Jesienne manewry w ZSE-T w Rakowicach Wielkich

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-11-07 09:29:46


Za nami kolejne doroczne manewry uczniów klas mundurowych, które w dniu wczorajszym odbyły się w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich. W manewrach udział brali uczniowie klas licealnych o profilu wojskowym, policyjnym i strażacko- ratowniczym.


Celem manewrów było sprawdzenie młodzieży pod względem przygotowania fizycznego i wyselekcjonowanie najlepszych uczniów, którzy będą reprezentowali ZSE-T w zawodach międzyszkolnych. – Takie manewry i wyjazdy na różne zawody doskonalą umiejętności młodzieży m.in. w zakresie strzelania, biegania, czy taktyki – mówi Pan Adam Dymitroca nauczyciel rakowickiej szkoły.


Uczniowie, którzy wybrali ZSE-T na co dzień mają do dyspozycji doskonałą bazę sportową oraz mogą liczyć na wsparcie doświadczonych nauczycieli - tak tych od wychowania fizycznego, jak i tych od przedmiotów kierunkowych: strażaków, policjantów, czy wojskowych. Dzięki temu doskonałemu połączeniu szkoła może poszczycić się licznymi sukcesami w zawodach zewnętrznych. Pan Dymitroca przypomina nam o tych najbardziej znaczących osiągnięciach, z których warto wymienić np. wygraną w mistrzostwach Polski klas mundurowych w Żaganiu w 2016 roku, czy chociażby tegoroczne sukcesy: w eliminacjach wojewódzkich do zawodów centralnych we Wrocławiu, gdzie uczniowie ZSE-T zajęli drugie miejsce w województwie na 14 szkół z Dolnego Śląska, czy sukces w VII Mistrzostwach Sportowo- Obronnych o Puchar Ministra Obrony Narodowej, które w dniach 10-13 września odbyły się na terenie jednostki wojskowej w Bolesławcu, gdzie reprezentacja dziewcząt zdobyła pierwsze miejsce a chłopców drugie miejsce.

Wczorajsze manewry wpisały się w obchodzoną 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości RP – Rok jest szczególny i manewry są szczególne – mówi Pan Jan Czyczerski Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno- Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej w Rakowicach Wielkich – Coraz więcej organizacji wspierających Zespół Szkół w doskonaleniu młodzieży w tych specjalnościach mundurowych może zaowocować nam tym, że Ci młodzi z nadzieją będą patrzyli na Rzeczpospolitą, że będą się czuli potrzebni, będą mieli poczucie takiego przygotowania, wyszkolenia, że w razie potrzeby będą do wykorzystania przez siły Rzeczpospolitej a jednocześnie w razie jakiejś klęski będą w stanie pomóc. Nie będą stali z boku i przyglądali się, tylko będą wspierali działania czy gmin, czy powiatów ratujące ludzi, ratujące życie tych ludzi – dodaje dyrektor, który przyznaje, że rakowicka szkoła ma sporą grupę przyjaciół wspierających jej działania. ZSE-T współpracuje z policją, strażą pożarną, czy wojskiem. – Są to takie jednostki jak w Bolesławcu 23 Śląski Pułk Artylerii, który już od lat współdziała z Zespołem Szkół w Rakowicach Wielkich, Państwowa Straż Pożarna - tu takie osobiste nastawienie Komendanta, tak poprzedniego, jak i obecnego do wsparcia działań szkoły, 62 Kompania Specjalna Commando, z którą w zasadzie najdłużej współpracujemy i aktywnie wspiera nas tak sprzętowo, jak i osobowo w doskonaleniu młodych ludzi i od niedawna również klasy policyjne i policja ze szczególnym wsparciem komisarza Czafurskiego – tłumaczy dyrektor.


Manewry swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele
jednostek wspierających ZSE-T: reprezentujący Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim: Komendant mł. bryg. Mariusz Mróz, Zastępca Komendanta st. kpt. Andrzej Więdłocha oraz Naczelnik Wydziału Operacyjno- Szkoleniowego st. kpt. Mirosław Ożogowski, wraz z liczną grupą lwóweckich strażaków, a także reprezentujący 62 Kompanię Specjalną Commando z Bolesławca chorąży Marek Stachowski, czy reprezentujący Policję mł. asp. Paweł Jaworski.

 
 
W ramach manewrów przeprowadzono zawody sportowo-obronne składające się m.in. ze strzelania z karabinka sportowego i pistoletu, crossu militarnego z pokonywaniem przeszkód, czy rzutu granatem na odległość i do celu. Uczniowie klas o profilu pożarniczym ponadto ćwiczyli  i prezentowali swoje już zdobyte umiejętności z zakresu ratownictwa – Przygotowaliśmy dla młodzieży zadania z ratownictwa medycznego, ćwiczenia resuscytacji na fantomie i drugie stanowisko to jest sprzęt hydrauliczny, czyli rozłożenie, zbudowanie stanowiska, przygotowanie sprzętu do działań i praca tym sprzętem – wyjaśnia st. kpt. Andrzej Więdłocha z PSP w Lwówku Śląskim, który przyznaje, iż uczniów z rakowickiej szkoły zna bardzo dobrze, bo biorą oni udział w cyklicznych szkoleniach straży. – Na tych szkoleniach młodzież zapoznaje się z szeroko pojętym ratownictwem – tłumaczy zastępca komendanta, który dodaje, iż po trzech latach nauki młodzież ma dobre przygotowanie do służby w jednostkach straży pożarnej.
Nie tylko uczniowie klasy pożarniczo- ratowniczej mogą się poszczycić doskonałą wiedzą teoretyczną i praktyczną, która zapewnia jej lepszy start do służby. Równie doskonale przygotowani są uczniowie klasy policyjnej i wojskowej, co potwierdza nam Pan Adam Dymitroca, który mówi, że wielu absolwentów ZSE-T zasila szeregi służb mundurowych, przede wszystkim wojska.

Na zakończenie manewrów najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy. Dzień zakończył się wspólną zabawą przy ognisku, która zawsze jest znakomitą okazją do integracji.


 
   


Zdjęcia: ZSE-T w Rakowicach Wielkich i Lwówecki.info
Zobacz galerie:
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz

Kalendarz wydarzeń

Prev
Sierpień 2019
Next
Po Wt Śr Cz Pi So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
WAŻNE

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Mini_archiwum-lwowecki
Niedziela, 2019-03-17
List_mini_hercules-c130-mon
Piątek, 2019-03-15
List_mini_swietlica-wiejska-w-mlynsku-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_znowu-okradaja-domy-rozwiercajac-okna
Piątek, 2019-03-15
List_mini_male-granty-3
Piątek, 2019-03-15
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-dzieci-2019
Piątek, 2019-03-15
List_mini_policyjny-kogut
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_prokurator
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_onie-byli-niezlomni
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_tragiczny-wypadek-na-dk30
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_wlen-zabytek
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-licealiada-mlodziezy
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mini-pilka-siatkowa-4-sp-mirsk
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_mistrzostwa-powiatu-szs-----pilka-reczna-dziewczat-igrzysk-dzieci-2019
Czwartek, 2019-03-14
List_mini_pilka-reczna-chlopcow-igrzysk-mlodziezy-2019
Czwartek, 2019-03-14
Aktualności | Wydarzenia | Ludzie | Samorząd | Na sygnale | Wywiady | Historia | Galeria | Ogłoszenia |  Reklama | Praca