To jest nasz upragniony kryty basen

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-03-20 12:41:36
− Dziś na własne oczy możemy podziwiać efekty pilotażowego projektu samorządu województwa dolnośląskiego. To właśnie tu w Lwówku Śląskim, otwieramy pierwszego „Dolnośląskiego Delfinka”… – tak mógł mówić podczas uroczystości otwarcia basenu marszałek Cezary Przybylski. W rzeczywistości słowa marszałka brzmiały nieco inaczej:

Dziś na własne oczy możemy podziwiać efekty pilotażowego projektu samorządu województwa dolnośląskiego. To właśnie tu w Strzegomiu, otwieramy pierwszego „Dolnośląskiego Delfinka”. Nowa pływalnia pozwoli na prowadzenie profesjonalnej nauki pływania dla dzieci, a także liczę na to, że zachęci do aktywnego spędzania wolnego czasu mieszkańców gminy – mówi marszałek Cezary Przybylski.

fot. UMWD

Niestety, to nie w Lwówku Śląskim a w Strzegomiu władze gminy wraz z władzami województwa dokonały uroczystego otwarcia Delfinka. Gmina Strzegom zamiast budować dużą, kosztowną w utrzymaniu pływalnię zdecydowała się na bardziej ekonomiczny, mały przyszkolny basen, który też lepiej nadaje się do nauki pływania.

Delfinek w Strzegomiu powstał przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. Oprócz krytej pływalni z czterema torami będzie można korzystać z saun: suchej, parowej, infrared oraz jacuzzi. Przewidziano również atrakcję dla najmłodszych - brodzik z małą ślizgawką. Jednocześnie z basenu będzie mogło skorzystać ok. 30 osób. Basen pozwoli nie tylko na prowadzenie profesjonalnej nauki pływania dla uczniów, ale również na komfortowe pływanie rekreacyjne osób dorosłych, zajęcia rekreacyjne i rehabilitacyjne.

Kryta pływalnia w Strzegomiu była od dawna marzeniem wielu mieszkańców naszej gminy, zwłaszcza rodziców, którzy ze swoimi dziećmi jeżdżą na baseny do pobliskich miast. Od dziś to się zmieni, zachęcamy mieszkańców do korzystania ze strzegomskiego Delfinka  − mówił podczas otwarcia Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

fot. OSiR Strzegom

fot. OSiR Strzegom

Pływalnia jest także marzeniem wielu rodziców i ich pociech z Lwówka Śląskiego, Lubomierza, Wlenia, Mirska, czy Gryfowa Śl. Wybudowany w Płakowicach basen miał służyć wszystkim dzieciom z naszego powiatu. Tu na naukę pływania miały przyjeżdżać wszystkie szkoły. Niestety, nasze władze początkowo zachłysnęły się projektem budowy Delfinka w Lwówku Śląskim, po czym tak władze Gminy Lwówek Śląski, jak i władze Powiatu Lwóweckiego wycofały się z niego.

Przypomnijmy:
  • Wstępne porozumienie w sprawie przystąpienia do budowy we Lwówku Śląskim (Płakowicach) „Delfinka” zostało pomiędzy władzami Gminy a Powiatu zawarte w sierpniu 2015 roku.
  • W październiku radni Gminy i Miasta Lwówek Śląski przyjęli Uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia z Powiatem Lwóweckim do realizacji tego zadania inwestycyjnego i zabezpieczenia w budżecie Gminy i Miasta Lwówek Śląski na lata 2016 – 2017 środków finansowych na realizację tego zadania.
  • Dzień później radni Powiatu Lwóweckiego przyjęli Uchwałę o przystąpieniu do programu budowy małych krytych pływalni, która miałaby być zlokalizowana na terenie ZPEW w Płakowicach.
  • W dniu 30 listopada 2015 roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił wyniki konkursu. Lwówek Śląski znalazł się wśród pięciu beneficjentów, którzy otrzymali promesy.

  • We wtorek, 23 lutego 2016 roku w Sali konferencyjnej lwóweckiego magistratu odbyło się spotkanie władz Gminy Lwówek Śląski i władz Powiatu Lwóweckiego, podczas którego radni mieli zadecydować, czy budować pływalnię, a jeżeli tak to, kto i w jakim stopniu będzie finansował jej utrzymanie: (link)
- … Samo to porozumienie niczego jeszcze nie dowodzi. Oczywiście w Konkursie dostaliśmy bardzo dużo punktów. Tutaj opowie bliżej Pan Wicestarosta jak się to odbyło. Cieszymy się z tego bardzo, ale im dalej od tej euforii, od zachwytu z tym „Delfinkiem” nasuwa się dużo pytań, na które nie mamy tak naprawdę odpowiedzi, dużo problemów, które chcielibyśmy rozwiązać i stąd też coraz mniej jak gdyby takiej chęci do tego czy budować, czy nie budować? - mówiła na wstępie spotkania Mariola Szczęsna, Burmistrz Lwówka Śląskiego

Zbigniew Grześków, Wicestarosta Lwówecki - Do tej pory nie mamy podpisanego porozumienia między Gminą a Powiatem, co do sposobu realizacji i najważniejsze, bieżących kosztów utrzymania po realizacji inwestycji. Te koszty utrzymania bieżące po realizacji inwestycji są szacowane według programu funkcjonalno-użytkowego przygotowanego przez Urząd Marszałkowski w wysokości około 450 tysięcy złotych rocznie. Czy to dużo, czy mało? Na dwie strony to jest dwieście parę tysięcy, ale to nie wszystko, ponieważ Urząd Marszałkowski – w ogóle ten program pilotażowy „Dolnośląski Delfinek”- umożliwia wykorzystanie komercyjne tego obiektu pomniejszając tym samym koszty bieżące przypadające na nasze jednostki.

- Myślę, że taką inwestycję by trzeba było może trochę głębiej przemyśleć - mówił Starosta Marcin Fluder.


Obaw i wątpliwości nie ukrywała również Burmistrz Mariola Szczęsna - Ja może powiem jak ja to widzę, naprawdę na początku zachłysnęłam się tym i dalej chciałabym, tylko chciałabym żeby ktoś mi rozwiał moje wątpliwości. I dlatego też powiem tak: Po pierwsze to, że porozumienie – próbowaliśmy skonstruować jak ma wyglądać to porozumienie no i My staliśmy na stanowisku, że nie możemy teraz przyjąć czegoś takiego i czegoś tego zrobić, bo my nie wiemy jak to będzie funkcjonowało i ile młodzieży i dzieci będzie z tego korzystało. Więc założenie było takie, że wstępnie 50/50, tak rozmawialiśmy też na naszej sesji, że takie było założenie. Z drugiej strony pytanie z Zarządu padło takie, dlaczego nie na przykład 70/30, no i w końcu tak ustaliliśmy, że 50/50 chociaż to też proszę państwa dla mnie nie jest do końca przekonywujące, bo my nadal nie wiemy ile naszych dzieci będzie z tego korzystało.


fot.: UMWD
Od obaw władze Lwówka Śląskiego przeszły do czynów. Jak na początku marca 2016 r. poinformowali nas radni, Gmina Lwówek Śląski, zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem zdecydowała o dołożeniu kwoty nie większej niż 1.250.000 zł do budowy pływalni. Jednak nie weźmie na siebie ciężaru utrzymywania basenu w przyszłości.
W połowie marca decyzję o rezygnacji z budowy podjęły władze Powiatu uzasadniając ją rezygnacją Gminy Lwówek Śląski z współfinansowania utrzymania basenu. 
(link)

Ta decyzja pogrzebała marzenia mieszkańców o krytej pływalni w Lwówku Śląski, o basenie, z którego można by było korzystać przez cały rok, basenu, na którym dzieci mogłyby się uczyć pływać, basenu na którym można by było przeprowadzać zajęcia rehabilitacyjne...

Dzisiaj zamiast mieszkańców Lwówka Śląskiego i powiatu lwóweckiego Delfinek cieszy strzegomian.

fot. OSiR Strzegom
Historia Delfinka w Lwówku Śląskim
Komentarze:
AparatPlus i minus
Wtorek, 2018-03-20 13:23
Dobrze że nie będzie nic w Płakowicach tylko dla chorych dzieci i dla wybranych z zabobrza. Idealne miejsce jest we Lwówku na zielonym terenie obok boiska piłkarskiego na terenie stadionu miejskiego. Super miejsce. Zrobić tu kompleks sportowy z prawdziwego zdarzenia.
Dlaczego nie dawne Płakowice? Zrobili tam miasteczko rowerowe, to ile osób z miasta korzysta? Zero. Zrobili tam plac zabaw, kto korzysta z centrum miasta? Nikt. Zrobili Orlika. To samo. Tylko to dla małej części lwóweckiej społeczności, dawnej wsi pod miastem. A plac zabaw ma w środku studzielnkę kanalizacyjna i co jakiś czas wypływaja tam związki niebezpieczne dla zdrowia dzieci. Tak się śpieszyli by zdobyć głosy na wsi zwanej miastem.
Aparatpoirytowany wyborca
Wtorek, 2018-03-20 13:51
Lato Agatowe "ukradł" Lubań, Delfinek popłynął do Strzegomia i co jeszcze brawo nasze władze
AparatWodnik
Wtorek, 2018-03-20 14:13
No szkoda wielka, delfinek w Płakowicach to nie był by duży obiekt, a chętnych w naszym regionie na basen na pęczki. Może się okazać, że na ten kryty delfinek chodziłoby więcej osób niż na odkryty, który ma być wielkości placu zabaw na Mickieiwcza i który ma być w roku 202X?. No ale cóż zdolności negocjatorkie i przywódcze sami wiecie kogo pogrążyły ten pomysł, choć z zamykaniem obiektów w mieście radzi sobie znakomicie (basen, biblioteka, rynek, park). Szkoda, wielka szkoda. Na kryty basen byłaby możliwość chodzić cały rok, a na odkryty około 3-4 miesiące w roku. Ale kto wie, wybory za pół roku, może blondi nam obieca jeszcze kryty basen oprócz odkrytego. Przypominam, że w wyborach 2014 obiecywała aquapark ze ślizgawkami :D:D:D.

3XNie dla odkrytego basenu w Lwówku Śląskim. To będą tylko same koszta a nie stać nas na dwa baseny!!!
AparatEla
Wtorek, 2018-03-20 14:19
Szkoda ze tak skutecznie niszczycie ten nasz piękny Lwówek Śląski, a w żaden sposób nie pozwalacie by się mógł rozwijać. Brawo dla was mniej inwestycji mniej mieszkańców a w tym skutek znakomity mniej podatków. Wy wasze wątpliwości co nam po nich mamy umrzeć bo wy nie potraficie inwestować w rozwój.
AparatDLW
Wtorek, 2018-03-20 16:22
Mnie tam bardziej obchodzi kiedy połączą Oświęcimską w lini prostej w Gryfowską - za urzędem. Nawet miejsce na rondo jest, tylko murek zlikwidować.
AparatBormel
Wtorek, 2018-03-20 19:18
Z jednej strony te koszty utrzmania faktycznie są spore, ale z drugiej...

... dostać jako jedno z pięciu miast w całym województwie dofinansowanie i z niego zrezygnować? No po prostu ręcę opadają! W tym Lwówku nie ma praktycznie nic, a pozwalamy sobie na zmarnowanie takiej szansy.
AparatDo"Plus Minus"
Wtorek, 2018-03-20 19:24
Człowiecze marny co Ci przeszkadzają dawne Płakowice ? przecież od centrum miasta to zaledwie 2-2,5 km. Pewnie więcej robisz na parkingu przy supermarkecie jak jedziesz na wielkie zakupy.
W Płakowicach na orliku jak jest sezon to trudno znaleźć wolny termin, a jakby był basen to pewnie wszyscy by skorzystali, a jest miejsce i na basen i na parking.
Zachowujesz się jak pies ogrodnika
Aparatolo
Wtorek, 2018-03-20 23:37
Tak rzadzi PSL, a kto wybral? Kosmici?
Aparatolo
Wtorek, 2018-03-20 23:38
Tak rzadzi PSL, a kto wybral? Kosmici?
AparatPlus i minus
Środa, 2018-03-21 00:11
Przez lata pieniądze płynęły do Płakowic i inwestycje były obok SP3 i to zupełny przypadek że tam się uczyło dziecko wiceburmistrza, tego samego co teraz będzie chciał startować na stanowisko burmistrza Lwówka.
Basen na płakowickim zabobrzu to zły pomysł bo po co dzieci miały by chodzić codziennie z centrum miasta tak daleko drogą wojewódzką? A jak powstanie obok szkoły i noclegowni tych młodocianych kryminalistów albo nieuków co mają szkoły w dawnych Płakowicach albo tych chorych dzieci ściąganych tutaj z Polski? 10xNIE! To musi być basen dla dzieci i młodzieży lwóweckiej tam gdzie jej jest nawjięcej!!!
Aparatkryty basen
Środa, 2018-03-21 07:05
Jest szansa!
MSiT ogłosiło konkurs na dofinansowanie m.in. KRYTYCH BASENÓW.
Na pierwszy basen w powiecie można dostać dofinansowanie 3,5 mln zł do inwestycji 7 mln.
Podejrzewam, że szczęsna, z doświadczeniem sprzedaży majtek na rynku, raczej nie będzie tym zainteresowana.
Macie wasze "dajmy jej szansę"...
Gmina w RUINIE!
AparatXxx
Środa, 2018-03-21 09:05
Stary basen zbuzyc zbudowac nowy tylko nie kryty a zamkniety. Gdyby paniu burmistrz chciala by pomyslila i by zrobila. Nasz Lwówek to juz dziura zabita dechami.
Aparatmieszkaniec Lwówka Śl.
Środa, 2018-03-21 09:31
Najpierw rozbudziła pani burmistrz Szczęsna wraz ze swoją ekipą radnych nadzieję na ten mały,skromny basenik w Lwówku Śl.Jednak szybko zapał minął,a w śród mieszkańców Lwówka i okolic zawód.Dzisiaj Strzegom wspiął się na wyŻyny i dziś chwali się w mediach.I za to pani burmistrz łącznie z radnymi oczekuje poparcia w przyszłych wyborach? Do dzisiaj zachodzę po rozum do głowy,jak to się stało,że właśnie w tedy w tym dniu,kiedy były wybory Pan Bóg ludziom oczy zawiązał.Nie dajcie się państwo tym razem.Proszę o trzeżwość rozumu.
AparatPonownie do "plus i minus"
Środa, 2018-03-21 18:13
Jednak masz klapki na oczach jak koń co by ciągnął w jedną stronę. Wymień mi te inwestycje w dawnych Płakowicach, które byłyby wcześniej wykonane niż w centrum. Dojść do dawnych Płakowic można spokonie poprzez kładkę koło ogrodów działkowych, poprzez działki i spokojnie dojść czy rowerem dojechać tylko raz przecinając drogę wojewódzką.A stwierdzenie "tych chorych" pachnie co najmniej jakąś fobią. Myślę że jesteś zdrowy na ciele bo na umyśle to raczej wątpliwe. A dzieci ludzi mniej lub bardziej znanych gdzieś muszą chodzić do szkoły i to chyba nie ma związku. Wiem zaraz pewnie stwierdzisz ,że jak Pani Burmistrz dzieci chodziły do SP 2 to tam była tylko kolorowa kreda a wszędzie indziej tylko biała.
Polskie myślenie, jak ja mam źle to inni też niech tak mają.
Pozdrawiam
AparatDo plus i minus
Środa, 2018-03-21 23:07
Wstyd mi czytać takie wypowiedzi!! Chory człowieku to jesteś Ty!! To się po prostu w głowie nie mieści.. taką integracja w szkołach, nauczanie młodzieży, że niepełnosprawni są pełnosprawni, a tu taka dyskryminacja!! Wstyd mi!! Za takich ludzi jak Ty człowieku! Powiem tyle, ja się wychowałam przy "tych chorych " i mogę Cię zapewnić, że byli zdrowsi od Ciebie! Żeby tego było mało.. intelektualnie nie dorastasz im do pięt!
Magdalena Włodarczyk
AparatQaz
Czwartek, 2018-03-22 06:31
W gminie rządzi PSL, w powiecie PSL na spółkę z PO i SLD i wszystko jasne.
AparatQaz
Czwartek, 2018-03-22 06:31
W gminie rządzi PSL, w powiecie PSL na spółkę z PO i SLD i wszystko jasne.
AparatCiekawy
Czwartek, 2018-03-22 21:16
No właśnie , to jak to jest z tą Rycerską? Po znajomosci poszło?
AparatZięciu Rycerski
Piątek, 2018-03-23 08:19
Co w rodzinie, to nie zginie :)
AparatIv
Wtorek, 2018-03-27 12:05
Czy niektórych naszych oficjeli ktoś mógłby wreszcie nauczyć poprawnej budowy zdań? Czy język polski dla Polaków stał się zbyt trudny?
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Czerwiec 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca