Wirus A/H1N1 dotarł do Lubania. W Lwówku Śląskim reżim sanitarny

Jak podaje portal eLuban.pl, w Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu są potwierdzone trzy zachorowania na świńską grypę, dlatego szpital ogranicza odwiedziny i zamyka część oddziałów.

W tej chwili mamy trzy osoby zarażone wirusem A/H1N1. Jedna osoba jest w stanie stabilnym, pozostała dwójka znajduje się na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. - usłyszeli dziennikarze lubańskieog portalu od Krzysztofa Knopki, prezesa Łużyckiego Centrum Medycznego, który poinformował także, że na oddziały gdzie przebywają osoby zarażone wirusem nie przyjmuje się pacjentów.
- Nie przyjmujemy pacjentów na OIOM, oddział internistyczny i neurologię z racji tego, że jest ona na tym samym piętrze. Powiadomiliśmy wszystkie szpitale wokół, że pacjenci z tego regionu będą wysyłani do szpitali w Zgorzelcu, Bolesławcu, Jeleniej Górze i Lwówku Śląskim.

Prezes ŁCM zapewnia,  że są to przypadki z zewnątrz - nie chcemy, aby ktoś zaraził się u nas. W związku z tym w szpitalu wdrożono odpowiednie procedury higieniczne jest również zarządzenie o ograniczeniu odwiedzin na terenie placówki. Całkowicie z odwiedzin wyłączone są oddziały, na których hospitalizowani są pacjenci zarażeni wirusem A/H1N1.


W Powiatowym Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim (lwóweckim szpitalu) po otrzymaniu w dniu 6 lutego informacji z ŁCZ zostały wdrożone procedury i reżim sanitarny. - Wszystkie przypadki grypopochodne są pod specjalnym nadzorem - mówi nam Pani Małgorzata Barańska Prezes PCZ w Lwówku Śląskim, która dodaje, iż na razie na naszym terenie nie stwierdzono występowania zachorowań typu A/H1N1, niemniej cały personel bacznie obserwuje pacjentów i wszystkie podejrzenia są natychmiast poddawane badaniom.

W szpitalu w Lwówku Śląskim zostały ograniczone odwiedziny. Teraz do jednego pacjenta może wejść tylko jedna osoba i to za zgodą lekarza z oddziału.


Lekarze alarmują, grypa typu A/H1N1 jest chorobą zakaźną i wyjątkowo niebezpieczną. Aby ustrzec się przed zachorowaniem należy szczególnie dbać o higienę, a przede wszystkim się zaszczepić.

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych - przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Autor: red./ eLuban.pl