Dwa Herculesy przeleciały nam nad głowami


fot. Ministerstwo Obrony Narodowej


Wojskowe samoloty C-130 "Hercules" z biało- czerwoną szachownicą na ogonie przeleciały nisko nad ziemią. Z informacji od czytelników wiemy, iż widziane były na terenie gmin Lubomierz oraz Wleń i kierowały się na południeInformację o wojskowych maszynach potwierdza Aeroklub Jeleniogórski, do którego załogi zwracały się z prośbą o zgodę na przelot nad Jelenią Górą. Niestety, piloci nie informują ani skąd, ani dokąd, ani też, w jakim celu lecą.


Kilka miesięcy temu, kiedy to przelatujące zaledwie 300 stóp (ok. 100 m.) nad ziemią samoloty wywołał poruszenie wojsko tłumaczyło, iż są to loty szkoleniowe. – Na tym terenie prowadzone są loty szkoleniowe – wyjaśniał nam kpt. Maciej Nojek Oficer Prasowy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach koło Krakowa, który tłumaczy, iż piloci muszą trenować i podnosić kwalifikacje w takim terenie, w jakim przyjdzie im pełnić misje. Samoloty latają m.in. do Afganistanu, gdzie często loty muszą być wykonywana na bardzo niskim pułapie i żeby pilot w takich warunkach mógł bezpiecznie latać to musi ćwiczyć i co jakiś czas przedłużać swoje kwalifikacje i do takich lotów wybierane są tereny o podobnym ukształtowaniu jak te, w których przyjdzie im działać.


Dziś nie udało nam się skontaktować z bazą wojskową. Możemy jedynie domyślać się, iż to kolejni piloci podnosili swoje kwalifikacje.
Autor: red.