Lwówek Śląski nadal nieprzyjazny niepełnosprawnym?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-06-18 10:54:33
Z redakcyjnej poczty

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury samorządy miały dwuletni okres przejściowy i ostatecznie do 30 czerwca 2017 roku wszystkie miejsca na parkingach przeznaczone dla niepełnosprawnych powinny być oznaczone kopertą ze znakiem osoby na wózku namalowaną na niebieskim tle. O sprawie szeroko pisaliśmy w ubiegłym roku w materiale pt.: „Lwówek Śląski nieprzyjazny niepełnosprawnym?”.

Wspomniane powyżej Rozporządzenie nakłada obowiązek oznakowania miejsc postojowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych w kolorze niebieskim oznakowanych znakami poziomymi P-18 „stanowisko postojowe” wraz ze znakiem P-24. Takie miejsca mają być lepiej widoczne, a tym samym bardziej bezpieczne.


Warto pamiętać, że wyznaczanie miejsc dla osób niepełnosprawnych to nie jest zwykłe widzimisię samorządu, bo te mają obowiązek wyznaczania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych a ich liczbę reguluje "Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych":
Stanowiska takie wyznacza się w liczbie nie mniejszej niż:
1) 1 stanowisko – jeżeli liczba stanowisk wynosi 6–15;
2) 2 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 16–40;
3) 3 stanowiska – jeżeli liczba stanowisk wynosi 41–100;
4) 4% ogólnej liczby stanowisk jeżeli ogólna liczba stanowisk wynosi więcej niż 100.


Na prośbę naszych czytelników po blisko roku wracamy do sprawy oznakowania miejsc dla osób niepełnosprawnych w Lwówku Śląskim.
 
Jak udało nam się ustalić w powiecie lwóweckim jest ok. pół tysiąca osób, które posiadają uprawnienia do parkowania aut na miejscach dla osób niepełnosprawnych. Szkopuł w tym, iż w Lwówku Śląskim takich prawidłowo oznakowanych miejsc jest jak na lekarstwo. Niebieskie koperty możemy spotkać głównie przy marketach. W centrum miasta prawidłowo oznakowanych miejsc raczej nie uświadczymy. Jak do tej pory lokalne władze - mówiąc delikatnie - bardzo lekko traktują problem osób z niepełnosprawnością.


Dlatego w imieniu naszych czytelników zwróciliśmy się z zapytaniem do Pana Komendanta Policji w Lwówku Śląskim, czy lwóweckim policjantom znane są nowe przepisy oraz problem braku miejsc dla osób niepełnosprawnych w mieście i czy policja może w tym temacie skuteczniej zadziałać?

insp. Robert Miras Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim w piśmie do redakcji przyznaje, iż policjanci znają zmienione przepisy dotyczące oznakowania miejsc parkingowych oraz zapoznali się z otrzymaną z KG Policji interpretacją prawną tychże przepisów co do ich respektowania.

Na pytanie: Czy i jakie działania w stosunku do osób/instytucji odpowiedzialnych za oznakowanie miejsc parkingowych w Lwówku Śląskim były prowadzone w ostatnim roku przez KPP w Lwówku Śląskim? Komendant Miras wyjaśnia: Działania policjantów ruchu drogowego KPP w Lwówku Śląskim prowadzone są na różnych płaszczyznach czy to rozmów i udziału w posiedzeniach komisji w gminach czy też pisemnych wystąpień do zarządców. Jedno z takich wystąpień dotyczyło min. Gminy i Miasta Lwówek Śląski a chodziło o miejsce parkingowe na ul. Jana Pawła II. W odpowiedzi otrzymaliśmy zapewnienie iż dostosowanie tego miejsca ma nastąpić do końca lipca 2018. Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego KPP w Lwówku Śląskim uczestnicząc w różnego typu spotkanych z zarządcami dróg aplikuje także o jak najszybsze rozwiązanie powyższego problemu z pożytkiem dla mieszkańców całego powiatu ale także dla gości przybywających do miejscowości w całym powiecie lwóweckim.


Jak widać działania mundurowych wobec władz Lwówka Śląskiego były dotychczas bardzo łagodne. Niestety, takie traktowanie wpływało ze szkodą na osoby niepełnosprawne. Tu warto przypomnieć wydarzenia z sierpnia 2017 roku, kiedy to jeden z czytelników bolesławieckiego portalu Istotne.pl zgłosił brak prawidłowego oznakowania dla osób niepełnosprawnych przy Komendzie Policji w Bolesławcu. (o tym pisaliśmy tutaj)

Postępowanie w tej sprawie przeprowadzili mundurowi z Lwówka Śląskiego, którzy skierowali do Sądu Rejonowego w Bolesławcu wniosek o ukaranie Dariusza Borskiego Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu. Szef bolesławieckiej policji dostał karę nagany. Zanim zapadł wyrok koperta przy siedzibie policji była już prawidłowa. Jak więc widać funkcjonariusze z Lwówka Śląskiego wiedzą jak można wyegzekwować dostosowanie oznakowania z korzyścią dla niepełnosprawnych. 


Po interwencji redakcji Lwówecki.info w temacie coś drgnęło. Lwóweccy policjanci dokonali lustracji wskazanych przez nas miejsc i … mamy zapewnienie, że do końca lipca miejsca dla niepełnosprawnych będą oznakowane prawidłowo!

Dokonano lustracji wskazanych (przez redakcję) miejsc. Sporządzono pisemne wystąpienie do zarządcy. Poinformowano o tym fakcie również telefoniczne zarządcę. W odpowiedzi zarządca drogi poinformował tutejszą jednostkę, iż opisane nieprawidłowości usunie do koca lipca 2018, po dokonanych remontach cząstkowych dróg gminnych. Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego na bieżąco nadzoruje powyższe zagadnienie, tak aby mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z tych miejsc zgodnie z przepisami prawa”. – wyjaśnia nam insp. Robert Miras Komendant KPP w Lwówku Śląskim.

Trzymamy za słowo!


Nieoficjalnie mówi się, że burmistrz Lwówka Śląskiego już zleciła pracownikom wymierzenie miejsc pod koperty.

Swoją drogą patrząc na niektóre miejsca dla osób niepełnosprawnych w Lwówku Śląskim aż serce się kraje i nasuwa się pytanie, jak można tak traktować niepełnosprawnych? I nie chodzi tylko o brak oznakowania, ale o jakość nawierzchni! Weźmy dla przykładu miejsce przy lwóweckim szpitalu - muldy jak na polu ornym. Albo miejsce przy Starostwie, vis a vis drzwi do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W tych miejscach osoba niepełnosprawna, o kulach, czy na wózku inwalidzkim ma bezpiecznie wysiąść z auta! Brawa dla zarządcy !


Zobacz galerie:
Komentarze:
Aparatmieszkaniec
Poniedziałek, 2018-06-18 11:16
Brawo!Takich miejsc powinno być więcej i to dobrze oznakowanych nawet przed każdym blokiem i każdą firmą czy urzędami. Z drugiej strony czy każdy kto tam staje ma aktualne uprawnienia? Kto to ma sprawdzać skoro ani funkcjonariuszy straży miejskiej ani policji nie widać ani jako patrole piesze czy rowerowe. A co dzieje się w nocy na Orzeszkowej to rozpacz wyścigi samochodowe mimo,ze jest ograniczenie do 30km/h. W tej stawce przewodzi auto z wielkim napisem na drzwiach 01. Ale czy ktoś z władz to czyta?
Aparatkierowca
Poniedziałek, 2018-06-18 11:20
Oznakowanie bywa byle jakie niedbałe i nie jednolite .
Brak przy szpitalu gdzie jest pomoc doraźna i świąteczna.
A przed wejściem do budynków i tak stają auta i pogotowie ratunkowe czy straż pożarna czy policja lub auto z osobą niepełnosprawną nie ma gdzie się zatrzymać np przy Słowackiego.
AparatLwówczanin
Poniedziałek, 2018-06-18 15:14
Proszę mi wyjaśnić , od kiedy funkcjonuje lokal Rycerska to zostało zlikwidowane miejsce dla niepełnosprawnych tuż przed wejściem do ratusza i USC. Nie dość że po schodach do urzędu ciężko wejść to jeszcze nie ma miejsca dla ludzi chorych, czy ważniejszy jest samochód właściciela Rycerskiej niż osoby niepełnosprawnej? Pozdrawiam tych którzy to miejsce zlikwidowali, wstyd......
Aparatza i przeciw
Poniedziałek, 2018-06-18 17:12
Wspomniany prezes i stowarzyszenie to widmo kręgu zamkniętego niczym towarzystwo wzajemnej adoracji................wstyd
AparatKasia
Poniedziałek, 2018-06-18 17:54
Chodniki dziurawe i nierówne po których nasza Pani burmistrz chyba nigdy nie chodziła też nie sprzyjają niepełnosprawnym ani matkom z wózkami.
AparatAnusiak
Wtorek, 2018-06-19 12:05
I tak przyjedzie burak w bmw i zajmie dwa takie miejsca na raz
AparatLwówczanin 2
Wtorek, 2018-06-19 16:33
Proszę wyjaśnić, przy ulicy Krawczyńskiego przy nowych blokach jest parking, ulica przed laty została wyremontowana, zrobione zostały parkingi a teraz przy jednym z nich widnieje tablica z napisem tylko dla mieszkańców .... danego bloku. Czy spółdzielnia mieszkaniowa wykupiła ten parking zrobiony za nasze pieniądze podatnika, jeżeli to jest legalne to brawo dla naszych władz... super dbacie o mieszkańców....
Aparatparkingi to nie wszystko
Wtorek, 2018-06-19 21:45
Parkowanie to jedno ale gorsze że są budynki i instytucje publiczne gdzie niepełnosprawny nie może sie dostać i łamane są jego konstytucyjne prawa. Najlepszy przykład to biblioteka w ratuszu, muzeum w ratuszu, Urząd Stanu Cywilnego w ratuszu. Przekdszkola niedostosowane do chorych dzieci na wózkach inwalidzkich. Większość szkół podstawowych niedostosowana do dzieci niepełnosprawnych. To temat na odrębny artykuł.
Aparatdo: Lwówczanin 2
Środa, 2018-06-20 09:06
Oczywiście że nie maja prawa zakazać. Droga jest gminna. Znak jest nielegalny. Kto im drogę zrobił? Chodniki ich zdaniem też sa prywatne? Można wejść na mapę z podziałem parceli i okaże się że prawie cały chodnik przy bloku numer 10 i nr 4 nie należy do wspólnoty. To parcela gminna nr 211.
Parking po drugiej stronie ulicy też leży na gminnej parceli nr 211.
Tylko teren zielony między blokami parcela 215/7 może do nich należeć ale wcale niekoniecznie.
Do bloku nr 10 przy Krawczyńskiego przylegatylko zielony terem między blokiem a murem obronnym. Parcela 209.
Duży zielony plac naprzeciw bloku nr 4 to parcela 216/6.
AparatParking to nie zawsze to samo
Środa, 2018-06-20 09:15
Przyjęło się uważac że parkingi to każde miejsce postojowe. To bzdura. Parkingi maja swoje przepisy i na upartego jak ich nie ma a sa tylko miejsca utwardzone do postoju to nie ma obowiązku wykonania miejsc dla niepełnosprawnych. Parking jest pod hala miejską i tam pomalowano kilka dni temu miejsce. Pod innymi szkołami nie ma parkingów tylko place utwardzone. To samo pod blokami.
AparatAdalbert
Środa, 2018-06-20 12:46
to wszystko prawda a czy nie należy zająć się tez oznakowaniem przejść dla pieszych, wszystkich progów i schodów zgodnie z wytycznymi do oznakowania tych miejsc dla osób niewidomych i słabo widzących w dużych miastach zadbano o to a w naszym powiecie niewidomi się nie liczą.Proponuję tez temu się przyglądnąć.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca