Przy stadionie ma powstać nowa siedziba biblioteki

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-03-15 13:50:03
Do 3 milionów może kosztować budowa nowej siedziby lwóweckiej biblioteki. Burmistrz Lwówka Śląskiego już przeznaczyła 20 tysięcy złotych na opracowanie koncepcji. Oprócz biblioteki powstanie tam także mieszcząca 250 osób sala widowiskowa na potrzeby LOK-u.

W środę, 14 marca 2018 roku w Sali Mieszczańskiej lwóweckiego ratusza odbyło się spotkanie w ramach konsultacji społecznych, podczas którego władze Lwówka Śl. zaprezentowały pomysł i jego celowość. Spotkanie nie cieszyło się zbyt wielkim zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim zaledwie ok. 30 osób, w tym tylko troje radnych – dwoje z rady gminy oraz jedna radna z rady powiatu.


Na wstępnie pani Elżbieta Zienowicz dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Lwówku Śląskim omówiła Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego władze zamierzają aplikować o dotację. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 2 miliony złotych, a wkład wnioskodawcy (Gminy) ma wynieść 25% kosztów zadania. Dyrektor Zienowicz prezentowała również budynki powstałych już w ramach tego programu bibliotek w naszym kraju.Na poniższym zdjęciu zrealizowana w ramach tego projektu Biblioteka w Czarnym Borze.
fot.: Urzędu Gminy Czarny Bór

Główny powód przenosin to złe warunki lokalowe, brak miejsca, o czym mówiła burmistrz Mariola Szczęsna: – Tak naprawdę, to jak pani dyrektor (biblioteki) objęła funkcję tutaj i zaczęłyśmy się spotykać i rozmawiać to mówiliśmy o tym, co można tutaj zrobić, żeby panie te swoje pomysły mogły realizować. A załoga naszej biblioteki jest naprawdę wspaniała. Panie pomysłów mają tak dużo, że nie mogą się z nimi zmieścić tutaj w ratuszu. I od tego się zaczęło. – mówiła pani Szczęsna, która wspominała, że były różne pomysły żeby wyjść gdzieś na zewnątrz, ale spotkały się z niepokojami społecznymi, opiniami, że burmistrz chce wyrzucić bibliotekę z ratusza i że nie będzie w Lwówka Śl. już czytelnictwa. – Boję się też proszę państwa, że teraz też może tak być, że jeżeli zrobi się zbyt głośno to pewnie taka akcja będzie. Państwo zwracacie uwagę na to, że w Lwówku Śląskim cokolwiek byśmy nie ruszyli, cokolwiek byśmy nie zaczęli robić to jest jakiś opór, wielki opór.


Wiceburmistrz Lesław Krokosz na wstępie swojej wypowiedzi wyraził ubolewanie nad brakiem zainteresowania problemami biblioteki poprzednich władz – Nie ukrywam, że pani dyrektor już tu powiedziała, że po tym wyjeździe do Wrocławia tutaj na spotkanie z panem dyrektorem z Krakowa, z Instytutu Książki ja tym projektem cały się zachłysnąłem i żałuję tylko, że to było w tym momencie, ponieważ można już było to co najmniej dwukrotnie w tym konkursie wystartować, no niestety, ale poprzednie władze nie myślały też o tym, żeby o takim czymś pomyśleć, a można było mieć przygotowaną dokumentację, być lepiej przygotowanym i do tego wystartować.


Nowy budynek biblioteki ma powstać przy OSiRze, przy wejściu na stadion. Właściwie pomiędzy główną bramą wejściową a budynkiem OSiR-u, który również ma zostać poddany remontowi. „Do zaprojektowania obecnie jest nowy budynek biblioteki, parterowy, niepodpiwniczony (min. 400m2), który byłby połączony łącznikiem z dawnym budynkiem OSiR-u tj. budynkiem administracyjno- hotelowo- gastronomicznym, w którym powinno się znaleźć min. 250 m2 powierzchni użytkowej dla biblioteki. Całkowita powierzchnia biblioteki winna mieć ok. 650 m2.” - czytamy na stronach lwóweckiego magistratu. Do tego ma powstać także sala widowiskowa na 250 miejsc na potrzeby LOK-u. Z informacji przekazanych podczas spotkania przez wiceburmistrza Krokosza wynika, iż sala ta miałaby powstać pomiędzy budynkiem OSiR-u a zejściem na płytę boiska.


Powyższe zdjęcie pochodzi z prezentacji multimedialnej ze spotkania. Na zdjęciu miejsce, w którym ma powstać nowa siedziba PiMBP
Zobacz galerie:
Komentarze:
AparatAnonim
Czwartek, 2018-03-15 14:28
Pani Burmisztrz to już chyba nie wie co robić. Wszystko zaczyna i nic nie kończy. Mogłaby zająć się skończeniem drogi przy domu kultury, gdzie przes to trzeba objeżdżać miasto żeby gdzie kolwiek dojechać :)
AparatAsia
Czwartek, 2018-03-15 15:50
Panie mają pomysłów tak dużo, że się tutaj z nimi nie mieszczą.....
To może Panie napiszą o tych pomysłach.....
Hmmm
Aparat...
Czwartek, 2018-03-15 15:51
Czytam i nie wierzę.....
Matko....
AparatGreg
Czwartek, 2018-03-15 16:45
A może by tak najpierw dokończyć rozkopany park. Później zrobić chodniki w koło aleji. Pomyśleć przy tym o młodych ludziach którzy nie mają jak pojeździć na deskorolkach czy rolkach. Wszędzie nierówno. Obiecany basen zrobić, skatepark i wiele innych obietnic.
Aparat3xNIE
Czwartek, 2018-03-15 17:00
Na odludziu, daleko od centrum będzie biblioteka. Ciekawe jak seniorzy z centrum czy Płakowic będą się wybierać do biblioteki. A potem się okaże, że nie ma czytelników i bibliotekę trzeba zamknąć. A potem znowu za bezcen budynek zostanie sprzedany/wynajęty za grosze na knajpę, filię agroturystyki albo brygadzie litra...
Musi być bus miejski choć 1, co by co godzinę/dwie jeździł po mieście, bo nie każdy ma auto, a na taxę stać nielicznych, bo ja i wiele innych osób będzie miało daleko na stadion... A Lwówek długi na kilka km jak jakaś wieś niestety...
Aparatobserwator
Czwartek, 2018-03-15 17:11
Żenada. Pani już pozamiatana. W samouwielbieniu, bez konsultacji społecznych, realizować swoje własne prywatne pomysły w mieście powiatowym, to zakrawa na narcyzm, bądź paranoję... Ciekawe czy znajdzie się jakiś godny następca, który to szambo posprząta... Miasto rozgrzebane jak kocia kuweta :( Wstyd!!!
Aparatobserwator
Czwartek, 2018-03-15 17:11
Żenada. Pani już pozamiatana. W samouwielbieniu, bez konsultacji społecznych, realizować swoje własne prywatne pomysły w mieście powiatowym, to zakrawa na narcyzm, bądź paranoję... Ciekawe czy znajdzie się jakiś godny następca, który to szambo posprząta... Miasto rozgrzebane jak kocia kuweta :( Wstyd!!!
Aparatjestem za
Czwartek, 2018-03-15 17:32
Krytykujecie pomysł powstania nowoczesnej biblioteki? Nie rozumiem. Może i tekst dyrektorki o tym że mają wiele pomysłów ale nie mogą ich zrobić w ratuszu przemilczę wymownym milczeniem, ale na pewno Lwówek zasługuje na rozwój kultury. Zwłaszcza po latach zastoju kulturalnego i latach omijania problemów dzieci i młodziezy szerokim łukiem przez poprzednika Marioli. Pomysł nowoczesnej biblioteki jest przedni i sprawdzony. Biblioteka i Centrum Kultury w Czarnym Borze jest centrum ma podobne położenie tej przyszłej biblioteki,jak lwóweckiej, bo obok szkoły, a to genialne rozwiązanie.
AparatMłody Polak
Czwartek, 2018-03-15 17:33
Ludzie co wy gadacie tylko jakieś głupoty że tak to mogę ująć co by się dla was nie zrobiło i tak będzie za mało powiem tak wcześniejszy pan Ludwik K nie wiem czy jeszcze go pamiętacie ale zobaczcie co on zrobił z tym Lwówkiem ( Dramat ) a tyle czasu miał a teraz zobaczcie co się dzieje widać że idzie to w dobrym kierunku Brawo jak najbardziej dla pani Marioli za to że stara się by coś w końcu było w tym Lwówku :)
AparatGabryśka
Czwartek, 2018-03-15 17:35
Mariola, ty z Leszkiem to macie takie pomysły, że widać, że wam się one nawet w głowach nie mieszczą!
Tylko ten ciągły opór... czy oni nie wiedzą, że to wszystko dla nich robicie?
Cokolwiek byśmy nie zaczęli robić to jest jakiś opór, wielki opór... ale to motłoch.
Pokażecie im w drugiej kadencji!
Brawo wy.
AparatMieszkaniec
Czwartek, 2018-03-15 18:24
Podobno do budynki OSIR miało zostać przeniesione przedszkole nr 1. Rodzicom od lat mydli się oczy coraz to nowymi konceocjami na przyniesie przedszkola z tego zabytkowego budynku w opłakanym stanie. Niestety zawsze coś staje na przeszkodzie... Teraz zamiast przedszkola będzie biblioteka przecież bardziej potrzebna niż przedszkole i basen. :(
AparatDo 3xNIE
Czwartek, 2018-03-15 19:42
Ojojoj, na odludziu... Powiedz to wszystkim, którzy tam mieszkają na okolicznych osiedlach, wożą dzieci do SP1 i resztki gimnazjum, Przedszkola nr 2, a sami robią zakupy w Biedronce, aptece, Chińczyku, neonecie, intermarche i załatwiają sprawy na poczcie. I jak seniorzy i emeryci sobie radzą z dotarciem tam? Zwłaszcza z Płakowic? Wydaje mi się, że najwięcej i najchętniej będą komentować przede wszystkim ci, którzy z biblioteki wcale nie korzystają, ale krytykują wszystko dla zasady, zwłaszcza na tym forum. Niektórzy chodzą na siłownie, a niektórzy czytają książki. Znam też takich, którzy robią jedno i drugie:) I miasto powinno umożliwiac różne rzeczy
AparatCzłowiek z zaludnionego odludzia
Czwartek, 2018-03-15 20:17
Jakie odludzie? Nowa biblioteka będzie między dwoma osiedlami, obok jest kilka bloków mieszkalnych, jeden to jeden z nawjwiększych we Lwówku leży tylko kilkadziesiąt metrów od przyszłej biblioteki! Tuż obok jest Szkoła Podstawowa, dyskont Inter Marche też jest kilkadziesiąt metrów obok. Odludzie uhahaha :D Co za bzdura, co za kit. 1/3 Lwówka mieszka na odludziu? hahaha
Najlepszy argument o dziadkach. Żaden emeryt z Płakowic nie chodzi na pieszo do biblioteki w ratuszu a jak jeden to jest w super formie. W nowym miejscu jest gdzie zaparkować. I najważniejsze że czytelnictwo wśród młodych leży i kwiczy a nowa biblioteka może to zmienić. Będzie w końcu dla wszytskich a nie stęchlizna, staroć i ciasnota.
Aparatnowa sala widowiskowa - tak!
Czwartek, 2018-03-15 20:19
Lwówek od lat potrzebuje nowej sali widowiskowej. To jedyna szansa na to by była w Lwówku namiastka nowoczesności. Zrobimy na starym stadionie nowoczesne Centrum Kultury.
Aparat:)
Czwartek, 2018-03-15 21:59
Ja lubię czytać i biblioteka byłaby super rozwiązaniem, tym bardziej że mieszkam na odludziu ;) i mam dzieci, więc jakieś zajęcia zachęcające dzieci do czytelnictwa by się przydały.
Ale lubię też pływać, i basen był obiecany - a tu nici z tego. Lubię chozić z dziećmi do praku - a tu nawet nie ma jak wejść, bo albo błoto dookoła albo zastawione maszynami. Lubię też autem jeżdzić, ale dzięki niedokończonym remontom nie ma jak poruszać się po naszym mieście.
Więc obiecanki cacanki. Ja już nie wierzę że coś powstanie u Nas. Ani basenu, ani dróg, ani parku, ani przedszkola (żłobka z większą ilością miejsc). Nic!!!

Dziękujemy Ci Mariolu że spier....łaś nasze miasto!!!
Ważne, że swoich poustawiałaś.
Brawo ty.

Z poważaniem,
Mieszkanka Odludzia
Aparatdziadek
Czwartek, 2018-03-15 22:30
Starzy ludzie i chorzy na nogi albo na wózkach co chcą korzystać z biblioteki nie chodzą do tej w ratuszu bo jest na piętrze a schody wysokie i niebezpieczne. W nowym miejscu każdy wejdzie, młody i stary, zdrowy, o kulach i na wózku inwalidzkim! Ile razy mozna jęczeć. Był ktoś w bibliotece dziecięcej w ratuszu? Dramat. Malutka salka, stara aż się nie chce dziecka puszczać a teraz może być ładnie i nowocześnie, sporo miejsca i super wyposażenie. Obok nowej biblioteki jest otwarte kilka miesięcy temu przedszkole i Szkoła Podstawowa nr 1. Idealnie by dzieci z tej szkoły korzystały z zajęć bibliotecznych.
AparatFat Boy
Czwartek, 2018-03-15 22:59
Nowa biblioteka???? Po co? Do starej już prawie nikt nie chodzi. Wszystko jest w necie, młodzież z nosami wsadzonymi do smartfonu znajdzie wszystko.
A p. burmistrz to powinno się wysłać do Korei Płn. - zrobiłaby tam porządeczek!!!
Aparatanna
Czwartek, 2018-03-15 23:18
Nikt nie mówi co będzie w miejscu obecnej biblioteki. Następna restauracja ?
AparatMarian
Czwartek, 2018-03-15 23:18
Ulic czy chodników nie ma kto posprzątać, trawa w lecie po kolana, ulice dziurawe itd, itp, a Mariolka z Budyniem biorą się za kolejną super inwestycję w naszym mieście. Czy oni k..... naprawdę nie widzą, że są ludźmi, którzy nie mają żadnego pojęcia o zarządzaniu miastem? Ile jeszcze zniszczą w tym biednym i durnym mieście, które od 15 lat wybiera takich nieudaczników i cwaniaczków, potrafiących tylko dbać o swoje koryto???
AparatPowstaje najlepsza dzielnica
Piątek, 2018-03-16 00:19
Jestem za bo jest szansa na przygotowanie tu najlepszej części Lwówka. Będzie nowy LOK, nowa biblioteka, sala widowiskowa i odremontowany stadion, gdzie ma też powstać otwarta siłownia, w planach jest też plac zabaw - bliżej odremontowanej Szkoły Podstawowej nr 1, jest już Przedszkole nr 2, a podobno będzie budowany żłobek koło SP 1, od tego roku jest nowe przedszkole w SP 1, będzie odnowiony ładny park. Jak dodamy że są tutaj dwa dyskonty Inter Marche i Biedronka, chiński pasaż, dwa spore sklepy z TRV i AGD Neonet i ten drugi przy pasażu Czerwona Torebka. Rewelacja, Mariola trzymaj się tego planu bo wróci Ludwik i sprzeda kolejne obiekty w mieście.
Aparatdo Powstaje najlepsza dzielnica
Piątek, 2018-03-16 08:50
A czy to ni pani Szczęsna stoi za sprzedażą kina?
AparatMieszkaniec
Piątek, 2018-03-16 09:02
Pan Burmistrz Krokosz "wyraził ubolewanie nad brakiem zainteresowania problemami biblioteki poprzednich władz" jako mieszkaniec tego miasta dziwię się że Pan Burmistrz łącznie z Panią Burmistrz nie wyraża UBOLEWANIA z powodu zamknięcia i dalszej degradacji basenu miejskiego. PRZYWRÓĆCIE PAŃSTWO W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI TE OBIEKTY KTÓRE ZOSTAŁY ZAMKNIĘTE a później realizujcie swoje pomysły w kolejności zapotrzebowania społecznego.
Aparatdo anna
Piątek, 2018-03-16 09:23
Nikt nie mówi co będzie w miejscu obecnej biblioteki. Następna restauracja ?...

...noclegi/hotel dla klientów restauracji ratuszowej
Aparattaki tam
Piątek, 2018-03-16 09:37
Pomieszczenia w Ratuszu nadają sie na siedziby jakiś stowarzyszeń
Aparat$$$
Piątek, 2018-03-16 09:44
A może coś dla młodzieży ?
Aparatdo: do Powstaje najlepsza dzielnica
Piątek, 2018-03-16 10:45
Kino zaczęło być sprzedawane za Ludwika I. Teraz jest kontynuacja tego co już poszło częściowo i nie było odwrotu. A harcówke kto sprzedał? Ludwik I. A dobry włodzarz by tu zrobił żłobek. Kiedyś mozżna by podać co w sumie sprzedał i za ile Ludwik I. Agatowa Kamieniczka w środku rynku siedziba Towarzystwa opieki nad Zabytkami - to kto ją sprzedał obecnemu prezesowi i za ile?
Aparatczekamy
Piątek, 2018-03-16 12:31
Pani Burmistrz, pomysł przedni. Pochwalam i trzymam kciuki by nie była to obietnica wyborcza ale kok ku nowocześności Lwówka i poprawy kultury. Biblioteka zasłużyła na nowy obiekt bo nawet na wsiach potrafia byc lepsze biblioteki od tej co jest w ratuszu. Może własnie dzięki niej odrodzi się czytelnictwo co upada w ratuszu.
Aparatobserwator baczny
Sobota, 2018-03-17 00:32
Kolejni burmistrzowie wszystko wyprzedają i mają w du.... to miasto, a to wszystko dlatego, że mieszkańcy też mają je gdzieś i dlatego rządzi nami taki czy inny idiota czy idiotka...
Aparathi hi
Niedziela, 2018-03-18 09:26
Po zdjęciach widać że większość zebranych na tym zebraniu to pracownicy biblioteki i urzędnicy. Brawo Mariola i Lesiu ! Tak trzymajcie !
Aparatmieszczka
Niedziela, 2018-03-18 12:07
Wydaje mi się, że zmiany są w naszym mieście niezbędne, ale w tym co się dzieje (park, mury obronne, wycinka skwerów i t p)brakuje solidnego wykonania; w parku rozgrzebano wszystko, wycięto ostatnie egzemplarze jaśminów, zniszczono zieleń, a końca robót nie widać, brak środków na kontynuację rewitalizacji parku. Przeraża mnie co będzie latem,gdy przygrzeje słońce i zacznie suszyć tą śmierdzącą masę mułu, ale "super miejsce" dla wypoczynku!.Ulica Chrobrego rozgrzebana brak wieści kiedy koniec tego nastąpi.Przykłady można mnożyć.A nie można tego wykonywać stopniowo, ale solidnie i do końca?
AparatZenek starogard
Wtorek, 2018-03-20 05:50
wszyscy się dziwicie ze Pani Mariola Szczęsna cos zaczyna a potem tego nie dokancza jeżeli chcielibyście wiedzieć to powiem wam szczerze że robilibyscie to samo ze względu na to iż nowy projekt nowe fundusze innymi słowy więcej do kieszeni urzędników lwòweckich tak samo jak i do Pani Built
AparatZenek starogard
Wtorek, 2018-03-20 05:53
Że względu na to ponieważ jak to Pani Burmistrz określa na każdym spotkaniu z mieszkancami WSZYSTKIE DOTACJE OTRZYMUJĘ Z UNII EUROPEJSKIEJ. Jednymi słowy szybko i łatwo zarobione pieniądze
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca