Slider_wyrok-okladka Slider_piec Slider_kto-przygarnie-lwowecki-schron Slider_lwowek-slaski-bariery-wojska-polskiego-2018 Slider_lwowek-slaski-pasy-obok-przejscia

Komu przypadnie historyczny bruk z ul. Przyjaciół Żołnierza?

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2017-08-04 12:48:52
Nieoficjalnie mówi się, iż do momentu rozpoczęcia prac związanych z przebudową ulicy Przyjaciół Żołnierza w Lwówku Śląskim ani inwestor, ani wykonawca nie wiedzieli o tym, iż pod warstwą asfaltu znajduje się warta grube pieniądze kostka brukowa. Teraz, jak już robotnicy wykopali większość tej kostki rodzi się pytanie, komu przypadnie ten historyczny kawałek Lwówka Śląskiego?
 

Wątpliwości co do tego, iż kostka brukowa powinna zostać w mieście i posłużyć do wyłożenia nią np. deptaków, uliczek w parku, czy na cmentarzu nie ma lwóweckie Stowarzyszenie „Monitoring Zabytków”. Jego Prezes niezwłocznie jak tylko okazało się, iż pod asfaltem kryje się historyczny bruk podjął działania zmierzające do wyjaśnienia okoliczności przeprowadzonych przez inwestora prac przygotowawczych i zamierzeń DSDiK związanych z dalszym wykorzystaniem kostki? W tym celu wystosował pismo do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu, w którym pyta:

1. Jaką metodą ustalono nośność obecnego, historycznego podłoża drogowego na ul. Przyjaciół Żołnierza?
2. Jaka jest nośność obecnego, historycznego podłoża drogowego na ul. Przyjaciół Żołnierza ?
3. Jaka jest planowana nośność nowego podłoża drogowego na ul. Przyjaciół Żołnierza ?
3. Czy nośność zachowanego podłoża drogowego na ul. Przyjaciół Żołnierza jest aż tak słaba, że konieczne jest całkowite zrywanie historycznego bazaltowego bruku wraz z podbudową ?
4. W jaki sposób Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, ponownie wykorzysta w naszym mieście, pozyskaną kostkę bazaltową i granitową, które posiadają wymierną wartość finansową i estetyczną ?
5. Kto poniesie dodatkowe koszty związane z odseparowaniem zerwanego historycznego bruku, od wymieszanej z nim podbudowy drogi ?

Pan Arkadiusz Gutka Prezes Stowarzyszenia „Monitoring Zabytków” sprawą zainteresował także władze Lwówka Śląskiego od których oczekuje podjęcia skutecznych działań mających na celu odzyskanie historycznego bruku.

Stowarzyszenie „Monitoring Zabytków”
Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski
Mariola Szczęsna
 
Dotyczy projektu „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 297 ok. 74+300 – 90+300 z elementami rozbudowy jako połączenie miast Dolnego Śląska, Bolesławiec – Lwówek Śląski”.
 
W związku z rozpoczętymi na terenie miasta Lwówka Śląskiego ( ul. Przyjaciół Żołnierza ) pracami budowlanymi, które polegają na całkowitym zerwaniu odkrytej, historycznej nawierzchni wykonanej z kostki bazaltowej i granitowej o dużej wartości finansowej,  wnosimy o bezzwłoczne podjęcie działań zmierzających do przejęcia od Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei w/w historycznego bruku, który powinien być powtórnie wbudowany na terenie naszego miasta.

Przypominamy, że w roku 2000 ówczesny Wojewódzki Zarząd Dróg próbował już wywieźć z naszego miasta zabytkowe płyty granitowe, które odkryte zostały podczas remontu drogi wojewódzkiej, na wysokości ul. Jaśkiewicza. W sprawie tej interweniowało Młodzieżowe Koło Opiekunów Zabytków we Lwówku Śląskim. Dzięki działaniom podjętym przez Burmistrza Hilarego Modelskiego, zabytkowe płyty pozostały w naszym mieście i posłużyły do budowy chodników na ul. Kościelnej. Kilka lat później, w wyniku prowadzonych na ul. Jaśkiewicza dalszych prac remontowych, ponownie odkryto kolejne granitowe płyty chodnikowe. Wówczas interweniował Lwówecki Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, a zabezpieczone przez Burmistrza Ludwika Kaziowa płyty, wykorzystane zostały przy budowie nowych chodników na cmentarzu komunalnym.
 
Arkadiusz Gutka Prezes Stowarzyszenia „Monitoring Zabytków”.

Odzyskane historyczne płyty. Cmentarz w Lwówku Śląskim


Odzyskane historyczne płyty na ul. Kościelnej w Lwówku Śląskim


Pisma wystosowane zostały w środę 2 sierpnia br. Na chwilę obecną odpowiedzi na nie udzieliły jeszcze ani władze Lwówka Śląskiego, ani DSDiK. Tak więc czekamy na oficjalne stanowiska i wierzymy, że cenny materiał nie zostanie wywieziony z miasta, tylko posłuży do jego upiększenia.
Zobacz galerie:
Komentarze:
Aparatewa
Piątek, 2017-08-04 12:57
Z takiego bruku można zrobić piękne rzeczy w mieście , oby nie rozpłynęły się tu i tam .... jak to często bywało
Aparathmm
Piątek, 2017-08-04 13:50
czytając dzisiejsze posty można stwierdzić, że przebudowa drogi była i jest po prostu nie przemyślana. Jak powiedziała to Pani burmistrz - być może to nie nasza sprawa :) bo nie jesteśmy mieszkańcami Lwówka. Nie ogarnia Pani problemów Pani burmistrz powoli.
Aparatxyz
Piątek, 2017-08-04 13:55
jakoś nie chce mi się wierzyć, że ani inwestor ani wykonawca nie wiedzieli o tej kostce. Każdy trochę starszy mieszkaniec Lwówka pamięta, że droga Lwówek - Bolesławiec wykonana była z kostki granitowej z pasem bazaltowym biegnącym środkiem. A miejscami bliżej Bolesławca wyłącdznie z kostki bazaltowej
Aparatxxx
Piątek, 2017-08-04 14:25
można go użyć w parku lub w innych miejscach i będzie git pewnie na tony go sprzedadzą jak w Bolesławcu za darmo ktoś na tym zarobi
Aparatna bruk
Piątek, 2017-08-04 14:32
może pewien nielubiany prezesina będzie chciał sobie wyłożyć swój skwerek przy jakże symbolicznym w stosunku do jego os. areszcie, nowa restauracja w mieście też może potrzebować placu na parasole, a może srebrna solina potrzebuje eleganckiego podjazdu? Nigdy nic nie wiadomo, a mieszkańcy zostaną przez sołtys tysiąclecia postawieni przed faktem dokonanym. widać że dialog społeczny, konsultacje i liczenie się z mieszkańcami to SILNE strony pani MSZ-ki.
AparatTajemnicze stowarzyszenie
Piątek, 2017-08-04 15:15
Co to za stowarzyszenie co nie można odszukać strony w necie, statutu, członków, informacji o zebraniach. Pewnie przy wpisie do sądu prezes wpisał rodzinkę a siedziba to pokoik w domku rodziców?
Teraz obnosi się z tytułem prezesa. Jak się oczekuje od innych trzeba zacząć od siebie. Ja bym nawet nie odpowiadał takiemu stowarzyszeniu co nawet w KRS jak szukam to nie ma takiego!?
Znalazłem stowarzyszenie MONITORING ZABYTKÓW ale z siedzibą w Kielcach założone w 2012 roku!!! Moim zdaniem warto przyjrzeć się bliżej tej instytucji.
AparatDo tajemnicze stowarzyszenie
Piątek, 2017-08-04 17:09
Stowarzyszenie nie wymaga rejestracji w Sądzie rejestracyjnym a tym samym nie ma KRS To tak na marginesie gwiazdorku
AparatGreg
Piątek, 2017-08-04 17:10
Niemcy już zacierają ręce na tą kostkę
AparatAgutka
Piątek, 2017-08-04 17:49
Taka kostka brukowa to byłaby wieczna! Nie to co asfalt z dzisiejszych czasów! Szkoda, że to niszczą! I dodatkowo ma swój niepowtarzalny urok, a w mieście działa jak naturalny próg zwalniający!
AparatTajemnicze stowarzyszenie
Piątek, 2017-08-04 19:02
Idąc tokiem myślenia że Monitoringu nie obowiązuje zasada rejestracji w sądzie to i ja też jestem prezesem i wszyscy jesteśmy prezesami. :)
Dla mnie stowarzyszenie musi być zarejestrowane w sądzie by nikt nie miał zastrzeżeń, że jest tylko jeden członek co się sam obwołał prezesem.
Stowarzyszenie budzi zastrzeżenia a od innych to wymaga od siebie legalności, uczciwości i solidności - nieprawdaż?
Dlatego nawet bym nie odpowiadał na takie pisma takiego tworu a pracuję w urzędzie a moje koleżanki muszą pisać na kolejne skargi i żale.
Prezes podobno nawet studiów nie skończył (architektura, historia sztuki), a na się za znawcę wszelkiego rodzaju.
A poza tym takie stowarzyszenie jest już zarejestrowane z taką nazwą w sądzie w Kielcach to czasem aby to lwóweckie ma prawo się tak nazywać? A może to celowe działanie?
AparatDo agutka
Piątek, 2017-08-04 22:59
Twoj mozg chyba spowolnil albo jest jak kostka brukowa, klimat? Przejedz sie dwa razy dziennie przez otok i bozejowice albo lepiej zapytaj mieszkancow tych miejscowosci jaki maja "niepowtarzalny klimat"
Aparatprezesina
Piątek, 2017-08-04 23:52
Matko Bosko dajcie parę ton kostki prezesowi bo się chłopi na męczy,źe tylko tego mu brakuje w magazynie
Aparatprezesina
Piątek, 2017-08-04 23:57
Proszę zatrudnić Pana Prezesa na umowę zlecenie do prac odzyskania kostki.Jak zwykle zrobi to najlepiej, a przy tym dobrze zarobi.
Aparatkierowca
Sobota, 2017-08-05 00:22
Dzisiaj przejeżdżałem tym jednym pasem w stronę Bolesławca i bardzo mnie zaciekawiło, że w niektórych miejscach były widoczne dwie warstwy kostki. Wydaje mi się, że górna była bazaltowa, a dolna była granitowa. Nie wiem czy tak jest na całości, ale w paru miejscach tak było, więc tej kostki trochę jest. Jak ją usuną to dopiero nawierzchnia nowej drogi będzie siadać i będą koleiny.
AparatHEHE
Sobota, 2017-08-05 08:08
STOWARZYSZNIE PODLEGA WPISANIU W KRAJOWYM REJESTRZE SĄDOWYM. Proszę nie pisać głupot tylko polecam ustawę :)
AparatKostka nie na drogę
Sobota, 2017-08-05 10:57
Najgorsze co może być na szosie to granitowa kostka, tłucze, naprawy drogie, konserwator cały czas na głowie albo jakiś samozwańczy "prezes". Radzę wszystkich tajemniczym członkom pojeździć trochę do Bolesławce przez Kraszowice i Otok. Masakra! Na cholerę nam ta kostka do szczęścia? Lwówek już wygląda tragicznie z trzema rodzajami ulic: asfaltowych najwięcej, kostki bitumiczne w różnych kształtach, kostki granitowe koło kościoła i na 10-Dywizji
AparatZbyszek
Sobota, 2017-08-05 14:19
Oho! Chyba prezes Gutka znowu nie da zarobić kombinatorom w naszym kraju. Trzymaj pan tak dalej. A z komentarzy jasno wynika, że zawitały tu oddelegowane urzędowe trole, którym p. Gutka najwidoczniej wyjątkowo nie pasuje. I takie jeszcze pytanie, czy ktoś z Szanownych Czytelników ma wiedzę ile taki bruk kosztuje? Bo może to nie są jakieś wielkie pieniądze. Pozdrawiam z Poznania !
AparatTadeo
Sobota, 2017-08-05 18:07
A te "odzyskane" płyty to nie są czasem po prostu ukradzione z żydowskich grobów?
AparatHurt
Niedziela, 2017-08-06 12:18
100zl/m2
Aparataa
Niedziela, 2017-08-06 21:22
Czyja droga, tego kostka.
Aparatdo Tadeo
Poniedziałek, 2017-08-07 09:35
Jak mnie pamięć nie myli to gdzieś na początku lat 60-tych znajdujący się w szczątkowym stanie cmentarz żydowski na terenie teraźniejszego parku miejskiego został zlikwidowany. Po nim pozostały dwie alejki ograniczone jeszcze rosnącymi drzewami. A co do płyt to są uratowane pozostałości z chodników z rynku.Gruzy z budynków z rynku wywożono konnym taborem w nieckę po lewej stronie drogi prowadzącej na działki im. Wyzwolenia. Ten teren jest teraz osoby prywatnej.
AparatMonitoring Zabytków
Poniedziałek, 2017-08-07 12:42
do Tadeo:
- płyty wbudowane w chodniki na ul. Kościelnej i na cmentarzu pochodzą z ul. Jaśkiewicza, informacja o tym w w/w artykule;
do Tajemnicze Stowarzyszenie i innych:
-stowarzyszenie zwykłe jest najprostszą formą organizacji pozarządowej i jako takie nie podlega wpisowi do KRS, rejestrujemy je w Starostwie Powiatowym, poczytaj prawo, a później się wymądrzaj;
-polskie prawo nie zabrania działalności w stowarzyszeniu osób powiązanych więzami rodzinnymi, wyjątkiem są organy nadzoru wewnętrznego, w których nie mogą być osoby z rodziny ( jak ci się nie podoba to zmień prawo);
-stowarzyszenie zwykłe nie posiada statutu;
-jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat naszego stowarzyszenia, wyjdź z Matrixa i wystąp do nas oficjalnie;
-urzędnik działa w granicach prawa, i jak ktoś pisze do jakiegoś urzędu, to ten za pomocą swojego pracownika ma odpowiadać, jak koleżance się nie chce to niech zmieni pracę i problem się rozwiąże;
-siedziba naszego stowarzyszenia jest prywatnym domu, w przeciwieństwie do LTR-u nie obciążamy budżetu miasta;
-Monitoring Zabytków to sieć stowarzyszeń w całym kraju, które zajmują się ochroną dziedzictwa kulturalnego;
-prezes nigdy nie studiował na kierunku architektura czy historia sztuki, tak więc musisz zmienić swoich informatorów.
Wracając do bruku, to w sobotę rozmawiałem z Burmistrz Szczęsną przy okazji zakupów i dowiedziałem się, że kostka jest już miasta, i że zostanie przewieziona na teren przy wysypisku w Płóczkach Dolnych.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Lipiec 2018
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_czolowe-zderzenie-w-rybnicy
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_straz-miejska
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_woda-nie-do-spozycia
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_iza-horanin-2018
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_odzyskany-sprzet-lesna--2-
Czwartek, 2018-07-19
List_mini_wypadek-rolowice-honda-2018
Środa, 2018-07-18
List_mini_przebudowa-skweru-lwowek-slaski-2018
Środa, 2018-07-18
List_mini_puchar-polski-ozpn
Środa, 2018-07-18
List_mini_wypadki
Środa, 2018-07-18
List_mini_sinice-jezioro-pilchowickie-2018-mini
Wtorek, 2018-07-17
List_mini_pies-szuka-domu-ubocze
Wtorek, 2018-07-17
List_mini_walizka
Wtorek, 2018-07-17
List_mini_mlodzi-i-starzy-na-spadochronach
Wtorek, 2018-07-17
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca