OSP dostanie nowy wóz bojowy

Nowoczesny, sprawny i niezawodny wóz bojowy to podstawa skuteczności jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, a jej skuteczność to nasze bezpieczeństwo, bo to OSP jako pierwsza dociera na miejsce pożaru, czy zdarzenia drogowego.

Nic więc dziwnego, że tak strażacy ochotnicy, jak i samorządowcy zabiegają o jak najlepsze i jak najnowsze wyposażenie dla swoich jednostek.

W grudniu 2015 roku informowaliśmy o zakupie nowego wozu bojowego dla OSP KSRG Wleń. Za kilka dni nowy wóz marki IVECO dotrze do OSP KSRG Pilchowice (gm. Wleń). Tym samym ta mała gmina będzie dysponowała najnowszymi pojazdami w regionie.

Pojazd będzie posiadał m.in.: stały napęd obu osi 4x4, skrzynia redukcyjna, możliwość blokady mechanizmów różnicowych min. osi tylnej, oraz między osiowego, ogumienie, z bieżnikiem terenowym dostosowanym do rożnych warunków atmosferycznych (wielosezonowe), na wszystkich osiach ogumienie pojedyncze. Minimalna moc silnika: 205 kW. Silnik spełniający normy czystości spalin EURO 6. Podwozie będzie wyposażone w mechaniczną skrzynie biegów z maksymalnym układem biegów 6+1 (wsteczny). Kabina wozu będzie czterodrzwiowa, jednomodułowa, o układzie miejsc 1 + 1 + 4 (siedzenia przodem do kierunku jazdy).
Pojazd ponadto będzie wyposażony w drabinę typu DNW 3080/3 , bosak typu średniego oraz 4 sztuki tłumic. W tylnej części dachu zamontowane będzie działko wodno-pianowe z wytwornicą piany min. 1600 dm³/min, Działko musi posiadać blokady położenia w pionie i poziomie. Zbiornik wody o pojemność min. 3500 l (+/-1%), - nadciśnienie testowe 20 kPa i zbiornik środka pianotwórczego o pojemności min. 10 % pojemności zbiornika wody i nadciśnieniu testowym 20 kPa. Autopompa dwuzakresowa o wydajności: - min 2600 l/min przy ciśnieniu 0,8 MPa i głębokości ssania 1,5 m, - min. 450 l/min. przy ciśnieniu 4 MPa.
Dodatkowo wóz będzie wyposażony w wyciągarkę o napędzie elektrycznym i siłę uciągu min.9 t. Z liną o długości, co najmniej 28m wychodząca z przodu pojazdu.
Samochód wyposażony w instalację zraszaczową. Minimum 4 dysze o wydajności 50 l/min. każda, zainstalowane: dwie sztuki przed przednią osią i dwie sztuki pomiędzy osiami.

Koszt zakupu nowoczesnego samochodu to wydatek 749.931 zł. Z czego radni Rady Miejskiej z budżetu Gminy Wleń przeznaczyli kwotę 300.000 złotych. Pozostała część to środki zewnętrzne.

Więcej o nowym wozie bojowym już za kilka dni.
Autor: red.