Strzały w Mojeszu

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2014-09-06 10:09:35
Wystrzałami rozpoczęły się V Niecodzienne Jarmarki Dziedzicowe w Mojeszu. Grupy rekonstrukcyjne - Regiment francuski z Sobótki oraz Pułk 2-gi Piechoty Księstwa Warszawskiego z Krotoszyc. w strojach z epoki zaprezentowały inscenizację bitwy, która rozegrała się tutaj w 1813 roku.

W piątek, 5 września br. w Mojeszu odbyły się V Niecodzienne Jarmarki Dziedzicowe. Impreza, która nawiązuje do wydarzeń sprzed ponad 200 lat, kiedy to wyczerpane walkami wojska napoleońskie oraz rosyjsko-pruskie zawarły rozejm. Wówczas to wzdłuż linii Bobru rozlokowane były oddziały francuskie a jeden z nich stacjonował właśnie na polach Mojesza.

Mieszkańcy wsi znakomicie wykorzystali to wydarzenie do promocji miejscowości. Od 2010 roku, z udziałem znakomitych grup historycznych, organizują tutaj inscenizacje walk, które przedstawiają rekonstrukcje bitew z sierpnia 1813 roku. Sami mieszkańcy aktywnie biorą udział w całej inscenizacji przebierając się w stroje z epoki.


Wczoraj w Mojeszu już po raz piąty odbyły się Niecodzienne Jarmarki. Wieczór tradycyjnie rozpoczął się od rekonstrukcji bitwy na mojeskich polach. Przedstawienie podziwiali licznie przybyli mieszkańcy okolicznych miejscowości. Po inscenizacji goście prowadzeni przez żołnierzy przeszli do świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła prelekcja na temat walk z 1813 roku. Po prelekcji na zgromadzonych czekała wielka biesiada pod gwiazdami, na której bawili się do późnych godzin nocnych. Były tańce, śpiewy i znakomita zabawa. 

Wśród gości nie zabrakło przyjaciół z Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego

 
Zobacz galerie:
Komentarze:
AparatAngi
Sobota, 2014-09-06 12:32
Było super. Pozdrawiam
AparatDD
Sobota, 2014-09-06 12:39
Moze jakis informacje na temat programu :(

Czy cos sie dzieje w sobote jeszcze ?
AparatRedakcja
Sobota, 2014-09-06 12:56
http://lwowecki.info/pl/1119/57/c/v-niecodzienne-jarmarki-dziedzicowe---piknik-napoleonski.html
AparatALE
Sobota, 2014-09-06 12:58
Fajnie że robią, ale w poprzednich latach więcej się działo i było więcej żołnierzy i ludzi. Trzeba coś poprawić, bo impreza za rok, dwa, upadnie. Nawet plakatów nie było na słupach w okolicy, a jeden czy teksty w Internecie to za mało. Szkoda, bo warto.

Według mnie burmistrz Kaziów nie wspiera tej fajnej imprezy, jakby Mojesz nie był w Gminie, a przecież graniczy z Lwówkiem. Kolejny minus dla burmistrza. Zresztą, i tak na niego nie zagłosujemy z rodzina i ze znajomymi. Podobno dla niego wsparcie kultury, to głównie wsparcie LOK'u, a nie stowarzyszeń i kreatywnych ludzi. Tu nikt się nie może wybić!
AparatPOpieram
Sobota, 2014-09-06 14:07
Zgadzam się z "ALE". Szkoda tylko, że w nadchodzących wyborach nie ma poważnych kontrkandydató dla Kaziowa. mam głęboką nadzieję, że wystartuje Pan Grześków i tym razem wygra wybory.
Aparatmmm
Sobota, 2014-09-06 18:43
Nawet nie wiedziałam, że coś jest :( Ktoś powinien bardziej rozgłosić, że jest jakaś impreza.
AparatKocur
Sobota, 2014-09-06 23:07
Informacja od samej Pani sołtys Mojesza.
Zadałem pytanie czemu festyn nie odbył się w sobotę albo niedzielę. W odpowiedzi dostałem, iż "Burmistrz przesunął termin na piątek bo w sobotę były dożynki gminne"

Szkoda, bo ludzi by było pełno, wolne od pracy, spotkania ze znajomymi itd...

Sam byłem na strzelaniu i widać było, że osoby z Mojesza naprawdę się starają by tworzyć te święto.
Pomoc burmistrza powinna być ogromna a jest c..... ciulowa :)

Pozdrawiam Kocur
AparatPaweł
Niedziela, 2014-09-07 00:19
Kocur masz rację w tę piękną inicjatywę wspierają mieszkańcy Mojesza i nie tylko ale cóż jak widać pan Burmistrz ma to .... takie imprezy powinny być wspierane przez władzę ale oni wolą imprezować na dożynkach w sobotę niż zrobić w niedziele dla mieszkańców którzy ich wybierają teraz widać że dożynki były dla władzy a nie dla mieszkańców z tego co się dowiedziałem nie którzy brali w pracy wolne aby być we Włodzicach na tych dożynkach
AparatKocur
Niedziela, 2014-09-07 10:51
Mógłbym się założyć, iż na tą zabawę w Mojeszu ludzi by przyszło więcej, niż było na tych dożynkach.
Po pierwsze z miasta do boiska w Mojeszu jest blisko, ludzie przychodzili by ścieżką rowerową.
Po drugie, łatwiej jest tam trafić(Postawić dwie tablice i każdy dojedzie)
Po trzecie, ludzie uwielbiają coś nietypowego a strzały z armat do tego się zaliczają.
Po czwarte jest to jakby impreza rodzinna, od najmłodszych do najstarszych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Mogę tak długo wymieniać, ale szkoda mi klawiatury :D

No nic, za rok też ma się to odbyć, więc już teraz można zapraszać :D

Pozdrawiam Kocur
Aparatantykazio
Niedziela, 2014-09-07 16:48
Kolejny dowód na to, że Kaziów nie jest godny piastowania swej funkcji. Dla kogo on pracuje? Dla siebie? Czy burmistrz liczył, że skoro do Mojesza nie chodzi na imprezę, bo tam się pojawia jego kontrkandydatka, to lepiej zmarginalizować tę imprezę, by więcej ludzi na weekend pojechało do Włodzic i brać udział w jego kampanii wyborczej?
Problem w tym, że zwykli mieszkańcy z Lwówka mają gdzieś nudną imprezę dożynkową we Włodzicach. Ja nawet bym tam nie pojechał za damo, bo czym się jarać? Oglądaniem Kaziowa na scenie i słuchaniem jego wywodów?
Pani Mariolu współczuję, że musi Pani i Stowarzyszenie z Mojesza być zdane na takiego człowieka. Oby jeszcze tylko kilka tygodni.
Aparatbard
Niedziela, 2014-09-07 18:55
Do POpieram! Tylko nie Grześków już wolę obecnego!
Aparatlwówek
Poniedziałek, 2014-09-08 09:31
Bo Burmistrz pewnie słusznie zauważył że Mojesz z Napoleonem ma tyle wspólnego co wół z karetą. Bitwa była ale nad Bobrem na pograniczu Lwówka i byłych Płakowic. Więc nie istotna jest informacja że Sołtys Mojesza organizuje imprezę niezwiązaną z historią Miejscowości. Równie dobrze można by było w każdej okolicznej miejscowości zrobić imprezę ala Napoleon bo pewnie wtedy był koło niej widział ją albo przez nią przechodził.
AparatOps
Poniedziałek, 2014-09-08 16:37
A czy agaty wydobywane sa na terenie lwówka ? Bo cos mi sie wydaje ze nie...
Aparatcoś wiem
Poniedziałek, 2014-09-08 16:55
do lwówek,
Masz pomysł "lwówek" ! to zorganizuj się i wykonaj imprezę ala Napoleon, tyle miejsca w każdej okolicznej miejscowości.
To bardzo łatwe zadanie.
Proponuję także zapoznać się z historią z publikacji , googlowanie na stronach z pierdołami nie wystarczy :)
Aparatdo Lwówka
Poniedziałek, 2014-09-08 22:16
Widzisz, albo jesteś głupi, albo zwyczajnie niedouczony.

W Mojeszu był obóz napoleoński w 1813 roku, w Mojeszu była knajpa napoleońska, co w ścianie miała oryginalną kulę i inne gadżety upamiętniające walki w okolicy. W Mojeszu miał miejsce słynny napa Rosjan i Kozaków na zaopatrzenie wojsk napoleońskich. Zrabowali skrzynię z kasą, czyli pełną monet! W Mojeszu był nawet pamiątkowy świerk napoleoński, albo inne drzewo na pamiątkę obozu w górnej części wsi.

Gadasz jak pewien ważny lwówecki urzędas w Gminie, co zna historię, ale przeglądanych stron w Internecie :(
AparatZe jak_?
Środa, 2014-09-10 18:26
W Mojeszu po pierwsze juz dawno nie ma wspolpracy mieszkancow a impreze organizowali w 80% ,,przyjaciele,, Pani Soltys nie z Mojesza!wiekszosc mieszkancow zrozumiala,ze przez impreze Pani Soltys robila sobie uklady i kampanie.Kiedys Pani Mariola Szczesna byla prawdziwa spoleczniczka i dzialala dla wszystkich...teraz dziala dla siebie, uklady, ukladziki...Przerost ambicji ponad wlasne mozliwosci!!Ju od dawna ma przylepiona nalepke,, tam gdzie kasa i mgr przed nazwiskiem tam Pani sotys z Mojesza!,,
AparatRobert Zawadzki
Piątek, 2014-09-12 22:41
do Ze jak_?
Pani Szanowna W Mojeszu oczywiście jest współpraca , mało się orientujemy prawda ? Wiele osób na pohybel wrogom i zazdrośnikom jest zaangażowanych i trzeba w tym miejscu Im gorąco podziękować! Pomimo wielu przeszkód i braku pomocy włodarzy miasta a z tego wynikła skromność imprezy,Jarmarki odbyły się.Ja bym siebie na % nie przeliczał , a i zasług nie chcę przypisywać .Cieszy mnie efekt .
Co do organizacji , jak Pani sobie wyobraża wykonanie takiego przedsięwzięcia bez kasy? Może Pani pomoże finansowo lub w naturze ?
Nikt z grupy nie odniósł przez chwilę wrażenia o robieniu kampanii wyborczej , tak może tylko twierdzić osoba właśnie mało zaangażowana,a mieszkająca w Mojeszu i z zawiścią patrząca na sukces. Może poprzednie lata także zaliczymy na kampanię ? Bardzo dużo zrobiła dla wsi,miasta,gminy i powiatu.Kto tego nie widzi ten ślepy.
W dalszym ciągu potrzebujemy chętne osoby do współpracy, może Pani się przyłączy ?
Proszę nie wstydzić się swego imienia i nazwiska.
AparatDo ze jak?
Piątek, 2014-09-12 23:42
Demokracja to wielki przywilej.Każdy może mówić to,co pomyśli- nawet jeśli nie myśli.To się tyczy do ciebie"Do ze jak"tam się nazywasz.Nie wiem czy to zrozumiesz? Widzę że ciężko ci zrozumieć pewne sprawy.Mieszkańcy Mojesza pomagaja w miarę swoich możliwości.Jestem w stanie ich zrozumieć i nie mam im za złe,że nie wszyscy sie angażują bo to nie jest możliwe. Jeśli chodzi o mnie to od 19-stego roku życia działam społecznie , mam coraz więcej przyjaciół,czego nie można powiedzieć o tobie.To że przybywa przyjaciół,którzy dają z siebie wszystko to świadectwo dobrej współpracy.Ty tego nie zrozuniesz,bo nienawiśc tobą kieruje i opróczwłasnego czubka nosa nic nie widzisz .Jesteś małym człekiem a kompleksy masz wielkie.Jesteś jedną z niewielu w Mojeszu ,która sieje intrygi i łatwo sie domyśleć kim jesteś.Może troche odwagi? Pozdrawiam wszystkich ! Mariola Szczęsna
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Październik 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca