby one tak zostały "zaprawą" pokryte. Firma ta, która pracuje przy murach robiła to dobrze, ale przyszedł konserwator, prawdopodobnie powiedział, że mają mury bardziej okryć zaprawą i jest efekt.
Aparatmieszkaniec
Wtorek, 2018-08-21 17:05
...cóż...trudno się nie zgodzić...a czy to prawda,że mury wzdłuż np.al.Wojska polskiego to mieszkańcy mają sobie odnowić na swój koszt?...bo tam co budynek się zaczyna to mury nie są odrestaurowana..
jak to prawda...to hit lata 2018!ciekawe który normalny mieszkaniec będzie się składał na renowacje murów...hahahaa
Aparatbyła mieszkanka
Wtorek, 2018-08-21 18:39
Aż scyzoryk się w kieszeni otwiera widząc to zapaskudzenie ,które ponoć zrobione jest prawidłowo..
śmiem myśleć ,że...
Tylko ciekawe dlaczego przed Latem Agatowym tego nie zrobili?
Bo w telewizji by pokazali i cała polska by się śmiała ,ale już też pokazują na facebook i nie tylko Polska się śmieje ,cały Świat ..

Wstyd ,bardzo wielki wstyd Pani Burmistrz..
Przed wyborami umiała Pani na facebook nie wiem ile tysięcy ludzi znaleźć i zaprosić do znajomych..
AparatLax
Wtorek, 2018-08-21 19:50
Ukraińcy mają upodobanie w widoku ziemlanek, lepianek, w ktorych mieszkali i mimo że przybyli tu 70 lat temu tęsknota do widoku prymitywnej błotnej budowli pozostaje
Do zabezpieczenia piaskowca żeby nie nasiąkał wodą stosuje się oczywiście że drogie impregnaty po uprzednim wypiaskowaniu powierzchni przyklad kościół nie tylko we Lwówku ale teraz odnawiany w Bolesławcu przy rynku.
Aparatoburzona
Wtorek, 2018-08-21 20:39
GDZIE JEST KONSERWATOR? CZY ABY ZNA SIĘ NA TYM CO SIĘ WYRABIA? MOŻE MA FAŁSZYWE DOKUMENTY DOT. WYKSZTAŁCENIA? NALEŻY ŚCIĄGNĄĆ FACHOWCA ABY TO OCENIŁ I TO JAK NAJSZYBCIEJ.JUTRO BĘDZIE ZA PÓŹNO. PROSZĘ SPROWADZIĆ EKSPERTA ABY OCENIŁ TE BAZGROŁY!!!
AparatLsp
Wtorek, 2018-08-21 22:07
A Pani Mariola ostatnio w TV mówiła że będzie kandydować na reelekcję.
Aparatdo mieszkaniec
Wtorek, 2018-08-21 22:29
Jak zrozumiałam to ktoś zaskarżyć decyzję, źe Gmina chce robić na nie swoich działkach więc decyzja została uchylone i teraz właściciele murów muszą remontować na własny koszt. Jak się domyślam do zaskarżenia zachęcił a nawet napisał pewien pieniaczy ze Lwówka. Właściciele murów wiecie komu dziękować szczególnie Ci co posłuchali pieniacza i podpisali się pod wnioskiem. Brawo
Aparatdo Lax
Środa, 2018-08-22 08:55
Zanim coś napiszesz o Ukraińcach zastanów się , bo to jest wielce nie fer. Jeżeli jesteś Polakiem to wiedz iż my też kiedyś mieszkaliśmy w lepiankach, domach krytych strzechą i było dobrze. Za pracą jechaliśmy za Odrę aby zarobić kilka groszy. Oni teraz są w takiej samej sytuacji. A co do murów, firma która wykonuje roboty jest firmą polską zatrudniając tanią siłę roboczą. Oni też to wykonują tak jak im kazano. Jeżeli w tym przypadku pretensje należy kierować do konserwatora i inspektora nadzoru.
AparatRudi
Środa, 2018-08-22 10:19
Dlaczego informacja kto to wykonuje jest tajna????
AparatDziad
Środa, 2018-08-22 10:42
Ale dziadosko to wygląda
AparatLux veritas
Środa, 2018-08-22 11:34
to już lepiej wygląda kartonowa scenografia w Koronie królów
chyba że sezon 3 będzie krecony w dlw
AparatŚlepy
Czwartek, 2018-08-23 14:06
A mnie to się wszystko podoba co nasza sołtys robi.
AparatJaaaaaa
Czwartek, 2018-08-23 22:50
Mieszkańcy mają płacic albo podpisac papier ze sie nie zgadzają!!!!!!!!
Aparatroro
Poniedziałek, 2018-08-27 23:04
W średniowieczu gdy budowano mury nikt nie znal kielni murarskiej a murowano pacami drewnianymi. Nikt nie dbał o wygląd spoiny bo mury pełniły funkcję obronną a nie estetyczną zabytkową jak to jest obecnie. Nam spoina kojarzy się z równymi krawędziami ładnie wykończona. W średniowieczu nie znali cementu ani wapna a do zaprawy dodawano jajka. Mury miały być mocne i trwale a nie ładne. Jeżeli renowacja polega na odtworzeniu stanu pierwotnego to te spoiny są właśnie takie jak w czasie budowy tych murów.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Lipiec 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca