Pełne emocji występy małych artystów w Pałacu Brunów

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-11-24 15:12:01
W piątek, 24 listopada 2017 roku w Pałacu Brunów koło Lwówka Śląskiego już po raz siódmy odbył się Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych.

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami Przeglądu jest Zespół Placówek Edukacyjno–Wychowawczych w Lwówku Śląskim oraz Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”. Od początku istnienia niezmiennie celem Przeglądu jest: przełamanie stereotypów w stosunku do osób niepełnosprawnych panujących wśród osób zdrowych, uwrażliwianie na potrzeby osób niepełnosprawnych. Pokazanie ich mocnych stron. Niwelowanie barier w uczestniczeniu w życiu społecznym oraz dobra zabawa.

Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych już na stałe wpisał się do kalendarza lwóweckich imprez i wyrobił sobie grono wiernych sympatyków, które dzięki ciężkiej pracy organizatorów z roku na rok się powiększa. Do udziału w VII Przeglądzie zgłosiło się aż 12 zespołów, w tym: z Szarocina, Lubania, Bolesławca, Zgorzelca, czy Frydlantu w Czechach. Oczywiście nie zabrakło także małych artystów z Lwówka Śląskiego.


Tegoroczny Przegląd swoją obecnością zaszczycili: Zbigniew Grześków – Wicestarosta Lwówecki, Teresa Wachal – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lwóweckiego, Mariola Szczęsna – Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski, Ewa Płucińska- Dąbrowska – Przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śl., Beata Wasilewska – Przewodnicząca PZds.OoN, Izabela Romanek – Dyrektor PCPR, Mariusz Mendocha – Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej w Starostwie Powiatowym oraz gospodarze uroczystości, właściciele Pałacu Brunów, Państwo Grażyna i Edward Rzeźwiccy.

Wyjątkowymi widzami byli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lwówku Śląskim, którzy w ramach zajęć przyjechali podziwiać sceniczne występy, ale jednocześnie zgodnie z założeniami Przeglądu integrować się z osobami niepełnosprawnymi.


 

Współprowadząca dzisiejsze wydarzenia Pani Małgorzata Wojciechowska witając przybyłych gości przypomniała wiersz Joanny Kulmowej, który znakomicie oddaje magię tego, co za chwilę miało się wydarzyć na scenie:
Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska nad schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy.

Ale kto w te czary nie uwierzy ?

To jest teatr.
A teatr jest po to,
Żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.

I już zawsze w misce księżyc widzieć.Wszak teatr to takie wyjątkowe miejsce, w którym każdy może być, kim chce - księciem, rycerzem, tancerką, czy miss. Przyjmując rolę wtapiamy się w zupełnie inną postać. Wkraczamy w świat wyobraźni, ruchu, muzyki… Przełamujemy bariery i pokonujemy strach. To bardzo ważne doznania, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, które nierzadko spotykają się z odtrąceniem.
Dzięki teatrowi przełamywane są stereotypy. W przedstawieniach widzimy prawdziwych bohaterów a nie osoby niepełnosprawne, na scenie dostrzegamy aktorów i śledzimy to, co chcą nam przekazać. Tu nikt nie dzieli nikogo na mniej lub bardziej sprawnego. Tu liczy się sztuka.


Życzenia udanych występów małym aktorom i niezapomnianych wrażeń publiczności złożył Pan Zbigniew Grześków, Wicestarosta Lwówecki Zbigniew GrześkówJak co roku nie możemy się już doczekać Waszych interpretacji, sztuk teatralnych, Waszych bajek, Waszych pieśni, czy nawet naszej szarej rzeczywistości. Życzymy Wam przede wszystkim uśmiechu i radości, a Państwu niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy.


Pani Mariola Szczęsna Burmistrz Lwówka Śląskiego
już w pierwszych słowach podziękowała za zaproszenie. – Jest to jedna z najciekawszych imprez, widać to po tym, jakie jest zainteresowanie i sama przybywając tutaj na te imprezy wiem, że jest to wielkie przeżycie – dla rodziców, dla rodzin, dla wszystkich uczestników, a zwłaszcza dla tych młodych, wspaniałych artystów. – mówiła Burmistrz Szczęsna, która korzystając z okazji złożyła podziękowania organizatorom za to wspaniałe przedsięwzięcie i za ich wkład w rozwój kultury, w rozwój gminy, wręczyła Prezesowi FPN „Płakowice” oraz Dyrektorowi ZPEW okolicznościowe medale i listy gratulacyjne.


To jest już siódmy z kolei Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych i drodzy Państwo jestem z tego powodu szalenie dumny. – mówił witając zgromadzonych Marek Sokołowski Dyrektor ZPEW w Płakowicach – Za chwilę wcielicie się w różne postacie, wchodząc tutaj widziałem mnóstwo dekoracji, mnóstwo strojów i myślę, że wszyscy będziemy przeżywać i będziemy mogli dzisiaj doznać  wielu wrażeń, wielu doznań i wyjdziemy stąd zadowoleni i szczęśliwi – dodaje Pan Dyrektor.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Pan Zbigniew Malczewski, Prezes Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”, który podziękował zgromadzonym za tak liczne przybycie i życzył wszystkim udanej zabawy.

Dzisiejszy Przegląd stał się także okazją do złożenia szczególnych podziękowań Panu Łukaszowi Załuckiemu Prezesowi Zarządu Spółki Ensila z Bolesławca, dzięki którego dobrej woli i szczodrości wykonane zostały przepiękne remonty w ZPEW – Chcieliśmy podziękować Panu za wielkie serce i wspomaganie nas. Dzięki Panu udało się zrobić w tym kończącym się roku jeszcze więcej niż zaplanowaliśmy – mówił Pan Marek Sokołowski Dyrektor ZPEW przekazując na ręce Prezesa Spółki Ensila drobny upominek. – Tak naprawdę pomaganie Wam jest ogromną przyjemnością – mówił dziękując Pan Łukasz Załucki.


Po powitaniach przyszedł czas na pełne wrażeń występy młodych aktorów. VII Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych otworzył występ zespołu wokalno – tanecznego „Debiut„ z ZPEW w Płakowicach prowadzony przez Panie: Beatę Drozdowicz i Teresą Bielak. 


 

Po zakończonych występach każdy z uczestników był obdarowywany przez drobnymi upominkami, które  małym artystom wręczali Pani Teresa Wachal i Pan Eugeniusz Ścigan.


Tegoroczny Przegląd przeszedł do historii. Kolejny już w przyszłym roku. My ze swojej strony zachęcamy do wzięcia w nim udziału. Żaden profesjonalny teatr i żaden z najlepszych aktorów nie jest w stanie tak przeżywać, tak oddawać emocji na scenie, nie jest w stanie pokazać tak prawdziwych uczuć jak mali aktorzy w Brunowie.

Zobacz galerie:
Komentarze:
AparatGosc
Piątek, 2017-11-24 18:04
Bardzo serdecznie dziekuje za fajna impreze. Dziekuje organizatorom, prowadzacym, wolontariuszom i wszystkim, ktorzy przyczynili sie do tej imprezy. Wesolo, kulturalnie, z pozytkiem dla dzieci. Super!!!
Aparatmmm.
Piątek, 2017-11-24 18:29
To był dzień pełen uśmiechu , radości i tremy młodych i nie tylko młodych artystów . Miło było patrzeć i słuchać .
AparatABC Wałbrzych
Piątek, 2017-11-24 20:48
Dziękujemy za wspaniałą imprezę. Szkoda, że nie wszyscy uczestniczyli w niej do końca.
AparatSOSW Lubań
Sobota, 2017-11-25 00:11
Dziękujemy za zaproszenie i jak zawsze wspaniałą atmosferę. Dziękujemy też za zaproszenie na przyszły rok, już nie możemy się doczekać!
Do zobaczenia!
AparatMaja
Sobota, 2017-11-25 07:43
Było super fajna impreza i występ czerwonego kapturka i wszystkich
AparatMaja
Sobota, 2017-11-25 07:45
Super impreza dzieci
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Kwiecień 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca