Jest koncepcja nowej biblioteki. Co myślisz o budowie nowego obiektu?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-07-31 12:10:50
Jak już informowaliśmy wstępnie do 3 milionów złotych może kosztować budowa nowej siedziby lwóweckiej biblioteki. Oczywiście kwota ta po przetargu może ulec zmianie. Burmistrz Lwówka Śląskiego już przeznaczyła pieniądze na opracowanie koncepcji. Oprócz biblioteki powstanie tam także mieszcząca 250 osób sala widowiskowa na potrzeby LOK-u.

Spotkanie konsultacyjne w tej sprawie odbyło się w marcu br. Podczas spotkania władze Lwówka Śl. zaprezentowały pomysł i jego celowość. Spotkanie nie cieszyło się zbyt wielkim zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim zaledwie ok. 30 osób, w tym tylko troje radnych – dwoje z rady gminy oraz jedna radna z rady powiatu.

Główny powód konieczności przenosin biblioteki to zdaniem burmistrz Szczęsnej złe warunki lokalowe i brak miejsca w ratuszu: – Tak naprawdę, to jak pani dyrektor (biblioteki) objęła funkcję tutaj i zaczęłyśmy się spotykać i rozmawiać to mówiliśmy o tym, co można tutaj zrobić, żeby panie te swoje pomysły mogły realizować. A załoga naszej biblioteki jest naprawdę wspaniała. Panie pomysłów mają tak dużo, że nie mogą się z nimi zmieścić tutaj w ratuszu. I od tego się zaczęło. – mówiła podczas marcowego spotkania burmistrz Szczęsna, która wspominała, że były różne pomysły żeby wyjść gdzieś na zewnątrz, ale spotkały się z niepokojami społecznymi, opiniami, że burmistrz chce wyrzucić bibliotekę z ratusza i że nie będzie w Lwówka Śl. już czytelnictwa. – Boję się też proszę państwa, że teraz też może tak być, że jeżeli zrobi się zbyt głośno to pewnie taka akcja będzie. Państwo zwracacie uwagę na to, że w Lwówku Śląskim cokolwiek byśmy nie ruszyli, cokolwiek byśmy nie zaczęli robić to jest jakiś opór, wielki opór. – twierdziła M. Szczęsna.


Nowy budynek biblioteki ma powstać przy OSiRze, przy wejściu na stadion. Właściwie pomiędzy główną bramą wejściową a budynkiem OSiR-u, który również ma zostać poddany remontowi. „Do zaprojektowania obecnie jest nowy budynek biblioteki, parterowy, niepodpiwniczony (min. 400m2), który byłby połączony łącznikiem z dawnym budynkiem OSiR-u tj. budynkiem administracyjno- hotelowo- gastronomicznym, w którym powinno się znaleźć min. 250 m2 powierzchni użytkowej dla biblioteki. Całkowita powierzchnia biblioteki winna mieć ok. 650 m2.” - czytamy na stronach lwóweckiego magistratu. Do tego ma powstać także sala widowiskowa na 250 miejsc na potrzeby LOK-u. Z informacji przekazanych podczas spotkania przez wiceburmistrza Krokosza wynika, iż sala ta miałaby powstać pomiędzy budynkiem OSiR-u a zejściem na płytę boiska.

Powyższe zdjęcie pochodzi z prezentacji multimedialnej z marcowego spotkania. Na zdjęciu miejsce, w którym ma powstać nowa siedziba PiMBP

Ogłoszony przez lwóweckie władze Konkurs na koncepcję nowej biblioteki został rozstrzygnięty. Na stronach lwóweckiego magistratu czytamy:

W dniu 23.05.2018 r. ogłoszono konkurs na wykonanie „Koncepcji architektoniczno - urbanistycznej na zagospodarowanie terenu przy stadionie miejskim wraz z budową nowej siedziby Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lwówku Śląskim”. Celem konkursu było uzyskanie najlepszej koncepcji architektoniczno – urbanistycznej na wykonanie przedmiotowego zadania, a ponadto ukształtowanie atrakcyjnej i reprezentacyjnej przestrzeni publicznej w otoczeniu nowej biblioteki z uwzględnieniem budynku dawnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lwówku Śląskim (OSIR). Gmina oczekiwała od uczestników konkursu, że zostanie przygotowana koncepcja, w ramach której powstanie budynek nowoczesny, a jednocześnie funkcjonalny, który będzie miejscem przyjaznym dla wszystkich grup wiekowych od niemowlaka po seniora.

Do dnia 17.07.2018 r. do godz. 13:00 wpłynęły 2 prace konkursowe, które ocenione zostały przez powołany Sąd Konkursowy, wg poniższych kryteriów:

1) atrakcyjność i jakość rozwiązań urbanistycznych, w tym relacje z otoczeniem;
2) atrakcyjność i jakość rozwiązań architektonicznych, w tym przyjętych dyspozycji konstrukcyjno – budowlanych i materiałowych;
3) atrakcyjność i jakość rozwiązań funkcjonalno – użytkowych;
4) ekonomika rozwiązań projektowych oraz walory eksploatacyjne;
5) oryginalność i spójność koncepcji.

Zgodnie z rozstrzygnięciem konkursu przez Sąd Konkursowy, po przeprowadzonej dyskusji, analizie i ocenie złożonych prac, wybrano, jako zwycięską pracę konkursową złożoną przez:

JUSTYNA BRANIEWSKA BIURO PROJEKTOWE z siedzibą we Wrocławiu, autor pracy: Justyna Braniewska.
Uzasadnienie wyboru: Praca konkursowa spełniła wszystkie warunki i wymogi określone w Regulaminie konkursu oraz została najwyżej oceniona w kryteriach oceny prac konkursowych. Tym samym zdobyła I miejsce i przyznana została jej nagroda pieniężna w wysokości 15.000,00 zł oraz zamówienie do wykonania dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki po przeprowadzeniu negocjacji z autorem.

Poniżej zwycięska praca.

źródło prac: UGiM Lwówek Śl.


Ponadto Sąd Konkursowy postanowił przyznać II nagrodę pieniężną w wysokości 3.000,00 zł pracy konkursowej złożonej przez: ARTMANU STUDIO MARTA FIEMA z siedzibą we Wrocławiu, autor pracy: Marta Fiema.


 
Komentarze:
AparatGłosujcie
Wtorek, 2018-07-31 13:03
Czytelnicy który projekt bardziej wam się podoba? Mi ten co przegrał bo jest dla mnie bardziej nowoczesny i po prostu ładny Biblioteka to powinna być w starym kinie ale jak już ma być na stadionie to też ok bo blisko szkoła setki domków jednorodzinnych i kilkanaście bloków no i wielki plac parkingów. W ratuszu to kpina nawet czytelni nie ma powiatowa biblioteka
Aparatdyf
Wtorek, 2018-07-31 13:56
Drugi projekt lepszy...
AparatNo i po co
Wtorek, 2018-07-31 15:43
A po co biblioteka na stadionie przecież ludzie z miasta nie przyjdą, a po drugie zróbcie statystykę ile ludzi przychodzi do biblioteki czy to będzie rentowne. Biblioteka powinna zostać tam gdzie jest zróbcie basen kryty i otwarty!! Aby można było nawet w zimie iść popływać i sauny a nie musimy jeździć do Blca czy Jeleniej wolimy tu kasę zostawić a nie obcym
AparatMieszkanka
Wtorek, 2018-07-31 16:23
Na nową bibliotekę są pieniądze a ja się pytam co z basenem gdzie dzieci w takie upały mają iść nad wodę skoro w naszym mieście nie ma basenu żenada
Aparat1960
Wtorek, 2018-07-31 17:39
A co ze ,,Stara,, siedzibą LOK , 35 lat budowy i miliony strat. Teraz trwa remont i znowu straty. A moze pojdzie za grosze w prywatne ręce.
Aparatdo mieszkanka
Wtorek, 2018-07-31 18:05
Jaki basen? Z kim? Nie będzie basenu bo radni zrobili jak zrobili - w myśl zasady: na złość mamusi odmrożę sobie uszy. Nie w tej kadencji i nie z tymi wybrańcami narodu(były wyjątki - szacunek za odwagę i obiektywizm).
Aparatza 2lata
Wtorek, 2018-07-31 18:07
...poczekajcie za 2lata jak wielki bum dziecięcy z 500plus upomni się o miejsca w zlobkach i przedszkolach dla swoich dzieci!przesazkole jest budowane juz od min.2lat.no ale sa rzeczy ważne i ważniejsze.dzieci nie mają gdzie spędzać czasu wolnego...wakacji...nie ma kina park jak wygląda każdy widzi plac zabawww???już wszystko wybudowali skate park basen plac rowerowy..
Aparatewa
Wtorek, 2018-07-31 18:37
Biblioteka jest potrzebna, to nie ulega wątpliwości, ale, czy na pewno trzeba budować nowy budynek??? W ratuszu jest co prawda mało miejsca, ale tu ludzie prędzej trafią niż drałować na drugi koniec miasta.Myślę, że są większe potrzeby w tym momencie. Nie ma u nas nic dla młodzieży na czas wolny jak wakacje. Dom Kultury też nie dogodzi wszystkim. Myślę, że bardziej trzeba zadbać o to co jest teraz potrzebne. Mamy basen, tylko nie mamy nikogo mądrego by go uruchomić, doprowadzić do stanu używalności.
Aparatlwowczanka
Wtorek, 2018-07-31 22:29
Może władzę miasta będą uprzejme cyrk następnym razem Koło swoich domów rozkładać?jest 22:30a pod oknami halas straszny!cisza nocna nie obowiązuje?
Aparatlop
Wtorek, 2018-07-31 23:46
Sąd konkursowy?kto był w składzie?po co takie nazwy?
Wygrała osoba z Lwówka Śląskiego i to jest ciekawe?
AparatEgeniusz
Środa, 2018-08-01 09:45
Co za przypadek wygrała córka lwóweckiego regionalisty.
Aparatdo lwowczanka
Środa, 2018-08-01 14:33
Niech ten cyrk wyp......a z tymi szczekaczkami, szczególnie 1-go sierpnia jest to nietaktowne i nie na miejscu!!!
AparatCyrk
Środa, 2018-08-01 19:44
Nie udawajmy patriotów bo na rynku w godzinę W była garstka ludzi i to prawie tylko rodzina harcerzy. Brawa dla nich ale nie mieszaj cyrku z Powstaniem Warszawskim. Będzie plac budowy na stadionie to cyrku już tam nigdy nie będzie
AparatLiTR
Środa, 2018-08-01 22:02
Córka członka LTR wygrała. Gratulacje
Aparatfeliszek
Czwartek, 2018-08-02 08:55
jak biblioteka to tylko w mojeszu
AparatDziwy
Czwartek, 2018-08-02 13:24
Szukam w Internecie innych projektów tej córki lwóweckiego regionalisty z LTR i nie mogę zobaczyć. Nawet strony własnej nie ma poza tym że jest info że pracowała w różnych miejscach i ba różnych stanowiskach. Pomóżcie jak wiecie co jeszcze zrobiła bo ten lwówecki to duży projekt i trzeba kogoś z doświadczeniem
AparatKasa
Czwartek, 2018-08-02 13:26
A jak biblioteki nie będzie to nie szkoda tych pieniędzy na projekty i koncepcje? Takie coś powinno powstać po wyborach bo teraz zapłacimy z budżetu gminy kupę kasy a budowa to tylko wizja.
AparatKowal
Niedziela, 2018-08-05 20:49
Ja tam się cieszę że wygrał ktoś stąd. Lepiej zna miasto. Na pewno inaczej podejdzie do roboty niż ktoś z zewnątrz. Poza tym pierwszy projekt lepszy. Bardziej pasuje do otoczenia, boiska i osiedla. Nie jest takim grzmotem jak drugi.
Aparatfeliszek
Poniedziałek, 2018-08-06 08:11
w pierwszej kolejności to należy opanować ten bałagan który jest jak w kołchozie - wszystko rozkopane jak na kartoflisku pani to nie gospodarstwo to jest MIASTO
AparatDo Kowala czyli do geniusza
Wtorek, 2018-08-14 12:35
Dziwne że zdecydoeanek większości podoba się nowoczesny kształt który przegrał a ty go nazywasz grzmotem. Wolisz kąty gigant co z daleka mi kojarzą się z kontenerami albo pruskim więzieniem z cegieł. Argument że dobrze do jest stąd jest bez sensu bo autorka projektu od wielu lat tu nie mieszka ale ponad 100 km dalej. Po drugie w czym ma to pomóc? Co za brednie geniuszu prawisz
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca