Sprawa nadzwyczajnej wagi

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2014-08-19 08:14:29
Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym również z zakresu ochrony zdrowia, a w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy m.in. opracowywanie i realizacja oraz ocena efektów programów zdrowotnych wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców gminy.

W dniu 7 sierpnia br. burmistrz Lwówka Śląskiego zwołał sesję nadzwyczajną, na której przedstawił radnym projekt uchwały dotyczącej czteroletniego programu szczepień dla wybranych mieszkańców gminy.  Do programu, z którego rocznie będzie mogło skorzystać ok 800 osób zostanie zakwalifikowane ok 10-15% mieszkańców w wieku powyżej 55 roku życia.
Gmina i Miasto Lwówek Śląski liczy obecnie ok. 18 000 mieszkańców. Biorąc pod uwagę dane z ewidencji ludności na terenie Gminy Lwówek Śląski w wieku od 55 roku życia zamieszkałych jest 5.300 osób (stan na dzień 28.04.2014r.) - jest to populacja kwalifikująca się do udziału w programie. Zgodnie z danymi statystycznymi z innych gmin prowadzących programy szczepień przeciw grypie ok. 10-15% populacji podlegającej szczepieniu korzysta z programu. Przyjąć więc należy, że około 800 osób z terenu Gminy i Miasta Lwówek Śląski w wieku powyżej 55 lat podda się szczepieniu przeciw grypie.
 
Mariola Szczęsna – Radna Gminy i Miasta Lwówek Śląski 
- Uważam, że jest to szczytny cel, tylko za bardzo nie wiadomo dlaczego akurat ta grupa została wybrana. Uważam i to właśnie też powiedziałam Panu burmistrzowi na sesji, że gdybym ja miała taki projekt przedstawić radnym to na pewno skupiłabym się na rodzinach wielodzietnych, skupiłabym się na młodzieży i dzieciach szkolnych, bo tak naprawdę to oni są najbardziej zagrożeni i to oni w grupach się spotykają i wystarczy, że jedno dziecko z domu przyniesie grypę i wszystkie dzieci w klasie chorują. Drugi aspekt to jest taki właśnie, że rodziny, np. wielodzietne mają duże wydatki związane z pójściem we wrześniu dzieci do szkoły, muszą zakupić całe wyposażenie, ubiory, książki, … I gdyby mieli zaszczepić wszystkie dzieci ze swojego domowego budżetu to jest już bardzo duży wydatek. Stąd bardziej bym się pochyliła nad tą grupą.
Kryteria i sposób kwalifikacji uczestników.
W ramach programu szczepione będą osoby w wieku od 55 lat, zamieszkałe na terenie Gminy i Miasta Lwówek Śląski. Rocznie przewiduje się szczepienie ok. 800 osób. Przez cztery lata realizacji programu zaszczepionych zostanie ok. 3.200 osób.

Zasady udzielania świadczeń w ramach programu.
Świadczenie w postaci wykonania szczepienia przeciw grypie otrzymają osoby zakwalifikowane do programu przez lekarza. Działaniami edukacyjnymi zostaną objęte osoby kwalifikujące się do szczepień.

W całym projekcie bardzo enigmatycznie zostały sformułowane kryteria, według których będą „rekrutowane” osoby do szczepień refundowanych z budżetu gminy. Nie bardzo wiadomo, czy np. zapraszane do darmowych szczepień będą osoby według nazwisk, według miejsca zamieszkania – ze wsi, z miasta, czy kto pierwszy ten będzie miał za darmo?
Koszty jednostkowe.
Planuje się, że koszt wykonania świadczenia u jednej osoby to ok. 25 PLN (koszt szczepionki, obsługa programu oraz przeprowadzenie akcji edukacyjnej).

Planowane koszty całkowite.
Przy założeniu, że ze szczepień skorzysta 800 osób rocznie, planuje się całkowity koszt programu na kwotę 20.000,00 PLN w skali roku. W latach 2014-2017 z budżetu Gminy i Miasta Lwówek Śląski przeznaczonych zostanie 80.000,00 PLN.

Na cały projekt z budżetu gminy Lwówek Śląski zostało przeznaczone 20.000 złotych rocznie. Jest to niewielki wydatek w stosunku do potrzeb mieszkańców. Przy tak niewielkich budżetach, wielu specjalistów podkreśla, iż zdecydowanie bardziej warto skupić się na dobrze przygotowanej kampanii informacyjnej uświadamiającej mieszkańcom konieczność szczepień i ewentualne zagrożenia związane z powikłaniami pogrypowymi a nie obejmowanie ochroną małej grupki osób.

Mariola Szczęsna – Radna Gminy i Miasta Lwówek Śląski 
- Pan doktor Karasiński, który był na sesji powiedział, że faktycznie to jest prawda, że sama kampania przeciwko grypie jest najważniejsza. Ludzi trzeba uświadomić, powiedzieć im czym się różni grypa od przeziębienia, jakie są objawy i jakie ewentualne powikłania. I to jest duże wyzwanie, żeby taka informacja dotarła do wszystkich i takim czymś powinna by się gmina zająć.

Komentarze:
Aparatz'boku
Wtorek, 2014-08-19 09:58
Burmistrz Kaziów wymyślił, jak pozyskać starszy elektorat: dać im coś za darmo i dla ich zdrowia. Jeszcze bardziej jestem przeciw takiemu człowiekowi i nie oddam ja i moja rodzina na niego ani jednego krzyżyka na karcie wyborczej.

Pani Mariolu, Pani widzi ten problem szerzej. Brawo! Reszta radnych śpi, albo się boi nie wiem czego. Burmistrz nic wam nie może zrobić, ludzie, obudźcie się z letargu!!! Po to własnie jesteście, a jak tego nie rozumiejcie to spadajcie.
AparatPaweł
Wtorek, 2014-08-19 12:10
P. Mariola ma racje o młodych trzeba dbać to oni będą robić na starszych ludzi na ich marne emerytury więc powinni być zdrowi o młodych nikt tu nie dba wszyscy mają ich w dupie a dbanie o młodzież to podstawa !!!
Aparatz lwowka
Wtorek, 2014-08-19 12:25
cel szczytny, tylko skąd ten pośpiech, czyżby zbliżały się wybory?

Szczepić powinni się wszyscy i z tym się zgadzam ale w pierwszej kolejności dzieci bo jak jedno zachoruje to zaraz mamy szpital w domu, no ale dzieci i ryby w wyborach nie głosują
Aparat007
Wtorek, 2014-08-19 13:44
do: Z lwowka:
ująłeś samo sedno sprawy :-)
Aparatz'boku
Wtorek, 2014-08-19 15:01
Cieszy mnie, że dostrzegacie zagrywki przedwyborcze Kaziowa. Dzieci pod szkołami w Lwówku mokną i chorują, bo nie ma wiat - tej jednej malutkiej pod SP2 nie liczę - ale dzieci nie głosują, a jak podrosną to wyjadą z Lwówka, bo dla nich burmistrz nie stworzył żadnych perspektyw.

12 lat i nadal brak miejsc pracy, zamykane są kolejne publiczne placówki i będą kolejne. Ten człowiek dopuścił nawet, by sprzedano starą harcówkę, gdzie mogło stać super przedszkole w centrum miasta i tuż za płotem jest szkoła z zerówką. Teraz tu będą jakieś bankiety prywatnej osoby!!!
Aparatz'boku
Wtorek, 2014-08-19 15:02
Cieszy mnie, że dostrzegacie zagrywki przedwyborcze Kaziowa. Dzieci pod szkołami w Lwówku mokną i chorują, bo nie ma wiat - tej jednej malutkiej pod SP2 nie liczę - ale dzieci nie głosują, a jak podrosną to wyjadą z Lwówka, bo dla nich burmistrz nie stworzył żadnych perspektyw.

12 lat i nadal brak miejsc pracy, zamykane są kolejne publiczne placówki i będą kolejne. Ten człowiek dopuścił nawet, by sprzedano starą harcówkę, gdzie mogło stać super przedszkole w centrum miasta i tuż za płotem jest szkoła z zerówką. Teraz tu będą jakieś bankiety prywatnej osoby!!!
Aparatjulo
Wtorek, 2014-08-19 17:25
Osoby w wieku +55 są szczególnie narażeni na wirus grypy,i oni powinni być pod szczególą ochroną.Dziękujemy Panie Burmistrzu że pomyślał Pan o nas!
Mieszkańcy Lwowka Śl.
Aparatdo julo
Wtorek, 2014-08-19 21:37
Debil jesteś, na grypę narażony jest każdy tak samo. Ja mam 29 i mogę zachorować jak dziadek.

Swoja drogą uchwała traktująca pewną grupę ludzi za ważniejszych od innych jest niezgodna z konstytucją.

Co to za burmistrz co dzieli ludzi na lepszych i gorszych? To jest człowiek godny tak ważnej funkcji? NA TACZKĘ I WON!!!
AparatOla
Wtorek, 2014-08-19 22:03
szkoda, że te wszystkie obienice pojawiają się tuż przed wyborami! Ja osobiście nie widze sensu marnowania 80 tys. w naszym mieście nikt nie widzi naprawdę istotnych problemów, skoro wciąż mydlą nam oczy takimi bzdetami. czy tylko mi przeszkadza,że w trakcie weekendu w mieście nie można skożystać w MIEŚCIE POWIATOWYM z doraźnej pomocy medycznej w ośrodku, tylko jechać do 15 km do Gryfowa?
AparatONO
Środa, 2014-08-20 08:06
panie burmistrzu (z małej litery jest tutaj jak najbardziej na miejscu, weź się pan za rzeczy bardziej potrzebne - też np. na pokaz. Trzeba miasto odszczurzyć, jak będzie mniej szczurów i innego zarastwa to i szczypionek nie będzie tyle potrzeba. Pisząc o szczurach mam na myśli prawdziwe gryzonie ...
AparatKocur
Środa, 2014-08-20 11:02
ONO-U nas panuje epidemia głupoty :D

burmistrz powinien się zająć inwestorami, pracodawcami tak by jak najwięcej firm chciało tutaj zakładać swoją działalność.
Bez tego gmina nadal będzie w tyle. Nawet jest cytat do takiego czegoś: "Bogactwo nie bierze się z pieniędzy, lecz z pracy"
Prawda jak w mordę strzelił :P

Pozdrawiam Kocur
Aparatgrom24
Środa, 2014-08-20 12:30
szanowny panie burmistrzu chyba już czas najwyższy zwinąć żagle i wreszcie odejść może chociaż to zrobi pan z klasą bo pańskich ,, sukcesów,, i tak elektorat nie zapomni chociażby o nowych miejscach pracy ,wyprzedaży majątku gminy itp6917
Aparatz'boku
Środa, 2014-08-20 12:48
bumiszcz (celowo tak piszę) ma nas za jełopów, jeśli sądzi że takie zagranie pod publiczkę pomoże mu wygrać wybory.

Jaki jest gospodarz zwany Ludwikiem Kaziów? Miał 3 kadencje, czyli aż 12 lat na rozwinięcie gminy. jaki efekt?

W Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich Gmina Lwówek Śląski zdobyła 0 punktów!!!

Jaki gospodarz, taka Gmina!!!
Aparatz'boku
Środa, 2014-08-20 12:58
Ludwik Kaziów to burmistrz, który jest tak wspaniałym gospodarzem, że warto pochwalić się wynikami innego ogólnopolskiego "Rankingu najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce".
---------------------------------------------
Gmina Lwówek Śląski - 823 miejsce!!!
---------------------------------------------
Dla porównania biedna bardzo przez lata i zapadła sąsiednia Gmina Nowogrodziec ma znacznie lepsza pozycję, bo znalazła inwestorów m.in. Japończyków.
Aparatz'boku
Środa, 2014-08-20 13:34
Burmistrz Ludwik Kaziów na swoim nędznym blogu nie raczył pochwalić się wynikami z 2013 roku umieszczonymi "Statystycznym Vademecum Samorządowca", przygotowanym przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu. Dlaczego? Bo "prawda w oczy kole"...

W 2011 roku było 1307 zarejestrowanych bezrobotnych w Gminie Lwówek Śląski.
Minął rok i co? Liczba zwiększyła się do 1355 osób !!!!! Za co go ludzie cenicie? Jest coraz gorzej!!!

Chcecie inne wyniki? Gmina Lwówek Śląski w 2012 roku osiągnęła gorsze od średniej wojewódzkiej wyniki np. w kwestii: podstawowej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz jedne z najgorszych w województwie w kwestii nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
Aparatz'boku
Środa, 2014-08-20 14:25
Poznajcie gospodarzenie w Gminie Lwówek Śląski wg danych z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

WYDATKI BUDŻETU GMINY LWÓWEK ŚLĄSKI
A) TRANSPORT I ŁĄCZNOŚĆ:
w 2010 r. - 8,8%
w 2012 r. - 4,8% (powinno wzrastać a maleje!)

B) OŚWIATA I WYCHOWANIE:
w 2010 r. - 45%
w 2012 r. - 31,9% (dlatego bo zamykane szkoły)

C) OCHRONA ZDROWIA:
w 2010 r. - 0,6%
w 2012 r. - bez zmian (a powinno być więcej!)

D) BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE i OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA
w 2010 r. - 0,8%
w 2012 r. - 0,6% (i znów coraz gorzej dla nas)

E) KULTURA I OCHRONA DZIEDZICTWA NARODOWEGO
w 2010 r. - 7%
w 2010 r. - 4,9% (upadek kultury już widać...)

Masakra!!!
Aparatmaxiu
Środa, 2014-08-20 14:44
to jakieś jaja są albo te dane są s kosmosu albo trzeba zrobić ściepę narodową na komplet taczek
Aparatdo maxia
Środa, 2014-08-20 15:15
To są prawdziwe dane, dlatego podane jest skąd te dane.

Najgorsze, że 1355 bezrobotnych.

Panie Burmistrzu, co Pan dla nich zrobił? Masz honor człowieku to odpowiedź tutaj!!!
Brak odpowiedzi oznacza, że nie masz honoru, ani jaj. Decyzja należy do ciebie, ja liczę że masz honor i jaja.

Czekamy na konkrety. Jakie miejsca pracy, jacy inwestorzy, jakie działania Pan wykonałeś?
Aparatyyy
Środa, 2014-08-20 15:23
honor i jaja to ma ale do czego innego ... hahaha

szczególnie jaja - o tym już się głośno mówi :))))))))
Aparatbaba
Środa, 2014-08-20 15:41
Panie Burmistrzu,my ludzie powyżej 50lat czekamy z niecierpliwością na szczepionkę.Nie rób Pan sobie nic z tych wypowiedzi zamieszczonych.Jak pan da nam za darmo szczepionkę to my na Pana zagłosujemy.Weterani.
Aparatchłop
Środa, 2014-08-20 17:39
tak tak panie burmistrzu - my 50+ czekamy oj czekamy na pana szczepionki .... będziemy na pana głosować - prosimy panie burmistrzu - buhahahahahahahahahaha
Aparatantyweteran
Środa, 2014-08-20 18:00
Jaki weteran ma 50 lat i więcej? Chyba w Wietnamu, bo prawdziwych weteranów z okresu wojny jest może kilkunastu w Gminie i nie wiedzą jak działa Internet. To dziaduszki 90-100 letnie.

A biedne dzieci z patologicznych rodzin, co nie mają szansy na wykupienie szczepionki są gorsze dla naszego gospodarza? A może pracujący i płacący podatki, czyli Ci co utrzymują tę Gminę są gorsi?
Tylko Burmistrz Kaziów potrafi tak ładnie dzielić ludzi na lepszych i gorszych, na ważniejszych i nieistotnych.

Zaczęła się kiełbasa wyborcza i psy się rzuciły...
Jeszcze szczepionki nikt nie dostał a już pseudo weteran zadek liże burmistrzowi w podzięce.
Aparatto ja -radna
Środa, 2014-08-20 22:01
Dlaczego nie zostaną zaszczepione osoby przed 55rokiem życia? Bo jak zachorują to nie będą mieli ochoty żeby domagać się i skarżyć,człowiekowi nie chce się nawet myśleć,bo nawet włosy bolą,i zagrypieni do wyborów nie pójdziemy i nie zagłosujemy na kogoś innego,o to przecież chodzi!.A zaszczepieni będą wdzięczni burmistrzowi i złego słowa o nim nie powiedzą i czując się zobowiązanymi oddadzą swój głos na WYBAWCĘ. NIEZASZCZEPIENI RAZEM DO WYBORÓW!NIECH NAM SZCZEPIONKĄ NIKT OCZU NIE ZAMYDLA!PRZECIEŻ WIEMY CZEGO CHCEMY!
Aparatz'boku
Czwartek, 2014-08-21 08:46
Oczywiście, że pójdę i własnie dlatego, że uznał mnie za odrzut, człowieka drugiej kategorii razem z rodziną jesteśmy pewni, że oddamy głos na innego kandydata.
Kolejny krok burmistrza to będzie podział na rasę, religię, a może poglądy polityczne? To nie PRL ani Trzecia Rzesza, każdy jest z nas równym!!!!!

A potem się dziwią, że młodzi stąd jadą szukać pracy i normalności. Tego nie potrafi zapewnić, lepiej dać szczepionki dla starszych i znów przez 4 lata dostawać 15 tysięcy wypłaty co miesiąc!!!
Aparatmarks lenin
Czwartek, 2014-08-21 08:57
Ludzie a jakie są Kryteria i sposób kwalifikacji uczestników? Stara dobra szkoła
Aparatwidzem i siem brzydzem
Czwartek, 2014-08-21 12:28
W uchwale burmistrza jest napisane:
"Według zaleceń przeciw grypie powinny być szczepione corocznie między innymi osoby powyżej 55 roku życia."

To kłamstwo. Nie ma grupy od 55 lat. Światowe organizacje dzielą wiekowo na dzieci poniżej 5 roku życia (czasem poniżej 8 roku życia) i dorosłych powyżej 65 roku życia.

Dlatego te 55 lat to tylko kiełbaska wyborcza dla faceta, który każdego roku zgarnia ok. 180 tysięcy z samej tylko pensji, a to kasa z naszych podatków. Pomnóżmy razy 12 lat, czyli zarobił jako "nasz" burmistrz ponad 2 miliony!!!
AparatTylko 800 osób
Czwartek, 2014-08-21 12:44
W uchwale jest napisane, że zostanie zaszczepionych jednego roku tylko 800 osób.

Przypominam, że powyżej 55 roku życia jest kilka tysięcy. Kto znajdzie się w gronie zasłużonych? Oczywiście nie rodzina, urzędnicy i znajomi Ludwik Kaziów...
Czy nazwiska będą podane do wiadomości mieszkańców? Będziemy czytać na liście, jak w PRL?
Skąd będzie wiadomo, że rodzina bliższa i dalsza Kaziowa nie będzie na tej pierwszej liście? Przecież stać ich na to.

Ponadto program trwać będzie cztery lata, lecz zapomniano, że co roku będą nowe osoby przekraczać uprzywilejowaną linię wiekową 55+
AparatDaria
Piątek, 2014-08-22 08:42
burmistrz jest miły i fajny a wy mu przeszkadzacie...
Aparatdo Darii
Piątek, 2014-08-22 09:13
Miły i fajny to może być klaun w cyrku i dlatego powinien być burmistrzem? Nie sądzę.
Burmistrz ma działać na rzecz poprawy życia w Gminie, a zwłaszcza w kwestii bezrobocia. Jak ludzie pracują Gmina ma więcej podatków i ma więcej kasy na inwestycje np. poprawę zaniedbanych platan lwóweckich. Jak ludzie mają pracę mniej młodych opuszcza region. Jak mają pracę więcej kupują produktów i lokalne firmy więcej produkują i oferują więcej usług.
AparatKocur
Piątek, 2014-08-22 10:14
"Do Darii" Idealnie podsumował całość. Tak działa ekonomia, to są podstawy a i tak ludzie na stołkach próbują tworzyć coś innego.

To jest tak logiczne, tak banalne, że dzieci w podstawówce to zrozumieją.

Pozdrawiam Kocur
Aparatdo Darii i reszty
Piątek, 2014-08-22 10:24
ja nie zamierzam już przeszkadzać Ludwikowi nich sobie chłop idzie na emeryturę i plewi ogródek albo zbiera znaczki a GMINĘ niech zostawi w spokoju i nie przeszkadza tym co chcą coś zrobić
Aparataa
Piątek, 2014-08-22 12:05
no chetnie zagłosuje na kogoś innego bo ten marzm i likwidowanie wszystkiego zaczyna byc juz nudny...
a po wyborach znów zaczna likwidowac szkoły - według marcowej obietnicy -
Ale kto startuje?
Wiecie?
Aparatsprawiedliwa radna
Piątek, 2014-08-22 21:43
Niech startują młodzi,zawsze to 800złotych,w radzie gminy jest 15 radnych,to może chociaż 15 osób nie wyjedzie za chlebem! Ale jak przy sterze będzie ten sam skład,to radnym może być nawet papież i tak nic nie zrobi,bo trzy przemądrzałe ŁEPKI wiedzą najlepiej co dla mieszkańców dobre.Dlaczego nie zapytają nas o zdanie?Przecież na ich wynagrodzenie my pracujemy!To prawie tak jak byśmy byli ich pracodawcami,tylko w tym układzie pracownicy (burmistrz i reszta) mają więcej do powiedzenia niż pracodawcy,czyli MY.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Maj 2020
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca