Przebudowa Placu Wolności. Będzie zmiana organizacji ruchu

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-02-22 09:28:40
Podczas czerwcowego spotkania z mieszkańcami burmistrz M. Szczęsna prezentowała plany dotyczące przebudowy centrum miasta. Wówczas najwięcej kontrowersji i głosów niezadowolenia wśród obecnych na spotkaniu mieszkańców, przedsiębiorców wywołała możliwość wyłączenia z ruchu fragmentu ulicy pomiędzy restauracją Pod Czarnym Krukiem a budynkiem Ratusza. Burmistrz Lwówka Śląskiego nie mówiła, iż do takiego wyłączenia dojdzie, jednak pani Szczęsna nie potrafiła też jasno wyjaśnić zgromadzonym, dlaczego na prezentowanych planach fragment ulicy od skrzyżowania z Chrobrego aż do wejścia do USC zaznaczony jest innym kolorem. Wówczas burmistrz twierdziła, że inny kolor oznacza inny rodzaj nawierzchni, jednak to nie przekonywało zgromadzonych.Dziś o planowanych zmian na Placu Wolności w Lwówku Śląskim wiemy znacznie więcej. Jak wyjaśnia nam wiceburmistrz Lesław Krokosz: „Przebudowa placu ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruch kołowego i pieszego a także jego funkcjonalność.
Przebudowa Placu Wolności została podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap obejmie odcinek od sklepu „OD i DO”, klomb, okolice Punktu Informacji Turystycznej do wylotu na ul. Chrobrego. Do czasu rozpoczęcia drugiego etapu ruch pieszy i kołowy oraz miejsca parkingowe w pozostałej części przewidzianej do przebudowy pozostaną bez zmian. Drugi etap przebudowy Placu Wolności będzie zrealizowany po wcześniejszej przebudowie kompleksu ulic tj. ul. Morcinka, ul. Konopnickiej, ul. Chrobrego, ul. PCK, ul. Słowackiego, ul. Szpitalnej, ul. Kościelnej wraz z budową parkingu na ul. Szpitalnej (z 50 miejscami parkingowymi)”.

Rynek dolny

Prace rozpoczną się od „dolnego rynku, (terenu przy Fontannie Sukienników). „W miejscu starego klombu powstanie skwer” – wyjaśnia wiceburmistrz Lwówka Śląskiego.


 

 


„Zaprojektowana została nawierzchnia z płyt granitowych 50x50x8 cm i 75x75x8 cm oraz kostki granitowej i bazaltowej”. W ramach zagospodarowania skweru pojawią się nowe nasadzenia drzew (Acer platanoides „Globosum”) w osłonach stalowo-żeliwnych poziomych i pionowych z oprawami na oświetlenie. Istniejące stare drzewa i krzewy zostaną usunięte. W chodniku wzdłuż stopni liniowych w rzędzie istniejących drzew zaprojektowano dodatkowe nasadzenia, także z osłonami. – czytamy na stronie magistratu.

W ramach elementów małej architektury zaplanowano: ławki z oparciem i bez oparcia, kosze na śmieci, donice mobilne, tablice informacyjne, stojak na rowery, zdrój uliczny, miejsce na zabytkowy pręgierz oraz oświetlenie (w postaci opraw najazdowych). Istniejące zagospodarowanie kamienne wokół Fontanny Sukienników pozostaje bez zmian.OD TEGO SKRZYŻOWANIA BĘDZIE CIĄG PIESZO- JEZDNY

Parkingi

„Przy Placu Wolności urządzonych jest obecnie 44 miejsca parkingowe i 2 miejsca parkingowe dla osoby niepełnosprawnej. Nie uwzględniono miejsc parkingowych na odcinku od sklepu „AS” do Kantoru wymiany walut (tzw. wschodnia część Placu Wolności), gdyż ten odcinek nie jest planowany do przebudowy. Na części planowanej do przebudowy (południowa część Placu Wolności) planowane jest urządzenie 26 miejsc parkingowych i 1 miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych” – odpowiada nam wiceburmistrz Lesław Krokosz. Natomiast na stronie Urzędu możemy przeczytać:
„Ponadto zaprojektowano zatokę postojową ze stanowiskami postojowymi (22 miejsca, w tym 3 dla niepełnosprawnych) pod kątem 600 do osi jezdni oraz drogę manewrową o nawierzchni bitumicznej i o szerokości 4,5 m z ruchem jednokierunkowym od ul. Krótkiej i Krawczyńskiego do ul. Chrobrego i skweru ,,górnego rynku”.”.

Nie będzie przebudowy instalacji wod – kan.

Wiceburmistrz Lesław Krokosz odpowiadając na pytanie Czy plany zakładają przebudowę znajdujących się pod ulicą instalacji wodno- kan, gaz, …? Odpowiada: Nie.

Będzie nieco więcej światła

Plan nie zakłada również przebudowy istniejącego oświetlenia. „Planuje się wykonanie dodatkowego oświetlenia na skwerze w ilości 4 lamp i szeregu podświetleń przy planowanych nasadzeniach” – dodaje wiceburmistrz.

Zmiana organizacji ruchu

Lesław Krokosz potwierdza również, iż plany zakładają zmianę organizacji ruchu. Nie dojdzie do zamknięcia odcinka ulicy pomiędzy Ratuszem a restauracją Pod czarnym krukiem, natomiast jak wyjaśnia wiceburmistrz Lwówka Śl.: „Planuje się wyłącznie z ruchu odcinka ulicy przebiegającego przy Punkcie Informacji Turystycznej”.

Gmina Lwówek Śląski zadanie planuje realizować ze środków własnych, na co w budżecie na ten rok przeznaczono kwotę 600 000,00 zł.
Obecnie Gmina nie planuje objęcia przebudową wschodniej  części rynku.

Zobacz galerie:
Komentarze:
AparatEwka
Czwartek, 2018-02-22 09:52
A co z parkiem???
AparatEren Jega
Czwartek, 2018-02-22 10:22
Uwaga. Gdyż w murach są tytani, zostali zauważeni przez pracowników przy zbijaniu fugi.
Aparatmieszkaniec
Czwartek, 2018-02-22 10:29
bardzo dobrze-brawo Pani burmistrz...Miasto powinno być całkiem zamknięte dla aut tak jak w Bolesławcu.Skończą sie brawurowe jazdy autami gówniarzy po nocach...Pozdrawiam
Aparatmieszkaniec
Czwartek, 2018-02-22 10:37
tylko beton po co nam zieleń
Aparatco za bzdury
Czwartek, 2018-02-22 10:39
Chcesz żeby w lwówku było jak w Bolcu, to zacznij od inwestycji, od miejsc pracy pracy nie za grosze, od remontu ulic a od rynku to z daleka bo jak zamkniesz centrum to pies z kulawą nogą tu nie przyjedzie i tylko małolaty będą wrzeszczeć skończy się handel i wszyscy będą kupowali w marketach z tórych podatków nie zobaczysz
Aparatmieszczuch
Czwartek, 2018-02-22 10:45
Ja proponuję zamknąć miasto już na wysokości dawnych bram miejskich! Będzie wówczas sielankowa cisza i spokój. Dosłownie jak na wsi.
Aparatfirma
Czwartek, 2018-02-22 11:28
"ciąg pieszo-jezdny" czyli co mieliśmy rację
Aparatmieszkaniec
Czwartek, 2018-02-22 12:16
Taka przebudowa miałaby sens, jakby udało się załatwić dofinansowanie 80% z UE.
Własne pieniądze można wykorzystać w bardziej rozsądny sposób. Każdy rozsądny człowiek wie, że 600 tys. nie wystarczy bo zawsze coś „wyskoczy” w trakcie prac i co wtedy? KREDYT !!!
Takie prace powinno się rozpocząć od remontu instalacji które są pod ziemią, ale wtedy trzeba rozmawiać z firmami (gaz, prąd, woda), a jak powszechnie wiadomo Pani Burmistrz mistrzem negocjacji to nie jest.
Aparatmieszkanka
Czwartek, 2018-02-22 13:47
Super i tak większość zaopatruje się w marketach . Ludziom nigdy nic się nie podobało. Lwówek Śl. , to nie metropolia Wrocław , można wszędzie podejś na pieszo. A parkingi na Placu Wolności , to porażka. Niedługo to ludzie będą podjeżdżać do kiosku po zapałki.
Aparatfirma 2
Czwartek, 2018-02-22 14:06
I wszystko jasne!!! "Ciąg pieszo-jezdny" czyli pieszy dla wszystkich i jezdny tylko dla właścicieli rycerskiej.Trzeba to powiedzieć jasno co planuje M.Sz. Ulica między sklepami:5,10,15, A.S., Foto, Optyk, Księgarnią, a Rycerską będzie zamknięta dla ruchu! Tłumaczenie względami bezpieczeństwa to są bzdury panie Krokosz. Proszę sięgnąć do statystyk policji i powiedzieć,czy w ciągu ostatnich 30-lat były w tym miejscu jakiekolwiek zdarzenia drogowe tj.potrącenia pieszych, czy wypadki śmiertelne.Pani M.Sz. postanowiła, że będzie ulica zamknięta i będą stały parasolki z Rycerskiej i tak będzie. Szanowni Radni i co wy na to ?
Za chwilę zaczniecie latać z plakatami wyborczymi i prosić o nasze głosy...wzywamy Was do zajęcia się tą sprawą!
Aparatdo "mieszkanka" itp.
Czwartek, 2018-02-22 15:28
Wystarczy trochę pomyśleć - gdzie przeniesie się ruch samochodowy gdy zamkną nawet tylko część Pl.Wolności?
Przeniesie się na obrzeża rynku, czyli na ulicę Mickiewicza, Morcinka, Słowackiego. Tego tak bardzo chcecie szanowni mieszkańcy między innymi tych ulic ??? Niech w pierwszej kolejności przebudują w/w ulice, wybudują parkingi i dopiero myślą o Pl.Wolności. Jeżeli argumentem jest bezpieczeństwo i szaleństwa narwanych kierowców to wystarczy zamontować spowalniacze, wyznaczyć więcej przejść dla pieszych i rozsądne patrole piesze policji, a nie młodzież w radiowozach gania za staruszkami i wręczają mandaty.
Aparatlwówczanka
Czwartek, 2018-02-22 17:28
Obojętnie co zrobi M.Sz. będzie negowane, nawet jeśli będą to zmiany na lepsze. Moze ludzie czas odstawic na bok to zaściankowe myślenie i patrzenie na wszystko przez polityczny pryzmat. Dziwny tok myślenia, ze nie będzie turystów gdy rynek będzie zamknięty. Turysta zwiedza, chodzi pieszo, a nie jak częśc z narzekających wozi tyłek nawet po zapałki. Super decyzja z zamknięciem rynku. W innych miastach przyniosło to pozytywne skutki. A co do dojazdu do rycerskiej właścicieli, czepianie się tylko tej konkretnej restauracji śmierdzi na kilometr pobudkami czysto politycznymi. O Kruku nikt słowa nie piśnie, chociaz "ciągiem pieszo/jezdnym" równiez będzie mozna tam dojechac.
AparatPobudka!!!
Czwartek, 2018-02-22 19:16
Ludzie obudźcie sie!!! W Jeleniej pezydent zamknął centrum i wszystko się zwinęło. Teraz już tam nic nie ma tylko niemcy spacerują i co komu na dobre to wyszło. Zamykanie zacznijcie od Mojesz
AparatLwówek Śląski-pracownik
Czwartek, 2018-02-22 19:19
Bardzo dobrze że Pani Mariola planuje zamknięcie części miasta . W wielu miejscowościach tak jest i wszystkim to odpowiada . Wypowiadają się przeciw ci którzy myślą że obroty w firmie spadną.jak ludzie będą chcieli coś kupić to taki tak przyjdą.. jak nie to nie. Zamknięcie miasta nie będzie miało na to wpływu
AparatZadowolony
Czwartek, 2018-02-22 19:21
Zamykać miasto i to jak najszybciej
AparatMieszanka
Czwartek, 2018-02-22 19:27
Cieszę się bardzo z zamknięcia miasta . W końcu skończy się jeżdżenie aut z dużą prędkością . Będzie można spokojnie spacerować po mieście bez rozgladania się czy ktoś nas potraci . Brawo Pani burmistrz!!Oby tak dalej
AparatGin
Czwartek, 2018-02-22 19:32
A pod jezdnią na rynku jak pamiętam jest stary brui co?
AparatAnty
Czwartek, 2018-02-22 21:32
Zamknąć Lwówek już w mojeszu brawo Pani burmistrz o tak już tu nic nie ma no poza rycerza i którym trzeba pomoc
AparatBardzo dobrze
Czwartek, 2018-02-22 22:16
Jeszcze przydałoby się postój taksówek gdzieś w centrum umiejscowić. Może by się coś ruszyło wieczorami.
Aparatble
Czwartek, 2018-02-22 22:33
oho i zniknie koperta pod agatowa kamienicą... przypadek? nie sądzę...
Aparat?
Czwartek, 2018-02-22 22:44
"Obecnie Gmina nie planuje objęcia przebudową wschodniej części rynku."

To chyba południowa strona rynku
AparatXXX
Czwartek, 2018-02-22 22:51
No i Lwówecki rynek to nie miniaturka 5x10 m żeby od razu zamykać...
AparatAntypsl
Czwartek, 2018-02-22 23:07
U góry planu, z lewej jest miejsca na kilka/kilkanaście więcej miejsc parkingowych, a wykorzystano tylko fragment przestrzeni na parking...
A na panią Mariolę i tak nie zagłosuję, choćby nawet nam 7 cudów świata obiecała, bo pod przykrywką przebudowy rynku "dla wszystkich" najbardziej skorzystają tylko nieliczni, którzy dziwnym trafem znają panią burmistrz prywatnie...
AparatAntypsl
Czwartek, 2018-02-22 23:07
U góry planu, z lewej jest miejsca na kilka/kilkanaście więcej miejsc parkingowych, a wykorzystano tylko fragment przestrzeni na parking...
A na panią Mariolę i tak nie zagłosuję, choćby nawet nam 7 cudów świata obiecała, bo pod przykrywką przebudowy rynku "dla wszystkich" najbardziej skorzystają tylko nieliczni, którzy dziwnym trafem znają panią burmistrz prywatnie...
AparatDobry plan - rynek bez aut
Piątek, 2018-02-23 00:50
Wrocław, Jelonka, Bolesławiec czyli rozwijające się miasta zamykają rynki a prowincjonalne wegetacje mają otwarte dla ruchu rynki np Lubań, Mirsk, Gryfów, Lubomierz, Wleń. Ja wolę spacerować po rynku a sklepy przenieść trzeba poza rynek. I tak coraz więcej osób korzysta z kilku dyskontów. W rynku zostawić lodziarnie, cukiernie, kawiarnie i restauracje. I tak zostaną spożywcze wokół rynku więc nie opowiadajcie bzdetów. Jeszcze bym wywalił Bibliotekę z ratusza w samym centrum miasta bo to jest kpina z turystów ale dyrektorka jest w Zarządzie Lwóweckiego Towarzystwa Regionalnego a te jest politycznym zapleczem wiadomo kogo. Bibliotekę dać do wyremontowanego budynku LOK razem z lokami sie pomieszczą albo na parter LO tam juz jest biblioteka jedna to będzie cały parter biblioteczny.
Aparatstary
Piątek, 2018-02-23 08:47
jezeli praebudowac rynek to tylko na wzor rynku powojennego, dokopac sie do starych brukow ktore byly jego ozdoba zlikwidowac wielkie drzewa a posadzic drzewa ozdobne z przycinanymi koronami, chodniki przy budynkach bez sklepow zwezic do szerokosci 2 wozkow dziecinnych, rynku dla ruchu kolowego nie zaykac tylkoa ustawic szykany albo spowalniacze. Zawsze jest czas na wycofanie sie z glupiego pomyslu.
AparatKierowca
Piątek, 2018-02-23 09:50
No to sklepikarzom z rynku nie pozostaje nic innego jak otworzyć centrum handlowe/outlet/dyskont na obrzeżach miasta i zrobić tam duży parking. Wtedy, ciągle pełno by mieli zmotoryzowanych klientów,bo teraz każdy jest wygodny i autem się porusza, a jak nie autem to rowerem/autobusem/taksówką.
AparatZnajoma
Piątek, 2018-02-23 09:56
Z tego co wiem z pewnych źródeł: na ulicy przed rycerską będą wystawione stoliki i kolorowe parasole, a drzewa są wycinane bo właściciel będzie zwoził piasek, sadził palmy i robił bahama party. Zamiast aut będą podjeżdżały bryczki, a na koniach rycerze w lśniących zbrojach, jak na rycerską przystało....
AparatWyjątkowo głupi plan
Piątek, 2018-02-23 11:38
Zamknięcie rynku spowoduje dodatkowe zmniejszenie ruchu pieszego. Zobaczcie co się dzieje o 18? Pustki i cisza. Zobaczcie co się dzieje w J.Górze czy Bolesławcu kiedy zamknięto ruch na drogach dojazdowych. Sklepy padły i życie zamarło. To wyjątkowo głupi pomysł ukierunkowany na lepsze funkcjonowanie Rycerskiej i jednoczesne wykończenie. Głupia baba robi co chce a mieszkańcy nawet nie umieją się przeciwstawić.
AparatAltaniarz
Piątek, 2018-02-23 11:59
Trochę pusto będzie na tym dolnym rynku koło kibla - może jakaś ośmiokątna altana 'ala scena jak w amerykańskich miasteczkach dodałaby uroku?
Np jak tat tutaj:

https://www.google.pl/maps/@34.1019242,-84.5189236,3a,15y,99.36h,92.56t/data=!3m6!1e1!3m4!1sxgUlR_lKFgCoArrbQw91ww!2e0!7i13312!8i6656
AparatAltaniarz puknij się w łeb.
Piątek, 2018-02-23 12:58
Jakim trzeba być bezguściem i tumanem żeby coś takiego zaproponować !!! Powinieneś sie zgłosić do burmistrzowej to pewnie mianuje cie swoim kolejnym nadwornym doradcą :-)
AparatA ja za!!!
Piątek, 2018-02-23 13:19
Super pomysł z altaną!
Może akurat ta altana tu nie pasuje, bo wygląda jak pagoda, ale o poziom niższa i na Lato Agatowe jak znalazł. Nie trzeba było by budowaać co roku sceny dla dzieci (małej sceny) - oszczędności. Tylko dodać tu hotspot darmowego wifi i mamy nowe miejsce spotkań. Orkiestra z Olszyny miała by gdzie występować, jest się gdzie skryć przed deszczem no i podczas mniejszych wydarzeń miejskich można by wszystko organizować na dolnym rynku. Ale amerykańska altanka w Polskim Lwówku to średni pomysł, bo powinna być bardziej w stylu pasujacym do rynku, miasta i regionu.
AparatNiedoinformowany
Piątek, 2018-02-23 19:50
A ta orkiestra z Olszyny nie została przypadkiem już przejęta przez Lubań ???
AparatSąsiad parkowy
Piątek, 2018-02-23 19:56
Z informacji na stronie urzędu wynika, że podpisano już umowę na wykorzystanie naszego parku jako poligonu dla jednej z amerykańskich jednostek pancernych :-)
Aparatziomal
Piątek, 2018-02-23 22:31
Na koniu przyjade na rynek niech on płaci
Aparatziomal
Piątek, 2018-02-23 22:34
park - lepiej go nie oglądać przez długi czac
Aparatbodx
Sobota, 2018-02-24 14:42
zniszczą piękny klomb, zniszczą zieleń w Rynku - nóż się otwiera
Aparat:-(
Niedziela, 2018-02-25 17:24
Jak teraz zaczną roboty, to akurat na LLA rynek będzie cały rozkopany. Pewnie jeszcze coś znajdą pod ziemią, jakiś starosłowiański ultrazabytek w postaci dwóch kamieni na krzyż i konserwator 3 miesiące będzie się pieścił z rynkiem i roboty będą wstrzymane jak koło baszty. Świetnie, piątka z plusem z zarządzania dla wiadomo kogo.
Aparatnieszczęsny mieszkaniec
Poniedziałek, 2018-02-26 18:27
A może ta przebudowa to jakiś sabotaż bo inaczej tak durnej decyzji nie można wytłumaczyć???
Aparatfeliszek
Wtorek, 2018-02-27 14:07
brawo trzeba pędzic może lud będzie znów głosował na vipa z mojesza
AparatWitkacy.
Wtorek, 2018-02-27 20:54
Pani Władza wspiera działanie Rycerskiej i wszyscy wiedzą dlaczego,
Aparatmiro
Środa, 2018-02-28 21:08
A Panią Władzę wspiera Pani Krysia która jej głosy w mieście załatwia
Aparatmieszkanka
Czwartek, 2018-03-01 08:02
Dlaczego tak bronicie miejsc parkingowych w centrum miasta, przecież mieszkańcy przyjeżdżający samochodem do centrum i tak nie mają możliwości zaparkowania, wiem to z własnego doświadczenia, parkingi są zajęte przez właścicieli sklepów. Natomiast jeżeli chodzi o klomb przy okrąglaku to woła o pomstę, kto takie badziewie wymyślił i wymurował.W naszym mieście brak jest ukwieconych skwerów, czy kolorowych rabat. Proponuję pojechać do Bolesławca gdzie rynek jest zamknięty dla samochodów za to ukwiecony, wystawione stoliki restauracyjne udekorowane kwiatami, aż chce się tam przebywać. Trochę optymizmu kochani.
AparatREDAKCJA do "bog"
Czwartek, 2018-03-01 15:58
Rozumiem Pana/Pani ból, ale komentarz nie może zostać opublikowany pod tym artykułem.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca