Zapraszamy na I Targi Książki Historycznej i Podróżniczej do Zamku Czocha

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-01-23 12:12:04
Lubisz czytać książki? Fascynuje Cię historia? Uwielbiasz podróże? Zapraszamy Was na I Targi Książki Historycznej i Podróżniczej do Zamku Czocha. Targi to nie tylko możliwość nabycia ciekawych pozycji książkowych ale również panele dyskusyjne ze znanymi podróżnikami po Polsce i świecie. Posłuchacie ciekawych nietuzinkowych historii z życia podróżników ale i również znanych historyków czy odkrywców.


PROGRAM

17.02.2018r.

11:00 – oficjalne otwarcie imprezy
11:30 – Jerzy Engelgard -,,Współczesna literatura historyczna w Polsce”
12:15 – Łukasz Orlicki -„Martwa Droga” – Ekspedycja na północną Syberię.
13:15 – Dariusz De Lorm – w poszukiwaniu zębów rekina – podwodna ekspedycja na Malediwy
14:00 – Konkurs ,,Podróże Pełne Tajemnic” cz. 1
15:30 – Michał Cessanis – ,,Indonezja – Bali i Jawa wyspy Bogów i Demonów”
16:30 – Tomasz Grzywaczewski – „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”
17:30 – Michał Torz – ,,Wieczór Rumuński”
18:15 – Szymon Wasylów – prezentacja filmu ,,Pozostanie po nas las”

18.02.2018r.

11:00 – Ryszard Czarnowski – ,,Legenda Orląt”
11:45 – Piotr Maszkowski – „Poszukiwanie skarbów – podróż w czasie i przestrzeni.”
12:30 – Konkurs – ,,Podróże Pełne Tajemnic” cz. 2
13:45 – Joanna Lamparska – ,,Dolny Śląsk – nierozwiązane tajemnice”
14:30 – Piotr Kucznir – ,,Sensacyjna historia tamy leśniańskiej z Zamkiem Czocha w tle”
15:15 – Krzysztof Krzyżanowski – ,,Boliwia. Cmentarzysko pociągów.”
16:00 – Ewelina Thepphaboot – ,,Jak Dziewczynie z Leśnej mieszka się w Tajlandii? O zwykłym życiu w niezwykłym miejscu.”
16:45 – Marek Gaworski – ,,Piękno zamków i pałaców.”

 
Kilka słów o naszych Wykładowcach:

– Piotr Maszkowski – Redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, historyk, doświadczony dziennikarz z kilkunastoletnim stażem specjalizujący się w historii, tajemnicach II wojny światowej, nieznanych epizodach okresu PRL, tematyce dotyczącej eksploracji i poszukiwań skarbów. Autor ponad 300 opublikowanych artykułów i opracowań materiałów archiwalnych.

– Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Redaktor naczelny magazynu Koncept. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.

– Joanna Lamparska – szuka ukrytych skarbów, pisze o nich książki, podróżuje daleko i blisko. Śledzi tajemnice Dolnego Śląska, zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Napisała kilkanaście książek, w tym wiele „przewodników innych niż wszystkie”, w których w pełen fantazji sposób prowadzi Czytelników przez niezwykłe historie zamków, pałaców i podziemi. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i archeologiem sądowym, bierze udział w akcjach eksploracyjnych. Od lat współpracuje również m.in. z „National Geographic”, „Travellerem”, „Focusem” i „Witaj w Podróży”. Jest autorką scenariusza cyklicznego programu „Skarby nieodkryte” w TV Polonia.

– Łukasz Orlicki – Historyk – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od ponad dziesięciu lat pracuje w „Odkrywcy”. Obecnie kieruje działem badawczym miesięcznika znanym jako Grupa Eksploracyjna Miesięcznika „Odkrywca” GEMO. Koordynował wiele projektów archeologicznych i eksploracyjnych na lądzie, pod ziemią i pod wodą. Uczestniczył m.in. w odnalezieniu krypty Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego w Kwidzynie (badanie to nominowano w 2007 roku do nagrody „National Geographic” w kategorii Naukowe Odkrycie Roku), poszukiwaniach archiwum KG AK i odkryciu depozytu broni, zakończonych sukcesem badaniach pobojowisk lotniczych z lat 1939–1945, a przede wszystkim w tropieniu śladów podziemnych fabryk, tajemniczych tuneli i skarbów. Autor kilkuset artykułów z dziedziny historii, w większości opublikowanych na łamach „Odkrywcy” i „Gazety Rycerskiej”.

– Michał Cessanis – wicenaczelny National Geographic Traveler oraz redaktor naczelny portalu podróżniczego NaWalizkach.com.pl, a także autore książki „Cessanis na walizkach. Opowieści z pięciu stron świata” wydanej przez National Geographic. Wcześniej był dziennikarzem Expressu Ilustrowanego, Życia Warszawy i Rzeczpospolitej. Podczas swoich wyjazdów odwiedził prawie wszystkie kontynenty. Uwielbia Azję, zwłaszcza Chiny, do których podróżuje dobrze zjeść i podszlifować język chiński, którego wciąż się uczy. Jest również ekspertem podróżniczym w programie Pytanie na śniadanie w TVP2, oraz w kanałach informacyjnych Polsat News i TVN 24 Biznes i Świat. Podróże Michała na bieżąco można śledzić także na portalu społecznościowym Facebook, na Instagramie oraz kanale YouTube.

– Michał Torz – Dziennikarz Telewizji Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie, ale jego największą pasją jest Rumunia. Przez kilka miesięcy mieszkał w Transylwanii, teraz jeździ tam kilka razy do roku. Jest autorem przewodnika wydawnictwa Pascal, bloga, a także portalu www.wRumunii.pl

– Marek Gaworski – Urodzony (w styczniu 1974 roku w Bolesławcu) Dolnoślązak. Żonaty, dwójka dorosłych dzieci.
Fotograf, podróżnik po zamkach i pałacach Europy, autor ponad 50 albumów, książek i monografii dot. zamków i pałaców. Nagradzany m.in. na targach turystycznych w Poznaniu. Współpraca m.in. z Wydawnictwem Arkady z Warszawy, które wydało dwie książki autorskie (trzecia w połowie 2018 roku pod wstępnym tytułem „Dwory, pałace, zamki w Polsce”).

– Piotr Kucznir – regionalista, rekonstruktor epok historycznych, miłośnik historii regionu Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Autor książki o zamku Czocha pt. ,,Tajny Zamek Czocha, oraz wielu artykułów związanych z jakże ciekawą historią wspomnianych ziem. Swą przygodę z zagadkami regionu rozpoczął na poważnie po przejściu na emeryturę (żołnierz zawodowy). Doświadczenie zdobyte w wojsku wykorzystuje w tropieniu zagadek czasów minionych. Marzy mu się odkrycie zagadek ,,ukrytych na widoku”.

Krzysztof Krzyżanowski – Znany także jako „Czarny”, rocznik 1976. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. W ostatnich latach kierował działem prawnym w spółce handlowej, od 2011 zarządza dużymi projektami budowlanymi na terenie Polski.
Wraz z Dariuszem Wójcikiem tworzą niezależny duet sceptycznych badaczy, dziennikarzy, eksploratorów i fotografów, wspomagani w czasie swoich badań i wypraw przez przyjaciół i znajomych. Pasjonują ich stare kopalnie, nieznane dokumenty kartograficzne, ślady dawnego górnictwa nie tylko w terenie, ale także w pamięci ludzkiej i zaułkach archiwów. Organizatorzy akcji badawczych na terenie Dolnego Śląska. Od 2003 roku współpracują z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 – z ogólnopolskim miesięcznikiem „Odkrywca”. Opublikowali ponad 110 opracowań z dziedziny górnictwa. Współautorzy części górniczej w monografii Gór Sowich „W cieniu Wielkiej Sowy” (2006), artykułów w publikacjach dotyczących Srebrnej Góry („Twierdza Srebrnogórska II i III”, 2008, 2010), opracowań naukowych wydawanych przez Politechnikę Wrocławską dotyczących dziejów górnictwa („Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury” 2010, 2009, 2008). Autorzy książek: „Podziemny świat Kamionek” (2007), „Kamionki. Powrót pod ziemię” (2010), „Zapomniane podziemia – cz.1” (2011) oraz „Zapomniane podziemia – cz.2” (2012). Współautorzy rozdziału o kopalniach do książki „Ślężańskie światy” pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego (2011).

Paweł Nowaczek – Jego pasją jest historia i militaria azjatyckie. Opowie o podroży do Japonii szlakiem japońskich kowali oraz sztuki wykonywania miecza japońskiego na przestrzeni dziejów poczynając od pierwszych kowali epoki Heian, kończąc na najlepszych współczesnych pracowniach płatnerskich, wykonujących broń dla najbogatszych ludzi na świecie, członków Yakuzy, czy tez kolekcjonerów unikatowego oręża jaka jest bezsprzecznie japońska katana. Podczas prelekcji zobaczymy wiele przykładów oryginalnej broni z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dariusz de Lorm – Doświadczony nurek, uczestnik wielu wypraw nurkowych i podwodnych badań archeologicznych w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce obecnie kieruje akcją „Jezioro Tajemnic” na Jeziorze Drawsko.

Szymon Wasylów krótka prelekcja i prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Pozostanie po nas las”.
Film relacjonujący podróż reemigrantów z Bośni na ziemię swoich przodków, w celu odnalezienia i uporządkowania polskich cmentarzy na tych terenach. Nekropolie Polaków w Bośni nie przypominały dotąd tych znanych nam na co dzień. Większość cmentarzy była pokryta gęstym i niedostępnym lasem, do którego trzeba było karczować sobie drogę maczetami i pilarkami. Cmentarze oznaczane były roboczo poprzez wycięcie na drzewie symbolu krzyża.

Ewelina Thepphaboot – podróżniczka, fotoreporterka, autorka bloga www.ewelina.thepphaboot.com. Pochodzi z Leśnej, na co dzień mieszka w Tajlandii, gdzie kreuje autorskie „Giant Jungle Cocktails” – ponad stucentymetrowe koktajle.


Komentarze:
AparatDziwne
Wtorek, 2018-01-23 14:10
Lamparska od kilku lat robi letnie festiwale na zamku Książ oraz inne akcje, czyli w największej konkurencji zamku Czocha, a teraz ja tu zapraszają :D
Japońscy kowale, Syberia, Wołyń, Indonezja, Rumunia, Tajlandia, Boliwia. Szkoda mi czasu na te klimaty co mam je na kanałach Discovery i National Geographic w HD na dużym ekranie w ciepłym domku.
Aparatwiesiek z balkanow
Niedziela, 2018-03-11 00:25
zazdrosnik
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Kwiecień 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca