Moja Pasja: Piotr Jaśkiewicz

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-03-12 09:54:53
W ramach naszego krótkiego cyklu pn.: „Moja Pasja”, w każdy kolejny poniedziałek prezentujemy historie wyjątkowych osób, mieszkańców naszego regionu, naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, którzy mają swoją małą pasję.
Joanna Troszczyńska – Giera: Dzisiaj o swojej pasji i pracy opowie nam Pan Piotr Jaśkiewicz, instruktor wspinaczki Polskiego Związku Alpinizmu oraz instruktor wspinaczki sportowej Ministra Sportu i Turystyki.

Dzień dobry. Jest Pan mieszkańcem Lwówka Śląskiego, do niedawna pracownikiem Starostwa Powiatowego. Czym obecnie się Pan zajmuje?


Piotr Jaśkiewicz: Dzień dobry, tak zgadza się od 1995 r. jestem mieszkańcem Lwówka Śląskiego. Przedtem zamieszkiwałem stolicę Dolnego Śląska. Można by z przekąsem stwierdzić, iż była to dość zadziwiająca decyzja, z reguły migracyjny kierunek jest odwrotny – to metropolie przyciągają, nie prowincja. Swoją, nieco przydługą, przygodę z etatem i pracą w jednostkach samorządu terytorialnego (w Gminie Lwówek Śląski oraz w Starostwie Lwóweckim) zakończyłem w lipcu 2017r. z wielką ulgą. Obecnie oczywiście nadal pracuję - mam też najgorszego szefa na świecie, czyli siebie samego – ha ha. Zajmuję się szeroko pojętym doradztwem w zakresie budowlano-inwestycyjnym. Samozatrudnienie to stan odpowiedzialnej wolności, w moim przypadku zdecydowanie pomaga mi to w realizacji moich pasji.

Wspinaczka na 500 m filarze Tofane Di Rozes w Dolomitach włoskich

JT-G: Oprócz tej pracy ma Pan jeszcze jedną pracę- pasję? No właśnie, czy wspinaczka to pasja czy druga praca?

P. J.: Wspinaczka to jedno i drugie jednocześnie. To pasja, która stopiła się w jedno z pracą w charakterze instruktora wspinaczki we własnej szkole wspinaczkowej. Takie złączenie się w jedno nie jest zapewne czymś wyjątkowym, sądzę, że dotyczy to innych takich „pasyjnych” aktywności.


Dolomity włoskie. Cinque Torri i Tofane di Rozes w tle.

JT-G: Kiedy i od czego rozpoczęła się Pana przygoda ze wspinaczką? Kto Pana „zaraził” tą pasją? Pamięta Pan swoje początki? Pierwsze ścianki, pierwsze lekcje, pierwszy sprzęt?

P. J.: Dosyć wcześnie, pierwsze zetknięcie nastąpiło jeszcze w czasach licealnych. Na kurs wspinaczkowym zapisałem się z kolegą ze szkolnej ławy. Spiritus movens tego zarażenia była koleżanka, której chłopak był taternikiem. Bardzo nam to zaimponowało! Kurs składał się z części wykładowej, która trwała kilka miesięcy, i była prowadzona przez fenomenalnych starszych i doświadczonych kolegów, znanych alpinistów i himalaistów. Niemniej z wypiekami na twarzy czekałem na pierwsze zajęcia praktyczne wspinaczkowe – oczywiście w Sokolikach koło Jeleniej Góry.


Kurs wspinaczkowy w Dolomitach. W czasie instruktorskiej asysty na Torre Ingleze.

JT-G: Jak oglądamy na zdjęciach czy filmach zawodowców wspinających się w skałach, to mają oni specjalne uprzęże i są obwieszeni linami, karabińczykami oraz różnego rodzaju kośćmi … To z pewnością bardzo duży wydatek. A jak wyglądają koszty zakupu sprzętu dla osoby chcącej zacząć przygodę ze wspinaczką?

P. J.: Tak oczywiście, sprzęt kosztuje, choć to nie sprzęt się wspina tylko człowiek. We wspinaczce pomocne są specjalistyczne trzewiki, to one czynią tę aktywność bardzo przyjemną i błyskotliwą. Cała reszta wspinaczkowego sztafażu jest związana z asekuracją – dziedziną troszkę niewdzięczną, ale konieczną. Niewdzięczną, – bo wymagającą uprzedniego, czasochłonnego nabycia wiedzy i umiejętności w zakresie posługiwania się tymi akcesoriami. Z drugiej strony bez lin, uprzęży, kasków, karabinków etc. wspinaczka byłaby wprawdzie łatwiejsza, ale i też nadzwyczaj ryzykowna. Tak uprawiana nie nadawałby się absolutnie do popularyzacji!
Podstawowy startowy zestaw wspinaczkowy to koszt około 1000 zł, przy czym należy go przeliczyć dla dwóch osób – pamiętajmy, iż wspinaczka to sport zasadniczo zespołowy, wymaga partnera, który będzie nas asekurować.


Wspinaczka na filarze Tofane di Rozes.

JT-G: Wspinaczka zaliczana jest do sportów ekstremalnych, a więc i chyba niebezpiecznych? Jak jest naprawdę?

P. J.: Tak jak w każdym sporcie, tak i we wspinaczce istnieje ryzyko kontuzji. Na szczęście wspinacze potrafią kalkulować to ryzyko, ponadto w dziedzinie zabezpieczeń nastąpił prawdziwy skok technologiczny: liny są coraz doskonalsze i mocniejsze, przyrządy asekuracyjne i inne akcesoria coraz bardziej wyrafinowane.  Najbardziej popularne skalne ściany wspinaczkowe, są wyposażone w stałe certyfikowane punkty asekuracyjne. Wszystko to sprawia, że ta aktywność staje się coraz bezpieczniejsza i popularna, jest postrzegana, jako bardzo ciekawa forma gimnastyki, uprawianej w naturalnym otoczeniu. Paradoksalnie w dziedzinie zabezpieczania się we wspinaczce, najsłabszym ogniwem nie jest sprzęt asekuracyjny, który mógłby zawieść, ale człowiek i jego skłonność do popełniania błędów, – czyli jak w życiu…


Klientka w czasie wspinaczki na obozie wspinaczkowym na Sycylii.

JT-G:
Z Pana wieloletniego doświadczenia, od czego i gdzie powinny zaczynać osoby, które chciałby spróbować swoich sił?

P. J.: Pierwsze kroki we wspinaczce warto rozpocząć pod fachową opieką – najlepiej instruktora wspinaczki. Mogą to być zarówno instruktorzy z uprawnieniami państwowymi jak i związkowymi tj. uprawnieniami Polskiego Związku Alpinizmu. Zdecydowanie polecam opiekę instruktorów, którzy posiadają oba rodzaje uprawnień. W moim odczuciu najbardziej satysfakcjonująca jest wspinaczka, którą uprawia się na naturalnych konstrukcjach skalnych – np. w Sokolikach koło Jeleniej Góry, na skałkach lwóweckich, Skałach Kruczych w Karpaczu na Krzywych Basztach w Szklarskiej Porębie. Oczywiście swoje pierwsze kroki można postawić na obiektach sztucznych pod dachem – w sąsiedztwie Lwówka Śląskiego mamy kilka niezłych ścian wspinaczkowych: w Jeleniej Górze, w Legnicy, w Karpaczu. Dla osób bardziej zdeterminowanych dobrym celem będzie sztuczna ściana w czeskim Jabloncu nad Nisou – jeden z najlepszych obiektów tego typu w tej części Europy. Z pewnością sztuczna ściana zapewnia nam ciągłość kontaktu ze wspinaczką przez cały rok bez względu na aurę, – choć nigdy nie zastąpi najdoskonalszej do wspinaczki naturalnej skały.


Na wspinaczce w Dolomitach włoskich

JT-G: Przez lata odwiedził Pan z pewnością nie jedną ścianę, które miejsca są Pana ulubionymi, które w kraju i za granicami by Pan polecił?

P. J.: Zdecydowanie ulubionymi są Sokoliki koło Jeleniej Góry oraz skałki lwóweckie – Szwajcaria Lwówecka i Skała z Medalionem. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że Sokoliki są bardziej przystępne dla osób początkujących. Lwówecki piaskowiec to skała wymagająca bardziej wyrafinowanej wspinaczki, niekiedy bardzo delikatnej i równowagowej, a czasami wymagającej bardzo silnych palców by utrzymać się na drobnych uchwytach.  Początkującym polecam, zatem Sokoliki. Z zagranicznych destynacji moim pierwszym wyborem są włoskie Dolomity – góry niezwykłe krajobrazowo i kapitalne pod względem możliwości wspinaczkowych. Dolomity to góry, w których wykuwała się nowoczesna technika wspinaczkowa. W górach tych mamy szeroki wybór możliwych celów – od ścian wysokich jak Sokoliki po ściany ponad 1000 metrowe. Warto pamiętać, że jeden z najwybitniejszych alpinistów XX wieku - Reinhold Messner rozpoczynał przygodę właśnie w Dolomitach włoskich.


Na stanowisku w czasie wspinaczki w Dolomtiach włoskich

JT-G: Mówi Pan o wielu ciekawych miejscach z dala od Lwówka Śląskiego, ale przecież tutaj też są skały, np. Szwajcaria Lwówecka, czy Skała z Medalionem, na których sporadycznie widać wspinaczy, lub częściej pozostawione przez nich na skałach ślady magnezji. Czy tam można się wspinać? Czy są to dobre miejsca na początek i czy jest to legalne?

P. J.: To bardzo ważny aspekt. Wspinaczka to wspaniała aktywność, ale uprawiający powinni prezentować odpowiednią kulturę prawną i respektować lokalne uwarunkowania prawne, np. nie naruszać prawa własności bądź przepisów o ochronie przyrody. Część skał wspinaczkowych w Polsce jest na terenach prywatnych – dotyczy to przede wszystkim skałek wapiennych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uprzednia zgoda na uprawianie wspinaczki jest tu warunkiem pierwotnym i decydującym. Na terenach publicznych np. gminnych lub na terenach będących własnością Skarbu Państwa wspinający winni się upewnić, czy jest to dozwolone, czy nie ma wyłączeń czasowych np. w czasie okresów lęgowych chronionych gatunków ptaków etc. Dopuszczenie wspinaczki w przypadku niektórych terenów może się wiązać z koniecznością uzyskania wymaganych uzgodnień, opinii – np. opinii fitosocjologicznej. Mogą być też narzucone specjalne regulacje np. zakaz używania sypkiej magnezji na rzecz magnezji w płynie (magnezja – biały proszek lub płyn poprawiający pewność uchwytu) – ta druga plami ręce wspinacza i nie pozostawia plam na skale. Podmiotami reprezentującymi środowisko wspinaczkowe w takich przypadkach są stowarzyszenia takie jak Polski Związek Alpinizmu, bądź fundacje takie jak Wspinka, Inicjatywa Nasze Skały.


Wspinaczka na Skale z Medalionem

Wspinaczka na Skale z Medalionem. Wspina sie Mariusz Chapiński

JT-G: Jak często jeździ Pan w skały? I czy pomiędzy wyjazdami trenuje Pan? Gdzie i jak?

P. J.: W sezonie letnim staram się wykorzystać każdą wolną chwilę, oczywiście uwzględniając obowiązki rodzinne i pracę – te mają pierwszeństwo. Oczywiście ważna jest pogoda – zdecydowanie dodatnie temperatury i sucha aura to zaproszenie do wspinaczek skalnych. Gdy aura nie dopisuje pozostaje sztuczna ściana w Legnicy lub Jeleniej Górze, ew. domowa siłownia, z drążkiem i tzw. chwytotablicą – wyspecjalizowanym trenażerem wzmacniającym siłę uchwytu. Porę zimową poświęcam innej - znacznie młodszej - pasji tj. narciarstwu pozatrasowemu (skiturowemu).
 

W czasie skituringu w czeskich Karkonoszach

JT-G: Co daje Panu wspinaczka?

P. J.: Tak jak już wcześniej wspominałem, dla mnie wspinaczka to zarówno pasja jak i praca. Praca rzekłbym wymarzona - związana z tym, co się lubi najbardziej, dostarczająca dochodów i niebanalna. Wprowadzanie początkujących w arkana wspinaczki dostarcza dużej satysfakcji. Zadowolenie klienta to także moje zadowolenie. Uczestnicy prowadzonych przez mnie kursów i obozów wspinaczkowych wracają do mnie nieraz po wielekroć. Chcą przeżyć przygodę jeszcze raz i jeszcze raz, w coraz to nowej odsłonie: czy to będzie kurs w Sokolikach, czy obóz w Dolomitach czy obóz na Sycylii. Dla mnie osobiście to sport i pasja na zawsze. Doskonalenie się w tej pasji wiąże się niewątpliwie z przejściem na odpowiedni tryb życia – dobrze jest zadbać o siebie, o kondycję, odpowiednie odżywanie. Chcąc wspinać się na wysokim wyczynowym poziomie są to konieczne wstępne warunki.


Kurs wspinaczkowy w Dolomitach. Wspinaczka na skałach Cinque Torri

JT-G: Wspinaczka to sport ogólnorozwojowy, trenuje ciało, ale i umysł. Czy Pana zdaniem w Lwówku Śląskim powinna powstać profesjonalna ścianka wspinaczkowa? Czy takie miejsce cieszyłoby się popularnością i gdzie ewentualnie mogłaby powstać?

P. J.: Tak, dokładnie wspinaczka angażuje ciało i umysł. Jest znacznie ciekawsza niż standardowa siłownia, a szlifuje naszą kondycję podobnie tylko, że bardziej naturalnie Nie jest nudna. Wspinaczka uprawiana w terenie naturalnym wzbudza nasze pozytywne emocje. Jeśli areną naszych wymagań będą ściany np. Dolomitów te emocje będą jeszcze większe i jeszcze bardziej pozytywne. Ponadto aktywność ta pobudza nasze zdolności do mobilizacji, wykształca poczucie odpowiedzialności za partnera, hartuje nasz charakter, wzmacnia odporność na trudy, wytrwałość w dążeniu do celu. Te walory wspinaczki najwcześniej dostrzegli Brytyjczycy – naród zdobywców, naród mający ongiś swoje imperium. To w Wielkiej Brytanii najwcześniej zaczęły w szkołach powstawać obiekty wspinaczkowe umożliwiające jej permanentne uprawianie bez względu na aurę.   Wspinaczka to dla niektórych sposób na życie, dla innych to jeszcze jeden z wielu sposobów bycia w górach i pretekst do podróżowania po świecie, wreszcie to po prostu sport. Sport prawdziwy. Cytując Ernesta Hemingwaya: „Są tylko trzy prawdziwe dyscypliny sportowe, wyścigi samochodowe, walki byków i alpinizm, reszta to tylko gry". Coś w tym jest. Pamiętajmy, że na Olimpiadzie w Tokio w 2020r. wspinaczka sportowa oficjalnie dołączy do rodziny dyscyplin olimpijskich!

Czy we Lwówku Śląskim powinna powstać profesjonalna ściana wspinaczkowa? Tak oczywiście, mowa wszak o sporcie, który jest już olimpijskim i w którym już mamy swój znaczący udział. Na przykład w dziedzinie wspinaczki na czas polscy zawodnicy należą do czołówki światowej. Wspinający się juniorzy z Wrocławia, Krakowa i Tarnowa, co roku zdobywają laury na prestiżowych zawodach np. Rock Master we włoskim Arco di Trento. Mowa też o sporcie, który wciąż znajduje się na prostej wznoszącej, jeśli chodzi o popularność.
Jestem więcej niż pewny, iż ściana wspinaczkowa w Lwówku Śląskim to byłby sukces!


Na wspinaczce lodowej w czeskich Izerach
 
JT-G: Jakie plany ma Pan na ten rok i jakie marzenia do zrealizowania w przyszłości?

P. J.: Plany najbliższe są raczej skromne, w połowie marca wylot za krąg polarny do Arktyki na kilkunastodniową „ekspedycyjkę”, gdzie m.in. chciałbym zapoznać się ze wspinaczką zimową na klifach lodowych lodowców Arktyki. To także troszkę spełnienie dziecięcych marzeń o polarnych podróżach śladami norweskich badaczy-polarników: Fridtjofa Nansena i Roalda Amundsena. W lecie zapewne wyjazdy do Włoch w Dolomity, zaś na jesień tradycyjnie bardzo słoneczna Sycylia.


Z córką w czasie wspinaczki na Grosglocknera


JT-G: Piłkarzom życzy się połamania nóg, a wspinaczom? Czego mogę Panu życzyć?

P. J.: Myślę, że skręcenia karku, ha ha…

JT-G: Życzę Panu dużo zdrowia i wielu tak „skromnych" wypraw jak ta za krąg polarny do Arktyki. Mam również ogromną nadzieję, że po powrocie będzie się Pan dzielił wrażeniami z naszymi czytelnikami.
Dziękuję za rozmowę i niesamowite zdjęcia. 
Jeżeli Ty masz swoją małą pasję, zajmujesz się czymś ciekawym, o czym chciałbyś opowiedzieć, podzielić się doświadczeniem, spostrzeżeniami, zachęcić innych do znalezienia chwili czasu na robienie ciekawych rzeczy, to zapraszamy do kontaktu z redakcją Lwówecki.info redakcja@lwowecki.info tel.: 887 606 206
Zobacz galerie:

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2018
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_pilka-nozna-logo
Czwartek, 2018-03-22
List_mini_puchar-polski-ozpn
Czwartek, 2018-03-22
List_mini_lwowek-slaski-slowackiego-2018
Czwartek, 2018-03-22
List_mini_zatrzymany-sprawca-wielu-wlaman-i-kradziezy-2018
Czwartek, 2018-03-22
List_mini_mlodziez-zapobiega-pozarom-2018
Środa, 2018-03-21
List_mini_ubocze-lustro-nowe-2018
Środa, 2018-03-21
List_mini_przybylski-krawczyk-mchalak
Środa, 2018-03-21
List_mini_lwowek-slaski-targowisko-miejskie-2018-uniewaznienei
Środa, 2018-03-21
List_mini_zawody-latawcowe-2018
Środa, 2018-03-21
List_mini_walec
Środa, 2018-03-21
List_mini_fpr
Wtorek, 2018-03-20
List_mini_dolnoslaski-delfinek-strzegom-07
Wtorek, 2018-03-20
List_mini_straznik-miejski-lwowek
Wtorek, 2018-03-20
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca