Slider_wyrok-okladka Slider_piec Slider_kto-przygarnie-lwowecki-schron Slider_iza-horanin-odebrala-medal-z-rak-prezydenta-i-ministra-mswia

lek. med. Marcin Karasiński: List Otwarty w sprawie Lwóweckiego Szpitala

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-08-17 12:52:26
List Otwarty w sprawie Lwóweckiego Szpitala
Radnego Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim
lek. med. Marcina Karasińskiego


Sytuacja dojrzała do tego, aby nie stać z boku i zabrać publicznie głos w najważniejszej w ostatnich latach sprawie społecznej naszego miasta dotyczącej lokalnej służby zdrowia.

Jako Radny Miejski i lekarz, w odpowiedzi na dziesiątki maili, telefonów i osobistych pytań, czuję się w obowiązku przedstawić swoje stanowisko i apel o pozostawienie Szpitala Lwóweckiego i całego Powiatowego Centrum Zdrowia jako samodzielnego podmiotu leczniczego.

Tak jestem pracownikiem szpitala, tak piszę to i działam w obronie również mojego miejsca pracy, co nie umknie uwadze adwersarzy. Jednak bronię miejsca , w które uwierzyłem, ulokowałem całe swoje zaangażowanie, wiedzę i już sporo lat pracy. Miejsca na prowincji, do którego wielu z kolegów lekarzy nie chciało przyjechać, a nawet o nim słuchać. Ale jest to miejsce pracy również, a właściwie przede wszystkim, rzeszy prawie 300-stu nieocenionych osób, pielęgniarek , położnych, salowych, techników rtg, fizjoterapeutów i pracowników administracyjnych.
Jest to również miejsce najbliższe każdemu mieszkańcowi wtedy, gdy dochodzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia. I tym martwimy się wszyscy, gdy liczy się czas. Tu i teraz. Dotyczy to tak samo Państwa jak i mnie, Waszych i moich najbliższych – mojej żony, dzieci, mamy, cioci, czy przyjaciela, wszystkich, którzy tu mieszkamy.
Oczywiście, że nie zawsze i nie wszyscy jesteśmy zadowoleni z codziennego funkcjonowania naszej placówki. I to zarówno jako pacjenci, jak i jako pracownicy. Nasz szpital nigdy nie był i nie będzie Kliniką w Schwarzwaldzie - to najprostszy szpital powiatowy stanowiący pierwszą linię pomocy dla mieszkańców powiatu. Tylko i aż po to właśnie być powinien.
Faktem jednak jest również, że utworzona niedawno sieć szpitali daje szansę na trwałe finansowanie, nocną i świąteczną pomoc ponownie przy szpitalu, a przy rozsądnym zarządzaniu daje szansę na rozwój, pozyskiwanie nowej kadry i poprawę standardów leczenia dla wszystkich pacjentów.

Szczerze wierzę, że pomysł Starostwa przyłączenia nas do Zgorzelca miał w zamyśle coś pozytywnego, a nie jedynie pozbycie się tzw "gorącego kartofla", z którym nie wiadomo co zrobić. Zapewne nie jest sprawą łatwą dla żadnego Starostwa Powiatowego utrzymanie i kierowanie taką jednostką jak Powiatowe Centrum Zdrowia. Jednak wzięcie odpowiedzialności za sferę ochrony zdrowia mieszkańców to podstawowe, obok edukacji, i bezpieczeństwa zadanie własne samorządu terytorialnego. Nikt nie mówił , że to będzie łatwe, wdzięczne, czy dochodowe i jest tak niewymierne, jak niewymierne jest zdrowie i życie każdego uratowanego pacjenta.
Bardzo proszę Pana Starostę i Zarząd Powiatu o przedstawienie konkretnych argumentów za połączeniem nas ze Zgorzelcem. Prosimy o nie już od dawna i nie słyszymy, czy będą jakiekolwiek gwarancje utrzymania oddziałów szpitalnych bynajmniej na okres taki, jaki daje nam Ministerstwo Zdrowia lokując PCZ w sieci szpitali na najbliższe 4 lata.

Lęk i strach przed przyszłością wśród pacjentów, mieszkańców i pracowników wynika właśnie z braku wiedzy i jasnego stanowiska starostwa. Wszelkie akcje społeczne są formą samoobrony przed niepewnym losem i nieznanym bytem. Wrzawa wśród ludzi wynika również z nieformalnych informacji, jakie docierają do nich i do nas od pacjentów, kolegów i koleżanek lekarzy i pielęgniarek pracujących również w Zgorzelcu.
A są to informacje bardzo niepokojące mówiące o tym, że "tort" o nazwie Szpital Lwówecki już jest dzielony jak przysłowiowa skóra na niedźwiedziu. Spływają informacje o planowanej likwidacji Chirurgii i Ginekologii lwóweckiej oraz o chętnym wykorzystaniu na inne cele 6 milionów z obligacji emitowanych przez powiat lwówecki na rzecz naszego lwóweckiego szpitala.

Oczywiście, że zawsze można uznać to za pogłoski i plotki, ale jaki mamy obraz i fakty z drugiej strony ?! Co mieszkańcy wiedzą o planach starostwa poza lakonicznym "(...) rozpoczęliśmy takie rozmowy, czynimy takie starania, a warunki będziemy dopiero ustalać (...)"
Jako Radny Miejski bardzo proszę o jasne informacje i deklaracje. Niezbędne są spotkania z ludźmi, pracownikami i pacjentami celem choćby uspokojenia atmosfery. Być może, przecież, po przedstawieniu przez Zarząd Powiatu konkretnych planów dających mieszkańcom gwarancję trwałego utrzymania podstawowych oddziałów naszego szpitala, uczynią wszelkie akcje obronne bezpodstawnymi i sprawią, że wszystkie obawy i lęki znikną.

Oczywiście jako pracownik mam również swoje zdanie. Nie jestem naiwny i doskonale zdaję sobie sprawę, że przejęcie przez Szpital w Zgorzelcu nie będzie wiązało się z rozwojem Szpitala we Lwówku, a jedynie z zaspokajaniem lokalnych ( zgorzeleckich ) potrzeb kontraktowych, obiektowych i kadrowych. I żeby było jasne, w żaden, najmniejszy sposób nie deprecjonuję Szpitala w Zgorzelcu. To odważnie zarządzana placówka ze wsparciem lokalnych władz samorządowych, która odpowiada na prośbę lwóweckiego starostwa i po prostu korzysta z okazji. Obawiam się, że stracimy jednak na tym wszyscy.
Brutalna prawda jest taka, że my lekarze, jak zwykle, wylądujemy na "czterech łapach", bądź to w jakimś innym szpitalu, w gabinecie czy przychodni. Najwięcej stracą niestety pozostali pracownicy, a w perspektywie, przede wszystkim, pozostawieni na prawdziwej prowincji PACJENCI na łasce lub niełasce dalekiego powiatu, który nawet z naszym nie graniczy.

Zdaję sobie sprawę, że są to czarne, najbardziej pesymistyczne scenariusze, ale nie można nie myśleć i o takich. Zapewne, niezależnie od tego co zdecydują nasi Radni Powiatowi, trzeba będzie się w nowej rzeczywistości odnaleźć i jakoś sobie radzić. Pozostaje tylko pytanie, czy doprawdy nie ma innych rozwiązań i czy sami musimy wpędzać się w niepewną przyszłość? Czy nie stać nas na równie mądre i odważne zarządzanie z równie dużym i życzliwym, jak w Zgorzelcu, wsparciem naszego właściciela czyli Powiatu Lwóweckiego ?!

Zainicjowaliście Państwo zmiany na stanowisku Prezesa Spółki, wybraliście nową Panią Prezes, z którą jak rozumiem wiążecie nadzieje na zmianę jakości zarządzania i plan restrukturyzacji spółki celem poprawy sytuacji kadrowej i finansowej. Tę pierwszą już skutecznie poprawiła pozyskując zupełnie nową kadrę specjalistów na Oddział Internistyczny. Na drugą musi miecz czas, wsparcie i partnerską współpracę lwóweckiego Starostwa. Nikt nie da gwarancji, że wszystko się uda i powiedzie, bo dynamika zmian w całej ogólnopolskiej służbie zdrowia jest ogromna i często nieprzewidywalna. Zawsze można szpital zlikwidować, zamknąć lub przekazać innemu podmiotowi, ale nie można tego robić z dnia na dzień, bez wykorzystania wszystkich możliwości restrukturyzacyjnych i ratunkowych, bez powiedzenia sobie, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, aby Nasz Szpital ratować.

Minister Zdrowia dał nam jednak szansę chociaż na najbliższe 4 lata umieszczając PCZ w sieci szpitali, liczymy na podobną od Pana Starosty i Radnych Powiatu Lwóweckiego.


Z Poważaniem

Radny Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim
lek.med. Marcin Karasiński


 
Komentarze:
AparatPieknie
Czwartek, 2017-08-17 13:08
Żeby wszyscy decydenci ze sobą tak rozmawiali, jak pisze Pan doktor. Zobaczcie , jak można przekazywać informacje i argumenty, bez obrażania się nawzajem. A nawet ze zrozumieniem intencji innych. Po prostu się wzruszyłam - to niestety bardzo rzadkie w debacie publicznej. Aha, no i oczywiście jestem za pozostawieniem szpitala we Lwówku !!!
AparatPacjent
Czwartek, 2017-08-17 13:59
Jak zwykle w punkt. Brawo Panie Doktorze !!!
AparatMarek
Czwartek, 2017-08-17 14:08
A jednak nie wszyscy Radni są na wakacjach :-)

Teraz czas na odpowiedź Radnych Powiatowych - po kolei, czekamy na reakcję, odpowiedzi i argumenty.

Apeluję o cywilną odwagę .

Czy i kto będzie głosował za oddaniem szpitala ?
Aparatmieszkanka
Czwartek, 2017-08-17 14:30
bardzo mądre słowa konkretnie i jasno oby tak wszyscy sie do tego odnieśli przecież tu liczy sie dobro mieszkańców i nie pozostawienia ich bez opieki medycznej
Aparat999
Czwartek, 2017-08-17 14:33
basen też oddali do Bolesławca i mamy:same kryte baseny, także niekryte, delfinki, orki, pływalnie przyszkolne, aquaparki przez cały rok i za darmo no i jest w czym wybierać w tym Lwówku ąż głowa boli... Oby to samo nie spotkało szpitala, bo ludzie zwariują od szalonuch możliwości w tym mieście...
AparatKama
Czwartek, 2017-08-17 16:35
Bardzo mądre słowa czekamy kto i jak będzie głosował,do dzieła Radni chcemy wiedzieć kogo mamy wybierać w przyszłości.
Aparatyyy
Czwartek, 2017-08-17 17:21
Faktycznie. Wyjątkowo grzeczny i łagodny w tonie ten list, jak na takie zapędy starostwa. Widać, że ten pan chce naświetlić i wyjaśnić całą sytuację ze szpitalem, a nie wojować ze starostwem. Tylko, czy to coś da ? Liczę na publiczną odpowiedź z powiatu. Miejmy tylko nadzieję, że korzystną dla naszego szpitala i w podobnym łagodzącym tonie.
Aparatpacjent
Czwartek, 2017-08-17 18:57
Brawo doktorze nie da się tego problemu lepiej ująć.jakoś nie mieści mi się w głowie ,że jeden facet i może jedna radna chcą tyle złego zrobić dla LWÓWKA !!!!!!!!!!4756
AparatEr
Piątek, 2017-08-18 10:59
Mądrze i dobrze powiedziane. Tylko za łagodnie, spółka powinna zostać samodzielna a władza powinna starać się ją rozwijać a nie oddawać !! Za wasze decyzję napewno was rozliczymy już za rok! NIE ZGORZELCOWI!!!!
Aparatsedno
Piątek, 2017-08-18 12:13
Napisał dokładnie to , co wszyscy myślimy i o co się martwimy !!!
Aparatderek
Piątek, 2017-08-18 18:31
Plotki głoszą, że jedynym i najważniejszym powodem, dla którego starostwo chce się pozbyć szpitala jest bardzo zła sytuacja finansowa. OK.
Zastanawiam się tylko od kiedy jest tak źle, był jakiś światowy krach w zeszłym miesiącu :-) ,
czy to jakaś dłuższa tendencja. Starostwo jest właścicielem szpitala i pewnie miało systematyczne raporty i sprawozdania finansowe od dyrekcji.
Ja reagowało ? Czy reagowało przez ostatni ro ? Jaki miało plan poprawy sytuacji, naprawy finansów, restrukturyzacji, czy coś takiego.
Z tego co mówią radni ( ja pan Kulczycki tutaj) to byli oni cały czas zapewniani, że sytuacja spółki jest dobra i stabilna.
Co więc robili przez ten czas jako właściciel ?Na prawdę ciężko to ogarnąć....
AparatLekarz na wlasciwym miejscu!
Piątek, 2017-08-18 19:59
Jest to tez,moje miejsce pracy,do ktorego rankiem przychodze bo wiem po piersze jestem potrzebna,po drugie zawodowo realizuje sie po trzecie,moje dochody pozwalaja na utrzymanie rodziny!Z calym szacunkiem dla Pana M.Karasinskiego-kultura,uzasadnione argumenty-BRAWO!
Aparatkonar
Piątek, 2017-08-18 22:05
Jestem szczerze wzruszona wypowiedzią Pana Doktora. To piękna postawa lekarza, który całym sobą myśli o lokalnej placówce. I nie jest to , na pewno, tylko strach przed utratą miejsca pracy. Nie czarujmy się, lekarze zawsze znajdą pracę. I dzięki Bogu, bo to profesja, która wymaga talentu, wysokiego intelektu i empatii. Naturalnie, zawsze znajdą się wyjątki, jak wszędzie, w każdym zawodzie, ale one tylko potwierdzają regułę.
Brawo dla Pani Prezes, która naprawdę bardzo chce, aby lwówecki szpital stał się wzorem do naśladowania dla wszystkich szpitali w małych miejscowościach. Gratuluję pozyskania kadry z Wojskowego. Znam tych lekarzy i mogę powiedzieć, że są naprawdę godni zawodu, który wykonują.
Aparatdomorosły eonomista
Sobota, 2017-08-19 02:02
Czy to prawda, że budynek szpitala nie jest jego ( spółki ) własnością, tylko starostwa ?
Tzn np. wszelkie remonty, malowanie, renowacje szpital wykonuje na nie swojej nieruchomości i to z puli pieniędzy przeznaczonych na leczenie ?
A jeżeli tak, to dlaczego starostwo nie przekaże tych nieruchomości spółce ( aportem ) i przez to nie dokapitalizuje spółki( dałoby to chociaż możliwość kredytu hipotecznego ).
Toż to najprostsze rozwiązanie w trudnej sytuacji, bez konieczności zabronionego bezpośredniego dotowania.....
A może udzieli po prostu kredytu dla spółki na wyście z kłopotów...
ale nie....nad tym to już zapewne tęgie głowy by pomyślały
Aparatloalna polityka
Sobota, 2017-08-19 02:07
Świetny tekst, ma chłop głowę do pisania. Całe szczęście, że nie jest z żadnej partii, bo zaraz posadzaliby go za robienie polityki, a to super opisana sytuacja i aż się czeka na równie rzeczową odpowiedź. Tylko , czy nas ona ucieszy, czy zmartwi.....?
Aparatedo
Sobota, 2017-08-19 02:09
niejedne partyjki będą gościa chciały w nadchodzących wyborach - byle pozostał sobą niezależnym - jak teraz
AparatNie
Poniedziałek, 2017-08-21 11:22
dajcie spokój z tą polityką. Przecież ten pan napisał bardzo mądry, rzeczowy i merytoryczny list. Nie atakuje w nim nikogo personalnie, prosi o informacje dla społeczeństwa i ew. wyjaśnienia. Co w tym politycznego. I faktycznie opisuje wszystko to, o czym aż huczy w mieście. Naprawdę tak trudno na to odpowiedzieć i uspokoić ludzi ?
Dziękujemy Panie Doktorze
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Lipiec 2018
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_hyundaiem-w-stos-drewna
Piątek, 2018-07-20
List_mini_iza-horanin-odebrala-medal-z-rak-prezydenta-i-ministra-mswia
Piątek, 2018-07-20
List_mini_zmiana-organizacji-ruchu
Piątek, 2018-07-20
List_mini_od-1-pazdziernika-pojedziesz-bez-dowodu-rejestracyjnego
Piątek, 2018-07-20
List_mini_sprzet-ratowniczy-dla-jednostek-osp-gminy-gryfow-slaski
Piątek, 2018-07-20
List_mini_36mftu
Piątek, 2018-07-20
List_mini_czolowe-zderzenie-w-rybnicy
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_straz-miejska
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_woda-nie-do-spozycia
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_iza-horanin-2018
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_odzyskany-sprzet-lesna--2-
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_wypadek-rolowice-honda-2018
Środa, 2018-07-18
List_mini_przebudowa-skweru-lwowek-slaski-2018
Środa, 2018-07-18
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca