Dlaczego burmistrz Jasiński nie chce udostępnić informacji? Czy boi się prawdy?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-03-05 12:12:48
Mieszkańcy gminy Mirsk panu Andrzejowi Jasińskiemu powierzyli sprawowanie funkcji burmistrza i to on już od wielu lat zarządza majątkiem gminnym i gminnymi pieniędzmi. Burmistrz Jasiński za to otrzymuje pensję – wcale nie małą, bo jak wynika z ubiegłorocznego oświadczenia majątkowego to: 179.475,47 złotych brutto – również z pieniędzy publicznych. I nie wiedzieć dlaczego w ramach powierzonych mu obowiązków najwidoczniej chce ukrywać niektóre z podstawowych informacji o kondycji i funkcjonowaniu urzędu. Czyżby burmistrz bał się? Ale czego? Prawdy?


Półtorej strony tekstu zawiera wezwanie jakie burmistrz Jasiński przesłał do redakcji Lwówecki.info w odpowiedzi na nasze zapytanie o wynagrodzenia, nagrody i wykształcenie pełniących funkcje publiczne pracowników mirskiego samorządu. W tym piśmie, na którego przygotowanie szef urzędu poświęcił zapewne bardzo dużo czasu pan Jasiński pisze, że takie dane to „informacja przetworzona” i żąda od nas, którzy występujemy w imieniu mieszkańców gminy Mirsk, jego wyborców, tych, którzy to jemu powierzyli mandat, wykazania „szczególnie istotnego interesu publicznego”.
W odpowiedzi przesłanej na adres redakcji listem poleconym (opłaconym z pieniędzy podatników) burmistrz Jasiński przywołuje jedną ustawę i aż kilka wyroków sądów, z którymi z pewnością przed ich przytoczeniem szczegółowo się zapoznał. Każdy z wyroków to wraz z uzasadnieniem wielostronicowe opracowanie. Ile więc godzin poświęcił burmistrz Jasiński na zapoznanie się z tymi treściami i na sporządzenie odpowiedzi? I po co to robił? Po to, żeby wykazać swoim wyborcom, że lepiej będzie jak nie będą znali prawdy?

na zdjęciu burmistrz Andrzej Jasiński, fot. archiw. Lwówecki.info

Obecna administracja w Polsce to już nie czasy Króla Ćwieczka i w każdym urzędzie jest komputer, a nawet kilka. Każdy urząd – również ten w Mirsku – operuje programami kadrowo- płacowymi, a każdy program, nawet SIGID, posiada możliwość generowania raportów, sprawozdań i zestawień. Do przygotowywanych dla urzędników „trzynastek” magistrat musiał wygenerować odpowiednie zestawienie zawierające m.in. dane o zarobkach. Również podczas każdej z kontroli, czy to RIO, czy NIK-u, czy innej, urząd musi przedstawić zestawienia płac, stanowisk, premii, innych nagród. Dlaczego zatem burmistrz Jasiński twierdzi, że taka błahostka, która naszym zdaniem powinna być co miesiąc publikowana na stronie urzędu to informacja przetworzona, do której wytworzenia konieczne jest dokonanie analiz, obliczeń, zestawień? Czy to aby nie szukanie na siłę sposobu, żeby ukryć przed wyborcami prawdę? Tylko dlaczego?


Każdy pracownik, który swoja postawą i działaniami wybija się ponad przeciętność, który wykonuje pracę lepiej niż inni, który ma szczególne osiągnięcia zasługuje na premie i nagrody finansowe. Dotyczy to także urzędników. Dlaczego zatem burmistrz Andrzej Jasiński chce ukryć przed opinią publiczną nazwiska wybitnych urzędników mirskiego samorządu, którzy wybili się ponad przeciętność i którym przyznał nagrody? Tacy pracownicy to chluba dla urzędu i duma wszystkich mieszkańców. Dlaczego zatem burmistrz Andrzej Jasiński nie chce ich publicznie pochwalić i powiedzieć swoim wyborcom, co takiego zrobili, że jego zdaniem zasłużyli na nagrody z pieniędzy publicznych?
Burmistrz odpowiadając, iż zapytanie o nagrody to informacja przetworzona pośrednio potwierdził, że takowe były przyznawane. Co zatem stoi na przeszkodzie pochwalenia osób, które na nie zasłużyły? Bo nikt tutaj nawet nie zakłada, iż nagrody z pieniędzy podatników są wypłacane bez zasług. Burmistrzowi powinno zależeć, żeby mirszczanie mogli z dumą wypowiadać się o swoich urzędnikach, a żeby tak było, to powinni przecież poznać ich dokonania i zasługi. Dlaczego burmistrz Andrzej Jasiński nie chce udzielić odpowiedzi?


Trudno nie odnieść wrażenia, że burmistrz Mirska popełnił faux pas (fo pa). Ale to nie powód, żeby zaraz ciskać w jego kierunku gromami. Dajmy burmistrzowi Jasińskiemu szansę, na podzielenie się z wyborcami prawdą. Niech mieszkańcy z Gryfowa, Świeradowa, czy Lwówka zazdroszczą mirszczanom.
Czymże jest kilka chwil poświęconych na wygenerowanie odpowiedzi w porównaniu z wielomiesięcznymi bataliami i tworzeniem przez godziny kolejnych pism do sądów? Po co marnować czas urzędników i pieniądze publiczne? Czy sądowa batalia w obronie nieudostępniania informacji w nadchodzących wyborach przysporzy burmistrzowi Jasińskiemu zwolenników? Czy ta prawda jest aż tak bolesna, że lepiej, żeby ludzie jej nie poznali?


Oczywiście udzieliliśmy burmistrzowi Jasińskiemu odpowiedzi, wyjaśniając, iż żądana przez nas informacja ma charakter prosty i nie wymaga nadmiernego zaangażowania intelektualnego. Czekamy na odpowiedź, którą z pewnością opublikujemy licząc, iż przyczyni się ona do lepszego poznania i poprawy jakości pracy mirskiego urzędu!


Na marginesie:
Za kilka dni opublikujemy pierwszy z tegorocznych wyroków, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu przyznał nam rację i uchylił decyzję jednego z burmistrzów w naszym powiecie – właśnie w sprawie informacji przetworzonej. Teraz podatnicy poniosą koszty, a burmistrz będzie się musiał zmierzyć z opinią publiczną i oczywiście udostępnić informację.
Komentarze:
AparatMieszkaniec
Poniedziałek, 2018-03-05 13:35
Ten burmistrz się nadaje na taczke i na gnojownik może wyjdą jego brudy i przekrety
Aparatas
Poniedziałek, 2018-03-05 13:37
Mirsk siłą jest wpychany w myślenie z czasów PRL - nie denerwować kacyka, bo się będzie mścił, urzędnik to władca, krytykować można wyłącznie konstruktywnie, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi itp
AparatMieszkanka
Poniedziałek, 2018-03-05 14:22
Po prostu trzeba w końcu wybrać innego Burmistrza , a nie cały czas widzimy że coś jest nie tak , ale i tak wybieracie tego samego. Dajcie szansę komuś innemu może on lepiej się wykaże .
Aparat15 tysięcy na miesiąc - czad
Poniedziałek, 2018-03-05 14:33
Wykazane niemal 180 tys. brutto podzielone na 12 miesięcy daje niemal 15 tys. brutto pensji co miesiąc!? Do tego jest tam umowa na dzieło za 4,200 (3.600 zł na rękę), ciekawe co to za "dzieło"? Wie ktoś?
W oświadczeniu majątkowym obok dochodów są dopiski: Małżeńska wspólność majątkowa, jak mam to rozumieć? Że ich wspólne dochody, czy on pracuje a żona ma prawo do połowy i pracowac nie musi, bo on tak dobrze zarabia?
AparatUWAŻNY OBSERWATOR
Poniedziałek, 2018-03-05 14:41
Osobiście za P. Jasińskim wcale nie przepadam, ale nie chodzi tu o sympatie do Niego. On ma działać i coś tam działa. Domyślam się że zaczęła nabierać rumieńców kampania wyborcza, w która żywo zostały zaangażowane lokalne media.
Aparatproste
Poniedziałek, 2018-03-05 15:05
Zarobki ad personam nie są informacją publiczną. Informacje o wysokości wynagrodzeń osób zatrudnionych w urzędzie gminy nie stanowią informacji publicznej. Wyjątek w tym zakresie dotyczy informacji o wysokości wynagrodzeń osób pełniących funkcje publiczne. Osoby zatrudnione na stanowiskach służbowych, których zakres uprawnień nie obejmuje wydawania decyzji administracyjnych bądź dysponowania (zarządzania) mieniem samorządu terytorialnego nie zaliczają się do grona osób pełniących funkcje publiczne. W przypadku wystąpienia o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wynagrodzenia tych osób urząd powinien odmówić udostępnienia informacji na podstawie art. 5 ust. 2 w związku z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej
Aparatmieszkaniec
Poniedziałek, 2018-03-05 15:41
Te gadanie nic nie da CBŚ powinien się burmistrzem zająć i go prześwietlic za czyje pieniądze wybudował dwa domy bo ostatnio o ucho mi się odbilo
AparatGNLS
Poniedziałek, 2018-03-05 16:54
Zajmijcie się lepiej naziolami u was.Bo jakoś nie kojarzę aby Jezus biegał po betlejem i CELTYKI po murach rysował.A na Jasińskiego bat się znajdzie
Aparatedek
Poniedziałek, 2018-03-05 17:32
Proste jest proste , ale nie dla Drala,ktory probuje swojkapital zbic. Wyraznie ambicje ma conajmniej na staroste powiatu , bo we Wleniu juz sie nie mieszcza.
Ciemny lud to kupi , bo przeciez zarobki powyzej 10 tysi to dla wiekszosci mieszkancow kosmos jakis. Kazdemu da sie cos zarzucic , ale trudniej cos zrobic.
Dral na Prezydenta ( conajmniej Wroclawia)
Aparatdo mieszkaniec
Poniedziałek, 2018-03-05 17:58
Nie ma CBŚ, tylko CBŚP.
A tobie ćwoku chyba chodziło o CBA ?
Gdzieś dzwonią ,ale nie bardzo wiesz gdzie.
Natomiast ja bym się zajęła rolą naszego sekretarza. Osobiście widziałam jak robi zdjęcia źle parkującym na terenie naszego miasta kierowcą . Może powinien przejąć zadania komendanta SM, a zwolnić stanowisko sekretarza ?
Może Pan Jasiński to rozwarzy .
Aparatdo mieszkaniec
Poniedziałek, 2018-03-05 19:22
Cwok to cie zrobil
Aparatdo edek
Poniedziałek, 2018-03-05 20:18
Ciemny lud już dawno kupił działania burmistrza(ile na stołku, albo przy stołku -20 lat???) który przyparty do ściany mówi wprost: przecież ja nic nie mogę, ja się staram, ale nie mogę, bo przepisy, sytuacja polityczna (jestem przyszyty do PSL!) później radni, niedouczeni mieszkańcy itd. Fakt jest faktem, trudno coś zrobić, kiedy przez wiele lat "ciężkiej pracy" odsuwa się mieszkańców od współdecydowania o swoich losach... Przecież ja za was to zrobię, ja wiem lepiej, wy nie wiecie..., ale to ja rządzę!
Miły EDKU też jestem mieszkańcem tej gminy i wybacz, ale mam wiele do zarzucenia i mam prawo czegoś oczekiwać.
PS.
Skoro rząd publikuje nagrody premiera, ministrów itd., więc dlaczego nie może tego uczynić samorząd??? Ciekawe?, pewnie inne przepisy etc.,
Aparat~`~do mieszkaniec
Poniedziałek, 2018-03-05 20:29
Od roli sekretarza w Urzędzie, to delikatnie rzecz ujmując radzę odczep się, bo pewnie chciałabyś mieć tyle rozumu, co jemu zbywa i tak przez zazdrość i swoją niewiedzę lub sama masz przez niego zdjęcie wykonane ( i mandat już czeka) wypisujesz głupoty. Dobrze, że robi zdjęcia i nie przechodzi obojętnie obok jawnego łamania prawa przez strażnika. Mirski strażnik jest na tyle leniwy, że sekretarz pewnie go chce w ten sposób zmobilizować do pracy. Tak przy okazji, to widziałaś sekretarza robiącego zdjęcie, a nie widziałaś słownika ortograficznego?????.Rozważy pisze się przez ż?, a nie jak napisałaś rz. I nie wyzywaj nikogo od ćwoków, bo sama wyszłaś na gorszą (półanalfabetkę).
AparatMieszkaniec
Poniedziałek, 2018-03-05 21:50
Kto mieczem wojuje od miecza ginie. A Pan Jasiński z mediami nie wygra. Szkoda dla niego bo straci elektorat przed wyborami
Aparat-do mieszkaniec
Poniedziałek, 2018-03-05 22:02
Kierowcą? Hahahahahahhahahahahahahahahah dobre sobie. Chyba-kierowcom, droga Pani... Wstyd... Rozwarzy? Brawo... Innych widzi, a siebie nie zauważa i swoich błędów.
AparatKrecik
Poniedziałek, 2018-03-05 22:24
To nie jedyna jednostka, która rozporządza nagrodami i pieniędzmi w sposób niekompetentny, lub na swoje „widzi mi się” . Takie rzeczy nie powinny być ukrywane, chyba że osoby na stanowiskach, mają coś za uszami. To nie są małe pieniądze i chyba w tym tkwi problem. Myślę, że rownież osoby wyróżnione niebotyczną kwotą, mogą czuć się „niezręcznie”, kiedy przyszło by się tłumaczyć z zasług i osiągów. Myślę, że każdy przeciętny mirszczanin powinien miec dostęp do informacji na ten temat. Jeśli chwalimy się już sukcesami, to dlaczego nie podzielić się tym, ile za ciężką pracę otrzymaliśmy nagrody. Dajmy szanse przeciętnemu Kowalskiemu pogratulować i cieszyć się z urzędniczych wyróżnień. Jeśli Burmistrz i reszta urzędników i pracowników placówek czują się uczciwie i nie mają sobie nic do zarzucenia, to nie powinni robic tajemnic z nagród i wyczynów, za które zostali tak wyróżnieni. Z resztą...o kwotę na przysłowiową czekoladę, nikt by nie robił szumu ;-)
AparatKrecik
Poniedziałek, 2018-03-05 22:24
To nie jedyna jednostka, która rozporządza nagrodami i pieniędzmi w sposób niekompetentny, lub na swoje „widzi mi się” . Takie rzeczy nie powinny być ukrywane, chyba że osoby na stanowiskach, mają coś za uszami. To nie są małe pieniądze i chyba w tym tkwi problem. Myślę, że rownież osoby wyróżnione niebotyczną kwotą, mogą czuć się „niezręcznie”, kiedy przyszło by się tłumaczyć z zasług i osiągów. Myślę, że każdy przeciętny mirszczanin powinien miec dostęp do informacji na ten temat. Jeśli chwalimy się już sukcesami, to dlaczego nie podzielić się tym, ile za ciężką pracę otrzymaliśmy nagrody. Dajmy szanse przeciętnemu Kowalskiemu pogratulować i cieszyć się z urzędniczych wyróżnień. Jeśli Burmistrz i reszta urzędników i pracowników placówek czują się uczciwie i nie mają sobie nic do zarzucenia, to nie powinni robic tajemnic z nagród i wyczynów, za które zostali tak wyróżnieni. Z resztą...o kwotę na przysłowiową czekoladę, nikt by nie robił szumu ;-)
Aparatczarny PR
Poniedziałek, 2018-03-05 22:34
Kampania się rozpoczęła
AparatJaJo
Poniedziałek, 2018-03-05 22:54
Kampania wyborcza ruszyła. Ciekawe dla kogo pisze lwowecki.info?
AparatMirszczanka
Poniedziałek, 2018-03-05 23:56
No jak robi te zdjęcia, znaczy, że ma zbyt wiele wolnego. Bo zdjęcia robi w godzinach pracy, czytaj urzędowania. Uważam, że Sekretarz to stanowisko zobowiązuje, a nie kompromitujace. Telefon i zdjęcia. Panie Janku daruj sobie Pan, bo ludzie widzą i wyciągają wnioski.
AparatBrokuł
Wtorek, 2018-03-06 00:24
To juz jest koniec, nie ma już nic
Jesteśmy wolni, możemy iść
To juz jest koniec, mozemy iść
Jesteśmy wolni, bo nie ma juz nic


Robaczek w swej dziurce jak docent za biurkiem
i pszczółka na kwiatkach jak kontrol w tranwajach
AparatPrzemek
Wtorek, 2018-03-06 13:05
A ja cenie burmistrza za podejście do nowych, chcących inwestować w gminę mieszkańców.
AparatKasia
Wtorek, 2018-03-06 14:33
Wybierzecie nowego i za 4 lata też będziecie go opluwać. Czyżby to sposób na dowartościowanie się.
AparatBbB
Wtorek, 2018-03-06 19:59
Mirsk zaorac, razem z ta patologiom...od lat nic sie nie zmienia, ale w spoleczenstwie. Miasto wspaniale, tylko ludzie kutwy...chcialoby sie powiedziec. Jedna wielka banda rozszczeniowcow, co w xxxx ma co sie dzieje za ich progiem zapuszczonego mieszkanka...
AparatGryfowOn
Wtorek, 2018-03-06 21:44
Witam, jako Gryfowianin żądam równouprawnienia w powiecie. Proszę ,aby zmobilizować wszystkich Burmistrzów do ujawnienia swoich argumentacji co do przydzielania dodatkowych nagród podwładnych im urzędnikom. Nie musi być a imienia i nazwiska, ale chociażby informacja o tym z jakiego pokoju osoba otrzymała premię. MY JUŻ SOBIE PORADZIMY.
AparatEdzio
Środa, 2018-03-07 09:07
I co z tego, że wybudował 2 domy. jak go stać to niech buduje nawet 4. Co za mentalność ludzi? Mów o sobie.
Aparatfeliszek
Czwartek, 2018-03-08 07:27
Taki jest unas zwyczaj , że im biedniejsza gmina i miej roboty to zarobki burmistrza, wójta są znacznie większe niz w gminach bogatych. Czyzby działął ciemnogród
Aparatuyt
Czwartek, 2018-03-08 19:55
Wysokość nagrody poparta konkretnymi, wyszczególnionymi działaniami poszczególnych urzędników, dyrektorów podległych placówek i innych nagrodzonych a nie "za zasługi na rzecz rozwoju...". Wtedy będzie uczciwie. Będzie widać, czy nagroda jest za konkretne efekty, czy za włażenie w d..pę. No i które efekty szczególnie cieszą burmistrza. Do tego podobne uzasadnienie radnych, przyznających nagrodę burmistrzowi.
Jakie to czyny wykraczające poza obowiązki pracownicze są godne nagrody?
AparatObserwator
Czwartek, 2018-03-08 23:02
Mieszkam w centrum i mam okazje poobserwować pracowników urzędu, opieki czy biblioteki. Jeśli wszycy otrzymują takie honoraria,a polowe czasu spędzają na załatwianiu prywatnych spraw, to rzeczywiście chciałbym poznać za co i ile biorą pieniędzy. Nie mam nic do osób, którym należy się takie wyróżnienie, ale co z tymi, co biegają po rynku, palą fajeczki, robią zdjęcia, biegają po sklepach i innych miejscach ? Gdybym ja jako zwykły robol, oddalił się z miejsca pracy, zostałbym zwolniony, a takim to wszystko wolno i jeszcze za to dostają nagrody ! Dlatego chce wiedzieć kto z Mirska jest tak wzorowym pracownikiem urzędu i za co otrzymał takie nagrody. Ludzie więcej widzą niż sie innym wydaje. Chcemy jeszcze widzieć te zasługi !
AparatLudzik
Czwartek, 2018-03-08 23:16
Czytam, czytam i czytam te komentarze, i w osłupienie wpadam. Co z tego że kampania się zbliża, co z tego że rok wyborczy, co to zmienia. Nic. Po prostu Mirsk jest przykładem zasiedzenia na stołu. Obecny burmistrz, w urzędzie sprawuje kierownicze stanowiska od lat 90. Długo, stanowczo za długo. I to widać, nawyki, przyzwyczajenia, grupa adoracji, wiara w nie omylność, przejmowanie pomysłów innych. Po prostu wypalenie. A za tym idzie despotyzm jako rodzaj obrony. Bo sam nie ustąpi. To sztuka by wiedzieć kiedy że sceny zejść ... . Mirsk robi inwestycje, a miasto i tak przypomina odział geriatryczny. Marazm ! I na koniec, hehe nowy argument Pana Burmistrza na wszystko. Nie dla dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków bo pracownicy nie mają czasu. Nie dla udzielenia informacji, bo pracownicy nie mają czasu .
AparatDo Ludzik
Sobota, 2018-03-10 07:05
I to jest chyba najtrafniejszy komentarz. Przykre, ale prawdziwe...
AparatBezstronna
Niedziela, 2018-03-11 19:31
Najlepiej ponarzekac a sam czlowiecze co dla Mirska zrobiles?A ludzie nie umieja glosowac.Patrza na twarz a nie co ktos ma do powiedzenia.
Aparatdo Edzio
Środa, 2018-03-14 19:08
Jak to co że wybudował dwa domy? Przecież oprócz wynagrodzenia z pieniędzy podatników chyba nie ma innego zajęcia? Więc naturalnym jest prawo podatników do sprawdzenia czy aby nie było jakiegoś przekrętu. Czy zwykłego podatnika stać jest na wybudowaniu czegokolwiek? Nie sądzę więc dlaczego Edzio Pan burmistrz ma za ciężko zarobione pieniądze podatników budować "4 domy"? A my spokojnie i potulnie bez sprawdzania władzy na to pozwalamy. Człowieku zastanów się zanim coś napiszesz
Aparatdo do Edzio
Czwartek, 2018-03-22 16:40
a Ty wiesz o czym piszesz.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca