Zmiana rozkładu jazdy. Koniec Kolei Doliny Bobru

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-03-09 13:21:51
Były spotkania, uściski dłoni, przemówienia, wywiady w telewizji. Efekty widzimy już dziś. W niedzielę, 11 marca zmianie ulegnie rozkład jazdy PKP a wraz z nim całkowicie zniknie połączanie Jelenia Góra – Wleń – Lwówek Śląski. Informację potwierdza rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Umierająca od kilkunastu już lat Kolej Doliny Bobru odchodzi w zapomnienie. Wprawdzie ostatnie lata najpiękniejsza linia kolejowa w Polsce żyła bardziej na papierze, niż w praktyce, niemniej fakt całkowitej likwidacji połączeń smuci.Jak informują Koleje Dolnośląskie w niedzielę, 11 marca, wchodzi w życie wiosenny rozkład jazdy pociągów. W związku z rozpoczęciem sezonu robót torowych, na wielu liniach następować będą zmiany w kursowaniu pociągów, a rozkład jazdy będzie podawany w kilku wariantach.

D1 Wrocław - Legnica - Węgliniec - Lubań Śląski

Wystąpią jedynie minutowe korekty godzin odjazdu pociągów.

D3 Wrocław - Żmigród - Rawicz
Godziny przyjazdu i odjazdu pociągów Kolei Dolnośląskich do i z Wrocławia ulegną jedynie drobnym zmianom. Ze względu na wejście w życie kolejnej fazy robót w obrębie stacji Rawicz (od strony Wrocławia dostępny będzie tylko jeden tor, ograniczona zostanie liczba dostępnych torów odstawczych), prawie wszystkie pociągi kończące bieg w Rawiczu zostaną na odcinku Żmigród - Rawicz zastąpione autobusami.

D5 Legnica - Dzierżoniów Śląski - Kłodzko - Kudowa- Zdrój

Na odcinku Piława Górna - Kamieniec Ząbkowicki od 15 marca do 5 kwietnia będą prowadzone prace budowlane ze wstrzymaniem ruchu kolejowego. Pomiędzy Kamieńcem Ząbkowickim a Kłodzkiem kontynuowane będą roboty w Bardzie Śląskim, co ograniczy przepustowość linii. W związku z tym godziny odjazdu pociągów mogą ulegać zmianom, a w niektórych terminach połączenia między Piławą Górną a Kamieńcem Ząbkowickim lub Kłodzkiem będą zastępowane autobusami. W przypadku połączeń Legnica (14:47) - Kłodzko (17:50) oraz Kłodzko (11:04) - Legnica (13:54), ze względu na ograniczenia między Kamieńcem i Kłodzkiem Pasażerowie będą musieli podróżować z przesiadaniem w Kamieńcu Ząbkowickim do składów jadących z i do Wrocławia.

D6 Wrocław - Wałbrzych - Jelenia Góra - Szklarska Poręba
Na linii kontynuowany będzie przez PKP Polskie Linie Kolejowe szeroki front robót, co na wielu odcinkach wywoła konieczność prowadzenia ruchu pociągów tylko po jednym torze. Wraz z postępem prac ograniczenia będą ulegały przesunięciom, przez co zmianom będą podlegać również godziny odjazdu pociągów. W efekcie, w przypadku niektórych połączeń rozkłady jazdy przewidują nawet siedem wariantów kursowania. Największe utrudnienia występować będą na odcinku Jaworzyna Śląska - Wałbrzych Miasto. Popołudniowe pociągi szczytowe, kursujące w relacji Wrocław Główny - Wałbrzych Miasto, od Jaworzyny Śląskiej nadal będą obsługiwane przez zastępczą komunikację autobusową. W najtrudniejszym okresie (od 11 do 15 maja) na stacji Świebodzice dla pociągów będzie dostępny tylko jeden tor, pozbawiony peronu - wówczas Pasażerowie ze Świebodzic będą dowożeni do pociągów autobusami, z przesiadką na najbliższej stacji (Jaworzyna Śląska lub Wałbrzych Szczawienko).

D7 Biskupice Oławskie - Jelcz - Wrocław Główny - Wrocław Wojnów

Na linii wystąpią jedynie minutowe korekty godzin odjazdu pociągów.

D8 Wrocław - Trzebnica

Godziny kursowania ulegną jedynie drobnym zmianom.

D9 Wrocław - Ziębice - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko - Międzylesie - Lichkov
Pomiędzy 22 a 28 maja na stacji w Ziębicach PKP PLK będzie dokonywać wymiany jednego rozjazdu, kluczowego dla prowadzenia ruchu pociągów. W tych dniach Pasażerowie pomiędzy Ziębicami i Kamieńcem Ząbkowickim będą przewożeni autobusami. Oprócz tego nadal będą kontynuowane prace w Bardzie Śląskim, co na odcinku Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko znacząco ograniczy ruch pociągów (dostępny będzie tylko jeden tor). Z tego też względu do 10 kwietnia jedna para pociągów: połączenie Wrocław (15:49) - Kłodzko (17:28) oraz Kłodzko (17:44) - Wrocław (19:25) na końcowym odcinku Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko będzie obsługiwana autobusem zastępczym.

D10 Wrocław - Legnica - Węgliniec - Zgorzelec - Goerlitz - Drezno
Na linii wystąpią jedynie minutowe korekty godzin odjazdu pojedynczych pociągów. Większość połączeń nie ulegnie zmianie, przy czym po stronie niemieckiej w dniach 23-25 marca planowane są roboty skutkujące wprowadzeniem między Bautzen i Dreznem zastępczej komunikacji autobusowej.

D15 Wałbrzych - Kłodzko - Kudowa-Zdrój
Na linii nie są przewidywane większe zmiany w ruchu pociągów. Różnice wystąpią wyłącznie w przypadku połączeń skomunikowanych z pociągami linii D9.

D16 Wrocław - Jaworzyna Śląska - Dzierżoniów Śląski

Godziny kursowania ulegną jedynie drobnym zmianom. W związku ze zmianami na linii D6, ostatni pociąg z Wrocławia do Dzierżoniowa Śląskiego będzie odjeżdżał później - po godzinie 22.

D19 Jelenia Góra - Lubań Śląski - Zgorzelec / Goerlitz - Węgliniec
W związku z pracami torowymi na odcinkach Jelenia Góra - Rybnica (23-27 kwietnia) oraz Lubań Śląski - Zgorzelec (14-18 maja), w czasie zamknięć kursować będzie komunikacja zastępcza. Ze względu na charakter infrastruktury kolejowej (linia jednotorowa z mijankami) oraz wydłużony w stosunku do kolei czas jazdy autobusów, rozkłady jazdy mogą w tym czasie ulegać przesunięciom (nawet do 40 minut).

D21 Szklarska Poręba Górna - Liberec
Na linii nie są przewidziane zmiany w godzinach odjazdu pociągów. Po zakończeniu sezonu zimowego, 18 marca, nastąpi zakończenie ruchu połączeń sezonowych - powrócą one w rozkładzie letnim. Dodatkowo, w związku z wydłużeniem pory dziennej, w weekendy od 2 czerwca rozpocznie kursowanie wieczorna para pociągów.

D25 Wrocław - Legnica - Żary - Forst Lausitz
W związku z robotami pod Lesznem Górnym, w okresie od 12 do 26 marca na odcinku Leszno Górne - Żary - Forst Lausitz wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Ze względu na wydłużony czas jazdy autobusu w stosunku do pociągu, godziny dojazdów mogą ulec znacznym zmianom.

D26 Trutnov - Kamienna Góra - Sędzisław
Jak co roku, od 28 kwietnia uruchomione zostanie sezonowe, weekendowe połączenie turystyczne. Ze względu na problemy z dopuszczeniem czeskich pojazdów serii 810 do wjazdu na stację w Sędzisławiu, ostateczna postać rozkładu jazdy zostanie podana do wiadomości w późniejszym terminie.

D28 Wrocław - Wałbrzych - Mieroszów - Adrszpach

Również 28 kwietnia pojawią się nowe połączenie Wrocławia i Wałbrzycha z Mieroszowem oraz Adrszpachem, umożliwiające dojazd do czeskiego Skalnego Miasta. Uruchomione zostaną cztery pary połączeń, skomunikowane z pociągami na linii D6.

D29 Wrocław - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko - Kudowa-Zdrój

W trakcie wymiany rozjazdu w Ziębicach (22-28 maja) na odcinku Ziębice - Kamieniec Ząbkowicki pasażerów przewozić będą autobusy komunikacji zastępczej. W związku z pozostałymi pracami na trasie, godziny odjazdu będą ulegać drobnym zmianom.

D99 Wrocław - Berlin

Godziny kursowania ulegną minimalnym zmianom. W trakcie prac pod Lesznem Górnym (weekendy 17-25 marca) pociągi pojadą objazdem przez Horkę.

Życzymy przyjemnych podróży!

Komentarze:
Aparatkolejarz
Piątek, 2018-03-09 17:21
a inne połączenia kolejowe z Lwówka Śląskiego? a zatem tylko liczy się Warszawa i Wrocław a prowincja się nie liczy!jakie władze lokalne takie połączenia kolejowe! a kiedy zakończy się remont drogi Lwówek Śląski - Bolesławiec?
Aparatdo kolejarz
Piątek, 2018-03-09 18:51
w 2035 :)jak tak dalej pójdzie :) p
Aparatkolejarzu
Piątek, 2018-03-09 19:56
Kolejarzu słabo jesteś zorientowany, kiedy ostatni raz byłeś na dworcu ? Te połączenia na szynach nie funkcjonują już od grudnia 2016. A od grudnia 2017 nie funkcjonują już nawet jako gumowe koło czyli Kolejowa Komunikacja Zastępcza.

Wszystkie działania, jakie podejmowane są od roku mają na celu wywarcie wpływu na samorządach wyższego szczebla żeby w tę linię zainwestować. Tak jak zadziało się to w Szklarskiej Porębie, Kudowie, Trzebnicy a w tym roku także w Lubinie gdzie od marca rozpoczęto remont linii kolejowej.

Niestety bez lobby i inicjatywy oddolnej nic z tego nie będzie. Likwidacja Komunikacji zastępczej (kursującej w weekendy i z pominięciem większości przystanków na trasie) była zasadna. Bezzasadnym natomiast było jej utrzymywanie- bo chociażby nie wiem jaki autobus podstawiono, to nigdy nie będzie on pociągiem na krajobrazowym szlaku Kolei Doliny Bobru
Aparatjolka
Piątek, 2018-03-09 20:53
To po jakie licho remontują tory w Radłówce.
Aparatdo Jolka
Sobota, 2018-03-10 10:23
Bo tam jest wywóz kruszyw. Pociagi towarowe też po czymś muszą jeździć
Aparatdo "kolejarzu"
Sobota, 2018-03-10 15:53
Piszesz bzdury. Każda komunikacja jest Lwówkowi bardzo potrzebna, a szczególnie miejscowościom pomiędzy Lwówkiem i Jelenią Górą gdzie bardzo brakuje połączeń. Czy będzie to pociąg, czy autobus, to już jest kwestia drugorzędna. Ta komunikacja zastępcza od początku była źle zorganizowana - tylko 2 autobusy (zamiast obiecanych 7), tylko w weekendy, pomijanie wielu miejscowości w których stawał pociąg (Dębowego Gaju, Marczowa itd.), a które przez likwidację pociągów zostały najbardziej odcięte od świata. Te autobusy zostały stworzone tylko po to, żeby uspokoić mieszkańców po likwidacji pociągów, a już od samego początku pomysłodawcy planowali szybko je zlikwidować. W związku z tym tak zostały zaplanowane, żeby nikt nie jeździł, nie było frekwencji, to i mieli powód, żeby zlikwidować. Tak właśnie uwalało się lokalne linie kolejowe w czasach PRL-u, gdy najpierw robiono rozkład jazdy który nikomu nie pasował, a potem likwidowano pociągi, bo przecież "nikt nie jeździł". Śmieszne jest nawet to, że ten autobus stawał przy stacji Pilchowice-Nielestno, czyli na kompletnym zad...piu gdzie nikt nie mieszka, a centrum Pilchowic przejeżdżał pędem bez zatrzymywania. Dla kogo on jeździł?

Poza tym ciekawe, że autobusy do Lwówka zlikwidowano dokładnie wtedy, gdy Koleje Dolnosląskie uruchomiły połączenie autobusowe do Karpacza, dokładnie na tym samym taborze. Musieli skądś wziąć autobusy, to zlikwidowali jedno połączenie żeby uruchomić drugie. Mimo że do Karpacza jeździ mnóstwo busów innych firm. No ale Karpacz lepszy dla propagandy dla Kolei Dolnosląskich niż jakiś zapomniany Lwówek. Dokładnie to samo było z szynobusami, gdy znikneły one z linii do Lwówka dokładnie wtedy, gdy KD uruchomiły szynobus do Wojnowa. A że w KD mają braki taborowe, skądś musieli zabrać szynobusy żeby dać innym. Czyli takie przerzucanie taboru z jednej linii na inną w zależności od aktualnego widzimisię.

A że linia do Lwówka jest ignorowana przez Koleje Dolnośląskie i Urząd Marszałkowski, bo leży daleko od Wrocławia, to jest fakt. Musi coś się zmienić na szczytach władzy na Dolnym Śląsku, żeby zaczęli rządzić ci, którzy dbają sprawiedliwie o dobro wszystkich mieszkańców, a nie ekipa Dutkiewicza, która na uwadze ma tylko Wrocław i medialną propagandę (wiadomo, że media mainstreemowe interesują się głównie Wrocławiem, a dalsze rejony Dolnego Śląska mają gdzieś).
Aparatmieszkaniec
Środa, 2018-03-14 00:33
Podziękujcie Rachwalskiemu, który zaorał tę piękną linię. Najpierw wygasił frekwencję w pociągach, potem zlikwidował pociągi, a teraz nikt nie widzi sensu remontu tej linii. Nawet PKP nie udało się zniszczyć tej linii, dopiero jemu się udało.
AparatRudi43
Środa, 2019-04-03 23:51
Jestem mieszkańcem Szczecina i nad morzem też jest kolej waskotorowa, którą wpierw zniszczono ale gminy przylegające odbudowany ja. Bije rekordy popularności w sezonie letnim. Trzęsacz - Pogorzelica.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Kwiecień 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca