Slider_ulotka-kidz-klub-2018-mini Slider_nowy-woz-strazacki-w-osp-lubomierz Slider_lwowecka-prawicai Slider_ireneusz-maciejczyk-wybory-2018 Slider_majka-jezowska-koncert Slider_bank-genow-starych-drzew-grabas

Piotr boi się, że wyląduje na ulicy. Gmina nie ma mieszkań socjalnych

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-10-17 15:16:42
Zasady przydziału lokali mieszkalnych oraz tryb zawierania umów najmu na terenie Gminy i Miasta Gryfów Śląski reguluje uchwała Nr XXXII/217/09 Rady Miejskiej Gminy Gryfów Śląski z dnia 30  czerwca 2009 roku. w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i Miasta Gryfów Śląski.Pan Piotr ma za sobą 37 lat życia. Chwile szczęścia, chwile zwątpienia i chwile słabości oraz jeden z większych życiowych błędów na koncie, za który zapłacił odsiadując 4 lata w więzieniu.

Kiedy trafił do zakładu karnego, jego brat nie płacił za mieszkanie, w którym obaj byli zameldowani. Wówczas Gmina Olszyna, na terenie której znajdował się lokal odebrała im go dając komuś innemu. – Nikt nie zwrócił nawet uwagi na fakt, iż cały czas byłem tam zameldowany. – mówi nam pan Piotr.

W więzieniu mężczyzna wziął się za siebie. Po utracie mieszkania rozpoczął zabiegi o pozyskanie lokalu, w którym po wyjściu będzie mógł zamieszkać. Pisał wnioski do okolicznych gmin i ku jego zadowoleniu otrzymał pozytywną decyzję z Gminy Gryfów Śląski, która wpisała go na listę oczekujących na lokal.

Odpowiadając na nasze pytania Burmistrz Gminy i Miasta Olgierd Poniźnik oraz Przewodniczący Społecznej Komisji Mieszkaniowej Jerzy Guzy potwierdzają, iż mężczyzna został wpisany na listę oczekujących. – Piotr złożył wniosek o przydział mieszkania socjalnego 07.12.2015 r.

Po wyjściu z zakładu karnego, w sierpniu 2016 roku pan Piotr rozpoczął nowe życie. Zamieszkał pokątnie tuż za miastem, w lokalu, w którym nie ma wody, światła, łazienki. Mężczyzna chcąc wyjść na prostą, zerwać z życiem, które znał przed pobytem w więzieniu zacisnął zęby i stwierdził, że wytrzyma, że sobie poradzi. Znalazł pracę na terenie Gryfowa Śląskiego, z której jest bardzo zadowolony i mimo, że nie jest to łatwy kawałek chleba, to wcale nie narzeka, wręcz jest wdzięczny losowi i szefowi, za to, że może uczciwie zapracować na chleb. Praca, to jednak nie wszystko, bo z pieniędzy, które zarabia nie stać go na wynajęcie lokum. Mężczyzna żyje w nieludzkich warunkach. Rzeczywistość okazała się trudniejsza, niż przypuszczał.

Społeczna Komisja Mieszkaniowa, rozpatrując wniosek Pana o przydział mieszkania, umieściła Pana na liście opracowanej na lata 2016/2017 osób oczekujących na przydział lokalu socjalnego, pomieszczenia tymczasowego pod numerem 14. Obecnie w wyniku realizacji tej listy, Pan znajduje się na pozycji numer 8. Opracowana w roku 2016 lista osób oczekujących na przydział lokalu socjalnego na lata 2016/2017 jest listą prawomocną i jest w ciągłej realizacji. W kolejności zapisanej na liście zwalniające się lokale socjalne są przyznawane. – wyjaśniają nam Burmistrz i Przewodniczący Komisji.

Komisja obecną sytuację mieszkaniową mężczyzny zna jedynie z jego opowiadań. – Na spotkaniach Społecznej Komisji Mieszkaniowej zgłaszał, że obecnie przebywa u brata, do pracy, do Gryfowa dojeżdża rowerem. Przekazywał również, że do mieszkania, które zajmuje nie jest doprowadzona woda oraz, że energia elektryczna została odłączona. – przyznają Burmistrz O. Poniźnik i Przewodniczący Komisji J. Guzy.

Jak twierdzi pan Piotr, od 3 lat jest na liście oczekujących na ciasny kąt w Gryfowie Śl., od ponad roku przychodzi do urzędu, do Burmistrza Poniźnika z zapytaniem, czy ten może mu pomóc? Mężczyzna dostał od Gminy nadzieję i nadal wierzy w pomoc ze strony gryfowskich urzędników.
Prosiłem o mieszkanie do remontu, to powiedziano mi, że coś poszukają. Później powiedzieli, po jakimś tam czasie, że Gmina nie daje mieszkań do remontu, że sama na własny koszt wyremontuje. Była propozycja w Proszówce, ale to była tylko propozycja, że jest takie mieszkanie, ale jego nie dostałem. Na przedostatniej komisji powiedzieli mi, że nie mają mieszkań, co wiem, że mają, bo powiedziałem im gdzie są mieszkania wolne i oczywiście zbyli mnie – mówi Pan Piotr, który przekonuje nas, że burmistrz Olgierd Poniźnik zapewnił go, że wstawi się za nim na najbliższej Komisji, która miała miejsce na początku miesiąca, ale widocznie tego nie zrobił, bo Komisja znowu zbyła mężczyznę.

Burmistrz Olgierd Poniźnik nie odnosi się do naszego pytania czy potwierdza, że obiecał Piotrowi, iż stawi się za nim na październikowym posiedzeniu Komisji Mieszkaniowej? Niemniej tak Burmistrz jak i Przewodniczący Komisji twierdzą, że na terenie Gminy Gryfów Śląski nie było i nadal nie ma lokali mieszkalnych tzw. pustostanów.

Pan Piotr przyznaje, że podczas tego ostatniego posiedzenia Komisji, po usłyszeniu znanych mu już frazesów i uśmiechów członków Komisji Mieszkaniowej puściły mu nerwy i zaproponował jej członkom, żeby zobaczyli, w jakich warunkach mieszka i żeby zamienili się z nim na tydzień na mieszkania.

Burmistrz Olgierd Poniźnik i Przewodniczący Komisji Jerzy Guzy tłumaczą, iż w Gryfowie Śląskim jest wielu oczekujących na przydział mieszkań, których fizycznie brak.
–  W Gminie Gryfów Śląski oczekujących na przydział lokalu z zasobu mieszkaniowego Gminy jest 60 rodzin, w tym:
- 48 rodzin oczekuje na lokal komunalny, w tym 3 przysługuje pierwszeństwo do zawarcia umowy najmu (dzieci z domu dziecka i rodzin zastępczych),
- 12 osób oczekuje na lokal socjalny.
Na liście do przydziału lokalu socjalnego oczekuje osoba od 2009 roku. Sytuacja mieszkaniowo- rodzinna zdecydowanej większości osób oczekujących na przydział lokalu z zasobu Gminy jest ciężka.


Piotr chciałby poukładać sobie życie. Wie, że kiedyś zrobił źle, ale zdaje sobie też sprawę, że czasu nie cofnie. Chce zacząć od nowa z daleka od „paragrafów”, ale pyta jak długo można żyć w tak nieludzkich warunkach, na wariackich papierach, gdzie w każdej chwili może zostać z tego lokalu wyrzucony, trafić na ulicę i stracić pracę. Co wówczas?
Pan Piotr nie chce dopuszczać do siebie takiego scenariusza. Zapewnia, że nie powróci na ścieżkę „zła”, ale czy postawiony pod ścianą człowiek, który znikąd nie może liczyć na pomoc, który od urzędników słyszy tylko zapewnienia, że będzie dobrze i że na razie nie mogą mu pomóc, który dziś niczym pies mieszka „w budzie” a jutro być może w kartonie na ulicy nie odwróci się od społeczeństwa, które go odtrąciło i zamiast nadal uczciwie pracować zajmie się „zarabianiem kasy”?

Mężczyzna nie oczekuje cudów. Marzy o małym pokoiku ze światłem, z dostępem do wody i łazienki, który chętnie sam wyremontuje. Marzy o założeniu rodziny. Marzy o nowym życiu, ale sam nie jest w stanie tego osiągnąć, potrzebuje niewielkiej pomocy.

Niestety, nadzieją, którą Piotr dostał z Gryfowa Śląskiego okazała się płonna. – Rozumiemy trudną sytuację Pana Piotra, ale niespełnianie wymaganych przesłanek powoduje, że nie ma żadnych podstaw prawnych, aby lokal mieszkalny został Panu przydzielony poza obowiązującą kolejnością. Cytowana wyżej uchwała Rady Gminy nie przewiduje pierwszeństwa przydziału mieszkania dla osób, które opuszczają zakład karny.
Informuję przy tym, że z uwagi na znikomy uzysk wolnych mieszkań oczekiwanie na przydział lokalu może potrwać nawet kilka lat.
– wyjaśniają w podsumowaniu odpowiedzi na nasze pytania Burmistrz Olgierd Poniźnik i Przewodniczący Społecznej Komisji Mieszkaniowej Jerzy Guzy.
Komentarze:
AparatK
Poniedziałek, 2017-10-23 21:37
Dobrze urzędnicy mówią- nie ma żadnych argumentów żeby tego pana wspomóc poza kolejnością. A pan zamiast liczyć tylko na pomoc państwa poszukałby sobie pracy która umożliwiłaby mu wynajęcie czegoś. Państwo utrzymywało go przez 4 lat i się nauczył dostawać za darmo
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Październik 2018
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_noz
Poniedziałek, 2018-10-15
List_mini_kww-daniel-wasyliszyn-1
Poniedziałek, 2018-10-15
List_mini_pozar-las-radomilowice-1
Poniedziałek, 2018-10-15
List_mini_bank-genow-starych-drzew-grabas
Poniedziałek, 2018-10-15
List_mini_czyste-powietrze-w-gminie-lubomierz
Poniedziałek, 2018-10-15
List_mini_mistrz-polski-sluzb-mundurowych-w-wyciskaniu
Poniedziałek, 2018-10-15
List_mini_silny-wiatr
Niedziela, 2018-10-14
List_mini_swieta-jadwiga-patronka-wlenia-2018
Niedziela, 2018-10-14
List_mini_ireneusz-maciejczyk-wybory-2018
Sobota, 2018-10-13
List_mini_poszukuje-niani
Sobota, 2018-10-13
List_mini_lwowek-slaski-lokal-wyborczy-nis
Sobota, 2018-10-13
List_mini_policyjny-poscig-rebiszow-2018
Sobota, 2018-10-13
List_mini_dzien-edukacji-narodowej-zset-2018
Piątek, 2018-10-12
List_mini_dzien-nauczyciela-2018-zsoiz
Piątek, 2018-10-12
List_mini_dachowanie-golejow-mini
Piątek, 2018-10-12
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca