Slider_lwowek-biblioteka-osir-stadion-debata-konsultacje-2018 Slider_spalarnai-odpadow-niebezpieczncy-gryfow Slider_ogloszenie-masters-academy-praca-2018 Slider_zapisy-do-sp-1---baner Slider_monika-junkiewicz-skorzynice-lwowek Slider_dolnoslaski-delfinek-strzegom-07

lek. med. Marcin Karasiński: List Otwarty w sprawie Lwóweckiego Szpitala

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-08-17 12:52:26
List Otwarty w sprawie Lwóweckiego Szpitala
Radnego Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim
lek. med. Marcina Karasińskiego


Sytuacja dojrzała do tego, aby nie stać z boku i zabrać publicznie głos w najważniejszej w ostatnich latach sprawie społecznej naszego miasta dotyczącej lokalnej służby zdrowia.

Jako Radny Miejski i lekarz, w odpowiedzi na dziesiątki maili, telefonów i osobistych pytań, czuję się w obowiązku przedstawić swoje stanowisko i apel o pozostawienie Szpitala Lwóweckiego i całego Powiatowego Centrum Zdrowia jako samodzielnego podmiotu leczniczego.

Tak jestem pracownikiem szpitala, tak piszę to i działam w obronie również mojego miejsca pracy, co nie umknie uwadze adwersarzy. Jednak bronię miejsca , w które uwierzyłem, ulokowałem całe swoje zaangażowanie, wiedzę i już sporo lat pracy. Miejsca na prowincji, do którego wielu z kolegów lekarzy nie chciało przyjechać, a nawet o nim słuchać. Ale jest to miejsce pracy również, a właściwie przede wszystkim, rzeszy prawie 300-stu nieocenionych osób, pielęgniarek , położnych, salowych, techników rtg, fizjoterapeutów i pracowników administracyjnych.
Jest to również miejsce najbliższe każdemu mieszkańcowi wtedy, gdy dochodzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia. I tym martwimy się wszyscy, gdy liczy się czas. Tu i teraz. Dotyczy to tak samo Państwa jak i mnie, Waszych i moich najbliższych – mojej żony, dzieci, mamy, cioci, czy przyjaciela, wszystkich, którzy tu mieszkamy.
Oczywiście, że nie zawsze i nie wszyscy jesteśmy zadowoleni z codziennego funkcjonowania naszej placówki. I to zarówno jako pacjenci, jak i jako pracownicy. Nasz szpital nigdy nie był i nie będzie Kliniką w Schwarzwaldzie - to najprostszy szpital powiatowy stanowiący pierwszą linię pomocy dla mieszkańców powiatu. Tylko i aż po to właśnie być powinien.
Faktem jednak jest również, że utworzona niedawno sieć szpitali daje szansę na trwałe finansowanie, nocną i świąteczną pomoc ponownie przy szpitalu, a przy rozsądnym zarządzaniu daje szansę na rozwój, pozyskiwanie nowej kadry i poprawę standardów leczenia dla wszystkich pacjentów.

Szczerze wierzę, że pomysł Starostwa przyłączenia nas do Zgorzelca miał w zamyśle coś pozytywnego, a nie jedynie pozbycie się tzw "gorącego kartofla", z którym nie wiadomo co zrobić. Zapewne nie jest sprawą łatwą dla żadnego Starostwa Powiatowego utrzymanie i kierowanie taką jednostką jak Powiatowe Centrum Zdrowia. Jednak wzięcie odpowiedzialności za sferę ochrony zdrowia mieszkańców to podstawowe, obok edukacji, i bezpieczeństwa zadanie własne samorządu terytorialnego. Nikt nie mówił , że to będzie łatwe, wdzięczne, czy dochodowe i jest tak niewymierne, jak niewymierne jest zdrowie i życie każdego uratowanego pacjenta.
Bardzo proszę Pana Starostę i Zarząd Powiatu o przedstawienie konkretnych argumentów za połączeniem nas ze Zgorzelcem. Prosimy o nie już od dawna i nie słyszymy, czy będą jakiekolwiek gwarancje utrzymania oddziałów szpitalnych bynajmniej na okres taki, jaki daje nam Ministerstwo Zdrowia lokując PCZ w sieci szpitali na najbliższe 4 lata.

Lęk i strach przed przyszłością wśród pacjentów, mieszkańców i pracowników wynika właśnie z braku wiedzy i jasnego stanowiska starostwa. Wszelkie akcje społeczne są formą samoobrony przed niepewnym losem i nieznanym bytem. Wrzawa wśród ludzi wynika również z nieformalnych informacji, jakie docierają do nich i do nas od pacjentów, kolegów i koleżanek lekarzy i pielęgniarek pracujących również w Zgorzelcu.
A są to informacje bardzo niepokojące mówiące o tym, że "tort" o nazwie Szpital Lwówecki już jest dzielony jak przysłowiowa skóra na niedźwiedziu. Spływają informacje o planowanej likwidacji Chirurgii i Ginekologii lwóweckiej oraz o chętnym wykorzystaniu na inne cele 6 milionów z obligacji emitowanych przez powiat lwówecki na rzecz naszego lwóweckiego szpitala.

Oczywiście, że zawsze można uznać to za pogłoski i plotki, ale jaki mamy obraz i fakty z drugiej strony ?! Co mieszkańcy wiedzą o planach starostwa poza lakonicznym "(...) rozpoczęliśmy takie rozmowy, czynimy takie starania, a warunki będziemy dopiero ustalać (...)"
Jako Radny Miejski bardzo proszę o jasne informacje i deklaracje. Niezbędne są spotkania z ludźmi, pracownikami i pacjentami celem choćby uspokojenia atmosfery. Być może, przecież, po przedstawieniu przez Zarząd Powiatu konkretnych planów dających mieszkańcom gwarancję trwałego utrzymania podstawowych oddziałów naszego szpitala, uczynią wszelkie akcje obronne bezpodstawnymi i sprawią, że wszystkie obawy i lęki znikną.

Oczywiście jako pracownik mam również swoje zdanie. Nie jestem naiwny i doskonale zdaję sobie sprawę, że przejęcie przez Szpital w Zgorzelcu nie będzie wiązało się z rozwojem Szpitala we Lwówku, a jedynie z zaspokajaniem lokalnych ( zgorzeleckich ) potrzeb kontraktowych, obiektowych i kadrowych. I żeby było jasne, w żaden, najmniejszy sposób nie deprecjonuję Szpitala w Zgorzelcu. To odważnie zarządzana placówka ze wsparciem lokalnych władz samorządowych, która odpowiada na prośbę lwóweckiego starostwa i po prostu korzysta z okazji. Obawiam się, że stracimy jednak na tym wszyscy.
Brutalna prawda jest taka, że my lekarze, jak zwykle, wylądujemy na "czterech łapach", bądź to w jakimś innym szpitalu, w gabinecie czy przychodni. Najwięcej stracą niestety pozostali pracownicy, a w perspektywie, przede wszystkim, pozostawieni na prawdziwej prowincji PACJENCI na łasce lub niełasce dalekiego powiatu, który nawet z naszym nie graniczy.

Zdaję sobie sprawę, że są to czarne, najbardziej pesymistyczne scenariusze, ale nie można nie myśleć i o takich. Zapewne, niezależnie od tego co zdecydują nasi Radni Powiatowi, trzeba będzie się w nowej rzeczywistości odnaleźć i jakoś sobie radzić. Pozostaje tylko pytanie, czy doprawdy nie ma innych rozwiązań i czy sami musimy wpędzać się w niepewną przyszłość? Czy nie stać nas na równie mądre i odważne zarządzanie z równie dużym i życzliwym, jak w Zgorzelcu, wsparciem naszego właściciela czyli Powiatu Lwóweckiego ?!

Zainicjowaliście Państwo zmiany na stanowisku Prezesa Spółki, wybraliście nową Panią Prezes, z którą jak rozumiem wiążecie nadzieje na zmianę jakości zarządzania i plan restrukturyzacji spółki celem poprawy sytuacji kadrowej i finansowej. Tę pierwszą już skutecznie poprawiła pozyskując zupełnie nową kadrę specjalistów na Oddział Internistyczny. Na drugą musi miecz czas, wsparcie i partnerską współpracę lwóweckiego Starostwa. Nikt nie da gwarancji, że wszystko się uda i powiedzie, bo dynamika zmian w całej ogólnopolskiej służbie zdrowia jest ogromna i często nieprzewidywalna. Zawsze można szpital zlikwidować, zamknąć lub przekazać innemu podmiotowi, ale nie można tego robić z dnia na dzień, bez wykorzystania wszystkich możliwości restrukturyzacyjnych i ratunkowych, bez powiedzenia sobie, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, aby Nasz Szpital ratować.

Minister Zdrowia dał nam jednak szansę chociaż na najbliższe 4 lata umieszczając PCZ w sieci szpitali, liczymy na podobną od Pana Starosty i Radnych Powiatu Lwóweckiego.


Z Poważaniem

Radny Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim
lek.med. Marcin Karasiński


 
Komentarze:
AparatPieknie
Czwartek, 2017-08-17 13:08
Żeby wszyscy decydenci ze sobą tak rozmawiali, jak pisze Pan doktor. Zobaczcie , jak można przekazywać informacje i argumenty, bez obrażania się nawzajem. A nawet ze zrozumieniem intencji innych. Po prostu się wzruszyłam - to niestety bardzo rzadkie w debacie publicznej. Aha, no i oczywiście jestem za pozostawieniem szpitala we Lwówku !!!
AparatPacjent
Czwartek, 2017-08-17 13:59
Jak zwykle w punkt. Brawo Panie Doktorze !!!
AparatMarek
Czwartek, 2017-08-17 14:08
A jednak nie wszyscy Radni są na wakacjach :-)

Teraz czas na odpowiedź Radnych Powiatowych - po kolei, czekamy na reakcję, odpowiedzi i argumenty.

Apeluję o cywilną odwagę .

Czy i kto będzie głosował za oddaniem szpitala ?
Aparatmieszkanka
Czwartek, 2017-08-17 14:30
bardzo mądre słowa konkretnie i jasno oby tak wszyscy sie do tego odnieśli przecież tu liczy sie dobro mieszkańców i nie pozostawienia ich bez opieki medycznej
Aparat999
Czwartek, 2017-08-17 14:33
basen też oddali do Bolesławca i mamy:same kryte baseny, także niekryte, delfinki, orki, pływalnie przyszkolne, aquaparki przez cały rok i za darmo no i jest w czym wybierać w tym Lwówku ąż głowa boli... Oby to samo nie spotkało szpitala, bo ludzie zwariują od szalonuch możliwości w tym mieście...
AparatKama
Czwartek, 2017-08-17 16:35
Bardzo mądre słowa czekamy kto i jak będzie głosował,do dzieła Radni chcemy wiedzieć kogo mamy wybierać w przyszłości.
Aparatyyy
Czwartek, 2017-08-17 17:21
Faktycznie. Wyjątkowo grzeczny i łagodny w tonie ten list, jak na takie zapędy starostwa. Widać, że ten pan chce naświetlić i wyjaśnić całą sytuację ze szpitalem, a nie wojować ze starostwem. Tylko, czy to coś da ? Liczę na publiczną odpowiedź z powiatu. Miejmy tylko nadzieję, że korzystną dla naszego szpitala i w podobnym łagodzącym tonie.
Aparatpacjent
Czwartek, 2017-08-17 18:57
Brawo doktorze nie da się tego problemu lepiej ująć.jakoś nie mieści mi się w głowie ,że jeden facet i może jedna radna chcą tyle złego zrobić dla LWÓWKA !!!!!!!!!!4756
AparatEr
Piątek, 2017-08-18 10:59
Mądrze i dobrze powiedziane. Tylko za łagodnie, spółka powinna zostać samodzielna a władza powinna starać się ją rozwijać a nie oddawać !! Za wasze decyzję napewno was rozliczymy już za rok! NIE ZGORZELCOWI!!!!
Aparatsedno
Piątek, 2017-08-18 12:13
Napisał dokładnie to , co wszyscy myślimy i o co się martwimy !!!
Aparatderek
Piątek, 2017-08-18 18:31
Plotki głoszą, że jedynym i najważniejszym powodem, dla którego starostwo chce się pozbyć szpitala jest bardzo zła sytuacja finansowa. OK.
Zastanawiam się tylko od kiedy jest tak źle, był jakiś światowy krach w zeszłym miesiącu :-) ,
czy to jakaś dłuższa tendencja. Starostwo jest właścicielem szpitala i pewnie miało systematyczne raporty i sprawozdania finansowe od dyrekcji.
Ja reagowało ? Czy reagowało przez ostatni ro ? Jaki miało plan poprawy sytuacji, naprawy finansów, restrukturyzacji, czy coś takiego.
Z tego co mówią radni ( ja pan Kulczycki tutaj) to byli oni cały czas zapewniani, że sytuacja spółki jest dobra i stabilna.
Co więc robili przez ten czas jako właściciel ?Na prawdę ciężko to ogarnąć....
AparatLekarz na wlasciwym miejscu!
Piątek, 2017-08-18 19:59
Jest to tez,moje miejsce pracy,do ktorego rankiem przychodze bo wiem po piersze jestem potrzebna,po drugie zawodowo realizuje sie po trzecie,moje dochody pozwalaja na utrzymanie rodziny!Z calym szacunkiem dla Pana M.Karasinskiego-kultura,uzasadnione argumenty-BRAWO!
Aparatkonar
Piątek, 2017-08-18 22:05
Jestem szczerze wzruszona wypowiedzią Pana Doktora. To piękna postawa lekarza, który całym sobą myśli o lokalnej placówce. I nie jest to , na pewno, tylko strach przed utratą miejsca pracy. Nie czarujmy się, lekarze zawsze znajdą pracę. I dzięki Bogu, bo to profesja, która wymaga talentu, wysokiego intelektu i empatii. Naturalnie, zawsze znajdą się wyjątki, jak wszędzie, w każdym zawodzie, ale one tylko potwierdzają regułę.
Brawo dla Pani Prezes, która naprawdę bardzo chce, aby lwówecki szpital stał się wzorem do naśladowania dla wszystkich szpitali w małych miejscowościach. Gratuluję pozyskania kadry z Wojskowego. Znam tych lekarzy i mogę powiedzieć, że są naprawdę godni zawodu, który wykonują.
Aparatdomorosły eonomista
Sobota, 2017-08-19 02:02
Czy to prawda, że budynek szpitala nie jest jego ( spółki ) własnością, tylko starostwa ?
Tzn np. wszelkie remonty, malowanie, renowacje szpital wykonuje na nie swojej nieruchomości i to z puli pieniędzy przeznaczonych na leczenie ?
A jeżeli tak, to dlaczego starostwo nie przekaże tych nieruchomości spółce ( aportem ) i przez to nie dokapitalizuje spółki( dałoby to chociaż możliwość kredytu hipotecznego ).
Toż to najprostsze rozwiązanie w trudnej sytuacji, bez konieczności zabronionego bezpośredniego dotowania.....
A może udzieli po prostu kredytu dla spółki na wyście z kłopotów...
ale nie....nad tym to już zapewne tęgie głowy by pomyślały
Aparatloalna polityka
Sobota, 2017-08-19 02:07
Świetny tekst, ma chłop głowę do pisania. Całe szczęście, że nie jest z żadnej partii, bo zaraz posadzaliby go za robienie polityki, a to super opisana sytuacja i aż się czeka na równie rzeczową odpowiedź. Tylko , czy nas ona ucieszy, czy zmartwi.....?
Aparatedo
Sobota, 2017-08-19 02:09
niejedne partyjki będą gościa chciały w nadchodzących wyborach - byle pozostał sobą niezależnym - jak teraz
AparatNie
Poniedziałek, 2017-08-21 11:22
dajcie spokój z tą polityką. Przecież ten pan napisał bardzo mądry, rzeczowy i merytoryczny list. Nie atakuje w nim nikogo personalnie, prosi o informacje dla społeczeństwa i ew. wyjaśnienia. Co w tym politycznego. I faktycznie opisuje wszystko to, o czym aż huczy w mieście. Naprawdę tak trudno na to odpowiedzieć i uspokoić ludzi ?
Dziękujemy Panie Doktorze
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Marzec 2018
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_fpr
Wtorek, 2018-03-20
List_mini_dolnoslaski-delfinek-strzegom-07
Wtorek, 2018-03-20
List_mini_straznik-miejski-lwowek
Wtorek, 2018-03-20
List_mini_mks-piast-lwowek-gala-sportu2018
Wtorek, 2018-03-20
List_mini_prokurator
Wtorek, 2018-03-20
List_mini_ploczki-dolne-skradziono-trzy-rower
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_gopr
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_rynek-miejski-lla-2002
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_monika-junkiewicz-skorzynice-lwowek
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_laur-zych-2018
Poniedziałek, 2018-03-19
List_mini_zapisy-do-sp-1---baner
Niedziela, 2018-03-18
List_mini_gdzie-sie-bawic-gdzie-na-sanki
Niedziela, 2018-03-18
List_mini_zawiane-nieodsniezone-drogi-2018
Niedziela, 2018-03-18
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca