Slider_kalendarz-fa-lwowek-2018-19 Slider_technikum-informatyczne-w-zse-t-w-rakowicach-wielkich-to-strzal-w-dziesiatke Slider_pcz-lwowek-sl Slider_renault-bystrzyca-porzucony-1 Slider_95b277ea1634376ddf583d9a5d6c03e6

Orzeł skradziony z pomnika został odnaleziony

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-12-08 13:23:56
Wielki bum związany z kradzieżami kamiennych elementów architektonicznych mięliśmy w latach 90-tych. Wówczas bezpowrotnie przepadło wiele bezcennych detali. Mimo upływu czasu, dziś nadal słyszymy o kradzieżach cennych historycznie fragmentów pomników, czy kamiennych elementów budynków. Niektóre z nich są odzyskiwane przez policję, ale to zaledwie kropla w morzu tego, co bezpowrotnie ginie. Dlaczego tak się dzieje?

Tylko w ostatnich tygodniach na terenie naszego powiatu media i policja informowały o kamiennych słupkach skradziony z okolic Bełczyny w gminie Wleń i w tym przypadku odzyskanych oraz skradzionej piaskowcowej kolumnie z pomnika Ofiar I Wojny Światowej również w Bełczynie, który nie został odzyskany i z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, iż po obróbce zdobi już jakąś prywatną posesję.  

W dniu 28 listopada br. Stowarzyszenie Monitoring Zabytków odnalazło na jednej z działek na terenie gminy Lubomierz orła, który niegdyś zdobił pomnik ku czci poległych w I Wojnie Światowej znajdujący się w Niwnicach. Prezes Stowarzyszenia Pan Arkadiusz Gutka już następnego dnia o znalezisku powiadomił Konserwatora Zabytków wnosząc o niezwłoczne zabezpieczenie znaleziska.
 
Skradziony fragment pomnika przedstawia orła trzymającego w szponach liście dębu, wykonany jest z granitu i posiada charakterystyczne uszkodzenia - np. brak głowy.
Kilkudniowy brak odpowiedzi i nie skierowania przez jeleniogórski oddział WUOZ sprawy do organów ścigania skłonił Stowarzyszenie do złożenia zawiadomienia bezpośrednio w Prokuraturze Rejonowej w Lwówku Śląskim a także poinformowania o sprawie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W piśmie do prof. dr hab. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego czytamy:

Dotyczy lekceważącego podejścia do obowiązków służbowych przez p.o. Kierownika Jeleniogórskiej Delegatury WUOZ we Wrocławiu Krzysztofa Kurka, związanych z niezwłocznym zabezpieczeniem skradzionego na szkodę Skarbu Państwa, zabytkowego fragmentu pomnika ku czci poległych w I Wojnie Światowej.
 
W dniu 28.11.2017 r. podczas kontroli stanu zachowania zabytków we wsi Chmieleń, gmina Lubomierz, powiat Lwówek Śląski Stowarzyszenie „Monitoring Zabytków” ujawniło fragment zabytkowego pomnika ku czci poległych w I Wojnie Światowej, pierwotnie zlokalizowanego we wsi Niwnice, gmina i powiat Lwówek Śląski. Dnia 29.11.2017 r.  potwierdziliśmy brak w/w zabytku w jego pierwotnym miejscu. W związku z powyższym, jeszcze tego samego dnia wnieśliśmy do p.o. Kierownika Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu Krzysztofa Kurka, o natychmiastowe podjęcie działań w celu zabezpieczenia skradzionego z działki będącej własnością Skarbu Państwa obiektu zabytkowego. Niestety do dnia 4.12.2017 r. w/w funkcjonariusz publiczny nie przekazał nawet organom ścigania informacji na temat skradzionego i odnalezionego przez nasze stowarzyszenie zabytku, co potwierdziliśmy w telefonicznych rozmowach z Prokuraturą Rejonową i Komendą Powiatową Policji we Lwówku Śląskim. W następstwie powyższych faktów, skierowaliśmy do Prokuratury Rejonowej we Lwówku Śląskim oficjalne zawiadomienie w tej sprawie, z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych działań.
 
W świetle przytoczonych faktów, wnosimy o wszczęcie postępowania w trybie nadzorczym, w związku z lekceważącym podejściem do wykonywanych obowiązków służbowych przez p.o. Kierownika Jeleniogórskiej Delegatury WUOZ we Wrocławiu Krzysztofa Kurka, który w ocenie naszego stowarzyszenia całkowicie nie nadaję się do pełnienia powierzonej mu funkcji i kontynuuje politykę swojego równie miernego poprzednika. Po raz kolejny również, apelujemy do Pana Ministra o niepowoływanie pana Krzysztofa Kurka na tak ważne stanowisko.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w sytuacji, gdy nasze Państwo tworzy i od dziesięcioleci finansuje struktury, które zajmują się wyszukiwaniem skradzionych lub wywiezionych z Polski bez stosownych pozwoleń zabytków rozsianych po całym świecie, p.o. Kierownika Jeleniogórskiej Delegatury WUOZ we Wrocławiu Krzysztof Kurek, w sytuacji otrzymania oficjalnego zgłoszenia o kradzieży i odnalezieniu fragmentu zabytkowego pomnika przez organizację pozarządową, nie widzi konieczności podjęcia natychmiastowych działań, które mają na celu niezwłoczne poinformowanie organów ścigania i zabezpieczenie odnalezionego zabytku do czasu wyjaśnienia całej sprawy. Nasuwa się zatem pytanie, czy naprawdę nie można Panie Ministrze wymienić tego człowieka na kogoś bardziej zaangażowanego i kompetentnego ? Ile jeszcze zabytków musi zostać zniszczonych i okradzionych, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zajęło się sprawą funkcjonowania tego wyjątkowo nieudolnego i wręcz patologicznego urzędu ? Czy pana Krzysztofa Kurka, jako urzędnika państwowego naprawdę nie obowiązuje ustawa O ochronie i opiece nad zabytkami i Kodeks karny ?

Ponadto sprawa kradzieży i odnalezienia kamiennego orła z Niwnic, po raz kolejny obnaża skalę dyletanctwa i wieloletniego nieróbstwa byłego już Kierownika Jeleniogórskiej Delegatury WUOZ we Wrocławiu Wojciecha Kapałczyńskiego, który przez 25 (!) kierowania urzędem konserwatorskim w Jeleniej Górze, nie wpisał w/w zabytku do rejestru ani nawet do ewidencji zabytków, przez co obiekt nie jest chroniony prawem, jako dziedzictwo kultury. Dlatego z zażenowaniem odnotowaliśmy powołanie tego człowieka do Rady Ochrony Zabytków, co kompromituje również kierowane przez Pana Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kończąc nasz wniosek w pełni rozumiemy, że nie musi Pan polegać na faktach w nim przytoczonych, ale powinien Pan je przynajmniej zweryfikować, aby spróbować zrozumieć z jaką skalą urzędniczej patologii i nieróbstwa mamy tu - na Dolnym Śląsku, niemal codziennie do czynienia.W dniu 6 grudnia na miejsce wskazane przez Stowarzyszenie Monitoring Zabytków udał się Zbigniew Kudyba z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Delegatury w Jeleniej Górze, który następnego dnia wyjaśniał nam, iż na miejscu sfotografował obiekt oraz porozmawiał z właścicielem posesji, który wytłumaczył mu, iż orła zakupił kilka lat temu. Przedstawiciel WUOZ sporządził protokół z oględzin, do którego dołączył oświadczenie właściciela o zakupie orła. Na chwilę obecną nie wiadomo, co się dalej stanie z orłem. Jak tłumaczy Pan Kudyba orzeł nie jest w ewidencji ani rejestrze zabytków, czyli nie jest chroniony jak zabytek!

Tak, więc obiekty, które w opinii przeciętnego zjadacza chleba są zabytkami, okazuje się, iż w rzeczywistości nimi nie są. Urząd Konserwatora przez dziesięciolecia nie wpisał do rejestru wielu cennych obiektów. Dzisiaj są one „zwykłymi kamykami” zalegającymi na państwowej ziemi. Czy kiedyś uda się to zmienić?
Komentarze:
AparatEhh
Piątek, 2017-12-08 16:19
Ten nasz rejonowy konserwator to lewus i kombinator jakich mało. Ludziom wpisuje rozpadające się drewniane szopy, a takie zabytki małej architektury jak ten (albo budynek na targu w Lwówku śl, nieistniejąca słodownia na jaśkiewicza albo ubojnia na oświęcimskiej, gazownia w miejscu polo i wiele innych) w tajemniczych okolicznościach znikają z rejestrów, albo w ogóle się na nich nie pojawiają? Dlaczego tak jest? Chodzi o kasę. Trzeba przecież jechać na oględziny, spisać protokół wpisać do rejestru itp. Za dużo roboty dla jaśnie konserwatora i z jeleniej cięzko mu się gdziekolwiek dalej ruszyć. Po 2. Taniej zniszczyć, wyburzyć i postawić blaszaka, a obiekty gminne mają tendencję do nie pojawiania się w ewidencji zabytków. Trochę to podejrzane, nieprawdaż?
Aparatmieszkaniec
Sobota, 2017-12-09 14:31
na temat konserwatora zabytków należy jeszcze dodać
gdzie był jak ten śmieszny właściciel/ bankrut/ browary zdewastował bastyję, styropian na zabytkowych murach, czy okna jak w marketach
ale w zamian pan konserwator nie jedną darmową skrzynkę piwa wywoził z browaru
Aparatsan
Sobota, 2017-12-09 21:27
A gdzie są pomniki Ofiar II Wojny Światowej?
Aparatben
Niedziela, 2017-12-10 00:09
Jaka mentalność, taka łapówka :-)
Aparatmm
Niedziela, 2017-12-10 13:34
A gdzie zdemontowane ogrodzenie pomnika w parku , pewnie też zdobi czyjąś posiadłość.3493
AparatMonitoring Zabytków
Niedziela, 2017-12-10 23:05
No właśnie :-)
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Grudzień 2018
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_sylwester-w-plawnej2018
Środa, 2018-12-12
List_mini_ratusz-gryfow
Środa, 2018-12-12
List_mini_banknoty
Środa, 2018-12-12
List_mini_dachowanie-dk30-2018-popielowek
Środa, 2018-12-12
List_mini_95b277ea1634376ddf583d9a5d6c03e6
Wtorek, 2018-12-11
List_mini_swieradow-pomoc-bezdomnemu-2018-8
Wtorek, 2018-12-11
List_mini_zima-12018111
Wtorek, 2018-12-11
List_mini_pozar-sadzy-chmielen-2018
Wtorek, 2018-12-11
List_mini_sport-w-zespole-szkol-ekonomiczno--technicznych-w-rakowicach-wielkich
Wtorek, 2018-12-11
List_mini_dachowanie-w-uboczu-2018-gradowek1
Poniedziałek, 2018-12-10
List_mini_jeleniogorski-sad
Poniedziałek, 2018-12-10
List_mini_gopr-ostrzega---trudne-warunki-w-gorach
Poniedziałek, 2018-12-10
List_mini_srebro-z-international-bench-press-league-nalezy-do-zbigniewa-boczara
Poniedziałek, 2018-12-10
List_mini_nowa-swietlica-w-mlynsku-2018
Poniedziałek, 2018-12-10
List_mini_lubomierski-ratusz
Poniedziałek, 2018-12-10
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca