Lwóweckie Lato Agatowe 2018 - Parada

Parada Poszukiwaczy Skarbów poprzedziła oficjalne otwarcie XXI Lwóweckiego Lata Agatowego święta mieszkańców gminy Lwówek Śląski, ale także święta miłośników piękna zaklętego w kamieniu. 


Zły Lwówecki.info, oj bardzo zły ;-)
Zanim jednak przejdziemy do relacji z otwarcia LLA czujemy się w obowiązku ustosunkować do mowy nienawiści w stosunku do redakcji w związku z tym, iż na naszych stronach nie było zapowiedzi tegorocznego LLA a była zapowiedź bliźniaczej imprezy odbywającej się za miedzą w Lubaniu.

Organizatorami LLA jest Gmina i Miasto Lwówek Śląski, której burmistrzem jest pani Mariola Szczęsna oraz Lwówecki Ośrodek Kultury, którego dyrektorem jest Tadeusz Dzieżyc.

Jeżeli to, że po raz kolejny uszanowaliśmy wolę organizatorów LLA, którzy tak jak w latach poprzednich, tak i w tym roku nie byli zainteresowani jakąkolwiek promocją na łamach Lwówecki.info i jeżeli to, że po raz kolejny nie zareagowaliśmy na dyskryminację przez burmistrz Lwówka Śl. i dyrektora LOK-u, którzy nie chcą, aby Lwówecki.info był patronem medialnym tego wydarzenia, mimo, że naszym koronnym warunkiem takich patronatów jest umieszczenie naszego loga na plakacie, to oczywiście TAK, JESTEŚMY ŹLI ;-)


Zły Lubań i SFM, oj zły ;-)
Dlaczego prezentowaliśmy program Sudeckiego Festiwalu Minerałów, który odbywa się teraz w Lubaniu? Wyjaśnienie jest bardzo proste, dlatego, że władze Lubania, w przeciwieństwie do władz Lwówka Śląskiego chciały się promować i robiły to bardzo szeroko. Dla Burmistrza Lubania Pana Arkadiusza Słowińskiego tak Lwówecki.info, jak i szereg przedstawicieli wszelakich mediów to partnerzy, z którymi nie tylko można, ale trzeba współpracować dla dobra mieszkańców i regionu.


Zły Spirifer, oj bardzo zły ;-)

Wiele osób bardzo źle wypowiada się o lubańskiej imprezie. W mediach społecznościowych, ale i w wiadomościach do redakcji pojawiają się określenia, iż to „złodziejska impreza”, iż Lubań ukradł Lwówkowi Śląskiemu dorobek wielu lat, ect. W pełni zrozumiałym jest żal mieszkańców, że na pojawieniu się niemal bliźniaczej imprezy w regionie LLA straciło. Warto zadać sobie pytanie, czy musiało do tego dojść i jak to się stało, że po 15 latach współorganizatorzy LLA, którzy bez większych problemów dogadywali się z poprzednimi włodarzami, nie dogadali się z obecną burmistrz Mariolą Szczęsną?

O sprawie rozstania Towarzystwa Geologicznego Spirifer z Lwówkiem Śląskim pisaliśmy parokrotnie.

List otwarty do koleżanek i kolegów z ruchu kolekcjonerów minerałów (poniżej fragmenty)

(…) Niestety wszystkie te plany zostały w dość brutalny sposób zniweczone przez nową Panią Burmistrz Lwówka - Mariolę Szczęsną. Prowadzone przez około rok rozmowy i negocjacje przybrały formę farsy, a nawet obrażania nas. Wielokrotnie zmieniano wcześniejsze wspólne ustalenia i nie dotrzymywano terminów. (…)
(…) Warto także zaznaczyć, że przez 15 lat 3-krotnie „dokładaliśmy” środki do organizacji LLA, 10-krotnie zwrócone nam zostały koszta, a 2-krotnie uzyskaliśmy symboliczny zysk. Nasz zespół (zazwyczaj około 10 osób), poza 2 razami, pracował całkowicie za darmo. W tym roku byliśmy gotowi pracować na podobnych warunkach. (…)
(…) Smutne jest to, że obecni decydenci w Lwówku roztrwaniają budowany przez tyle lat prestiż i potencjał tak świetnie rozwijającej się imprezy. Imprezy, którą wspólnymi siłami udało się umieścić wśród najlepszych tego typu wydarzeń na świecie (oczywiście na pewno nie ze względu na program estradowy) i która miała ogromne szanse na dalszy rozwój z wielką korzyścią dla Lwówka i całego regionu
- pisał w Liście Otwartym Tomasz Praszkier Prezes TG Spirifer, który w przeprowadzonej w ubiegłym roku rozmowie telefonicznej z lwówecki.info dodawał m.in., iż ostateczne decyzje już zapadły: – Ostateczne decyzje już zapadły. My toczyliśmy ponad rok rozmowy, a przez ostatnie miesiące byliśmy traktowani w sposób niepoważny i kilkakrotnie obrażani.
 
Kilka dni po opublikowaniu przez Lwówecki.info Listu otwartego do kolekcjonerów na zaistniałą burzę Listem otwartym odpowiedziała burmistrz Szczęsna:
…nie dajcie się Państwo manipulować autorom tego listu – bo to właśnie jest ich główną intencją. Treści zawarte w owym piśmie poddane zostały wnikliwej analizie i zostaną podjęte stosowne czynności prawne w stosunku do autorów listu jak i tych, którzy publikują owe niesprawdzone informacje” – pisała w liście burmistrz Szczęsna.

Efektem negocjacji prowadzonych przez burmistrz Mariolę Szczęsną z Zarządem Towarzystwa Geologicznego Spirifer było ich rozstanie. Dotychczasowi współorganizatorzy LLA na nowe miejsce swoich działań wybrali Lubań. Dlaczego Lubań i dlaczego ten sam termin? O tym więcej możecie Państwo przeczytać w materiale pt.:. Dlaczego Spirifer odszedł z Lwówka Śl.?, gdzie zamieszczone są wypowiedzi władz Lubania i Prezesa TG Spirifer.


W pełni zrozumiałym jest żal lokalnych patriotów, ale decyzje zapadły już w zeszłym roku i jak widać I Sudecki Festiwal Minerałów wystartował bardzo ładnie. Tak, więc w tym momencie jedynym sensownym wyjściem jest chyba nawiązanie współpracy z Lubaniem i wspólna organizacja największej mineralogicznej imprezy w Europie, a niżeli dalsze obrażanie ich. Ale to pieśń przyszłości i wyzwanie dla następnych władz.

Złe Sołectwa oj złe ;)
Wyjaśniliśmy już sobie, dlaczego na stronach lwówecki.info nie było zapowiedzi tegorocznego LLA i że to, iż nie jesteśmy patronem medialnym tej imprezy to decyzja organizatorów. Zastanawia nas jednak, dlaczego w sołectwach na tablicach ogłoszeń nie było plakatów? Dlaczego wszystkie sołectwa gminy Lwówek Śląski solidarnie nie promowały tegorocznego Lata Agatowego?
Po zgłoszeniach od czytelników okazało się, iż na tablicach ogłoszeń - przynajmniej w niektórych sołectwach - próżno było szukać plakatów z programem XXI LLA. W ostatnich dniach parokrotnie odwiedziliśmy kilka z sołectw gminy Lwówek Śl. przyglądając się tablicom ogłoszeń m.in. w Mojeszu, Sobocie, Dłużcu, Górczycy, Radomiłowicach, czy Płakowicach …
Nawet na tablicy pod domem pani burmistrz takowego plakatu nie uświadczyliśmy. Z informacji od czytelników wynika, iż podobna sytuacja była w Pieszkowie, Skale, czy Skorzynicach, ale tego już nie zdążyliśmy sprawdzić i potwierdzić. Jak udało nam się dowiedzieć, w ubiegłych latach to Sołtysi przed imprezą wywieszali plakaty, które otrzymali z Gminy. W tym roku zapytaliśmy paru z nich, dlaczego na tablicach ogłoszeń nie ma plakatów? Odpowiedź była krótka: Bo ich nie dostaliśmy.

 

Skoro wszyscy jesteśmy bardzo źli to co powiedzieć o organizatorach?Wracając do Parady Poszukiwaczy Skarbów to tradycyjnie poprzedza ona oficjalne otwarcie Lwóweckiego Lata Agatowego. Ludzie biorący w niej udział, mieszkańcy gminy Lwówek Śląski tworzą niesamowitą atmosferę integracji, wciągając do zabawy zgromadzoną przy trasie przejścia publiczność.

W tegorocznej barwnej paradzie udział wzięli lwóweccy policjanci, przedstawiciele Sztolni Kowary, czy Dymarków Kaczawskich. Jak co roku na otwarciu LLA nie mogło zabraknąć Karguli i Pawlaków z Lubomierza, którzy zapraszali na sierpniowy Festiwal Filmów Komediowych, nie zabrakło także Bolesławieckiej Ceramiki z orkiestrą dętą i glinoludami. W Paradzie przejechali przedstawicieli Małej Sceny, młodzi piłkarze z Football Academy w Lwówku Śląskim, Arabeski, Team Kasia ZUMBA – połączona grupa z Lwówka Śląskiego i Wlenia, lwóweccy harcerze i zuchy, przedstawiciele lwóweckich zespołów folklorystycznych – Zespołu Jarzębina ze Skorzynic i Zespołu Dunawiec ze Zbylutowa, przedstawiciele lwóweckiego Szpitala (PCZ-u), Sołtysi gminy Lwówek Śl. reprezentujących Stowarzyszenie „Nasza Wieś”, leśnicy, a także przedstawicieli lwóweckich stowarzyszeń oraz zakładów pracy. Paradę tradycyjnie kończyli strażacy z OSP Kotliska i KP PSP w Lwówku Śląskim.

Po paradzie oficjele udali się na bankiet, a dla mieszkańców przyszedł czas na chwilę rozrywki, na zwiedzanie stoisk, czy zabawę w wesołym miasteczku.

 
Tegoroczne XXI Lwóweckie Lato Agatowe zostało oficjalnie otwarte. Wieczór w Lwówku Śląskim, to koncert Kamila Bednarka.


Obejrzyj wideo
Autor: red.